Badanie: większość Polaków za zakazem reklam alkoholu

Piwo to najczęstszy wybór młodzieży sięgającej po alkohol po raz pierwszy. Nie można w tym kontekście nie wspomnieć o oddziaływaniu reklam, nawet jeśli na ekranie lub billboardzie pojawia się etykieta „zero procent”. Dlatego Fundacja GrowSpace rusza z kampanią antyalkoholową „Zero procent prawdy”. Zlecony przez nią sondaż potwierdza słuszność tej decyzji.

71,2 proc. Polaków popiera całkowity zakaz reklamy alkoholu, w tym piwa, 23,2 proc. jest przeciwnych, a 5,7 proc. nie ma zdania. To wyniki sondażu Ogólnopolskiej Grupy Badawczej. Fundacja prowadząca kampanię antyalkoholową "Zero procent prawdy” opowiada się za całkowitym zakazem reklam napojów alkoholowych, nawet piwa 0 proc. 

Jak zwracają uwagę organizatorzy, promowanie tego rodzaju napoju utrwala nawyki i czyni łatwiejszym sięganie potem po inne alkohole, również te wysokoprocentowe. 

– Poprzez promocję napojów 0 proc. kreujemy konkretny, określony obraz alkoholu, bo jednak nie mówimy o tym „napój o smaku cytrynowym” tylko „piwo”. Dodajemy jedynie do tego 0 proc. – wyjaśniał w czasie konferencji prasowej Alan Wysocki, koordynator kampanii. 

Jan Pieniążek, ekspert ds. prawnych Fundacji GrowSPACE zwrócił uwagę na to, że „przepisy prawa, które regulują kwestie reklamy napojów alkoholowych, nie tylko faworyzują niskoprocentowe napoje alkoholowe, ale także są nieprzystosowane do naszej rzeczywistości”. 

„W efekcie tego reklamy alkoholu w Polsce występują wszędzie. Pokazuje to jednocześnie nieudolność polskich organów ścigania oraz polskiego państwa w walce z problemem alkoholowym“ – dodaje.

Tymczasem – jak wskazuje Natalia Kalisz, socjolożka i badaczka społeczna Fundacji GrowSPACE, która przeprowadziła na potrzeby raportu badania fokusowe (18 wywiadów) – oglądane reklamy na długo pozostają w pamięci, nawet te, które młodzież oglądała w dzieciństwie.

„Badani przywoływali wiele marek alkoholu, pamiętali fabuły reklam oraz hasła promocyjne” – zauważa socjolożka.


Od piwa się zaczyna

Piwo stało się w Polsce bramą do inicjacji alkoholowej (46,8 proc. badanych). Po alkohol sięgają nawet nastolatki w wieku 14 lat lub młodsze, do czego przyznało się 5 proc. badanych. Przed osiągnięciem pełnoletności alkoholu próbowało już 36,2 proc., a 45,2 proc. w wieku 18–20 lat. Częściej przed osiągnięciem pełnoletności po alkohol sięgają mężczyźni. 

Z raportu wynika, że pierwszą okazją do spróbowania alkoholu jest spotkanie ze znajomymi lub impreza rodzinna. Po alkohol sięga się, pomimo przekonania o tym, że jest on szkodliwy – tak uważa 98,1 proc. kobiet oraz 91,2 proc. mężczyzn. 

„Im wcześniej nastolatek sięgnie po alkohol, tym większe ryzyko uzależnienia w przyszłości” – ostrzega Katarzyna Andrusikiewicz, psycholożka, certyfikowana psychoterapeutka uzależnień. Podaje też kilka powodów, dlaczego nastolatki mogą być bardziej podatne na ryzykowne zachowania, w tym picie alkoholu.

„W okresie dojrzewania szybciej niż kora «dorasta» układ nagrody, co sprzyja impulsywnemu poszukiwaniu nowości i silnym reakcjom na bodźce nagradzające, w tym alkohol. Jest to właśnie aspekt neurorozwojowy wczesnej inicjacji alkoholowej” – tłumaczy. 

Ponadto młode osoby chcą być akceptowane, a picie alkoholu może stać się – jak zauważa dalej – „biletem wstępu” do paczki. 

„Nastolatki boją się wykluczenia, dlatego chętnie poddają się modelowaniu zachowań najpopularniejszych rówieśników, nawet pomimo braku wewnętrznej chęci” – dodaje.

Z kolei dr Aleksandra Lewandowska, konsultantka krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, wskazuje, że młodzież, która sięga po alkohol przed 15 r.ż., jest „nawet pięciokrotnie bardziej narażona na wystąpienie objawów depresyjnych oraz trzykrotnie częściej podejmuje próby samobójcze w porównaniu z rówieśnikami niepijącymi”.
 

Autorka

Klaudia Torchała

Klaudia Torchała - Z Polską Agencją Prasową związana od końca swoich studiów w Szkole Głównej Handlowej, czyli od ponad 20 lat. To miał być tylko kilkumiesięczny staż w redakcji biznesowej, została prawie 15 lat. W Serwisie Zdrowie od 2022 roku. Uważa, że dziennikarstwo to nie zawód, ale charakter. Przepływa kilkanaście basenów, tańczy w rytmie, snuje się po szlakach, praktykuje jogę. Woli małe kina z niewygodnymi fotelami, rowery retro. Zaczyna dzień od małej czarnej i spaceru z najwierniejszym psem - Szógerem.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

Źródła

Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 1001 osób od 9 do14 kwietnia 2025 roku metodą wywiadów wspomaganych komputerowo (CATI). Wzięli w nim udział pełnoletni Polacy. 
Źródło:
Konferencja prasowa Fundacji GrowSPACE poświęcona raportowi dotyczącemu inicjacji alkoholowej młodych Polaków w kontekście szkodliwości reklam alkoholu
Link do raportu:

https://growspace.pl/index.php/prezentacja-raportu-zero-procent-prawdy/

 


 

ZOBACZ PODOBNE

  • Rzecznik Praw Pacjenta

    Rzecznik Praw Pacjenta i lekarze łączą siły w walce z szarlatanerią medyczną

    Materiał promocyjny

    Internet ułatwia szarlatanom medycznym szerzenie dezinformacji i żerowanie na dramacie chorych. Skuteczną walkę ze szkodliwym procederem umożliwią ustawowe uprawnienia do nakładania kary administracyjnej przez Rzecznika Praw Pacjenta, na wzór uprawnień prezesa UOKiK do karania nieuczciwych firm - uważają Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta i Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej, którzy łączą siły i zapowiadają do 1 mln zł kary dla oszustów. Rozwiązanie to będzie możliwe do wprowadzenia w życie dzięki działaniom minister zdrowia Izabeli Leszczynie.

  • PAP – grafika z filmu

    Rzecznik Praw Pacjenta: polska prezydencja w UE zabiega o przyjęcie Europejskiej Karty Praw Pacjenta

    Materiał promocyjny

    Europejska Karta Praw Pacjenta jako dokument społeczny wypracowany przez organizacje pacjentów jest znany od ponad dwóch dekad. Polska w czasie prezydencji w Radzie Unii Europejskiej zainicjowała konsultacje w sprawie zmiany tego dokumentu w obowiązujący w całej Wspólnocie akt prawny - wskazał Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta, który wspólnie z Ministerstwem Zdrowia prowadzi prace w tej sprawie. Konsultacje europejskie odbywają się na X Kongresie Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

  • Adobe Stock

    Przemoc wobec starszych osób

    Przemoc wobec osób starszych rzadko jest zgłaszana. Osoby, które jej doświadczają, najczęściej wstydzą się o tym mówić albo nie wiedzą, gdzie szukać pomocy. Niekiedy nie uświadamiają sobie swojego położenia, gdyż przemoc nie musi zostawiać śladów na ciele – to także porzucenie czy zaniedbanie.

  • Adobe Stock

    Leki ratujące życie – zmiany w definicji pierwszej pomocy

    Osoby chorujące przewlekle, gdy zagrożone jest ich życie – np. w wyniku wstrząsu anafilaktycznego, ciężkiej hipoglikemii czy napadu padaczki – wymagają natychmiastowej interwencji. Prawo obliguje świadków do niezwłocznego wezwania pomocy medycznej, nie mówi jednak nic o podaniu leków ratujących życie wydawanych z przepisu lekarza, np. adrenaliny czy glukagonu. Wkrótce ma się to zmienić.

NAJNOWSZE

  • Trzeba śledziony, by wyleczyć serce

    O śledzionie zazwyczaj wiemy tyle, że „można bez niej żyć”. Jednak współczesna nauka odkrywa, że śledziona wcale nie jest zbędna – to kluczowy strażnik krwioobiegu i układu immunologicznego. Pełni jednocześnie funkcję filtra dla krwi, centrum odpornościowego reagującego na zagrożenia, magazynu krwinek oraz organu recyklingu zużytych elementów krwi. Nowe badania przynoszą zaś zaskakujące dowody, że śledziona odgrywa istotną rolę w regeneracji tkanek. 

  • Badania kliniczne szansą chorych na raka dzieci

  • Ćwicz dla siebie i dziecka

  • Czerniak – 5 liter, które ratują życie

  • Leczenie arytmii z mapowaniem serca w 3D

  • AdobeStock

    VR - nowe narzędzie do leczenia fobii

    Zdaniem dr Agnieszki Popławskiej, Kierownika Zakładu Psychologii Organizacji i Marketingu Uniwersytetu SWPS w Sopocie psychoterapie z wykorzystaniem AI to tylko kwestia czasu. VR-owe gogle są już powszechne, teraz czas na specjalne VR-owe pokoje, gdzie można np. zmierzyć się z fobiami albo popracować nad uzależnieniami. Specjalistka przekonuje, że terapia wspomagana VR daje dużo lepsze efekty.

  • Źródło głosu

  • Supermoce ludzkiego ciała

Serwisy ogólnodostępne PAP