Materiał promocyjny

Zdrowie kobiet w centrum uwagi. Rusza V edycja konkursu „Grant na zdrowie”

Zdrowie kobiet w Polsce zyskuje ważne wsparcie dzięki kolejnej edycji konkursu „Grant na zdrowie”, organizowanego przez Gedeon Richter Polska we współpracy z Instytutem Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Ruszyła 5. edycja programu, w ramach którego dwie zwycięskie organizacje otrzymają granty w wysokości 20 000 zł na realizację swoich projektów, które przyczynią się do poprawy jakości życia Polek.

Gedeon Richter Polska Sp. z o.o.
Gedeon Richter Polska Sp. z o.o.

Zgłoszenia można wysyłać do 22.12.2024 r., a uroczyste ogłoszenie wyników odbędzie się w czasie gali finałowej konkursu podczas Forum Organizacji Pacjentów 10 lutego 2025 roku.

Wartościowa idea

Kobiety wciąż spotykają się z licznymi wyzwaniami zdrowotnymi, a dostęp do rzetelnej edukacji zdrowotnej oraz wsparcia nie zawsze są wystarczające. Konkurs „Grant na zdrowie” stanowi odpowiedź na te potrzeby, wspierając projekty w obszarach takich jak ginekologia, endokrynologia, choroby układu krążenia czy centralny układ nerwowy.

„Organizacje pacjentów wiedzą najlepiej, jakiej pomocy oczekują ich podopieczni. Organizując konkurs >>Grant na zdrowie<< możemy być bliżej pacjentek, wspierać je w codziennym życiu i zmaganiach na drodze do zdrowia” - mówi Aneta Grzegorzewska, dyrektor Pionu Korporacyjnego i Relacji Zewnętrznych Gedeon Richter Polska. „W Gedeon Richter zdajemy sobie sprawę z tego, że sukces terapeutyczny opiera się nie tylko na jakości leków. Ogromne znaczenie ma czas wykrycia choroby, świadomość pacjenta dotycząca przebiegu terapii i życia z chorobą” - dodaje Grzegorzewska.

„Jesteśmy dumni, że po raz kolejny możemy ogłosić konkurs >>Grant na zdrowie<<. To inicjatywa, która umożliwia nam realne wspieranie organizacji pacjentów w działaniach na rzecz poprawy jakości życia kobiet w Polsce. Wierzymy, że dzięki tej edycji możliwe będzie dalsze zwiększanie świadomości zdrowotnej i promowanie istotnych standardów leczenia” - podkreśla Igor Grzesiak, wiceprezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

Zwycięskie projekty, które zmieniają życie

Poprzednie edycje konkursu „Grant na zdrowie” cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem organizacji pacjentów i zgromadziły wiele inspirujących propozycji. Te najlepsze, jak np. nagrodzony w IV edycji projekt „Kardiomama” Fundacji Serce Dziecka, mogą być realizowane dzięki wygranym środkom i mają bezpośredni wpływ na życie polskich pacjentek. Pierwsze działania w ramach inicjatywy już ruszyły. Kobiety z wrodzonymi wadami serca, które chcą zajść w ciążę, mogą skorzystać z informacji dotyczących jej bezpiecznego planowania i przejścia, zgromadzonych na dedykowanej stronie internetowej. Fundacja jest w trakcie przygotowywania poradnika, filmów edukacyjnych oraz planowania webinaru ze specjalistą, które zwiększą świadomość na temat wyzwań, przed którymi stoją kobiety z WWS.

„Grant pozwolił nam na stworzenie przestrzeni wsparcia i edukacji dla naszych pacjentek, co spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem. Zachęcamy inne organizacje do zgłaszania swoich projektów i korzystania z tej wyjątkowej szansy” - mówi Katarzyna Parafianowicz, prezes zarządu Fundacji Serce Dziecka.

Druga z nagrodzonych w ostatniej edycji konkursu inicjatyw - „Ocena zaufania” wystartowała w listopadzie tego roku. Fundacja Ronić po ludzku, pomysłodawca projektu, zachęca w ramach niego kobiety, które doświadczyły martwego urodzenia bądź poronienia, do anonimowego podzielenia się doświadczeniami wynikającymi z hospitalizacji z tym związanej. Zebrane wyniki pozwolą na ocenę jakości opieki okołoporodowej w Polsce.

Jak zgłosić swój projekt?

Organizacje mogą zgłaszać maksymalnie dwa projekty zaplanowane na realizację w 2025 roku. Formularze zgłoszeniowe są dostępne na stronie internetowej Gedeon Richter Polska, a ostateczny termin składania aplikacji upływa 22 grudnia 2024 roku. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 10 lutego 2025 roku podczas uroczystej gali finałowej na Forum Organizacji Pacjentów.

„Grant na zdrowie” to wyjątkowa szansa dla organizacji, które chcą realnie wpłynąć na jakość życia kobiet w Polsce. Aby wziąć udział w konkursie należy wypełnić niezbędne dokumenty dostępne na stronie internetowej konkursu. Po wypełnieniu należy je odesłać na mail: grantnazdrowie@grodzisk.rgnet.org.

O konkursie

„Grant na zdrowie - Gedeon Richter i Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej w służbie pacjentom” to konkurs, do którego mogą przystąpić polskie organizacje pozarządowe, których celem jest poprawa jakości życia pacjentów i ich opiekunów. Uczestnik może zgłosić do konkursu maksymalnie dwie koncepcje możliwe do wdrożenia w 2025 roku. Zgłoszony projekt powinien odpowiadać na najpilniejsze potrzeby zdrowotne kobiet, przyczyniać się do budowania świadomości pacjentek nt. profilaktyki, standardów w leczeniu bądź poprawiać jakość życia w chorobie. Do konkursu mogą zgłosić się również organizacje, które nie mają doświadczenia w realizacji tego typu projektów.

Projekty zostaną oceniane przez kapitułę konkursu na podstawie kryteriów takich jak zgodność z zadaniem konkursowym, budżet - przygotowany w oparciu o realne wyceny czy pomysły na rozwój koncepcji w przyszłości.

Nagrodą główną, którą otrzymają dwie wyróżnione organizacje jest grant w wysokości 20 000 zł przeznaczony na realizację zwycięskich projektów. Zgłoszenia można nadsyłać do 22 grudnia 2024 r. (niedziela). Ogłoszenie wyników oraz uroczystość rozdania nagród zaplanowano na 10 lutego 2025 r. Szczegółowe informacje o programie można znaleźć na stronie internetowej.

Źródło informacji: Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Badanie: większość Polaków za zakazem reklam alkoholu

    Piwo to najczęstszy wybór młodzieży sięgającej po alkohol po raz pierwszy. Nie można w tym kontekście nie wspomnieć o oddziaływaniu reklam, nawet jeśli na ekranie lub billboardzie pojawia się etykieta „zero procent”. Dlatego Fundacja GrowSpace rusza z kampanią antyalkoholową „Zero procent prawdy”. Zlecony przez nią sondaż potwierdza słuszność tej decyzji.

  • Trzeba śledziony, by wyleczyć serce

    O śledzionie zazwyczaj wiemy tyle, że „można bez niej żyć”. Jednak współczesna nauka odkrywa, że śledziona wcale nie jest zbędna – to kluczowy strażnik krwioobiegu i układu immunologicznego. Pełni jednocześnie funkcję filtra dla krwi, centrum odpornościowego reagującego na zagrożenia, magazynu krwinek oraz organu recyklingu zużytych elementów krwi. Nowe badania przynoszą zaś zaskakujące dowody, że śledziona odgrywa istotną rolę w regeneracji tkanek. 

  • RAK STOP - informacja prasowa

    Materiał promocyjny

    Jak ograniczyć śmiertelność z powodu raka piersi? Eksperci apelują o szerszy dostęp do nowoczesnych narzędzi diagnostycznych i podkreślają emocjonalny wymiar choroby. 13 maja br. w Sejmie RP odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Profilaktyki Nowotworowej – RAK STOP, poświęcone jednemu z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych w Polsce: jak skutecznie zmniejszyć śmiertelność z powodu raka piersi i zachęcić kobiety do badań profilaktycznych. W gronie ekspertów i pacjentek wiele miejsca poświęcono potrzebie spersonalizowanego leczenia, roli testów wielogenowych oraz emocjonalnemu wymiarowi choroby, o którym wciąż mówi się zbyt rzadko.

  • Adobe Stock

    Jak zapobiegać chorobom związanym z narażeniem na szkodliwe chemikalia? Eksperci z całej Europy spotkają się w Warszawie - trwa rejestracja na konferencję HEAL

    Materiał promocyjny

    W Warszawie 10 czerwca 2025 r. odbędzie się pierwsza międzynarodowa konferencja „Profilaktyka chorób przez ograniczenie narażenia na szkodliwe chemikalia”. Organizatorem wydarzenia jest Health and Environment Alliance (HEAL) - jedna z wiodących organizacji europejskich zajmujących się wpływem środowiska na zdrowie. Konferencja skupi się na wpływie chemikaliów na zdrowie oraz na dobrych praktykach i rekomendacjach służących ograniczaniu narażenia na ich działanie.

NAJNOWSZE

  • Badanie: większość Polaków za zakazem reklam alkoholu

    Piwo to najczęstszy wybór młodzieży sięgającej po alkohol po raz pierwszy. Nie można w tym kontekście nie wspomnieć o oddziaływaniu reklam, nawet jeśli na ekranie lub billboardzie pojawia się etykieta „zero procent”. Dlatego Fundacja GrowSpace rusza z kampanią antyalkoholową „Zero procent prawdy”. Zlecony przez nią sondaż potwierdza słuszność tej decyzji.

  • Trzeba śledziony, by wyleczyć serce

  • Badania kliniczne szansą chorych na raka dzieci

  • Ćwicz dla siebie i dziecka

  • Czerniak – 5 liter, które ratują życie

  • AdobeStock

    VR - nowe narzędzie do leczenia fobii

    Zdaniem dr Agnieszki Popławskiej, Kierownika Zakładu Psychologii Organizacji i Marketingu Uniwersytetu SWPS w Sopocie psychoterapie z wykorzystaniem AI to tylko kwestia czasu. VR-owe gogle są już powszechne, teraz czas na specjalne VR-owe pokoje, gdzie można np. zmierzyć się z fobiami albo popracować nad uzależnieniami. Specjalistka przekonuje, że terapia wspomagana VR daje dużo lepsze efekty.

  • Źródło głosu

  • Supermoce ludzkiego ciała

Serwisy ogólnodostępne PAP