Dziennik wdzięczności jako sposób na chandrę

Codzienne zapisywanie miłych zdarzeń, jakie się nam przytrafiły, to dobry sposób na ochronę przed spadkiem nastroju – przekonują specjaliści. Poradnik, jak taki zeszyt prowadzić i informacje, jakie korzyści można z tego odnieść, znajdują się na stronie Instytutu Edukacji Pozytywnej.

Fot. PAP/piotr.werewka.com
Fot. PAP/piotr.werewka.com

Krótkie filmiki krok po kroku pokazują, jak taki specjalny dziennik prowadzić i z niego korzystać. Specjaliści wskazują, że codzienne zapisywanie tego, co dobrego się wydarzyło i co dobrego dało się innym, skutkuje rozwojem uważności i budowaniem pozytywnego nastawienia do siebie i do świata. Dla niektórych może też być sposobem ochrony przed depresją, wypaleniem zawodowym i utratą motywacji do działania.

To niejedyne narzędzie, jakie oferuje Instytut Edukacji Pozytywnej. Na stronie pozytywnyrozwoj.org dostępne są też ankiety diagnostyczne, adresowane do nauczycieli, wykładowców oraz studentów. Za ich pomocą można określić, czy występują – a jeśli tak, to kiedy – objawy związane z depresją sezonową.

Wyniki ankiety przesyłane są na adres e-mailowy, a ankietowany może zapoznać się z algorytmem działań, jakie można podjąć w zależności od uzyskanej diagnozy oraz gdzie zgłosić się z ewentualnym problemem. 

Fot. PAP

Depresja ma różne twarze. Nie zawsze smutku.

„Depresja, wypalenie zawodowe czy przewlekły stres, brak motywacji mogą dotknąć każdego z nas. Ludzie borykający się z problemami o podłożu psychologicznym najczęściej bagatelizują ich pierwsze objawy, tłumacząc je przemęczeniem, chwilowym spadkiem nastroju, niekończącym się natłokiem obowiązków. Przychodzi jednak moment, kiedy powinniśmy się przyjrzeć wnikliwiej temu, co się z nami dzieje” – przekonują specjaliści z Instytutu.

Stąd uruchomiona została także specjalna linia telefoniczna – 800 808 004. Telefon jest bezpłatny, a w określonych godzinach dyżurują psychologowie i psychoterapeuci. Mogą zaoferować nie tylko wsparcie w trakcie rozmowy, ale też podpowiedzieć, w razie takiej konieczności, gdzie szukać profesjonalnej i już bezpośredniej pomocy. Instytut oferuje ponadto konsultacje bezpośrednie – wykaz godzin i miejsc takich spotkań znajduje się na stronie internetowej.

Działalność jest finansowana ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020, a celem projektu jest rozpowszechnienie informacji i promowanie aktywnej profilaktyki zdrowia psychicznego wśród studentów, nauczycieli i wykładowców. W ramach projektu organizowane są też konferencje „Życie na plus”, organizowane w każdym województwie. Najbliższa odbędzie się 27 września  w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu, kolejna – 16 października w Centrum Konferencyjnym Zielna w Warszawie.

jw (zdrowie.pap.pl)
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Adobe Stock

    Dziecko ze spektrum autyzmu ma inaczej, rodzice jego też

    Dziecko rozwijające się w spektrum autyzmu to wyzwanie dla rodzica. Życie z nim ma wiele odcieni. Zdarzają się wzloty i upadki, jak w życiu każdego, tylko trochę inaczej. Czym jest spektrum autyzmu w czterech ścianach, 24 godziny na dobę?  - Przyciągał uwagę jak magnes metal, pochłaniał mój czas – opisuje jedna z mam już prawie dorosłego syna z zespołem Aspergera.

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock/Thanawadee

    Autofagia i post

    Autofagia promowana jest jako sposób na „oczyszczenie” i „uleczenie” organizmu. Pojawiają się głosy, że wystarczy kilkadziesiąt godzin postu, by ją uruchomić. Tymczasem te złożone procesy komórkowe trwają nieprzerwanie. Nie można nimi tak po prostu sterować. To mrzonka, co więcej – potencjalnie niebezpieczna, bo autofagia nie zawsze oznacza korzyści zdrowotne – wyjaśnia dr n. o zdr. Damian Parol, dietetyk i psychodietetyk.

  • Dziecko ze spektrum autyzmu u pediatry

  • Warto rzucić palenie przed planowanym leczeniem operacyjnym

  • „Zbyt dobre” wyniki badań nie powinny cieszyć

  • Nieleczona jaskra odbiera wzrok

  • Adobe

    Glejak wielopostaciowy – nowotwór z setkami mutacji

    Glejak wielopostaciowy (glioblastoma multiforme, GBM) pozostaje jednym z najbardziej śmiercionośnych nowotworów złośliwych, mimo dekad intensywnych badań i coraz bardziej zaawansowanych technologii diagnostycznych i terapeutycznych. Zdaniem specjalistów to nowotwór, który wymyka się logice klasycznego leczenia onkologicznego.

  • Nikotyna i zaburzenia psychiczne tworzą błędne koło

  • Wiosenne porządki mogą zaszkodzić