Psychoterapeuta online – komu i z jakimi problemami może pomóc

Psychologowie korzystają z różnych metod terapeutycznych i prowadzą sesje w odmienny sposób. Zawsze jednak mają ten sam cel – zrozumieć problem pacjenta, postawić diagnozę i pomóc mu odzyskać równowagę emocjonalną. Nie usłyszysz rad i pouczeń ani nie uzyskasz gotowych rozwiązań. Psychoterapeuta online ma jednak wiedzę i doświadczenie, aby udzielić ci najlepszej możliwej pomocy. Tylko od ciebie zależy, czy po tę pomoc sięgniesz.

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Czy naprawdę potrzebujesz psychoterapeuty?

Jak wynika z badań EZOP II [1] przeprowadzonego w latach 2017–2021 z jakimkolwiek zaburzeniem natury psychicznej zmagało się 26,46 proc. populacji. W przypadku badań EZOP I z lat 2009–2011 odsetek ten wynosił 23 proc. Wyraźnie więc widać, że z tzw. chorobami ducha (które jednak rzutują na kondycję fizyczną) zmaga się coraz więcej osób.

Najczęściej zgłaszanymi trudnościami są lęki, stany depresyjne i uzależnienia. W idealnym świecie wykreowanym przez social media nie ma przecież miejsca na wady. Coraz więcej osób porównuje więc scenę prezentowaną w mediach społecznościowych do swojej codzienności. Utwierdzają się w błędnym przekonaniu, że ich życie to pasmo niepowodzeń, za które są odpowiedzialni.

Trudność w stawianiu czoła codzienności potęguje tempo, w jakim zmienia się świat i docierające zewsząd bodźce. Ludzki układ nerwowy nie jest w stanie skutecznie przetworzyć wszystkich otrzymywanych danych. Efektem tego jest przebodźcowanie. Pojawiają się nerwowość, lęki oraz trudności z zasypianiem.

Nie musisz się uśmiechać, gdy nie jest ci do śmiechu. Nie musisz dawać pokazu siły, gdy brak ci energii, aby podnieść się z łóżka. Nie musisz też odważnie stawiać czoła wyzwaniom, gdy boisz się własnego cienia. Masz prawo do swoich uczuć i bycia tym, kim jesteś. To czyni cię wyjątkowym. Jeśli zdarza ci się myśleć inaczej, to znak, że być może potrzebne jest ci wsparcie psychologa (https://www.twojpsycholog.online/nasze-specjalizacje/psychoterapeuta-online).

Kiedy psychoterapeuta online może pomóc

Sygnałem [1] do tego, że warto umówić się na sesję z terapeutą, są m.in.:

  • choroby lub strata bliskiej osoby,
  • stale utrzymujące się lęk i stres,
  • samotność,
  • stany depresyjne,
  • uzależnienia,
  • zaburzenia odżywiania,
  • bezsenność,
  • problemy seksualne i związane z budowaniem relacji,
  • trudność z pełnioną opieką nad chorym lub starszym członkiem rodziny.

Jeśli czujesz, że któryś z tych problemów cię przytłacza na tyle, że nie dasz rady sam sobie z nim poradzić, przemyśl wizytę u specjalisty. Pamiętaj, że nie należy obawiać się psychologa czy psychoterapeuty – to wykwalifikowani profesjonaliści, którzy dysponują zestawem narzędzi do pomocy osobie w kryzysie psychicznym. Wizyta u psychologa jest wyrazem świadomości dbania o zdrowie, podobnie jak wykonywanie badań diagnostycznych, i dobrym pomysłem na pomoc dla siebie w trudnej sytuacji.

Nie obawiaj się skorzystać z pomocy terapeuty. Choć może być to wyzwaniem, nie kieruj się opiniami innych na ten temat. Nikt nie jest w stanie wiedzieć co i jak czujesz.

Czy na terapię może być za późno?

Nie zawsze psychoterapeuta online będzie mógł pomóc. Niestety, czasami okazuje się, że na wsparcie w formie sesji rozłożonych w czasie jest już za późno.

Jeśli masz myśli samobójcze albo samookaleczasz się jest to stan, który bezpośrednio zagraża twojemu życiu, W takim wypadku pilnie skontaktuj się z placówką medyczną albo psychiatrą. Dopiero gdy poczujesz znowu grunt, który wcześniej osunął się spod twoich nóg – umów się na wizytę do psychoterapeuty, aby krok po kroku zacząć odzyskiwać życiową równowagę.

Pamiętaj, nie ma przypadków, którym nie da się pomóc! To jednak ty musisz zadecydować o tym, że tę pomoc chcesz przyjąć. Tak jak pozwalasz ortopedzie nastawić złamaną kończynę, tak też zaufaj psychoterapeucie i pozwól mu poprowadzić się ku równowadze.

Źródło informacji prasowej: twojpsycholog.online

Bibliografia:

[1] Kompleksowe badanie stanu zdrowia psychicznego społeczeństwa i jego uwarunkowań (EZOP II), https://ezop.edu.pl/, dostęp: 10.05.2023 r.

[2] sygnały, czyli :choroby lub strata bliskiej osoby, stale utrzymujące się lęk i stres.

ZOBACZ PODOBNE

  • vchalup

    Nikotyna i zaburzenia psychiczne tworzą błędne koło

    Problemy psychiczne już od młodości sprzyjają paleniu, co wiąże się z dramatycznym skróceniem życia. Jednocześnie regularny kontakt z nikotyną oznacza większe ryzyko różnych zaburzeń umysłu. Chodzi zarówno o rozmaite wyroby tytoniowe, jak i tzw. e-papierosy

  • Fundacja Instytut Ochrony Zdrowia

    Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

    Materiał promocyjny

    O wprowadzenie do bilansu zdrowia dwulatka oceny obecności sygnałów mogących wskazywać na zaburzenia ze spektrum autyzmu - apelują konsultanci krajowi, klinicyści i eksperci, ponieważ tylko wczesne rozpoczęcie terapii może przynieść oczekiwane efekty. Potrzebne są też wytyczne dla placówek ochrony zdrowia i oświaty dotyczące ich współpracy, uprządkowania i wystandaryzowania ścieżki diagnostycznej.

  • AdobeStock/Photobank

    Depresja kasuje ochotę na życie

    „Kiedy miałam depresję, często udawałam, że wszystko jest dobrze. Chociaż moje przyjaciółki widziały, że coś się dzieje, potrafiłam postawić się na baczność i sprawiać wrażenie, że wszystko jest ok. Musiałam sama dojść do tego, że warto mówić otwarcie, ale to wymagało pozbycia się wstydu, uznania tego, że depresja to choroba” – mówi Gośka Serafin, dziennikarka, która w swoim podcaście „Bez Farbowania” pokazuje, że depresja to choroba, z którą można żyć i nie jest to powód do wstydu.

  • Adobe Stock

    Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

    Warto dziecku wyjaśniać od samego początku, czym jest śmierć, nazywając rzeczy wprost. Dziecko może nie zrozumieć, co znaczy „odeszła”, „jest w niebie” – mówi Serwisowi Zdrowie Milena Pacuda, psycholożka i psychoterapeutka zajmująca się m.in. traumą i żałobą.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Dziecko ze spektrum autyzmu u pediatry

    Podczas bilansu dwulatka przeprowadzamy obserwację dziecka w kierunku spektrum autyzmu. Wypełniamy specjalny arkusz. Takie badanie przesiewowe powinno stać się standardem i wstępem do dalszej diagnostyki zaburzenia. Im wcześniej się je wykryje, tym lepsze efekty leczenia, wyższe umiejętności poznawcze i adaptacyjne – wyjaśnia dr n. med. Iwona Artemiuk, lekarka pediatra z Centrum Medycznego Świat Zdrowia w Warszawie.

  • Warto rzucić palenie przed planowanym leczeniem operacyjnym

  • „Zbyt dobre” wyniki badań nie powinny cieszyć

  • Nieleczona jaskra odbiera wzrok

  • Forsycja działa przeciwzapalnie

  • vchalup

    Nikotyna i zaburzenia psychiczne tworzą błędne koło

    Problemy psychiczne już od młodości sprzyjają paleniu, co wiąże się z dramatycznym skróceniem życia. Jednocześnie regularny kontakt z nikotyną oznacza większe ryzyko różnych zaburzeń umysłu. Chodzi zarówno o rozmaite wyroby tytoniowe, jak i tzw. e-papierosy

  • Wiosenne porządki mogą zaszkodzić

  • Nowoczesne leczenie cukrzycy to inwestycja z wysoką stopą zwrotu