Psychoterapeuta online – komu i z jakimi problemami może pomóc

Psychologowie korzystają z różnych metod terapeutycznych i prowadzą sesje w odmienny sposób. Zawsze jednak mają ten sam cel – zrozumieć problem pacjenta, postawić diagnozę i pomóc mu odzyskać równowagę emocjonalną. Nie usłyszysz rad i pouczeń ani nie uzyskasz gotowych rozwiązań. Psychoterapeuta online ma jednak wiedzę i doświadczenie, aby udzielić ci najlepszej możliwej pomocy. Tylko od ciebie zależy, czy po tę pomoc sięgniesz.

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Czy naprawdę potrzebujesz psychoterapeuty?

Jak wynika z badań EZOP II [1] przeprowadzonego w latach 2017–2021 z jakimkolwiek zaburzeniem natury psychicznej zmagało się 26,46 proc. populacji. W przypadku badań EZOP I z lat 2009–2011 odsetek ten wynosił 23 proc. Wyraźnie więc widać, że z tzw. chorobami ducha (które jednak rzutują na kondycję fizyczną) zmaga się coraz więcej osób.

Najczęściej zgłaszanymi trudnościami są lęki, stany depresyjne i uzależnienia. W idealnym świecie wykreowanym przez social media nie ma przecież miejsca na wady. Coraz więcej osób porównuje więc scenę prezentowaną w mediach społecznościowych do swojej codzienności. Utwierdzają się w błędnym przekonaniu, że ich życie to pasmo niepowodzeń, za które są odpowiedzialni.

Trudność w stawianiu czoła codzienności potęguje tempo, w jakim zmienia się świat i docierające zewsząd bodźce. Ludzki układ nerwowy nie jest w stanie skutecznie przetworzyć wszystkich otrzymywanych danych. Efektem tego jest przebodźcowanie. Pojawiają się nerwowość, lęki oraz trudności z zasypianiem.

Nie musisz się uśmiechać, gdy nie jest ci do śmiechu. Nie musisz dawać pokazu siły, gdy brak ci energii, aby podnieść się z łóżka. Nie musisz też odważnie stawiać czoła wyzwaniom, gdy boisz się własnego cienia. Masz prawo do swoich uczuć i bycia tym, kim jesteś. To czyni cię wyjątkowym. Jeśli zdarza ci się myśleć inaczej, to znak, że być może potrzebne jest ci wsparcie psychologa (https://www.twojpsycholog.online/nasze-specjalizacje/psychoterapeuta-online).

Kiedy psychoterapeuta online może pomóc

Sygnałem [1] do tego, że warto umówić się na sesję z terapeutą, są m.in.:

  • choroby lub strata bliskiej osoby,
  • stale utrzymujące się lęk i stres,
  • samotność,
  • stany depresyjne,
  • uzależnienia,
  • zaburzenia odżywiania,
  • bezsenność,
  • problemy seksualne i związane z budowaniem relacji,
  • trudność z pełnioną opieką nad chorym lub starszym członkiem rodziny.

Jeśli czujesz, że któryś z tych problemów cię przytłacza na tyle, że nie dasz rady sam sobie z nim poradzić, przemyśl wizytę u specjalisty. Pamiętaj, że nie należy obawiać się psychologa czy psychoterapeuty – to wykwalifikowani profesjonaliści, którzy dysponują zestawem narzędzi do pomocy osobie w kryzysie psychicznym. Wizyta u psychologa jest wyrazem świadomości dbania o zdrowie, podobnie jak wykonywanie badań diagnostycznych, i dobrym pomysłem na pomoc dla siebie w trudnej sytuacji.

Nie obawiaj się skorzystać z pomocy terapeuty. Choć może być to wyzwaniem, nie kieruj się opiniami innych na ten temat. Nikt nie jest w stanie wiedzieć co i jak czujesz.

Czy na terapię może być za późno?

Nie zawsze psychoterapeuta online będzie mógł pomóc. Niestety, czasami okazuje się, że na wsparcie w formie sesji rozłożonych w czasie jest już za późno.

Jeśli masz myśli samobójcze albo samookaleczasz się jest to stan, który bezpośrednio zagraża twojemu życiu, W takim wypadku pilnie skontaktuj się z placówką medyczną albo psychiatrą. Dopiero gdy poczujesz znowu grunt, który wcześniej osunął się spod twoich nóg – umów się na wizytę do psychoterapeuty, aby krok po kroku zacząć odzyskiwać życiową równowagę.

Pamiętaj, nie ma przypadków, którym nie da się pomóc! To jednak ty musisz zadecydować o tym, że tę pomoc chcesz przyjąć. Tak jak pozwalasz ortopedzie nastawić złamaną kończynę, tak też zaufaj psychoterapeucie i pozwól mu poprowadzić się ku równowadze.

Źródło informacji prasowej: twojpsycholog.online

Bibliografia:

[1] Kompleksowe badanie stanu zdrowia psychicznego społeczeństwa i jego uwarunkowań (EZOP II), https://ezop.edu.pl/, dostęp: 10.05.2023 r.

[2] sygnały, czyli :choroby lub strata bliskiej osoby, stale utrzymujące się lęk i stres.

ZOBACZ PODOBNE

  • PAP – Kadr z filmu

    Fundacja LPP: działamy na rzecz poprawy życia dzieci i młodzieży z problemami psychicznymi

    Materiał promocyjny

    W Polsce młodzi ludzie borykają się z depresją, nie mają motywacji do działania, myślą o próbach samobójczych. Dlatego trzeba podejmować działania, żeby im pomóc – podkreślała Patrycja Zbytniewska, prezeska zarządu Fundacji LPP, podczas panelu na temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Zentiva

    Polacy i stres: czy umiemy sobie z nim radzić?

    Materiał promocyjny

    Firma Zentiva, właściciel marki Persen, we wrześniu br. zleciła przeprowadzenie badań poziomu stresu wśród społeczeństwa. Wynika z nich, że w ciągu ostatnich dwóch lat prawie 70% Polaków zauważyło wzrost poziomu stresu w swoim życiu. Co trzecia osoba odczuwa go codziennie, a ponad połowa respondentów przyznaje, że ich metody na stres nie do końca działają. Tymczasem przewlekły stres może mieć poważne negatywne skutki zdrowotne i dlatego warto mu poświęcić szczególną uwagę w naszym życiu. Podejmując odpowiednie działania, możemy zredukować ryzyko wiążące się z ekspozycją na długotrwały stres.

  • Adobe Stock

    Zespół Münchhausena – chorzy na pokaz

    Dla atencji i współczucia niektórzy ludzie latami udają choroby, w tym poważne. Fałszują badania, okłamują lekarzy, sami różnymi metodami sobie szkodzą. Bywa, że zamiast siebie krzywdzą innych, na przykład swoje dzieci.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy