Psychoterapeuta online – komu i z jakimi problemami może pomóc

Psychologowie korzystają z różnych metod terapeutycznych i prowadzą sesje w odmienny sposób. Zawsze jednak mają ten sam cel – zrozumieć problem pacjenta, postawić diagnozę i pomóc mu odzyskać równowagę emocjonalną. Nie usłyszysz rad i pouczeń ani nie uzyskasz gotowych rozwiązań. Psychoterapeuta online ma jednak wiedzę i doświadczenie, aby udzielić ci najlepszej możliwej pomocy. Tylko od ciebie zależy, czy po tę pomoc sięgniesz.

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Czy naprawdę potrzebujesz psychoterapeuty?

Jak wynika z badań EZOP II [1] przeprowadzonego w latach 2017–2021 z jakimkolwiek zaburzeniem natury psychicznej zmagało się 26,46 proc. populacji. W przypadku badań EZOP I z lat 2009–2011 odsetek ten wynosił 23 proc. Wyraźnie więc widać, że z tzw. chorobami ducha (które jednak rzutują na kondycję fizyczną) zmaga się coraz więcej osób.

Najczęściej zgłaszanymi trudnościami są lęki, stany depresyjne i uzależnienia. W idealnym świecie wykreowanym przez social media nie ma przecież miejsca na wady. Coraz więcej osób porównuje więc scenę prezentowaną w mediach społecznościowych do swojej codzienności. Utwierdzają się w błędnym przekonaniu, że ich życie to pasmo niepowodzeń, za które są odpowiedzialni.

Trudność w stawianiu czoła codzienności potęguje tempo, w jakim zmienia się świat i docierające zewsząd bodźce. Ludzki układ nerwowy nie jest w stanie skutecznie przetworzyć wszystkich otrzymywanych danych. Efektem tego jest przebodźcowanie. Pojawiają się nerwowość, lęki oraz trudności z zasypianiem.

Nie musisz się uśmiechać, gdy nie jest ci do śmiechu. Nie musisz dawać pokazu siły, gdy brak ci energii, aby podnieść się z łóżka. Nie musisz też odważnie stawiać czoła wyzwaniom, gdy boisz się własnego cienia. Masz prawo do swoich uczuć i bycia tym, kim jesteś. To czyni cię wyjątkowym. Jeśli zdarza ci się myśleć inaczej, to znak, że być może potrzebne jest ci wsparcie psychologa (https://www.twojpsycholog.online/nasze-specjalizacje/psychoterapeuta-online).

Kiedy psychoterapeuta online może pomóc

Sygnałem [1] do tego, że warto umówić się na sesję z terapeutą, są m.in.:

  • choroby lub strata bliskiej osoby,
  • stale utrzymujące się lęk i stres,
  • samotność,
  • stany depresyjne,
  • uzależnienia,
  • zaburzenia odżywiania,
  • bezsenność,
  • problemy seksualne i związane z budowaniem relacji,
  • trudność z pełnioną opieką nad chorym lub starszym członkiem rodziny.

Jeśli czujesz, że któryś z tych problemów cię przytłacza na tyle, że nie dasz rady sam sobie z nim poradzić, przemyśl wizytę u specjalisty. Pamiętaj, że nie należy obawiać się psychologa czy psychoterapeuty – to wykwalifikowani profesjonaliści, którzy dysponują zestawem narzędzi do pomocy osobie w kryzysie psychicznym. Wizyta u psychologa jest wyrazem świadomości dbania o zdrowie, podobnie jak wykonywanie badań diagnostycznych, i dobrym pomysłem na pomoc dla siebie w trudnej sytuacji.

Nie obawiaj się skorzystać z pomocy terapeuty. Choć może być to wyzwaniem, nie kieruj się opiniami innych na ten temat. Nikt nie jest w stanie wiedzieć co i jak czujesz.

Czy na terapię może być za późno?

Nie zawsze psychoterapeuta online będzie mógł pomóc. Niestety, czasami okazuje się, że na wsparcie w formie sesji rozłożonych w czasie jest już za późno.

Jeśli masz myśli samobójcze albo samookaleczasz się jest to stan, który bezpośrednio zagraża twojemu życiu, W takim wypadku pilnie skontaktuj się z placówką medyczną albo psychiatrą. Dopiero gdy poczujesz znowu grunt, który wcześniej osunął się spod twoich nóg – umów się na wizytę do psychoterapeuty, aby krok po kroku zacząć odzyskiwać życiową równowagę.

Pamiętaj, nie ma przypadków, którym nie da się pomóc! To jednak ty musisz zadecydować o tym, że tę pomoc chcesz przyjąć. Tak jak pozwalasz ortopedzie nastawić złamaną kończynę, tak też zaufaj psychoterapeucie i pozwól mu poprowadzić się ku równowadze.

Źródło informacji prasowej: twojpsycholog.online

Bibliografia:

[1] Kompleksowe badanie stanu zdrowia psychicznego społeczeństwa i jego uwarunkowań (EZOP II), https://ezop.edu.pl/, dostęp: 10.05.2023 r.

[2] sygnały, czyli :choroby lub strata bliskiej osoby, stale utrzymujące się lęk i stres.

ZOBACZ PODOBNE

  • Mikrobiom mózgu. Kontrowersyjna hipoteza, która może zmienić neurologię

    Siedemdziesięciokilkuletni ogrodnik z zaawansowaną demencją powrócił za kierownicę i do pracy po dwóch latach terapii przeciwgrzybiczej – brzmi to jak cud medyczny, ale jest faktem udokumentowanym w naukowym piśmiennictwie. Czy odkrycie mikrobiomu mózgu może zmienić neurologię?

  • Adobe Stock/myboys.me

    Spektrum autyzmu – konkretne drogowskazy

    Zaburzenia ze spektrum autyzmu wiążą się z charakterystycznymi objawami, które występują w różnym nasileniu i konfiguracji. Ujawniają się najczęściej w pierwszych trzech latach życia dziecka, dlatego rodzic musi być czujny, a budzące niepokój zachowania konsultować ze specjalistą. Na co szczególnie zwracać uwagę, wyjaśnia dr Anna Budzińska, psycholożka, twórczyni i dyrektorka Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka (IWRD) w Gdańsku.

  • HOLO vectors Sp. z o.o.

    Czy klasyczne atlasy odchodzą do lamusa? Przewaga modeli 3D w edukacji medycznej

    Materiał promocyjny

    Papierowe atlasy anatomiczne przez dekady stanowiły podstawę nauki anatomii. Jednak rozwój technologii 3D znacząco zmienia sposób przyswajania wiedzy. Obecnie możesz nie tylko oglądać statyczne ilustracje, ale również interaktywnie eksplorować struktury anatomiczne w przestrzeni - w pełnym trójwymiarze. Co więcej, rozwiązania cyfrowe pozwalają zrozumieć powiązania między układami, a także ich funkcjonowanie w czasie rzeczywistym. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

  • Źródło: Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce

    Główny Inspektorat Sanitarny powołuje pierwszy w Polsce Zespół Nauk Behawioralnych w Zdrowiu Publicznym

    Materiał promocyjny

    Przy wsparciu biura UNICEF ds. reagowania na potrzeby uchodźców w Polsce, Główny Inspektorat Sanitarny powołał właśnie nowy Zespół Nauk Behawioralnych w Zdrowiu Publicznym “BOND”. Celem zespołu jest łączenie nauk o ludzkich zachowaniach z projektowaniem polityk zdrowotnych.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Mięśnie dna miednicy – nieodkryta część ciała

    Mięśnie dna miednicy wymagają ćwiczeń. Świadomość tego miejsca w ciele okazuje się nieoceniona, gdy mierzymy się z chorobami ginekologicznymi. Kiedy i jak ćwiczyć dno miednicy – wyjaśnia mgr Katarzyna Grodzica, fizjoterapeutka uroginekologiczna.

  • Pracodawcy wciąż zbyt mało zaangażowani w promocję zdrowia

  • Operacje bariatryczne w większości dają dobre wyniki

  • Nie tylko kobiety mają latem problem z pęcherzem

  • Mikrobiom mózgu. Kontrowersyjna hipoteza, która może zmienić neurologię

  • AdobeStock

    Szkodliwy pocałunek? Czasem lepiej go unikać.

    Podczas pocałunku partnerzy wymieniają się mniej więcej 80 milionami bakterii – policzyli to holenderscy naukowcy z muzeum mikroorganizmów Micropia w Amsterdamie i Netherlands Organisation for Applied Scientific Research (TNO). Taki kontakt z innym, zdrowym mikrobiomem buduje naszą odporność. Niestety, czasami „w pakiecie” dostajemy chorobotwórcze drobnoustroje.

  • Klimatyzacja w aucie? Tak, ale rozsądnie.

  • Sprawdź, czy umiesz korzystać bezpiecznie ze słońca

Serwisy ogólnodostępne PAP