Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
22.05.2023 , 14:53 Aktualizacja: 22.05.2023, 16:14
Informacja prasowa

Psychoterapeuta online – komu i z jakimi problemami może pomóc

Psychologowie korzystają z różnych metod terapeutycznych i prowadzą sesje w odmienny sposób. Zawsze jednak mają ten sam cel – zrozumieć problem pacjenta, postawić diagnozę i pomóc mu odzyskać równowagę emocjonalną. Nie usłyszysz rad i pouczeń ani nie uzyskasz gotowych rozwiązań. Psychoterapeuta online ma jednak wiedzę i doświadczenie, aby udzielić ci najlepszej możliwej pomocy. Tylko od ciebie zależy, czy po tę pomoc sięgniesz.

Fot. Pexels Fot. Pexels

Czy naprawdę potrzebujesz psychoterapeuty?

Jak wynika z badań EZOP II [1] przeprowadzonego w latach 2017–2021 z jakimkolwiek zaburzeniem natury psychicznej zmagało się 26,46 proc. populacji. W przypadku badań EZOP I z lat 2009–2011 odsetek ten wynosił 23 proc. Wyraźnie więc widać, że z tzw. chorobami ducha (które jednak rzutują na kondycję fizyczną) zmaga się coraz więcej osób.

Najczęściej zgłaszanymi trudnościami są lęki, stany depresyjne i uzależnienia. W idealnym świecie wykreowanym przez social media nie ma przecież miejsca na wady. Coraz więcej osób porównuje więc scenę prezentowaną w mediach społecznościowych do swojej codzienności. Utwierdzają się w błędnym przekonaniu, że ich życie to pasmo niepowodzeń, za które są odpowiedzialni.

Trudność w stawianiu czoła codzienności potęguje tempo, w jakim zmienia się świat i docierające zewsząd bodźce. Ludzki układ nerwowy nie jest w stanie skutecznie przetworzyć wszystkich otrzymywanych danych. Efektem tego jest przebodźcowanie. Pojawiają się nerwowość, lęki oraz trudności z zasypianiem.

Nie musisz się uśmiechać, gdy nie jest ci do śmiechu. Nie musisz dawać pokazu siły, gdy brak ci energii, aby podnieść się z łóżka. Nie musisz też odważnie stawiać czoła wyzwaniom, gdy boisz się własnego cienia. Masz prawo do swoich uczuć i bycia tym, kim jesteś. To czyni cię wyjątkowym. Jeśli zdarza ci się myśleć inaczej, to znak, że być może potrzebne jest ci wsparcie psychologa (https://www.twojpsycholog.online/nasze-specjalizacje/psychoterapeuta-online).

Kiedy psychoterapeuta online może pomóc

Sygnałem [1] do tego, że warto umówić się na sesję z terapeutą, są m.in.:

  • choroby lub strata bliskiej osoby,
  • stale utrzymujące się lęk i stres,
  • samotność,
  • stany depresyjne,
  • uzależnienia,
  • zaburzenia odżywiania,
  • bezsenność,
  • problemy seksualne i związane z budowaniem relacji,
  • trudność z pełnioną opieką nad chorym lub starszym członkiem rodziny.

Jeśli czujesz, że któryś z tych problemów cię przytłacza na tyle, że nie dasz rady sam sobie z nim poradzić, przemyśl wizytę u specjalisty. Pamiętaj, że nie należy obawiać się psychologa czy psychoterapeuty – to wykwalifikowani profesjonaliści, którzy dysponują zestawem narzędzi do pomocy osobie w kryzysie psychicznym. Wizyta u psychologa jest wyrazem świadomości dbania o zdrowie, podobnie jak wykonywanie badań diagnostycznych, i dobrym pomysłem na pomoc dla siebie w trudnej sytuacji.

Nie obawiaj się skorzystać z pomocy terapeuty. Choć może być to wyzwaniem, nie kieruj się opiniami innych na ten temat. Nikt nie jest w stanie wiedzieć co i jak czujesz.

Czy na terapię może być za późno?

Nie zawsze psychoterapeuta online będzie mógł pomóc. Niestety, czasami okazuje się, że na wsparcie w formie sesji rozłożonych w czasie jest już za późno.

Jeśli masz myśli samobójcze albo samookaleczasz się jest to stan, który bezpośrednio zagraża twojemu życiu, W takim wypadku pilnie skontaktuj się z placówką medyczną albo psychiatrą. Dopiero gdy poczujesz znowu grunt, który wcześniej osunął się spod twoich nóg – umów się na wizytę do psychoterapeuty, aby krok po kroku zacząć odzyskiwać życiową równowagę.

Pamiętaj, nie ma przypadków, którym nie da się pomóc! To jednak ty musisz zadecydować o tym, że tę pomoc chcesz przyjąć. Tak jak pozwalasz ortopedzie nastawić złamaną kończynę, tak też zaufaj psychoterapeucie i pozwól mu poprowadzić się ku równowadze.

Źródło informacji prasowej: twojpsycholog.online

Bibliografia:

[1] Kompleksowe badanie stanu zdrowia psychicznego społeczeństwa i jego uwarunkowań (EZOP II), https://ezop.edu.pl/, dostęp: 10.05.2023 r.

[2] sygnały, czyli :choroby lub strata bliskiej osoby, stale utrzymujące się lęk i stres.

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Za materiał opublikowany jako "informacja prasowa" w „Serwisie Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jej nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji prasowej”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. Zdjęcie załączone do informacji prasowej można bezpłatnie wykorzystać wyłącznie z treścią niniejszej informacji. Materiały oznaczone jako „materiał partnerski” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami, instytucjami lub organizacjami w ramach umów na obsługę medialną. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3135

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.