Psychoterapia online odpowiedzią na potrzeby pacjentów

Jako główny czynnik prowadzący do pojawienia się na rynku terapii online specjaliści najczęściej wskazują pandemię koronawirusa i związaną z nią izolację o niespotykanej wcześniej skali, której mieliśmy okazję doświadczyć przecież wszyscy.

Fot. Pexels
Fot. Pexels

W tamtych ciężkich czasach wielu z nas zostało niejako zmuszonych do samotnego pozostania w swoich domach, mieszkaniach i zmierzenia się z szeregiem problemów, z których istnienia często nie do końca zdawaliśmy sobie sprawę. Odpowiedzią na wspomniane trudności stał się nowy, ściśle sprzężony z realiami lockdownu, format leczenia - psychoterapia online, która choć początkowo traktowana z dużą dozą ostrożności, dzisiaj już nikogo nie dziwi. Spróbujmy dowiedzieć się o niej czegoś więcej.

Jak zdefiniować psychoterapię online?

Można przyjąć, że terapia online i jej tradycyjna, stacjonarna wersja nie różnią się od siebie w sposób fundamentalny. Czas trwania sesji, metodyka pracy specjalisty oraz pozostałe założenia są takie same, a jedyną różnicą jest miejsce odbywanych spotkań, którym w przypadku psychoterapii online jest sieć internetowa, a dokładniej wybrany przez nas wideokomunikator dzięki któremu połączymy się z naszym terapeutą na dowolnym, wyposażonym w kamerę urządzeniu.

Fot. Rosa

Czego NIE mówić osobie cierpiącej na depresję

Osobie cierpiącej z powodu depresji potrzebne jest wsparcie. Są jednak takie słowa, których lepiej takiej osobie nie mówić.

Ilość serwisów oferujących terapię online na rodzimym rynku stale rośnie, systematycznie podnosząc konkurencyjność w branży i tym samym pozytywnie wpływając na jakość oferowanych usług. Obecnie znalezienie pomocy terapeutycznej w sieci nie powinno nastręczać wielu problemów, a i termin zaproponowanego nam spotkania najpewniej nie będzie należał do odległych.

Jednym z pierwszych i najpopularniejszych miejsc w sieci, które zatrudnia certyfikowanych terapeutów, jest serwis trzymsie.pl.

Jak mówi Piotr Chełchowski, Co-Founder centrum terapii online trzymsie.pl:

„Można powiedzieć, że jesteśmy na rynku od samego początku. Naszą misją jest pomoc pacjentom w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej o najlepiej udokumentowanej naukowo skuteczności. Terapia online nie jawi się już dzisiaj nikomu jako egzotyczna odnoga jej tradycyjnego nurtu, ale jest realnym i naukowo udowodnionym sposobem na skuteczne leczenie wszelkich rodzajów zaburzeń, dodatkowo stwarzając możliwości psychoterapii dla osób z terenów podmiejskich, którzy z uwagi na ograniczony dostęp do placówek i specjalistów, nie mieli do tej pory szansy na podjęcie leczenia”.

Potrzebuję opieki psychoterapeutycznej online. Od czego zacząć?

W pierwszej kolejności powinniśmy wybrać serwis, który może pochwalić się doświadczeniem w prowadzeniu terapii online i posiadaniem w swojej bazie certyfikowanych terapeutów, dlatego starajmy się zawsze korzystać z w pełni transparentnych miejsc w sieci, które spełniają powyższe kryteria.

Następnie wybierzmy najodpowiedniejszego dla nas terapeutę lub zaufajmy kadrze centrum opieki psychoterapeutycznej, która bazując na naszych oczekiwaniach, skieruje nas do najbliższego ich spełnienia specjalisty.

Teraz pozostaje już tylko umówić dogodny dla nas termin spotkania i rozpocząć terapię.

Jakie są koszty terapii online? Czy jest ona droższa od wizyty w placówce?

Cena psychoterapii online nie powinna się różnić od wizyty w placówce w sposób zauważalny dla naszego portfela. Warto natomiast pamiętać, że wybierając terapię online, zaoszczędzimy na opłatach związanych z dojazdami do ośrodka i dodatkowo zyskamy często sporo tak cennego dzisiaj czasu. Niemniej, przy wyborze formy terapii kierujmy się przede wszystkim osobistymi preferencjami odnośnie do jej rodzaju i potencjalnej skuteczności dla naszego przypadku. Najważniejsze jest wykonanie pierwszego kroku, który pomoże nam podjąć leczenie.

Czy powinniśmy skorzystać z pomocy terapeutycznej online?

Nie ulega wątpliwości, że sfera psychiczna i fizyczna naszego organizmu wzajemnie się przeplatają, stanowiąc zwartą podstawę dla naszego szczęśliwego życia. Jeśli czujemy, że potrzebujemy pomocy, niezwłocznie poszukajmy specjalisty i podejmijmy wszelkie możliwie kroki w kierunku rozpoczęcia leczenia.

Skuteczność terapii online potwierdzają wszystkie badania, a jej tak duża dzisiaj dostępność sprawia, że umówienie się na wizytę z terapeutą jest zdecydowanie łatwiejsze niż wcześniej.

Zdrowie psychiczne jest nieodzowną składową naszego udanego funkcjonowania społecznego.

Zadbajmy o nie.

Więcej na https://trzymsie.pl/

Źródło informacji: Trzymsie.pl

ZOBACZ PODOBNE

  • PAP – Kadr z filmu

    Fundacja LPP: działamy na rzecz poprawy życia dzieci i młodzieży z problemami psychicznymi

    Materiał promocyjny

    W Polsce młodzi ludzie borykają się z depresją, nie mają motywacji do działania, myślą o próbach samobójczych. Dlatego trzeba podejmować działania, żeby im pomóc – podkreślała Patrycja Zbytniewska, prezeska zarządu Fundacji LPP, podczas panelu na temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Zentiva

    Polacy i stres: czy umiemy sobie z nim radzić?

    Materiał promocyjny

    Firma Zentiva, właściciel marki Persen, we wrześniu br. zleciła przeprowadzenie badań poziomu stresu wśród społeczeństwa. Wynika z nich, że w ciągu ostatnich dwóch lat prawie 70% Polaków zauważyło wzrost poziomu stresu w swoim życiu. Co trzecia osoba odczuwa go codziennie, a ponad połowa respondentów przyznaje, że ich metody na stres nie do końca działają. Tymczasem przewlekły stres może mieć poważne negatywne skutki zdrowotne i dlatego warto mu poświęcić szczególną uwagę w naszym życiu. Podejmując odpowiednie działania, możemy zredukować ryzyko wiążące się z ekspozycją na długotrwały stres.

  • Adobe Stock

    Zespół Münchhausena – chorzy na pokaz

    Dla atencji i współczucia niektórzy ludzie latami udają choroby, w tym poważne. Fałszują badania, okłamują lekarzy, sami różnymi metodami sobie szkodzą. Bywa, że zamiast siebie krzywdzą innych, na przykład swoje dzieci.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy