Psychoterapia online odpowiedzią na potrzeby pacjentów

Jako główny czynnik prowadzący do pojawienia się na rynku terapii online specjaliści najczęściej wskazują pandemię koronawirusa i związaną z nią izolację o niespotykanej wcześniej skali, której mieliśmy okazję doświadczyć przecież wszyscy.

Fot. Pexels
Fot. Pexels

W tamtych ciężkich czasach wielu z nas zostało niejako zmuszonych do samotnego pozostania w swoich domach, mieszkaniach i zmierzenia się z szeregiem problemów, z których istnienia często nie do końca zdawaliśmy sobie sprawę. Odpowiedzią na wspomniane trudności stał się nowy, ściśle sprzężony z realiami lockdownu, format leczenia - psychoterapia online, która choć początkowo traktowana z dużą dozą ostrożności, dzisiaj już nikogo nie dziwi. Spróbujmy dowiedzieć się o niej czegoś więcej.

Jak zdefiniować psychoterapię online?

Można przyjąć, że terapia online i jej tradycyjna, stacjonarna wersja nie różnią się od siebie w sposób fundamentalny. Czas trwania sesji, metodyka pracy specjalisty oraz pozostałe założenia są takie same, a jedyną różnicą jest miejsce odbywanych spotkań, którym w przypadku psychoterapii online jest sieć internetowa, a dokładniej wybrany przez nas wideokomunikator dzięki któremu połączymy się z naszym terapeutą na dowolnym, wyposażonym w kamerę urządzeniu.

Fot. Rosa

Czego NIE mówić osobie cierpiącej na depresję

Osobie cierpiącej z powodu depresji potrzebne jest wsparcie. Są jednak takie słowa, których lepiej takiej osobie nie mówić.

Ilość serwisów oferujących terapię online na rodzimym rynku stale rośnie, systematycznie podnosząc konkurencyjność w branży i tym samym pozytywnie wpływając na jakość oferowanych usług. Obecnie znalezienie pomocy terapeutycznej w sieci nie powinno nastręczać wielu problemów, a i termin zaproponowanego nam spotkania najpewniej nie będzie należał do odległych.

Jednym z pierwszych i najpopularniejszych miejsc w sieci, które zatrudnia certyfikowanych terapeutów, jest serwis trzymsie.pl.

Jak mówi Piotr Chełchowski, Co-Founder centrum terapii online trzymsie.pl:

„Można powiedzieć, że jesteśmy na rynku od samego początku. Naszą misją jest pomoc pacjentom w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej o najlepiej udokumentowanej naukowo skuteczności. Terapia online nie jawi się już dzisiaj nikomu jako egzotyczna odnoga jej tradycyjnego nurtu, ale jest realnym i naukowo udowodnionym sposobem na skuteczne leczenie wszelkich rodzajów zaburzeń, dodatkowo stwarzając możliwości psychoterapii dla osób z terenów podmiejskich, którzy z uwagi na ograniczony dostęp do placówek i specjalistów, nie mieli do tej pory szansy na podjęcie leczenia”.

Potrzebuję opieki psychoterapeutycznej online. Od czego zacząć?

W pierwszej kolejności powinniśmy wybrać serwis, który może pochwalić się doświadczeniem w prowadzeniu terapii online i posiadaniem w swojej bazie certyfikowanych terapeutów, dlatego starajmy się zawsze korzystać z w pełni transparentnych miejsc w sieci, które spełniają powyższe kryteria.

Następnie wybierzmy najodpowiedniejszego dla nas terapeutę lub zaufajmy kadrze centrum opieki psychoterapeutycznej, która bazując na naszych oczekiwaniach, skieruje nas do najbliższego ich spełnienia specjalisty.

Teraz pozostaje już tylko umówić dogodny dla nas termin spotkania i rozpocząć terapię.

Jakie są koszty terapii online? Czy jest ona droższa od wizyty w placówce?

Cena psychoterapii online nie powinna się różnić od wizyty w placówce w sposób zauważalny dla naszego portfela. Warto natomiast pamiętać, że wybierając terapię online, zaoszczędzimy na opłatach związanych z dojazdami do ośrodka i dodatkowo zyskamy często sporo tak cennego dzisiaj czasu. Niemniej, przy wyborze formy terapii kierujmy się przede wszystkim osobistymi preferencjami odnośnie do jej rodzaju i potencjalnej skuteczności dla naszego przypadku. Najważniejsze jest wykonanie pierwszego kroku, który pomoże nam podjąć leczenie.

Czy powinniśmy skorzystać z pomocy terapeutycznej online?

Nie ulega wątpliwości, że sfera psychiczna i fizyczna naszego organizmu wzajemnie się przeplatają, stanowiąc zwartą podstawę dla naszego szczęśliwego życia. Jeśli czujemy, że potrzebujemy pomocy, niezwłocznie poszukajmy specjalisty i podejmijmy wszelkie możliwie kroki w kierunku rozpoczęcia leczenia.

Skuteczność terapii online potwierdzają wszystkie badania, a jej tak duża dzisiaj dostępność sprawia, że umówienie się na wizytę z terapeutą jest zdecydowanie łatwiejsze niż wcześniej.

Zdrowie psychiczne jest nieodzowną składową naszego udanego funkcjonowania społecznego.

Zadbajmy o nie.

Więcej na https://trzymsie.pl/

Źródło informacji: Trzymsie.pl

ZOBACZ PODOBNE

  • Supermoce ludzkiego ciała

    W dzisiejszym świecie, gdzie klimatyzacja ratuje nas od upałów, a aspiryna od gorączki, łatwo zapomnieć, że nasze ciała to prawdziwe maszyny przetrwania. Zanim zbudowaliśmy domy, wytworzyliśmy ciepłe odzienie, zanim ktoś wpadł na pomysł centralnego ogrzewania – byliśmy zdani wyłącznie na nasze biologiczne możliwości. I właśnie tam, w głębi naszego ciała, ukryte są historie adaptacji tak niesamowitych, że brzmią niemal jak fantastyka naukowa.

  • Oddychaj wolniej

    Powolne oddychanie pomaga nie tylko w codziennym stresie, ale i w łagodzeniu skutków zaburzeń nerwicowych czy PTSD. Według najnowszych badań kontrolowane wdechy i wydechy obniżają ciśnienie krwi, pozwalają zasnąć i poprawiają funkcje poznawcze.

  • Umieranie dopełnia życie

    Umieranie to szczególny czas w życiu człowieka. Kluczem dobrej śmierci jest spełnione życie, ale jeśli takie nie było, to jest jeszcze szansa na dobre podsumowanie. Nawet żal może przerodzić się w coś pięknego – podkreśla dr hab. n. med. Tomasz Dzierżanowski, kierownik Kliniki Medycyny Paliatywnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  • Adobe Stock/Philip

    Niepoczytalność - czyn z kodeksu karnego, a winy nie ma

    Popełnił odrażający czyn i zamiast w więzieniu ląduje w szpitalu, a bywa, że wkrótce z niego wychodzi. Choć kłóci się to z popularnym poczuciem sprawiedliwości, są ludzie, którzy nie są winni, choć popełnili czyn zabroniony. Czym jest niepoczytalność i o tym, że czyny w tym stanie to niewielki odsetek złamania reguł prawa opowiada krajowy konsultant ds. psychiatrii prof. Piotr Gałecki*.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Ruch w ciąży

    Ciąża wcale nie wyklucza ruchu, wręcz przeciwnie. Kobiety o prawidłowym przebiegu ciąży powinny podejmować umiarkowaną aktywność fizyczną 3–5 razy w tygodniu, łącznie co najmniej 150 minut sportów, które nie grożą upadkiem i urazem, jak chodzenie na spacery, basen, joga czy pilates – zaznacza mgr Katarzyna Kowalska, fizjoterapeutka uroginekologiczna z warszawskiego Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny. Wyjaśnia też, dlaczego w tym czasie kobieta powinna unikać pewnych ćwiczeń mięśni brzucha.

  • Mężczyzna – zagrożona płeć

  • Chemioterapią nie tylko w nowotwory

  • Onkologia i kardiologia jednym głosem o profilaktyce

  • Umieranie dopełnia życie

  • Supermoce ludzkiego ciała

    W dzisiejszym świecie, gdzie klimatyzacja ratuje nas od upałów, a aspiryna od gorączki, łatwo zapomnieć, że nasze ciała to prawdziwe maszyny przetrwania. Zanim zbudowaliśmy domy, wytworzyliśmy ciepłe odzienie, zanim ktoś wpadł na pomysł centralnego ogrzewania – byliśmy zdani wyłącznie na nasze biologiczne możliwości. I właśnie tam, w głębi naszego ciała, ukryte są historie adaptacji tak niesamowitych, że brzmią niemal jak fantastyka naukowa.

  • Oddychaj wolniej

  • Niepoczytalność - czyn z kodeksu karnego, a winy nie ma

Serwisy ogólnodostępne PAP