Jak ćwiczyć, by wrócić do formy po porodzie?

Dziecko nie musi być przeszkodą, by codziennie choć trochę poćwiczyć. Przedstawiamy serię ćwiczeń dla pań po ciąży, które można wykonać z dzieckiem. Podjęcie takiej aktywności, jej rodzaj i intensywność należy jednak wcześniej skonsultować z ginekologiem lub fizjoterapeutą.

Fot. PAP
Fot. PAP

Każda kobieta po urodzeniu dziecka chce jak najszybciej odzyskać sprawność i formę sprzed ciąży. Nie ma na to oczywiście jednego, uniwersalnego i skutecznego dla wszystkich przepisu. W niektórych przypadkach zadanie to może być szczególnie utrudnione.

- Każda kobieta, chcąc wrócić do aktywności fizycznej po porodzie, bądź zacząć nową aktywność, najpierw powinna skonsultować się z lekarzem ginekologiem lub z terapeutą uroginekologicznym, w celu wykluczenia jakichkolwiek przeciwwskazań do takiej aktywności. Do takich przeciwwskazań należą m.in. nietrzymanie moczu, obniżenie narządu rodnego, bądź jakiekolwiek dolegliwości w obrębie miednicy – mówi Maria Grabowska, fizjoterapeutka.

Zwykle, treningi tego typu zaczyna się od ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń dna miednicy oraz ćwiczeń mięśnia poprzecznego brzucha. Eksperci podkreślają, że większość z nich można wykonać w towarzystwie dziecka: zarówno niemowlęcia, leżącego obok, jak i dziecka starszego, które może, ale też nie musi w pełni ze swoją mamą współpracować.

Jak to wszystko wygląda w praktyce? Zobaczcie i przekonajcie się w poniższym filmie, w którym ekspertka krok po kroku pokazuje jak poprawnie wykonać serię ćwiczeń w różnych pozycjach: m.in. leżącej, siedzącej i stojącej.

Oczywiście, powyższy film nie wyczerpuje tematu. Pod okiem profesjonalnego fizjoterapeuty można dobrać dla siebie wiele innych ćwiczeń, które z powodzeniem można wykonywać w domu.

Kultura fizyczna i sztuka prawidłowego oddychania

Warto jednak zapamiętać parę uniwersalnych, bardzo ważnych zasad, dzięki którym tego rodzaju ćwiczenia będą nie tylko bardziej skuteczne, lecz przede wszystkim bezpieczne:

  • każde ćwiczenie należy dostosować do własnych możliwości i potrzeb (chodzi o to, żeby delikatnie mięśnie zmęczyć, ale ich nie przemęczyć),
  • zawsze staramy się trudniejszą część ćwiczenia (wymagającą większego wysiłku) wykonywać wraz z wydechem.

- Dziecko nie powinno w żaden sposób nas ograniczać, jeżeli chodzi o aktywność fizyczną. Każdy rodzic powinien ćwiczyć codziennie przez 30 minut. Prawidłowo dobrane ćwiczenia są niezbędne do tego, aby zachować dobre zdrowie i długie życie – konkluduje dr n.med. Marian Majchrzycki, fizjoterapeuta i osteopata.

vik, gap (zdrowie.pap.pl)

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

  • Adobe Stock

    Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

    U dziecka z trudnościami w czytaniu i pisaniu, które nie otrzyma odpowiedniego wsparcia, nieuchronnie pojawiają się niepowodzenia szkolne, które z czasem mogą doprowadzić do rozwoju wtórnych zaburzeń emocjonalnych. Lepiej więc nie lekceważyć pierwszych objawów dysleksji rozwojowej u dzieci. Dobrze też pamiętać, że dysleksja nie uniemożliwia uzyskiwania wielkich nawet osiągnięć. W gronie dyslektyków znajdziemy I. Newtona, J.Ch. Andersena i Agatę Christie.

  • Rys. PAP/j. Turczyk

    Jak się lepiej uczyć? Jest kilka trików

    Ręka do góry - kto lubił, albo lubi chodzić do szkoły! Kto lubi spędzać całe godziny w ławkach, wkuwać nazwy rzek, daty bitew albo zapamiętywać, co ma płucotchawki, a co nibynóżki? Czy pojawi się las rąk, czy może niezręczna cisza? Można chyba postawić orzechy przeciwko kamykom, że przynajmniej wiele osób będzie trzymało ręce w dole. Tylko dlaczego?

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy