Jest filmik pokazujący, jak przebiegać może sepsa

Zaczyna się zwykłą infekcją. W kilka godzin może zabić. Sepsa to nie choroba, a zespół objawów towarzyszących ogólnoustrojowemu zakażeniu patogenem – może być to wirus, bakteria czy grzyb. Dostępny jest już filmik pokazujący historię Kacpra, który był leczony z powodu sepsy meningokokowej.

Fot. PAP/ P.Werewka
Fot. PAP/ P.Werewka

Film „Sepsa meningokokowa – poznaj historię Kacpra” opublikowała Fundacja Instytutu Matki i Dziecka w ramach kampanii „Wyprzedź meningokoki. Z wiedzą na start”. 

„Od momentu, kiedy pojawiły się pierwsze objawy do momentu, gdy lekarze powiedzieli nam, że Kacper jest w stanie krytycznym i nie wiadomo, czy przeżyje, nie minęły nawet 24 godziny” – wspomina pani Magda, mama Kacpra.

Wezwała pogotowie, kiedy po udanej próbie zbicia gorączki u jej niespełna rocznego syna zauważyła pojedyncze plamki na skórze, których z każdą minutą było więcej, a dziecko zaczęło szybko oddychać i zaczęły mu sinieć usta.

Około godzinę później, gdy rodziców wpuszczono na chwilę na salę intensywnej terapii, gdzie leczony był Kacper, pani Magda – jak mówi na filmie – „nie poznała swojego dziecka”. „Kacper wyglądał, jakby go ktoś pobił kijem bejsbolowym” – mówi.

Ze względu na to, że w przebiegu ogólnoustrojowego zakażenia układ odpornościowy zaczyna nieprawidłowo działać, każdy organ i narząd ulega uszkodzeniu. W trakcie sepsy dochodzi m.in. do spuchnięcia ciała, na skórze pojawiają się rozległe wybroczyny, może dojść do martwicy skóry. Jedynym ratunkiem w razie sepsy jest podanie odpowiednio szybko silnych antybiotyków, a leczenie odbywa się na oddziale intensywnej terapii.

Fot. PAP

Sepsa – fakty, które trzeba znać

To nie choroba, a sieje śmierć. Może dopaść każdego. Ratunkiem jest świadomość istnienia sepsy i znajomość jej objawów, co daje szansę na szybkie podanie leków. Każda godzina zwłoki zmniejsza szanse pacjenta na zdrowie i życie.

Film można obejrzeć TU 

Co to jest sepsa?

Jak tłumaczy anestezjolog prof. Andrzej Kuebler sepsa nie jest chorobą,  a  zespołem objawów, które towarzyszą silnemu zakażeniu organizmu drobnoustrojami. 

Czy sepsę wywołują tylko meningokoki?

Nie, choć zakażenia wywołane meningokokami mają tzw. przebieg piorunujący, tj. w ciągu kilku godzin chory znajduje się w stanie krytycznym. Sepsę jednak mogą wywołać inne drobnoustroje: grzyby, wirusy, ale najczęściej - bakterie.

Przed meningokokami, a także pneumokokami i pałeczkami hemofilnymi typu B – wszystkie te patogeny mogą doprowadzić do rozwoju sepsy - można się jednak zaszczepić. Jest to istotne u małych dzieci, które należą do grupy najbardziej narażonych na takie zakażenie. Warto wiedzieć, że choć w ogólnej populacji nosicielami meningokoków jest ok. 10 proc. ludzi, to w żłobkach i przedszkolach - nawet 80 proc. dzieci.

Justyna Wojteczek (zdrowie.pap.pl)

Andrzej Kuebler: Sepsa, wyd. Edra Urban & Partners, 2017
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Adobe Stock

    Dziecko ze spektrum autyzmu ma inaczej, rodzice jego też

    Dziecko rozwijające się w spektrum autyzmu to wyzwanie dla rodzica. Życie z nim ma wiele odcieni. Zdarzają się wzloty i upadki, jak w życiu każdego, tylko trochę inaczej. Czym jest spektrum autyzmu w czterech ścianach, 24 godziny na dobę?  - Przyciągał uwagę jak magnes metal, pochłaniał mój czas – opisuje jedna z mam już prawie dorosłego syna z zespołem Aspergera.

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Nadmiar soli sprzyja nie tylko nadciśnieniu i chorobom nerek

    Oprócz problemów z układem krwionośnym i nerkami, nadmiar soli może sprzyjać różnym zaburzeniom ciała oraz umysłu. Naukowcy donoszą o zwiększonym ryzyku cukrzycy, alergii czy depresji.

  • Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Niebieskie Igrzyska przekraczają Atlantyk

  • Wstęp do diagnozy autyzmu w bilansie dwulatka

  • AdobeStock

    Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

    Niemal 30 proc. dzieci w wieku szkolnym choruje przewlekle, spora część z nich wiele czasu spędza w szpitalu. Częsta lub dłuższa hospitalizacja sprawia, że po powrocie do szkoły mają zaległości, które trudno im nadrobić. Aby tego uniknąć, mogą uczestniczyć w zajęciach szkoły przyszpitalnej. Ale edukacja to nie jedyna rola tych placówek.

  • Czego nie wiecie o wit. B

  • Szybki test diagnozujący endometriozę