Jest filmik pokazujący, jak przebiegać może sepsa

Zaczyna się zwykłą infekcją. W kilka godzin może zabić. Sepsa to nie choroba, a zespół objawów towarzyszących ogólnoustrojowemu zakażeniu patogenem – może być to wirus, bakteria czy grzyb. Dostępny jest już filmik pokazujący historię Kacpra, który był leczony z powodu sepsy meningokokowej.

Fot. PAP/ P.Werewka
Fot. PAP/ P.Werewka

Film „Sepsa meningokokowa – poznaj historię Kacpra” opublikowała Fundacja Instytutu Matki i Dziecka w ramach kampanii „Wyprzedź meningokoki. Z wiedzą na start”. 

„Od momentu, kiedy pojawiły się pierwsze objawy do momentu, gdy lekarze powiedzieli nam, że Kacper jest w stanie krytycznym i nie wiadomo, czy przeżyje, nie minęły nawet 24 godziny” – wspomina pani Magda, mama Kacpra.

Wezwała pogotowie, kiedy po udanej próbie zbicia gorączki u jej niespełna rocznego syna zauważyła pojedyncze plamki na skórze, których z każdą minutą było więcej, a dziecko zaczęło szybko oddychać i zaczęły mu sinieć usta.

Około godzinę później, gdy rodziców wpuszczono na chwilę na salę intensywnej terapii, gdzie leczony był Kacper, pani Magda – jak mówi na filmie – „nie poznała swojego dziecka”. „Kacper wyglądał, jakby go ktoś pobił kijem bejsbolowym” – mówi.

Ze względu na to, że w przebiegu ogólnoustrojowego zakażenia układ odpornościowy zaczyna nieprawidłowo działać, każdy organ i narząd ulega uszkodzeniu. W trakcie sepsy dochodzi m.in. do spuchnięcia ciała, na skórze pojawiają się rozległe wybroczyny, może dojść do martwicy skóry. Jedynym ratunkiem w razie sepsy jest podanie odpowiednio szybko silnych antybiotyków, a leczenie odbywa się na oddziale intensywnej terapii.

Fot. PAP

Sepsa – fakty, które trzeba znać

To nie choroba, a sieje śmierć. Może dopaść każdego. Ratunkiem jest świadomość istnienia sepsy i znajomość jej objawów, co daje szansę na szybkie podanie leków. Każda godzina zwłoki zmniejsza szanse pacjenta na zdrowie i życie.

Film można obejrzeć TU 

Co to jest sepsa?

Jak tłumaczy anestezjolog prof. Andrzej Kuebler sepsa nie jest chorobą,  a  zespołem objawów, które towarzyszą silnemu zakażeniu organizmu drobnoustrojami. 

Czy sepsę wywołują tylko meningokoki?

Nie, choć zakażenia wywołane meningokokami mają tzw. przebieg piorunujący, tj. w ciągu kilku godzin chory znajduje się w stanie krytycznym. Sepsę jednak mogą wywołać inne drobnoustroje: grzyby, wirusy, ale najczęściej - bakterie.

Przed meningokokami, a także pneumokokami i pałeczkami hemofilnymi typu B – wszystkie te patogeny mogą doprowadzić do rozwoju sepsy - można się jednak zaszczepić. Jest to istotne u małych dzieci, które należą do grupy najbardziej narażonych na takie zakażenie. Warto wiedzieć, że choć w ogólnej populacji nosicielami meningokoków jest ok. 10 proc. ludzi, to w żłobkach i przedszkolach - nawet 80 proc. dzieci.

Justyna Wojteczek (zdrowie.pap.pl)

Andrzej Kuebler: Sepsa, wyd. Edra Urban & Partners, 2017
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Dziecko ze spektrum autyzmu ma inaczej, rodzice jego też

    Dziecko rozwijające się w spektrum autyzmu to wyzwanie dla rodzica. Życie z nim ma wiele odcieni. Zdarzają się wzloty i upadki, jak w życiu każdego, tylko trochę inaczej. Czym jest spektrum autyzmu w czterech ścianach, 24 godziny na dobę?  - Przyciągał uwagę jak magnes metal, pochłaniał mój czas – opisuje jedna z mam już prawie dorosłego syna z zespołem Aspergera.

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

  • Adobe Stock

    Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

    U dziecka z trudnościami w czytaniu i pisaniu, które nie otrzyma odpowiedniego wsparcia, nieuchronnie pojawiają się niepowodzenia szkolne, które z czasem mogą doprowadzić do rozwoju wtórnych zaburzeń emocjonalnych. Lepiej więc nie lekceważyć pierwszych objawów dysleksji rozwojowej u dzieci. Dobrze też pamiętać, że dysleksja nie uniemożliwia uzyskiwania wielkich nawet osiągnięć. W gronie dyslektyków znajdziemy I. Newtona, J.Ch. Andersena i Agatę Christie.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Brukiew: zdrowy symbol strasznych czasów

    Brukiew jest niskokaloryczna i sycąca, ma niskie IG, mnóstwo makro i mikroelementów, a także przeciwnowotworowe glukozynolany. Mimo to Polacy niemal jej nie jadają, bo wciąż jest postrzegana jako symbol biedy i wojny. 

  • Halitoza – oddech, który nie pachnie miętą

  • Gdy mleko kobiece staje się darem

  • Kotlet sojowy kontra schabowy

  • Dlaczego pamięć płata nam figle

  • AdobeStock/motortion

    Atak paniki to jak utrata zmysłów

    Atak paniki to reakcja organizmu na przeciążenie stresem, nadmiarem bodźców lub traumatycznych przeżyć sprzed lat. Może być też objawem choroby somatycznej. Jeżeli takie intensywne napady lęku nawracają, lepiej zgłosić się po pomoc do specjalisty. Mamy dziś wiele możliwości, by pomóc w takiej sytuacji - mówi psychiatra dr n. med. Ewa Drozdowicz-Jastrzębska, Kierownik Poradni Nerwic i Lęku w Poradni Dialog.

  • Lek na potencję – okazjonalnie, nie regularnie

  • Melatonina nie tylko na sen. To hormon regeneracji