Kiedy należy usunąć migdałki u dziecka?

Zbliża się jesień – czas infekcji górnych dróg oddechowych i częstych angin. Jednym z powodów nawracających zachorowań tego typu mogą być problemy z migdałkami. Sprawdź, kiedy warto rozważyć ich usunięcie.

Fot.PAP/P.Werewka
Fot.PAP/P.Werewka

Migdałki pełnią bardzo ważna rolę w układzie odpornościowym - są pierwszą barierą chroniącą układ oddechowy, gardło, nos i uszy przed drobnoustrojami. W czasie infekcji stoją więc na pierwszej linii walki w zarazkami i „biorą je na siebie”. W efekcie powiększają się i ulegają przekrwieniu. 

„Gdy proces dotyczy tzw. migdałka trzeciego (adenoid) dochodzi do przytykania się ujścia gardłowego trąbki słuchowej w nosogardle. Wówczas może dojść do nieprawidłowego funkcjonowania ucha środkowego, a często również do zbierania się płynu w jamie bębenkowej” – mówi dr Małgorzata Piaskowska, laryngolog z Centrum Medycznego Damiana. 

Głównym objawem w takiej sytuacji jest najczęściej znaczące pogorszenie się słuchu u dziecka i zatkany nos. 

Fot. M.Kmieciński/PAP

Usuwanie migdałków u dzieci: fakty i mity

„Powiększający się trzeci migdałek może prowadzić również do całkowitej niedrożności nosa, a wówczas dziecko zaczyna oddychać tylko przez usta (co zwiększa ryzyko dodatkowych infekcji), chodzi z otwartymi ustami, wykazuje nosowe zabarwienie głosu, a w nocy chrapie. Dodatkowo mogą pojawić się również inne objawy, m.in. tzw. bezdechy czyli przerwy w oddychaniu w czasie snu. Stany chorobowe dotyczące tzw. migdałków podniebiennych zwykle prowadzą do nasilonego chrapania z bezdechami, tzw. mowy kluskowej czy trudności w połykaniu” – dodaje specjalistka.

Ponieważ migdałki pełnią w organizmie ważną funkcję zwykle się ich nie usuwa. Czasami jednak infekcje pojawiają się tak często, że konieczna jest interwencja chirurgiczna. Można wtedy albo zmniejszyć ich objętość poprzez przycięcie (tzw. tonsilotomię), albo całkowicie usunąć przerośnięty trzeci migdał (tzw. adenotomia). 

Nawracające zapalenia uszu, których powodem jest przerośnięcie „trzeciego” migdałka może wymagać przeprowadzenia dodatkowego zabiegu „osuszenia” ucha środkowego. Gdy w jamie bębenkowej zbiera się płyn wykonuje się tzw. drenaż wentylacyjny, który polega na założeniu do jamy bębenkowej specjalnego drenu, poprzez niewielkie nacięcie błony bębenkowej, który utrzymuje się w niej przez 6 do 12 miesięcy. Dzięki temu ucho ma czas na regenerację i zabezpieczenie się przed nawrotem problemu.

Zabiegi te przeprowadzane są w znieczuleniu ogólnym. Wykonuje się przed nimi podstawowe badania: morfologię krwi, badanie ogólne moczu, badanie krzepliwości krwi.

Najczęstszymi wskazaniami do zabiegów operacyjnych w obrębie migdałków są:

  • przewlekły stan zapalny migdałków podniebiennych,
  • przerost migdałka gardłowego,
  • nawracające anginy (minimum trzykrotnie w ostatnim roku lub pięciokrotnie przez 2 lata),
  • zaburzenia artykulacji, połykania, bezdech w czasie snu,
  • powikłania anginy (np. wystąpienie ropnia około-migdałkowego).

Oprac. MW, zdrowie.pap.pl

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Adobe Stock

    Dziecko ze spektrum autyzmu ma inaczej, rodzice jego też

    Dziecko rozwijające się w spektrum autyzmu to wyzwanie dla rodzica. Życie z nim ma wiele odcieni. Zdarzają się wzloty i upadki, jak w życiu każdego, tylko trochę inaczej. Czym jest spektrum autyzmu w czterech ścianach, 24 godziny na dobę?  - Przyciągał uwagę jak magnes metal, pochłaniał mój czas – opisuje jedna z mam już prawie dorosłego syna z zespołem Aspergera.

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

NAJNOWSZE

  • AdobeStock/Kzenon

    Nie warto oszukiwać, przygotowując się do kolonoskopii

    Wielu pacjentów twierdzi, że przygotowanie do kolonoskopii jest gorsze niż samo badanie. Niestety nie ma wyjścia – aby było skuteczne, konieczne jest dokładne oczyszczenie jelita. Nie warto oszukiwać i zmniejszać dawki płynu, który musimy wypić, bo skutki mogą być katastrofalne: odmowa wykonania badania przez lekarza, albo – co gorsze – przeoczenie groźnej zmiany.

  • Endoprotezy – od cementu po druk 3D i sensory

  • Dieta na depresję

  • Płynna cytologia w programie profilaktyki raka szyjki macicy

  • Jaskra – czynniki ryzyka i diagnoza

  • Adobe Stock/Paulina

    Rośnie liczba noworodków pozostawianych w szpitalach po urodzeniu

    Z roku na rok przybywa noworodków, które po urodzeniu są pozostawiane przez rodziców w szpitalu. Jest dopiero początek marca, a już mamy w naszej klinice pięcioro takich dzieci, tyle co przez cały rok 2024 – mówi prof. dr hab. n. med. Renata Bokiniec, kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej.

  • Lekarze rodzinni i testy HIV

  • Woreczki nikotynowe groźne dla jamy ustnej