Dowiedz się, jak urządzić przestrzeń dla seniora

Otoczenie seniora – odpowiednio zaprojektowane i urządzone – stanowi doskonały sposób na zapobieżenie nieszczęściu, jakim jest upadek. 27 listopada będzie można się zapoznać z najlepszymi rozwiązaniami w tym zakresie.

Fot. PAP
Fot. PAP

Tego dnia odbędzie się całodniowa konferencja, organizowana w ramach projektu "Edukacja zdrowotna w profilaktyce urazów i promocji bezpieczeństwa, finansowanego ze środków Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020.

Specjaliści, którzy zabiorą głos podczas konferencji, zaprezentują przykłady i wytyczne projektowania wnętrz i przestrzeni bezpiecznych, przyjaznych oraz dostosowanych do osób o ograniczonej motoryce i sprawności fizycznej. Nic dziwnego zatem, że większość prelegentów to architekci.

Będzie można się dowiedzieć, jak powinna wyglądać przyjazna seniorom przestrzeń publiczna, mieszkanie dla nich oraz poszczególne placówki ochrony zdrowia, do których może trafić osoba starsza.

Dlaczego tak ważne jest, żeby chronić osoby starsze przed upadkiem?

Przyczyna jest jedna: upadek dla osoby starszej może oznaczać jej śmierć w krótkim okresie lub utratę sprawności. U osób powyżej 65 lat upadki to najczęstsza przyczyna śmiertelności.

Po 65. roku życia upadek statystycznie przydarza się co dziesiątej osobie, natomiast po ukończeniu 90 lat, ryzyko upadku wynosi już blisko 35 proc. 
Konferencja odbędzie się 27 listopada w Centrum Konferencyjnym NIMBUS w Warszawie przy Al. Jerozolimskich 98. Udział jest bezpłatny, ale organizator – Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny – wymaga rejestracji na stronie: https://evenea.pl/imprezy/konferencje/warszawa/architektura-i-przestrzen-przyjazna-seniorom-205793/

Szczegółowy program konferencji dostępny jest na stronie NIZP-PZH

jw/

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Dlaczego ludzie tracą wzrok?

    AMD, jaskra i cukrzyca to główne przyczyny utraty wzroku w krajach wysokorozwiniętych, także w Polsce. W wielu przypadkach ślepocie można zapobiec. Tymczasem w Polsce liczba osób niewidomych sięga 100 tysięcy i ze względu na starzenie się społeczeństwa, jak szacują specjaliści, będzie rosnąć. 

  • Fot. Aleksandra Went - Pracownia Wela Ont Ceramika współpracująca ze Stowarzyszeniem PARK ON

    Dostęp pacjentów z zaawansowaną chorobą Parkinsona do terapii jest często fikcyjny

    Materiał promocyjny

    Lekcje tańca, zajęcia z ceramiki, wsparcie psychologiczne: gdańskie Stowarzyszenie PARK ON na co dzień pomaga osobom z Parkinsonem mierzyć się z chorobą oraz motywuje je do regularnych ćwiczeń.

  • Adobe Stock

    „Więźniowie czwartego piętra” to często osoby starsze

    Starzeć zaczynamy się już od narodzin. To nieuchronny proces i większość z nas go doświadczy. Pytanie tylko, czy otrzyma odpowiednią opiekę. Jak wygląda życie osób starszych w Polsce, nie tylko z perspektywy oddziału geriatrycznego, opowiada lek. Agnieszka Skoczylas, ordynator Oddziału Geriatryczno-Internistycznego Szpitala Wolskiego w Warszawie.

  • AdobeStock, Pixel-Shot

    Linia wsparcia dla seniorów

    Telefon Zaufania dla osób starszych to często jedyna okazja, by opowiedzieć, jak minął dzień, co się wydarzyło, a także po prostu usłyszeć życzliwy głos.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock/digicomphoto

    Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

    Osoby wracające z tropików i mające objawy chorobowe powinny być prowadzone przez ośrodki kliniczne. Malaria to pierwsza choroba, która powinna przyjść lekarzowi do głowy, gdy pacjent wraca z Afryki. Na dzień dobry powinno się wykonać diagnostykę potwierdzającą lub wykluczającą tę chorobę – twierdzi prof. Krzysztof Korzeniewski, specjalista medycyny morskiej i tropikalnej, epidemiologii, dermatologii i wenerologii.

  • Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

  • Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Szybki test diagnozujący endometriozę

  • Adobe

    Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

    W Polsce rośnie liczba zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). W odróżnieniu od boreliozy, przeciwko KZM można się zaszczepić. Specjaliści zachęcają do immunizacji, bo choroba może mieć dramatyczny przebieg. A roznoszących KZM kleszczy, ze względu na ciepłe zimy, jest coraz więcej. 

  • Nadmiar soli sprzyja nie tylko nadciśnieniu i chorobom nerek

  • Czego nie wiecie o wit. B