Dowiedz się, jak urządzić przestrzeń dla seniora

Otoczenie seniora – odpowiednio zaprojektowane i urządzone – stanowi doskonały sposób na zapobieżenie nieszczęściu, jakim jest upadek. 27 listopada będzie można się zapoznać z najlepszymi rozwiązaniami w tym zakresie.

Fot. PAP
Fot. PAP

Tego dnia odbędzie się całodniowa konferencja, organizowana w ramach projektu "Edukacja zdrowotna w profilaktyce urazów i promocji bezpieczeństwa, finansowanego ze środków Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020.

Specjaliści, którzy zabiorą głos podczas konferencji, zaprezentują przykłady i wytyczne projektowania wnętrz i przestrzeni bezpiecznych, przyjaznych oraz dostosowanych do osób o ograniczonej motoryce i sprawności fizycznej. Nic dziwnego zatem, że większość prelegentów to architekci.

Będzie można się dowiedzieć, jak powinna wyglądać przyjazna seniorom przestrzeń publiczna, mieszkanie dla nich oraz poszczególne placówki ochrony zdrowia, do których może trafić osoba starsza.

Dlaczego tak ważne jest, żeby chronić osoby starsze przed upadkiem?

Przyczyna jest jedna: upadek dla osoby starszej może oznaczać jej śmierć w krótkim okresie lub utratę sprawności. U osób powyżej 65 lat upadki to najczęstsza przyczyna śmiertelności.

Po 65. roku życia upadek statystycznie przydarza się co dziesiątej osobie, natomiast po ukończeniu 90 lat, ryzyko upadku wynosi już blisko 35 proc. 
Konferencja odbędzie się 27 listopada w Centrum Konferencyjnym NIMBUS w Warszawie przy Al. Jerozolimskich 98. Udział jest bezpłatny, ale organizator – Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny – wymaga rejestracji na stronie: https://evenea.pl/imprezy/konferencje/warszawa/architektura-i-przestrzen-przyjazna-seniorom-205793/

Szczegółowy program konferencji dostępny jest na stronie NIZP-PZH

jw/

ZOBACZ PODOBNE

  • WHO ostrzega przed upałami: zachowaj chłodną głowę

    Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) pod hasłem #zachowajchłodnągłowę zainaugurowała w Polsce kampanię KeepCool, której celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat skutków fal upałów i zmian klimatycznych dla zdrowia. Kampania ma charakter paneuropejski i obejmuje działania informacyjne z poradami w zakresie zdrowia publicznego w mediach społecznościowych oraz materiały edukacyjne w wielu językach – również po polsku.

  • rys. Henryk Sawka

    Ból zębów? To może być skutek uboczny interakcji leków

    Materiał promocyjny

    Czy wiesz, że wiele problemów zdrowotnych, zwłaszcza u osób starszych, jest wynikiem niewłaściwego stosowania leków? Niezależnie od tego, czy chodzi o zaniedbanie terapii, czy jej nieświadome odstawianie, skutki mogą okazać się poważne – od bólu zębów, aż po powikłania zagrażające życiu. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ich problemy zdrowotne są ściśle powiązane z lekami, które zażywają.

  • AdobeStock

    Choroby przyzębia infekują cały organizm

    Problemy z dziąsłami mogą sprzyjać rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych czy nowotworów, a z drugiej strony być objawem m.in. cukrzycy. Najnowsze badania wykazują również związek między zapaleniem przyzębia a zaburzeniami poznawczymi oraz demencją.

  • Adobe

    10 rzeczy, które warto wiedzieć o pływaniu

    Pływanie to nie tylko wakacyjna przyjemność, ale również jedna z najczęściej polecanych aktywności fizycznych – i to dla ludzi w każdym wieku. Od dzieci po seniorów, coraz więcej osób wybiera aktywność w wodzie jako sposób na zdrowie, formę i relaks. A wpływ pływania na zdrowie fizyczne i psychiczne badają naukowcy. Oto co udało im się ustalić.

NAJNOWSZE

  • AdobeStock

    Nie tylko kobiety mają latem problem z pęcherzem

    Wakacje to okres, w którym znacząco rośnie liczba problemów urologicznych: odwodnienie, nadmierne pocenie się i zmiany nawyków higienicznych tworzą idealne warunki do rozwoju bakterii w układzie moczowym. I choć fizjologicznie kobiety częściej narażone są na zakażenia, latem problem ten często dotyczy także mężczyzn.

  • Ludzkie ciało z termostatem

  • WHO ostrzega przed upałami: zachowaj chłodną głowę

  • Dieta planetarna wydłuża życie

  • Proste zasady na upalne dni

  • Mikrobiom mózgu. Kontrowersyjna hipoteza, która może zmienić neurologię

    Siedemdziesięciokilkuletni ogrodnik z zaawansowaną demencją powrócił za kierownicę i do pracy po dwóch latach terapii przeciwgrzybiczej – brzmi to jak cud medyczny, ale jest faktem udokumentowanym w naukowym piśmiennictwie. Czy odkrycie mikrobiomu mózgu może zmienić neurologię?

  • Nowy wariant koronawirusa w Europie

  • Dlaczego tak bardzo lubimy bób?

Serwisy ogólnodostępne PAP