Dowiedz się, jak urządzić przestrzeń dla seniora
Otoczenie seniora – odpowiednio zaprojektowane i urządzone – stanowi doskonały sposób na zapobieżenie nieszczęściu, jakim jest upadek. 27 listopada będzie można się zapoznać z najlepszymi rozwiązaniami w tym zakresie.
Tego dnia odbędzie się całodniowa konferencja, organizowana w ramach projektu "Edukacja zdrowotna w profilaktyce urazów i promocji bezpieczeństwa, finansowanego ze środków Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020.
Specjaliści, którzy zabiorą głos podczas konferencji, zaprezentują przykłady i wytyczne projektowania wnętrz i przestrzeni bezpiecznych, przyjaznych oraz dostosowanych do osób o ograniczonej motoryce i sprawności fizycznej. Nic dziwnego zatem, że większość prelegentów to architekci.
Będzie można się dowiedzieć, jak powinna wyglądać przyjazna seniorom przestrzeń publiczna, mieszkanie dla nich oraz poszczególne placówki ochrony zdrowia, do których może trafić osoba starsza.
Dlaczego tak ważne jest, żeby chronić osoby starsze przed upadkiem?
Przyczyna jest jedna: upadek dla osoby starszej może oznaczać jej śmierć w krótkim okresie lub utratę sprawności. U osób powyżej 65 lat upadki to najczęstsza przyczyna śmiertelności.
Po 65. roku życia upadek statystycznie przydarza się co dziesiątej osobie, natomiast po ukończeniu 90 lat, ryzyko upadku wynosi już blisko 35 proc.
Konferencja odbędzie się 27 listopada w Centrum Konferencyjnym NIMBUS w Warszawie przy Al. Jerozolimskich 98. Udział jest bezpłatny, ale organizator – Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny – wymaga rejestracji na stronie: https://evenea.pl/imprezy/konferencje/warszawa/architektura-i-przestrzen-przyjazna-seniorom-205793/
Szczegółowy program konferencji dostępny jest na stronie NIZP-PZH
jw/