Jak starzeć się zdrowo i aktywnie

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z kondycją i jakością życia osób w starszym wieku będzie można uzyskać podczas specjalnej debaty organizowanej 14 listopada w Warszawie przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH).

Grafika PAP
Grafika PAP

Polskie społeczeństwo, podobnie zresztą jak populacje wielu innych krajów Europy, coraz bardziej się starzeje. Z tym demograficznym trendem wiąże się wiele zagrożeń i wyzwań, takich jak np. upadki seniorów, które stanowią najczęstszą przyczynę ich hospitalizacji i jedną z głównych przyczyn ich śmierci. Co można zrobić, aby skutecznie przeciwdziałać temu i innym problemom związanym ze starzeniem się? Już wkrótce, a dokładnie 14 listopada, dyskutować będą na ten temat w Warszawie eksperci, w czasie debaty zatytułowanej „Wyzwania dla aktywnego i zdrowego starzenia się”.  

W programie debaty przewidziane są trzy panele tematyczne: 

  • Wyzwania demograficzne i organizacyjne opieki senioralnej, 
  • Opieka stacjonarna nad seniorami, 
  • Terapia i opieka domowa seniora. 

Udział w debacie, która odbędzie się w Centrum Konferencyjnym Nimbus (początek o godzinie 9.30), jest bezpłatny, ale wymaga wcześniejszej rejestracji poprzez dedykowaną jej stronę internetową

Organizator wydarzenia podkreśla, że wypracowane w trakcie debaty rekomendacje zostaną zebrane i wydane w formie raportu, który ma być podłożem dla wytyczania kierunków przyszłym działaniom w zakresie polityki senioralnej i dedykowanych seniorom rozwiązań z obszaru zdrowia publicznego.

Debata organizowana jest w ramach projektu „Edukacja zdrowotna w profilaktyce urazów i w promocji bezpieczeństwa”, finansowanego ze środków Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020. Projekt ten skierowany jest do osób po 60 roku życia, ich opiekunów, pielęgniarek, pracowników społecznych, architektów, organizatorów opieki zdrowotnej, samorządów, inwestorów i wszystkich innych osób zainteresowanych tą tematyką.

Vik (zdrowie.pap.pl)

ZOBACZ PODOBNE

  • rys. Henryk Sawka

    Ból zębów? To może być skutek uboczny interakcji leków

    Materiał promocyjny

    Czy wiesz, że wiele problemów zdrowotnych, zwłaszcza u osób starszych, jest wynikiem niewłaściwego stosowania leków? Niezależnie od tego, czy chodzi o zaniedbanie terapii, czy jej nieświadome odstawianie, skutki mogą okazać się poważne – od bólu zębów, aż po powikłania zagrażające życiu. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ich problemy zdrowotne są ściśle powiązane z lekami, które zażywają.

  • AdobeStock

    Choroby przyzębia infekują cały organizm

    Problemy z dziąsłami mogą sprzyjać rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych czy nowotworów, a z drugiej strony być objawem m.in. cukrzycy. Najnowsze badania wykazują również związek między zapaleniem przyzębia a zaburzeniami poznawczymi oraz demencją.

  • Adobe

    10 rzeczy, które warto wiedzieć o pływaniu

    Pływanie to nie tylko wakacyjna przyjemność, ale również jedna z najczęściej polecanych aktywności fizycznych – i to dla ludzi w każdym wieku. Od dzieci po seniorów, coraz więcej osób wybiera aktywność w wodzie jako sposób na zdrowie, formę i relaks. A wpływ pływania na zdrowie fizyczne i psychiczne badają naukowcy. Oto co udało im się ustalić.

  • Medycyna podróży - wymóg współczesności

    Materiał promocyjny

    O medycynie podróży rozmawiamy z prof. Krzysztofem Korzeniewskim, kierownikiem Zakładu Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej w Gdyni, profesorem Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Pod powierzchnią: nurkowanie a zdrowie

    Wyobraź sobie świat ciszy i barwnych raf – nurkowanie rekreacyjne pozwala doświadczać nieważkości i odkrywać nieznane. Jednak zanim zanurzymy się w błękit, warto zadać pytanie: czy nasze zdrowie jest gotowe na takie wyzwanie? 

  • Cukrzyca to maraton

  • Szybka reakcja może uratować życie

  • Triada w chorobach zakaźnych

  • Zwiastuny choroby nowotworowej – pewna złota zasada

  • AdobeStock

    Czasem in vitro to jedyna droga do dziecka

    Kobiety, które poddają się procedurze in vitro, są świadome trudności, z jakimi to się wiąże, ale też zmotywowane. Jeśli odstąpimy od leczenia, ciąży nie będzie; in vitro jest najskuteczniejszą metodą. Właściwie na pewnym etapie jedyną – mówi ginekolog Piotr Lachowski z Kliniki Leczenia Niepłodności Invimed.

  • Anafilaksja – gdy życie zależy od adrenaliny

  • Taniec jest dobry dla mózgu

Serwisy ogólnodostępne PAP