Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry

To najczęstsza przyczyna otępienia (czyli zaburzeń funkcji poznawczych, takich jak pamięć, myślenie, orientacja czy liczenie) u osób w starszym wieku. Choroba rozwija się wskutek zanikania neuronów (komórek nerwowych) w mózgu oraz poważnych zaburzeń w komunikacji pomiędzy neuronami. Ryzyko zachorowania istotnie zwiększają następujące czynniki: 

  • starszy wiek (powyżej 65. r.ż.), 
  • niskie wykształcenie, 
  • niska aktywność fizyczna, 
  • ubogie kontakty społeczne i rodzinne, 
  • predyspozycje genetyczne. 

Objawy choroby Alzheimera

Rozpoznanie tej choroby nie jest wcale łatwe, zwłaszcza na wczesnym etapie jej rozwoju. Pierwsze, subtelne symptomy choroby są często bagatelizowane, z uwagi na fakt, że przypominają naturalne objawy starzenia się. Często jednak są też mylone z objawami innych chorób, np. depresji. 

Objawy choroby różnią się w zależności od fazy jej rozwoju: 

  • Pierwsza faza - zapominanie nazwisk, słów, objawy depresji, rozdrażnienia, niepokoju, podejrzliwości, zaburzenia równowagi i upadki.
  • Druga faza - chory nie poznaje bliskich, gubi się w najbliższym otoczeniu, bywa agresywny, może mieć omamy i urojenia, silny lęk przed samotnością.
  • Trzecia faza - chory nie potrafi samodzielnie jeść, przestaje samodzielnie poruszać się, pojawiają się bolesne zgięciowe przykurcze kończyn, mogą pojawić się objawy padaczkowe, niekontrolowane oddawanie moczu i kału. 

Im wcześniej wykryje się chorobę Alzheimera i zacznie ją leczyć, tym lepiej. Dzięki temu chory może dłużej zachować sprawność i kontakt z otoczeniem. Jest to niezwykle ważne m.in. z punktu widzenia opiekuna / opiekunów chorego, którymi najczęściej są członkowie najbliższej rodziny. Eksperci podkreślają, że opiekowanie się chorym na Alzheimera czy inne zespoły otępienne jest zadaniem niezwykle obciążającym (fizycznie i psychicznie), a w bardziej zaawansowanych fazach rozwoju choroby często wręcz niemożliwym do udźwignięcia. 

Vik

Źródło: 

Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii  i Rehabilitacji w Warszawie. 

Id materiału: 1449

TAGI:

Najnowsze

 

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.