Blog

  • Fot. PAP

    Sugar Woman o swojej „zajawce” na CT1

    Na początku moją chorobą, cukrzycą typu 1, zarządzała moja mama. Jako nastolatka przeżyłam też bunt przeciw dorosłym – rodzicom i lekarzom, ale również samej chorobie. Teraz mam na nią „zajawkę” – przyznaje Maja Makowska, triatlonistka, ultrakolarka, w sieci znana jako Sugar Woman.

    Maja Makowska i Klaudia Torchała
    1 minuta czytania
  • Fot. PAP/P. Werewka

    Ta nasza starość, niepiękny ptak

    Starzejące się społeczeństwo to wyzwanie, na które nie jesteśmy gotowi. Jest uchwalona ustawa o specjalistycznej opiece geriatrycznej, ale zanim zostanie wdrożona, minie kilka lat, a nie wiadomo, czy te rozwiązania wystarczą. A tymczasem... Oto sytuacja, wcale już nie taka niecodzienna. Wręcz przeciwnie.

    Beata Igielska i Beata Igielska
    5 minut czytania
  • Fot. PAP/T. Waszczuk

    O ważeniu ryzyka: a może by zakazać sprzedaży alkoholu?

    3.05.2023. Kolejne kraje wstrzymują sprzedaż alkoholu po tym, jak na terenie Polski w pierwsze dni tzw. majowego weekendu hospitalizowano około 160 osób w stanie bezpośredniego zagrożenia życia z powodu ostrego zapalenia trzustki. Służby epidemiologiczne stwierdziły, że w wielu wypadkach przyczyną było spożycie relatywnie dużych ilości alkoholu. Bilans ofiar śmiertelnych to obecnie 10 osób. W Polsce majowy weekend jest tradycyjnym czasem biesiadowania przy grillu, a ucztom z kiełbas i karkówek towarzyszy picie alkoholu.

    Justyna Wojteczek i Justyna Wojteczek
    4 minuty czytania
  • Rys. Sever Salamon

    To był rekordowy rok dla Serwisu Zdrowie!

    Trwająca pandemia przyczyniła się do tego, że w 2020 r. portale internetowe zajmujące się tematyką zdrowotną biły rekordy popularności. Nie inaczej było w przypadku Serwisu Zdrowie. Poza materiałami „covidowymi”, na portalu zdrowie.pap.pl i w należących do niego social mediach, dużym zainteresowaniem cieszyły się jednak również publikacje dotyczące wielu innych tematów...

    Wiktor Szczepaniak i Wiktor Szczepaniak
    4 minuty czytania
  • Rys. Sever Salamon

    Alkohol i dzieci. Pouczająca historia

    To zdarzyło się jakąś dekadę temu i w wielu aspektach historia ta podobna jest do tysięcy innych. Gimnazjalna wycieczka i… dzieci, którym udaje się kupić alkohol, a następnie go wypić w hotelowym pokoju. Sprawa wydała się, bo dzieci nie wpadły na to, że obsługa hotelu może poinformować szkołę o rezultatach sprzątania - pustych butelkach po alkoholu. I tu ta historia obiera nieco inny obrót niż w wielu tego rodzaju sytuacjach.

    Justyna Wojteczek i Justyna Wojteczek
    5 minut czytania
  • Rys. Sever Salamon

    Chaos wdarł się do naszego uporządkowanego świata

    Powinien być prosty jak zegarek świat/ Po każdym "tik" byłoby "tak"/ Powinien być prosty jak zegarek świat/ Po każdym "tik" byłoby "tak" – brzmią słowa piosenki wykonywanej przez zespół Czerwony Tulipan. Cóż, powinien, ale nie jest, a ci, którzy łudzili się, że można w życiu uniknąć chaosu, w pandemicznym czasie konfrontują się z bezmiarem niepewności.

    Justyna Wojteczek i Justyna Wojteczek
    3 minuty czytania
  • Fot. PAP

    To będą niezwykłe święta!

    Za sprawą pandemii, tegoroczne święta Bożego Narodzenia będą wyjątkowe bardziej niż zwykle… A to dlatego, że zgodnie z zaleceniami medyków oraz rządu powinniśmy je spędzić w możliwie jak najmniejszym gronie, a w dodatku pod znakiem DDMW.

    Monika Wysocka i Monika Grzegorowska
    3 minuty czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Lubimy święta? Na pewno?

    Podobno uwielbiamy Święta Bożego Narodzenia za ich klimat, rodzinną atmosferę, zapach pierników i mandarynek. Czyżby? Aż 30 proc. z nas twierdzi, że czeka, aż będzie już po wszystkim.

    Monika Wysocka i Monika Grzegorowska
    2 minuty czytania
  • Rys. Sever Salamon

    Trująca chemia w żywności, czyli fakty o E

    Pokutuje mniemanie, że znaczna część żywności to produkty wzbogacone szkodliwą chemią w niecnych i nie do końca jasnych celach ich producentów. Nie ma to jednak wiele wspólnego z faktami. Owszem, w przemyśle spożywczym dodatki są stosowane. Nie oznacza to jednak, że żywność faszerowana jest truciznami!

    Justyna Wojteczek i Justyna Wojteczek
    3 minuty czytania
  • Fot. PAP/P. Werewka

    Pandemia i etapy żałoby

    Porządkowane wiosną szafy i garderoby zapewne wymagają znowu posprzątania, ściany pomalowane w wielu domach ostatniej wiosny wciąż są czyste, więc nie ma sensu ich przemalowywać, przetwory zapewne są przez wielu z nas robione, bo jesień, ale… słuchacze stacji radiowych, użytkownicy mediów społecznościowych już nie tak często chwalą się dokonanymi wspólnie porządkami czy innymi wyznaczonymi sobie zadaniami, radośnie oznajmiając jednocześnie „zostań w domu”. Zaczęła się kolejna faza.

    Justyna Wojteczek i Justyna Wojteczek
    5 minut czytania

NAJNOWSZE

  • zdj. AdobeStock

    Przełom w leczeniu cytomegalii wrodzonej

    Każdy przypadek podejrzenia zakażenia wirusem cytomegalii u ciężarnej powinien być skierowany na badanie. W Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie ruszył właśnie projekt POL PRENATAL CMV realizowany przez Klinikę Położnictwa i Ginekologii. To pierwsze takie badanie w Polsce i drugie na świecie.

  • Nadwaga, otyłość i szkoła

  • Piłka nożna – świetna na zdrowie, byle z głową

  • Chrzan – świąteczny superfood

  • Równowaga energetyczna klucz do zdrowia

  • AdobeStock

    Rosnące endoprotezy zamiast amputacji

    Kiedyś nowotwór kości u dziecka oznaczał najczęściej amputację, dziś można im zaproponować endoprotezy rosnące, które wydłużają się wraz ze wzrostem dziecka. „Dzięki postępowi technologicznemu, ale także dzięki postępowi naszej wiedzy i umiejętności zaopatrujemy coraz młodsze dzieci, przekraczamy granice, które jeszcze dla naszych nauczycieli były niewyobrażalne” - mówi dr Bartosz Pachuta, specjalista ortopedii i traumatologii w Instytucie Matki i Dziecka.

  • Komórki macierzyste – nadzieja w leczeniu cukrzycy

  • Trendy na TikToku: szkodliwe, a nawet niebezpieczne