Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
31.12.2020, 14:22 Aktualizacja: 31.12.2020, 23:10 NASZ BLOG

To był rekordowy rok dla Serwisu Zdrowie!

Wiktor Szczepaniak

Trwająca pandemia przyczyniła się do tego, że w 2020 r. portale internetowe zajmujące się tematyką zdrowotną biły rekordy popularności. Nie inaczej było w przypadku Serwisu Zdrowie. Poza materiałami „covidowymi”, na portalu zdrowie.pap.pl i w należących do niego social mediach, dużym zainteresowaniem cieszyły się jednak również publikacje dotyczące wielu innych tematów...

Rys. Sever Salamon Rys. Sever Salamon

Końcówka roku to tradycyjnie czas podsumowań, zestawień i retrospekcji. Także dla Serwisu Zdrowie. Zwłaszcza, że dzięki nowoczesnym technologiom do dyspozycji mamy dziś ogromną ilość danych.

Przejdźmy zatem do konkretów…

W 2020 r. stronę internetową Serwisu Zdrowie odwiedziło w sumie blisko 4,5 mln internautów. W tym czasie zanotowała ona łącznie ponad 6,3 mln odsłon. Tak wynika z danych Google Analytics. Oznacza to, że w porównaniu do roku 2019, zarówno liczba użytkowników Serwisu Zdrowie, jak też i liczba odsłon wzrosły o grubo ponad 100 proc.! 

Jakie treści cieszyły się największą popularnością wśród naszych czytelników?

Okazuje się, że na pierwszym miejscu w rankingu najpopularniejszych publikacji portalu zdrowie.pap.pl w 2020 r. znalazł się tekst o… podwyższonym ciśnieniu tętniczym (i postulowanej przez część środowiska medycznego zmianie definicji nadciśnienia). Na drugim miejscu uplasował się tekst o globalnej epidemii… ale wcale nie tej, wywołanej przez koronawirusa, lecz wcześniejszej – słynnej „hiszpance”. Trzecie miejsce zajął z kolei artykuł o trikach, które pomagają rzucić palenie.

Dopiero na czwartym miejscu znalazł się tekst związany bezpośrednio z pandemią COVID-19, omawiający różne praktyczne aspekty i kontrowersje dotyczące używania maseczek ochronnych. Na piątej pozycji znalazł się zaś kolejny tekst na temat ciśnienia tętniczego! Tym razem jednak, dla odmiany, eksplorujący kwestię niskiego ciśnienia. Na kolejnych miejscach rankingu najpopularniejszych tematów znalazły się: skórne objawy chorób jelitowych, fakty i mity o antybiotykach, menu na obniżenie cholesterolu, a także pasożyty (jak je wykryć i kiedy się odrobaczać) oraz szumy uszne (co zrobić, gdy szumi w uszach).

Jak widać, ludzie nie dali się całkiem zwariować na punkcie koronawirusa i cały czas szukają informacji również na inne tematy zdrowotne. Należy się z tego cieszyć!

Co ciekawe, zupełnie inaczej przedstawia się ranking topowych treści mijającego roku w przypadku należących do Serwisu Zdrowie kanałów social media.

Na „fejsbukowym” profilu Serwisu Zdrowie najpopularniejszym materiałem 2020 r. był post z infografiką zawierającą najważniejsze informacje na temat nowego koronawirusa. Również drugie miejsce na naszym profilu FB zajął post na temat koronawirusa, a konkretnie dotyczący różnych sposobów wzmacniania odporności organizmu na zakażenie tym oraz innymi patogenami.

Jeśli chodzi o Twittera, to numerem jeden był w 2020 r. wpis Serwisu Zdrowie o… różnych twarzach anemii (niedokrwistości). W pierwszej piątce nie zabrakło tam jednak oczywiście i koronawirusa. Konkretnie na drugim miejscu uplasował się nasz tweet dotyczący zastosowania osocza ozdrowieńców w leczeniu chorych na COVID-19 (o tym, co przyszły jego dawca powinien wiedzieć). 

Idźmy dalej. Instagram. Tu na profilu Serwisu Zdrowie zdecydowanie zwyciężył koronawirus! W pierwszej piątce najpopularniejszych postów zgarnął wszystkie miejsca. Największym powodzeniem cieszył się materiał o tym, czy matki zakażone koronawirusem mogą karmić piersią. 

LinkedIn. Tutaj na oficjalnym profilu Serwisu Zdrowie zwyciężyła publikacja o raku, a konkretnie o tym, że duża część chorych na nowotwór jednocześnie cierpi na niedożywienie, które zmniejsza ich szanse w walce z chorobą. Już na drugim miejscu znalazł się jednak materiał o koronawirusie, dotyczący podstawowych sposobów profilaktyki zakażeń (czyli zasad spod znaku DDM itp.). 

I wreszcie YouTube! Tu akurat koronawirus się nie przebił… Pierwsze miejsce od dawna okupuje na kanale wideo Serwisu Zdrowie film o tym, jak i dlaczego tonie człowiek. Nie inaczej było w 2020 r. Oprócz tego dobrze klikają się tam również filmy Serwisu Zdrowie o: hałasie, jeździe „na zderzaku” (autem), a także o myciu rąk. Być może jednak ten ostatni temat w pośredni sposób zyskał popularność właśnie dzięki pandemii? 

Nie ma się co łudzić: nawet pomimo wynalezienia szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi, z pewnością jeszcze przez długi czas pozostanie on jednym z głównych tematów debaty publicznej. Życzmy sobie jednak tego, aby w nowym roku i latach kolejnych, w naszym życiu i w przekazach medialnych koronawirusa było coraz mniej... Jest przecież tyle innych ważnych tematów zdrowotnych, które zasługują na uwagę!

Wiktor Szczepaniak, zdrowie.pap.pl

Fot. PAP
Wiktor Szczepaniak

Od ponad 15 lat pracuje w ogólnopolskich mediach, specjalizując się najpierw w dziennikarstwie ekonomicznym (Puls Biznesu), a obecnie naukowym i medycznym (Serwis Zdrowie PAP). Posiada też kilkuletnie doświadczenie w działalności public relations (Instytut Żywności i Żywienia, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej). Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się różnymi aspektami i uwarunkowaniami zdrowia, w tym zwłaszcza profilaktyką zdrowotną, psychologią zdrowia i medycyną spersonalizowaną, a także wpływem mediów na zdrowie publiczne. Prywatnie mąż i ojciec dwójki dzieci. W wolnym czasie ciągnie go w góry i do lasu.

Id materiału: 1952

Najnowsze

 

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.