To był rekordowy rok dla Serwisu Zdrowie!

Trwająca pandemia przyczyniła się do tego, że w 2020 r. portale internetowe zajmujące się tematyką zdrowotną biły rekordy popularności. Nie inaczej było w przypadku Serwisu Zdrowie. Poza materiałami „covidowymi”, na portalu zdrowie.pap.pl i w należących do niego social mediach, dużym zainteresowaniem cieszyły się jednak również publikacje dotyczące wielu innych tematów...

Rys. Sever Salamon
Rys. Sever Salamon

Końcówka roku to tradycyjnie czas podsumowań, zestawień i retrospekcji. Także dla Serwisu Zdrowie. Zwłaszcza, że dzięki nowoczesnym technologiom do dyspozycji mamy dziś ogromną ilość danych.

Przejdźmy zatem do konkretów…

W 2020 r. stronę internetową Serwisu Zdrowie odwiedziło w sumie blisko 4,5 mln internautów. W tym czasie zanotowała ona łącznie ponad 6,3 mln odsłon. Tak wynika z danych Google Analytics. Oznacza to, że w porównaniu do roku 2019, zarówno liczba użytkowników Serwisu Zdrowie, jak też i liczba odsłon wzrosły o grubo ponad 100 proc.! 

Jakie treści cieszyły się największą popularnością wśród naszych czytelników?

Okazuje się, że na pierwszym miejscu w rankingu najpopularniejszych publikacji portalu zdrowie.pap.pl w 2020 r. znalazł się tekst o… podwyższonym ciśnieniu tętniczym (i postulowanej przez część środowiska medycznego zmianie definicji nadciśnienia). Na drugim miejscu uplasował się tekst o globalnej epidemii… ale wcale nie tej, wywołanej przez koronawirusa, lecz wcześniejszej – słynnej „hiszpance”. Trzecie miejsce zajął z kolei artykuł o trikach, które pomagają rzucić palenie.

Dopiero na czwartym miejscu znalazł się tekst związany bezpośrednio z pandemią COVID-19, omawiający różne praktyczne aspekty i kontrowersje dotyczące używania maseczek ochronnych. Na piątej pozycji znalazł się zaś kolejny tekst na temat ciśnienia tętniczego! Tym razem jednak, dla odmiany, eksplorujący kwestię niskiego ciśnienia. Na kolejnych miejscach rankingu najpopularniejszych tematów znalazły się: skórne objawy chorób jelitowych, fakty i mity o antybiotykach, menu na obniżenie cholesterolu, a także pasożyty (jak je wykryć i kiedy się odrobaczać) oraz szumy uszne (co zrobić, gdy szumi w uszach).

Jak widać, ludzie nie dali się całkiem zwariować na punkcie koronawirusa i cały czas szukają informacji również na inne tematy zdrowotne. Należy się z tego cieszyć!

Co ciekawe, zupełnie inaczej przedstawia się ranking topowych treści mijającego roku w przypadku należących do Serwisu Zdrowie kanałów social media.

Fot. PAP

Koronawirus w mediach: COVID COVIDA COVIDEM pogania

Na „fejsbukowym” profilu Serwisu Zdrowie najpopularniejszym materiałem 2020 r. był post z infografiką zawierającą najważniejsze informacje na temat nowego koronawirusa. Również drugie miejsce na naszym profilu FB zajął post na temat koronawirusa, a konkretnie dotyczący różnych sposobów wzmacniania odporności organizmu na zakażenie tym oraz innymi patogenami.

Jeśli chodzi o Twittera, to numerem jeden był w 2020 r. wpis Serwisu Zdrowie o… różnych twarzach anemii (niedokrwistości). W pierwszej piątce nie zabrakło tam jednak oczywiście i koronawirusa. Konkretnie na drugim miejscu uplasował się nasz tweet dotyczący zastosowania osocza ozdrowieńców w leczeniu chorych na COVID-19 (o tym, co przyszły jego dawca powinien wiedzieć). 

Idźmy dalej. Instagram. Tu na profilu Serwisu Zdrowie zdecydowanie zwyciężył koronawirus! W pierwszej piątce najpopularniejszych postów zgarnął wszystkie miejsca. Największym powodzeniem cieszył się materiał o tym, czy matki zakażone koronawirusem mogą karmić piersią. 

LinkedIn. Tutaj na oficjalnym profilu Serwisu Zdrowie zwyciężyła publikacja o raku, a konkretnie o tym, że duża część chorych na nowotwór jednocześnie cierpi na niedożywienie, które zmniejsza ich szanse w walce z chorobą. Już na drugim miejscu znalazł się jednak materiał o koronawirusie, dotyczący podstawowych sposobów profilaktyki zakażeń (czyli zasad spod znaku DDM itp.). 

I wreszcie YouTube! Tu akurat koronawirus się nie przebił… Pierwsze miejsce od dawna okupuje na kanale wideo Serwisu Zdrowie film o tym, jak i dlaczego tonie człowiek. Nie inaczej było w 2020 r. Oprócz tego dobrze klikają się tam również filmy Serwisu Zdrowie o: hałasie, jeździe „na zderzaku” (autem), a także o myciu rąk. Być może jednak ten ostatni temat w pośredni sposób zyskał popularność właśnie dzięki pandemii? 

Nie ma się co łudzić: nawet pomimo wynalezienia szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi, z pewnością jeszcze przez długi czas pozostanie on jednym z głównych tematów debaty publicznej. Życzmy sobie jednak tego, aby w nowym roku i latach kolejnych, w naszym życiu i w przekazach medialnych koronawirusa było coraz mniej... Jest przecież tyle innych ważnych tematów zdrowotnych, które zasługują na uwagę!

Wiktor Szczepaniak, zdrowie.pap.pl

Ekspert

Fot. PAP

Wiktor Szczepaniak - Od ponad 15 lat pracuje w ogólnopolskich mediach, specjalizując się najpierw w dziennikarstwie ekonomicznym (Puls Biznesu), a obecnie naukowym i medycznym (Serwis Zdrowie PAP). Posiada też kilkuletnie doświadczenie w działalności public relations (Instytut Żywności i Żywienia, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej). Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się różnymi aspektami i uwarunkowaniami zdrowia, w tym zwłaszcza profilaktyką zdrowotną, psychologią zdrowia i medycyną spersonalizowaną, a także wpływem mediów na zdrowie publiczne. Prywatnie mąż i ojciec dwójki dzieci. W wolnym czasie ciągnie go w góry i do lasu.

Autor

Wiktor Szczepaniak

Wiktor Szczepaniak - Doświadczony dziennikarz, redaktor i specjalista ds. komunikacji społecznej. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował m.in. w Polskiej Agencji Prasowej, Pulsie Biznesu, Instytucie Żywności i Żywienia, Instytucie Psychiatrii i Neurologii oraz w Głównym Inspektoracie Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Specjalizuje się w tematach związanych z żywnością i żywieniem, zdrowiem publicznym, profilaktyką zdrowotną, medycyną stylu życia, psychologią, neuroróżnorodnością, nauką i edukacją.

ZOBACZ TEKSTY AUTORA

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Pierwsza pomoc emocjonalna w kryzysie – zasada czterech „Z”

    Pierwszej pomocy emocjonalnej może udzielić każdy, kto dostrzeże u innej osoby niepokojące objawy, które mogą być sygnałem kryzysu psychicznego. Obowiązuje tutaj zasada czterech „Z”. Na czym ona polega — wyjaśnia Lucyna Kicińska, ekspertka Biura ds. Zapobiegania Samobójstwom w warszawskim Instytucie Psychiatrii i Neurologii.

  • Profil hazardzisty

  • Sauna – sposób na zdrowie

  • Ludzkie kamienie: barwy, kształty i tajemnice

  • Próby samobójcze częstsze u dziewczyn

  • Dwie twarze eteru

    Eter to substancja o dwóch twarzach: z jednej strony przyczynił się do rewolucji w chirurgii, otwierając erę bezbolesnych operacji; z drugiej szybko stał się używką, a nawet, jak to miało miejsce w Polsce międzywojennej, prawdziwą plagą społeczną. Mimo to do dziś jest w medycynie ceniony. 

  • Brak łóżek i specjalistów – największe wyzwania polskiej geriatrii

  • Mleko kobiece to nie tylko pokarm