To był rekordowy rok dla Serwisu Zdrowie!

Trwająca pandemia przyczyniła się do tego, że w 2020 r. portale internetowe zajmujące się tematyką zdrowotną biły rekordy popularności. Nie inaczej było w przypadku Serwisu Zdrowie. Poza materiałami „covidowymi”, na portalu zdrowie.pap.pl i w należących do niego social mediach, dużym zainteresowaniem cieszyły się jednak również publikacje dotyczące wielu innych tematów...

Rys. Sever Salamon
Rys. Sever Salamon

Końcówka roku to tradycyjnie czas podsumowań, zestawień i retrospekcji. Także dla Serwisu Zdrowie. Zwłaszcza, że dzięki nowoczesnym technologiom do dyspozycji mamy dziś ogromną ilość danych.

Przejdźmy zatem do konkretów…

W 2020 r. stronę internetową Serwisu Zdrowie odwiedziło w sumie blisko 4,5 mln internautów. W tym czasie zanotowała ona łącznie ponad 6,3 mln odsłon. Tak wynika z danych Google Analytics. Oznacza to, że w porównaniu do roku 2019, zarówno liczba użytkowników Serwisu Zdrowie, jak też i liczba odsłon wzrosły o grubo ponad 100 proc.! 

Jakie treści cieszyły się największą popularnością wśród naszych czytelników?

Okazuje się, że na pierwszym miejscu w rankingu najpopularniejszych publikacji portalu zdrowie.pap.pl w 2020 r. znalazł się tekst o… podwyższonym ciśnieniu tętniczym (i postulowanej przez część środowiska medycznego zmianie definicji nadciśnienia). Na drugim miejscu uplasował się tekst o globalnej epidemii… ale wcale nie tej, wywołanej przez koronawirusa, lecz wcześniejszej – słynnej „hiszpance”. Trzecie miejsce zajął z kolei artykuł o trikach, które pomagają rzucić palenie.

Dopiero na czwartym miejscu znalazł się tekst związany bezpośrednio z pandemią COVID-19, omawiający różne praktyczne aspekty i kontrowersje dotyczące używania maseczek ochronnych. Na piątej pozycji znalazł się zaś kolejny tekst na temat ciśnienia tętniczego! Tym razem jednak, dla odmiany, eksplorujący kwestię niskiego ciśnienia. Na kolejnych miejscach rankingu najpopularniejszych tematów znalazły się: skórne objawy chorób jelitowych, fakty i mity o antybiotykach, menu na obniżenie cholesterolu, a także pasożyty (jak je wykryć i kiedy się odrobaczać) oraz szumy uszne (co zrobić, gdy szumi w uszach).

Jak widać, ludzie nie dali się całkiem zwariować na punkcie koronawirusa i cały czas szukają informacji również na inne tematy zdrowotne. Należy się z tego cieszyć!

Co ciekawe, zupełnie inaczej przedstawia się ranking topowych treści mijającego roku w przypadku należących do Serwisu Zdrowie kanałów social media.

Fot. PAP

Koronawirus w mediach: COVID COVIDA COVIDEM pogania

Na „fejsbukowym” profilu Serwisu Zdrowie najpopularniejszym materiałem 2020 r. był post z infografiką zawierającą najważniejsze informacje na temat nowego koronawirusa. Również drugie miejsce na naszym profilu FB zajął post na temat koronawirusa, a konkretnie dotyczący różnych sposobów wzmacniania odporności organizmu na zakażenie tym oraz innymi patogenami.

Jeśli chodzi o Twittera, to numerem jeden był w 2020 r. wpis Serwisu Zdrowie o… różnych twarzach anemii (niedokrwistości). W pierwszej piątce nie zabrakło tam jednak oczywiście i koronawirusa. Konkretnie na drugim miejscu uplasował się nasz tweet dotyczący zastosowania osocza ozdrowieńców w leczeniu chorych na COVID-19 (o tym, co przyszły jego dawca powinien wiedzieć). 

Idźmy dalej. Instagram. Tu na profilu Serwisu Zdrowie zdecydowanie zwyciężył koronawirus! W pierwszej piątce najpopularniejszych postów zgarnął wszystkie miejsca. Największym powodzeniem cieszył się materiał o tym, czy matki zakażone koronawirusem mogą karmić piersią. 

LinkedIn. Tutaj na oficjalnym profilu Serwisu Zdrowie zwyciężyła publikacja o raku, a konkretnie o tym, że duża część chorych na nowotwór jednocześnie cierpi na niedożywienie, które zmniejsza ich szanse w walce z chorobą. Już na drugim miejscu znalazł się jednak materiał o koronawirusie, dotyczący podstawowych sposobów profilaktyki zakażeń (czyli zasad spod znaku DDM itp.). 

I wreszcie YouTube! Tu akurat koronawirus się nie przebił… Pierwsze miejsce od dawna okupuje na kanale wideo Serwisu Zdrowie film o tym, jak i dlaczego tonie człowiek. Nie inaczej było w 2020 r. Oprócz tego dobrze klikają się tam również filmy Serwisu Zdrowie o: hałasie, jeździe „na zderzaku” (autem), a także o myciu rąk. Być może jednak ten ostatni temat w pośredni sposób zyskał popularność właśnie dzięki pandemii? 

Nie ma się co łudzić: nawet pomimo wynalezienia szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi, z pewnością jeszcze przez długi czas pozostanie on jednym z głównych tematów debaty publicznej. Życzmy sobie jednak tego, aby w nowym roku i latach kolejnych, w naszym życiu i w przekazach medialnych koronawirusa było coraz mniej... Jest przecież tyle innych ważnych tematów zdrowotnych, które zasługują na uwagę!

Wiktor Szczepaniak, zdrowie.pap.pl

Ekspert

Fot. PAP

Wiktor Szczepaniak - Od ponad 15 lat pracuje w ogólnopolskich mediach, specjalizując się najpierw w dziennikarstwie ekonomicznym (Puls Biznesu), a obecnie naukowym i medycznym (Serwis Zdrowie PAP). Posiada też kilkuletnie doświadczenie w działalności public relations (Instytut Żywności i Żywienia, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej). Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się różnymi aspektami i uwarunkowaniami zdrowia, w tym zwłaszcza profilaktyką zdrowotną, psychologią zdrowia i medycyną spersonalizowaną, a także wpływem mediów na zdrowie publiczne. Prywatnie mąż i ojciec dwójki dzieci. W wolnym czasie ciągnie go w góry i do lasu.

Autor

Wiktor Szczepaniak

Wiktor Szczepaniak - Doświadczony dziennikarz, redaktor i specjalista ds. komunikacji społecznej. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował m.in. w Polskiej Agencji Prasowej, Pulsie Biznesu, Instytucie Żywności i Żywienia, Instytucie Psychiatrii i Neurologii oraz w Głównym Inspektoracie Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Specjalizuje się w tematach związanych z żywnością i żywieniem, zdrowiem publicznym, profilaktyką zdrowotną, medycyną stylu życia, psychologią, neuroróżnorodnością, nauką i edukacją.

ZOBACZ TEKSTY AUTORA

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku