Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
24.12.2020, 10:24 Aktualizacja: 26.12.2020, 18:52 NASZ BLOG

To będą niezwykłe święta!

Monika Grzegorowska

Za sprawą pandemii, tegoroczne święta Bożego Narodzenia będą wyjątkowe bardziej niż zwykle… A to dlatego, że zgodnie z zaleceniami medyków oraz rządu powinniśmy je spędzić w możliwie jak najmniejszym gronie, a w dodatku pod znakiem DDMW.

Fot. PAP Fot. PAP

Limit gości wynoszący 5 osób, a do tego dystans, dezynfekcja, maseczka i wietrzenie – to podstawowe zasady bezpieczeństwa, które będą obowiązywać nas wszystkich w czasie tegorocznych świąt. Choć mocno się to wszystko gryzie z „magiczną”, ciepłą atmosferą wigilijnych spotkań, to jednak w pandemicznej rzeczywistości jest konieczne. 

Stosowanie się do powyższych zasad ma spowolnić rozprzestrzenianie się nowego koronawirusa, a więc w praktyce uchronić nas i naszych bliskich przed zakażeniem. Wspomniane środki ostrożności są szczególnie ważne w odniesieniu do osób, które należą do grup ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19, a więc osób starszych i schorowanych, zwłaszcza tych z chorobami przewlekłymi układu oddechowego, układu krążenia czy cukrzycą.  

Warto jednak wiedzieć, że oprócz DDMW, w trosce o zdrowie swojej rodziny oraz zaproszonych gości, w czasie wspólnego świętowania można zrobić dużo więcej. Co konkretnie? 

Eksperci ds. profilaktyki zdrowotnej podpowiadają, że powinniśmy stosować m.in. trzy zasady NIE: 

  • Nie śpiewamy – w wydychanym podczas śpiewu powietrzu, może być więcej cząstek wirusa.
  • Nie łamiemy się opłatkiem z innymi osobami – zdezynfekujmy ręce przed wzięciem opłatka, złóżmy życzenia, ale każdy niech trzyma swój kawałek opłatka.
  • Nie całujemy się – zachowajmy dystans, ograniczamy w ten sposób transmisję wirusa (pamiętajmy, że możemy przenosić go, sami nie mając objawów). 

Jednocześnie eksperci wskazują też trzy zasady na TAK, doprecyzowujące DDMW, a także zwracające uwagę na inne ważne aspekty związane ze zdrowiem w czasie świąt: 

  • Wietrzmy pomieszczenia, w którym się spotykamy przy świątecznym stole – eksperci zalecają, by raz na godzinę wietrzyć pokój przez 10 minut. Dobrym pomysłem jest też wyjście na świeże powietrze – do ogrodu, albo na spacer. W tym roku zamiast zasiadać przy stole na ciasto i kawę lepiej przejść się razem po lesie lub parku. 
  • Zrób wszystko, aby uniknąć interwencji medycznych, dlatego jedz i pij z umiarem. To szczególnie ważne w przypadku osób z chorobami przewlekłymi – cukrzycą, zespołem metabolicznym czy chorobami krążenia. 
  • Pamiętaj o lekach. Jeśli chorujesz na jakąś chorobę przewlekłą nie zapomnij kontrolować stanu zdrowia – przy cukrzycy sprawdzać poziom glikemii, przy  chorobach układu krążenia monitoruj pracę serca, przy nadciśnieniu mierz ciśnienie tętnicze. 

„Jedzmy z umiarem, nietłusto, nie nadużywając alkoholu. Chorym na cukrzycę przypominam o utrzymaniu diety i o regularnym przyjmowaniu leków. Przerwanie leczenia w okresie świątecznym może doprowadzić do dużego wzrostu glikemii i konieczności hospitalizacji. Diabetycy powinni też unikać alkoholu – złym pomysłem jest odstawienie z jego powodu leków, jak również łączenie go z większością leków przeciwcukrzycowych. Z kolei chorym na astmę i POChP chciałbym przypomnieć o konieczności przyjmowania leków, posiadaniu leków rozszerzających oskrzela na wypadek duszności, unikaniu niewietrzonych i zadymionych pomieszczeń – zarówno dym papierosowy, jak i aromatyczny olejek czy świeca mogą wywołać skurcz oskrzeli” – przypomina dr n. med. Paweł Jarosz, specjalista chorób wewnętrznych, w ramach kampanii „Badaj Się i Lecz”, której celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat diagnostyki i kontroli chorób przewlekłych. 

Z pewnością pandemia COVID-19 zostanie z nami jeszcze przez jakiś czas. Lekarze apelują więc o to, aby nie odkładać badań profilaktycznych i nie opóźniać leczenia innych chorób, a także zaszczepić się najszybciej jak będzie to możliwe. To pozwoli nam wrócić do normalności.

Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl

Źródło: 

Materiały informacyjne kampanii „Badaj Się i Lecz”, realizowanej pod patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc i Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. 

Fot. PAP
Monika Wysocka

Przez wiele lat związana była z branżowymi wydawnictwami dla lekarzy (m.in. Puls Medycyny, Puls Farmacji, Magazyn Medycyny Rodzinnej) oraz portalami o tematyce zdrowotnej (m.in. Portale Medyczne, Kobiety i Medycyna, Czas dla Seniora). Absolwentka resocjalizacji. Kiedy może, podróżuje, także w dalekie rejony. Może pochwalić się całkiem sporą kolekcją rozmaitych jaszczurek - oczywiście przedmiotów wyobrażających te zwierzątka.

Id materiału: 1919

Najnowsze

 

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.