To będą niezwykłe święta!

Za sprawą pandemii, tegoroczne święta Bożego Narodzenia będą wyjątkowe bardziej niż zwykle… A to dlatego, że zgodnie z zaleceniami medyków oraz rządu powinniśmy je spędzić w możliwie jak najmniejszym gronie, a w dodatku pod znakiem DDMW.

Fot. PAP
Fot. PAP

Limit gości wynoszący 5 osób, a do tego dystans, dezynfekcja, maseczka i wietrzenie – to podstawowe zasady bezpieczeństwa, które będą obowiązywać nas wszystkich w czasie tegorocznych świąt. Choć mocno się to wszystko gryzie z „magiczną”, ciepłą atmosferą wigilijnych spotkań, to jednak w pandemicznej rzeczywistości jest konieczne. 

Stosowanie się do powyższych zasad ma spowolnić rozprzestrzenianie się nowego koronawirusa, a więc w praktyce uchronić nas i naszych bliskich przed zakażeniem. Wspomniane środki ostrożności są szczególnie ważne w odniesieniu do osób, które należą do grup ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19, a więc osób starszych i schorowanych, zwłaszcza tych z chorobami przewlekłymi układu oddechowego, układu krążenia czy cukrzycą.  

Warto jednak wiedzieć, że oprócz DDMW, w trosce o zdrowie swojej rodziny oraz zaproszonych gości, w czasie wspólnego świętowania można zrobić dużo więcej. Co konkretnie? 

Eksperci ds. profilaktyki zdrowotnej podpowiadają, że powinniśmy stosować m.in. trzy zasady NIE: 

  • Nie śpiewamy – w wydychanym podczas śpiewu powietrzu, może być więcej cząstek wirusa.
  • Nie łamiemy się opłatkiem z innymi osobami – zdezynfekujmy ręce przed wzięciem opłatka, złóżmy życzenia, ale każdy niech trzyma swój kawałek opłatka.
  • Nie całujemy się – zachowajmy dystans, ograniczamy w ten sposób transmisję wirusa (pamiętajmy, że możemy przenosić go, sami nie mając objawów). 

Jednocześnie eksperci wskazują też trzy zasady na TAK, doprecyzowujące DDMW, a także zwracające uwagę na inne ważne aspekty związane ze zdrowiem w czasie świąt: 

  • Wietrzmy pomieszczenia, w którym się spotykamy przy świątecznym stole – eksperci zalecają, by raz na godzinę wietrzyć pokój przez 10 minut. Dobrym pomysłem jest też wyjście na świeże powietrze – do ogrodu, albo na spacer. W tym roku zamiast zasiadać przy stole na ciasto i kawę lepiej przejść się razem po lesie lub parku. 
  • Zrób wszystko, aby uniknąć interwencji medycznych, dlatego jedz i pij z umiarem. To szczególnie ważne w przypadku osób z chorobami przewlekłymi – cukrzycą, zespołem metabolicznym czy chorobami krążenia. 
  • Pamiętaj o lekach. Jeśli chorujesz na jakąś chorobę przewlekłą nie zapomnij kontrolować stanu zdrowia – przy cukrzycy sprawdzać poziom glikemii, przy  chorobach układu krążenia monitoruj pracę serca, przy nadciśnieniu mierz ciśnienie tętnicze. 

„Jedzmy z umiarem, nietłusto, nie nadużywając alkoholu. Chorym na cukrzycę przypominam o utrzymaniu diety i o regularnym przyjmowaniu leków. Przerwanie leczenia w okresie świątecznym może doprowadzić do dużego wzrostu glikemii i konieczności hospitalizacji. Diabetycy powinni też unikać alkoholu – złym pomysłem jest odstawienie z jego powodu leków, jak również łączenie go z większością leków przeciwcukrzycowych. Z kolei chorym na astmę i POChP chciałbym przypomnieć o konieczności przyjmowania leków, posiadaniu leków rozszerzających oskrzela na wypadek duszności, unikaniu niewietrzonych i zadymionych pomieszczeń – zarówno dym papierosowy, jak i aromatyczny olejek czy świeca mogą wywołać skurcz oskrzeli” – przypomina dr n. med. Paweł Jarosz, specjalista chorób wewnętrznych, w ramach kampanii „Badaj Się i Lecz”, której celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat diagnostyki i kontroli chorób przewlekłych. 

Z pewnością pandemia COVID-19 zostanie z nami jeszcze przez jakiś czas. Lekarze apelują więc o to, aby nie odkładać badań profilaktycznych i nie opóźniać leczenia innych chorób, a także zaszczepić się najszybciej jak będzie to możliwe. To pozwoli nam wrócić do normalności.

Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl

Źródło: 

Materiały informacyjne kampanii „Badaj Się i Lecz”, realizowanej pod patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc i Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. 

Ekspert

Fot. PAP

Monika Wysocka - Przez wiele lat związana była z branżowymi wydawnictwami dla lekarzy (m.in. Puls Medycyny, Puls Farmacji, Magazyn Medycyny Rodzinnej) oraz portalami o tematyce zdrowotnej (m.in. Portale Medyczne, Kobiety i Medycyna, Czas dla Seniora). Absolwentka resocjalizacji. Kiedy może, podróżuje, także w dalekie rejony. Może pochwalić się całkiem sporą kolekcją rozmaitych jaszczurek - oczywiście przedmiotów wyobrażających te zwierzątka.

Autorka

Monika Grzegorowska

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Czy dieta wpływa na ADHD?

    Choć nadal brakuje jednoznacznych naukowych dowodów łączących zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) ze sposobem odżywiania, coraz więcej przesłanek skłania badaczy do uważniejszego przyglądania się temu zagadnieniu.

  • Polskie dzieci z szansą na refundację ultranowoczesnego leczenia białaczki

  • Zanim kupisz przeczytaj skład

  • Proste sposoby na upały

  • Kiedy rozpocząć ćwiczenia po porodzie?

  • Adobe Stock

    Jak rzucić palenie

    Wychodzenie z nałogu nikotynowego bywa długotrwałe, ponieważ nikotyna silnie uzależnia – pobudza mózgowy układ nagrody, wyzwalając dopaminę, czyli tzw. hormon szczęścia. To sprawia, że organizm zaczyna kojarzyć palenie z przyjemnością i ulgą, a zerwanie z tym mechanizmem wymaga czasu i zmiany nawyków. Trzeba nauczyć się zajmować i mózg, i ręce czymś innym oraz radzić sobie w sytuacjach, które uruchamiają odruch sięgania po nikotynę. O sposobach wychodzenia z nikotynizmu opowiada dr n. med. Magdalena Cedzyńska z Narodowego Instytutu Onkologii – PIB.

  • Afazja – odbiera język, zostawia rozum

  • Lato z komarami, swędzące lato

Serwisy ogólnodostępne PAP