Infografiki

  • Zdj. Koalicja na Pomoc Niesamodzielnym

    Gdzie w Polsce znikają apteki?

    Materiał promocyjny

    2000. Tyle aptek zniknęło z mapy Polski od 2018 roku [1], czyli od ostatnich wyborów samorządowych. Niechlubny poczet „znikających aptek” otwiera województwo dolnośląskie, za nim plasuje się łódzkie i podkarpackie. Dostęp do aptek, czyli do produktów ratujących zdrowie i życie, stanowi o jakości życia mieszkańców. Przy utrzymującej się tej tendencji spadkowej w województwie dolnośląskim do 2051 roku znikną wszystkie apteki.

    5 minut czytania
  • źródło: AdobeStock

    Nastolatki cierpią przy przestawianiu czasu

    Zdaniem naukowców przestawianie zegarków o godzinę do przodu na wiosnę wiąże się z poważnymi negatywnymi skutkami zdrowotnymi. Szczególnie dotkliwe jest dla nastolatków, u których uwalnianie melatoniny pomagającej zasnąć następuje później niż u dorosłych.

    3 minuty czytania
  • zdj. AdobeStock

    Jajka jednak zdrowe

    Co kilka lat pojawiają się dyskusje na temat jajek. Wydaje się, że po latach niełaski ze względu na wysoką zawartość cholesterolu, obecnie jajka wracają do menu ze zdwojoną siłą.

    3 minuty czytania
  • zdj. Biuro prasowe Kliniki Holi

    Ponad 30 proc. Polaków uważa otyłość za oznakę słabości

    Materiał promocyjny

    Jak wynika z najnowszego raportu cyfrowej kliniki zdrowia metabolicznego Holi „Holistycznie o problemie otyłości w Polsce” Polacy postrzegają chorobę otyłościową jako słabość, wybór lub efekt zaniedbań. Uważają tak zarówno osoby zmagające się z chorobą otyłościową, jak i osoby z BMI w zakresie normy.

    2 minuty czytania
  • zdj. AdobeStock

    Nowoczesna psychiatria i neurologia: Jak terapia TMS może pomóc?

    Materiał promocyjny

    Przezczaszkowa stymulacja magnetyczna (TMS) jest jedną z opcji leczenia zaburzeń psychicznych i neurologicznych. Badania wykazują jej skuteczność u niektórych grup pacjentów, a jedną z zalet jest jej nieinwazyjność.

    3 minuty czytania
  • Fot. PAP; zdjęcie ilustracyjne

    Rusza akcja bezpłatnych badań słuchu

    Odsetek seniorów cierpiących na problemy ze słuchem jest alarmujący. Boryka się z nimi aż 51 proc. Polaków po 60. roku życia, a większość z nich pierwszy raz udaje się na wizytę do specjalisty dopiero po 65. roku życia.

    3 minuty czytania
  • zdj. AdobeStock

    Sezon pylenia zaczyna się coraz wcześniej

    Choć jeszcze jest luty i synoptycy co jakiś czas straszą przymrozkami, rozpoczął się okres pylenia – właśnie teraz największym zagrożeniem dla alergików są leszczyna oraz olcha.

    3 minuty czytania
  • autor: Longfin Media/Adobe Stock

    Czy znajdziemy coś zdrowego w pączku?

    W jedzeniu pączków trzeba zachować umiar, bo nie mają w sobie nic ze zdrowej przekąski. Najlepiej usmażyć je samemu albo wybrać – jeśli mamy szansę – takie z owocową konfiturą i przyrządzane mniej tradycyjnie, czyli nie na smalcu – radzi dr Katarzyna Wolnicka, kierownik Zakładu Edukacji Żywieniowej w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego PZH – PIB.

    Dr Katarzyna Wolnicka i Klaudia Torchała
    3 minuty czytania
  • Fot.PAP/M.Kmieciński

    Jak się chronić przed lawiną

    Lawina jest bardzo niebezpieczna. Ucieczka przed nią jest trudna, zaś wydobycie się o własnych siłach spod zwałów śniegu praktycznie niemożliwe. Zobacz, co robić w takiej sytuacji. 

    5 minut czytania
  • zdj. Medicover

    Piramida żywienia dla zdrowych… zębów

    Niemal każdy słyszał o piramidzie zdrowego żywienia, w której na szczycie, czyli wśród tych najmniej korzystnych, są tłuszcze, a u podstawy zdrowej diety (i piramidy) leżą warzywa i owoce. Pomiędzy nimi znajdziemy pieczywo, produkty zbożowe, nabiał i mięso. Mało kto jednak wie, że istnieje piramida żywienia dla zdrowych… zębów, której struktura nieco się od tej ogólnej różni.

    5 minut czytania

NAJNOWSZE

  • PAP

    Pod choinką zdrowie!

    Zdrowie to najczęściej wymieniany prezent, który chcielibyśmy znaleźć pod choinką. Co zrobić, by tak było? Szukać rzetelnej wiedzy i dbać o siebie każdego dnia. Pozostańcie Państwo z nami również w nadchodzącym roku.

  • Zdrowie psychiczne bez granic wieku

    Materiał partnerski
  • Profilaktyka klucz do długiego życia zawodowego

    Materiał partnerski
  • Roślinożercy kontra wszystkożercy. Zdrowotne konsekwencje diet roślinnych u dzieci

  • Krzyczysz? Krzywdzisz!

  • Adobe Stock

    Znikną białe plamy na mapie rehabilitacji domowej

    Rehabilitacja domowa dostępna będzie w każdym powiecie – zapewnia Anna Miszczak, dyrektorka Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej Narodowego Funduszu Zdrowia. Dodaje, że zapowiadane od pół roku zmiany mają rozdzielić fizjoterapię domową od fizjoterapii ambulatoryjnej. W ośmiu województwach rozpisano dodatkowe konkursy, które uzupełnią sieć podmiotów prowadzących rehabilitację domową w ramach NFZ.

  • Przygotuj zdrowe święta

  • Wegańskie dzieci są często niższe i mają słabsze kości