Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
29.03.2024 , 10:04 Aktualizacja: 29.03.2024, 15:39

Jajka jednak zdrowe

Monika Grzegorowska

Co kilka lat pojawiają się dyskusje na temat jajek. Wydaje się, że po latach niełaski ze względu na wysoką zawartość cholesterolu, obecnie jajka wracają do menu ze zdwojoną siłą.

zdj. AdobeStock zdj. AdobeStock

Niemal przez 50 lat uważano, że jaja przyczyniają się do wysokiego poziomu cholesterolu w osoczu i zwiększonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. W oparciu o to przekonanie zalecenia dietetyczne uwzględniały ograniczenia dotyczące ich spożycia. Pół wieku badań wykazało, że spożycie jaj i/lub cholesterolu w diecie nie jest powiązane ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Okazało się, że u większości ludzi cholesterol zawarty w żywności ma mniejszy wpływ na poziom cholesterolu całkowitego i szkodliwego cholesterolu LDL we krwi niż mieszanka tłuszczów w diecie. Szczególnie że zazwyczaj jaja spożywane są z innymi produktami bogatymi w sól, tłuszcze nasycone i cholesterol, takimi jak bekon, ser i masło. 

Z dużego badania opublikowanego w JAMA, w którym wzięło udział 40 tys. mężczyzn i ponad 80 tys. kobiet, wynika, że spożywanie 1 jajka dziennie nie wpływa znacząco na ryzyko choroby wieńcowej lub udaru mózgu u zdrowych mężczyzn i kobiet.

Co więcej, wykazano, że spożycie jaj niweluje szereg niedoborów składników odżywczych i może w istotny sposób wpływać na ogólny stan zdrowia przez całe życie. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, zdrowy człowiek może zjadać nawet 10 jajek tygodniowo.

Warto bowiem zauważyć, że jajka są przede wszystkim cennym źródłem białka, witamin A, D, B12, B1, B2, żelaza, a zatem mają swoje zasłużone miejsce w zrównoważonej diecie. Co jeszcze zawiera jedno jajko? Ok. 75 kalorii, 5 gramów tłuszczu, 6 gramów białka, 0 węglowodanów, 67 miligramów potasu, 70 miligramów sodu i 210 miligramów cholesterolu. Jajka są także doskonałym źródłem choliny – składnika odżywczego niezbędnego na wielu etapach metabolizmu, a także przeciwutleniaczy, o których wiadomo, że chronią oczy.

Uwzględniając jajka w swoim jadłospisie, powinniśmy jednak pamiętać o zaleceniach dotyczących ich spożycia. 

„W przeszłości obawiano się, że spożywanie jaj może podnosić poziom cholesterolu we krwi, co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca. Wyniki badań z ostatnich lat dowodzą, że konieczne było zrewidowanie poglądów na rolę jaja kurzego w żywieniu człowieka. Cholesterol zawarty w jajach w większości przypadków, nie wpływa na poziom cholesterolu we krwi, tak jak tłuszcze nasycone  w tym tłuszcze trans, tak często obecne w słodyczach i ciastkach. Żółtko jaja ma bardzo korzystny stosunek wielonienasyconych kwasów tłuszczowych do cholesterolu i odpowiednią ilość fosfolipidów, przez co zjedzenie nawet 2-3 sztuk jaj dziennie nie powoduje u zdrowego dorosłego człowieka wzrostu cholesterolu. Aktualne badania wskazują, że spożycie jaj – jako części zdrowej, zbilansowanej diety – nie zwiększa znacząco poziomu cholesterolu u większości zdrowych ludzi w tym dzieci. Zważywszy, że niewiele jest produktów spożywczych o tak niepowtarzalnym składzie i wartości odżywczej, zaleca się, aby osoby zdrowe, w tym dzieci i młodzież mogli spożywać 1 jajko dziennie” - uważa dietetyczka mgr inż. Zofia Chwojnowska, autorka w serwisie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej. 

źródło: Infografika PAP

Monika Grzegorowska, zdrowie.pap.pl

Źródła:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10217054/
https://www.bmj.com/content/368/bmj.m513
https://www.mayoclinichealthsystem.org/hometown-health/speaking-of-health/is-it-healthy-to-eat-eggs-every-day
https://ncez.pzh.gov.pl/dzieci-i-mlodziez/jajka-cenny-skladnik-diety-dziecka/


 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3792

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.