Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
14.02.2024 , 15:57 Aktualizacja: 16.02.2024, 19:09

Sezon pylenia zaczyna się coraz wcześniej

Monika Grzegorowska

Choć jeszcze jest luty i synoptycy co jakiś czas straszą przymrozkami, rozpoczął się okres pylenia – właśnie teraz największym zagrożeniem dla alergików są leszczyna oraz olcha.

zdj. AdobeStock zdj. AdobeStock

Ze względu na zmiany klimatyczne objawy alergii możemy odczuwać nawet zimą. Specjaliści prognozują, że wraz ze zmianą temperatury sezon pylenia z czasem będzie rozpoczynał się coraz wcześniej (nawet do 40 dni) i wydłuży się (+19 dni). Wzrośnie również całkowita roczna emisja pyłków (o 16–40 proc.) 

Według najnowszego raportu Climate Central sezony alergiczne nadchodzą wcześniej i trwają dłużej ze względu na zmiany klimatyczne i emisję gazów cieplarnianych. Dzieje się tak, ponieważ dwutlenek węgla jest wykorzystywany podczas fotosyntezy roślin, więc gdy w atmosferze jest go dużo, a temperatury utrzymują się na podwyższonym poziomie, rośnie więcej roślin, które wytwarzają większe ilości pyłku.

Dlatego choć luty to jeszcze sezon infekcyjny, jeśli podejrzewamy u siebie przeziębienie, ale oprócz nieprzemijającego kataru nic więcej nam nie dolega, warto się zastanowić, czy to jednak nie alergia.

Styczniowe pyłki

Leszczyna to pierwszy, a jednocześnie jeden z najbardziej alergogennych pyłków. Warto jednak wiedzieć, że jego stężenie w dużym stopniu zależy od regionu – np. w 2007 roku w Lublinie było ono aż 15 razy wyższe niż we Wrocławiu. 

źródło: Infografika PAP

– Pyłek leszczyny jest o tyle istotnym alergenem, że pojawiając się jako pierwszy, często toruje drogę do silnej reakcji na pyłki olchy i brzozy. Te trzy pyłki często wywołują tzw. alergiczne reakcje krzyżowe – mówi prof. Piotr Kuna, specjalista ds. alergologii z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Część alergików wrażliwych na pyłki leszczyny reaguje też na orzechy laskowe, jabłka, wiśnie, seler czy marchew.
Drugim wczesnym alergenem jest olcha, która zaczyna pylić w lutym, a następne w kolejności są topola, wierzba i cis (od marca).

Zabezpiecz się przed sezonem

Dokuczliwych objawów alergii na pyłki jest sporo: wzmożony katar, uporczywe kichanie, łzawienie, swędzenie, pieczenie oczu.

– Objawy alergii tylko pozornie są błahe. Nieprzygotowana osoba będzie musiała zmagać się z uporczywym kichaniem, wodnistym katarem i swędzeniem oczu. Wszystkie te dolegliwości oczywiście można załagodzić, lecząc się objawowo, ale zdecydowanie lepiej jest dużo wcześniej przygotować się na te okoliczności – mówi alergolożka dr n.med. Marta Kołacińska-Flont, ekspertka kampanii „Tarcza dla oczu”.

Chcąc złagodzić objawy alergii w najcięższym okresie, dobrze jest dużo wcześniej skontaktować się z alergologiem i zaplanować odpowiednie działania. 

– Biorąc pod uwagę komfort i jakość życia alergików, zalecam, aby nie zwlekali z podjęciem działań profilaktycznych do momentu, gdy sezon pylenia roślin rozkręci się na dobre. Naprawdę warto zadbać o siebie jeszcze zimą – przekonuje prof. Piotr Kuna.

Potem pozostaje nam zadbać jedynie o złagodzenie objawów. Dobrze jest znać sposoby, które pomogą nam działać od razu w momencie wystąpienia pierwszych objawów, np. mieć ze sobą okulary przeciwsłoneczne, które mogą zadziałać jako fizyczna bariera dla pyłków, lub krople, które przyniosą ukojenie podrażnionym oczom.

Jeśli jesteś alergikiem, sprawdzaj informacje o aktualnym i prognozowanym stężeniu pyłku roślin w powietrzu atmosferycznym. Można je znaleźć w internecie, albo pobrać aplikację, która podaje aktualny stan pylenia w miejscu, w którym jesteśmy. W okresie, gdy kwitną rośliny, które cię uczulają, nie otwieraj okien w domu i w samochodzie, a jeśli chcesz wywietrzyć mieszkanie, najlepiej rób to wcześnie rano lub późnym wieczorem. Lepiej też na ten czas odpuść sobie spanie przy otwartym oknie.

Warto wiedzieć, że z wiekiem układ odpornościowy staje się bardziej podatny na alergie czy infekcje, więc kontakt z nowymi alergenami może spowodować ujawnienie się problemu. Pojawienie się dolegliwości alergicznych u dorosłego człowieka najczęściej jest powiązane ze wzrostem stężenia zanieczyszczeń w powietrzu. Może być to spowodowane przebywaniem w pomieszczeniu o słabej wentylacji bądź zmianą miejsca zamieszkania czy pracy. 

Monika Grzegorowska, zdrowie.pap.pl
Źródło:
https://www.nature.com/articles/s41467-022-28764-0
https://www.climatecentral.org/climate-matters/allergy-season-earlier-longer-and-worse-2023
Materiały prasowe kampanii „Tarcza dla oczu”.

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3678

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.