Sezon pylenia zaczyna się coraz wcześniej

Choć jeszcze jest luty i synoptycy co jakiś czas straszą przymrozkami, rozpoczął się okres pylenia – właśnie teraz największym zagrożeniem dla alergików są leszczyna oraz olcha.

zdj. AdobeStock
zdj. AdobeStock

Ze względu na zmiany klimatyczne objawy alergii możemy odczuwać nawet zimą. Specjaliści prognozują, że wraz ze zmianą temperatury sezon pylenia z czasem będzie rozpoczynał się coraz wcześniej (nawet do 40 dni) i wydłuży się (+19 dni). Wzrośnie również całkowita roczna emisja pyłków (o 16–40 proc.) 

Według najnowszego raportu Climate Central sezony alergiczne nadchodzą wcześniej i trwają dłużej ze względu na zmiany klimatyczne i emisję gazów cieplarnianych. Dzieje się tak, ponieważ dwutlenek węgla jest wykorzystywany podczas fotosyntezy roślin, więc gdy w atmosferze jest go dużo, a temperatury utrzymują się na podwyższonym poziomie, rośnie więcej roślin, które wytwarzają większe ilości pyłku.

Dlatego choć luty to jeszcze sezon infekcyjny, jeśli podejrzewamy u siebie przeziębienie, ale oprócz nieprzemijającego kataru nic więcej nam nie dolega, warto się zastanowić, czy to jednak nie alergia.

Styczniowe pyłki

Leszczyna to pierwszy, a jednocześnie jeden z najbardziej alergogennych pyłków. Warto jednak wiedzieć, że jego stężenie w dużym stopniu zależy od regionu – np. w 2007 roku w Lublinie było ono aż 15 razy wyższe niż we Wrocławiu. 

źródło: Infografika PAP

– Pyłek leszczyny jest o tyle istotnym alergenem, że pojawiając się jako pierwszy, często toruje drogę do silnej reakcji na pyłki olchy i brzozy. Te trzy pyłki często wywołują tzw. alergiczne reakcje krzyżowe – mówi prof. Piotr Kuna, specjalista ds. alergologii z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Część alergików wrażliwych na pyłki leszczyny reaguje też na orzechy laskowe, jabłka, wiśnie, seler czy marchew.
Drugim wczesnym alergenem jest olcha, która zaczyna pylić w lutym, a następne w kolejności są topola, wierzba i cis (od marca).

Zabezpiecz się przed sezonem

Dokuczliwych objawów alergii na pyłki jest sporo: wzmożony katar, uporczywe kichanie, łzawienie, swędzenie, pieczenie oczu.

– Objawy alergii tylko pozornie są błahe. Nieprzygotowana osoba będzie musiała zmagać się z uporczywym kichaniem, wodnistym katarem i swędzeniem oczu. Wszystkie te dolegliwości oczywiście można załagodzić, lecząc się objawowo, ale zdecydowanie lepiej jest dużo wcześniej przygotować się na te okoliczności – mówi alergolożka dr n.med. Marta Kołacińska-Flont, ekspertka kampanii „Tarcza dla oczu”.

Chcąc złagodzić objawy alergii w najcięższym okresie, dobrze jest dużo wcześniej skontaktować się z alergologiem i zaplanować odpowiednie działania. 

– Biorąc pod uwagę komfort i jakość życia alergików, zalecam, aby nie zwlekali z podjęciem działań profilaktycznych do momentu, gdy sezon pylenia roślin rozkręci się na dobre. Naprawdę warto zadbać o siebie jeszcze zimą – przekonuje prof. Piotr Kuna.

Fot. PAP/ JT

Fakty na temat alergii, które warto znać

Alergia niejedno ma imię. Można być uczulonym nie tylko na pyłki drzew czy sierść zwierząt, lecz także na alkohol, a nawet na… słońce! Do tego liczba alergików szybko się zwiększa. Nic zatem dziwnego, że temat alergii wywołuje coraz większe zainteresowanie i rodzi wiele pytań. Poznaj najważniejsze fakty i mity na temat alergii.

Potem pozostaje nam zadbać jedynie o złagodzenie objawów. Dobrze jest znać sposoby, które pomogą nam działać od razu w momencie wystąpienia pierwszych objawów, np. mieć ze sobą okulary przeciwsłoneczne, które mogą zadziałać jako fizyczna bariera dla pyłków, lub krople, które przyniosą ukojenie podrażnionym oczom.

Jeśli jesteś alergikiem, sprawdzaj informacje o aktualnym i prognozowanym stężeniu pyłku roślin w powietrzu atmosferycznym. Można je znaleźć w internecie, albo pobrać aplikację, która podaje aktualny stan pylenia w miejscu, w którym jesteśmy. W okresie, gdy kwitną rośliny, które cię uczulają, nie otwieraj okien w domu i w samochodzie, a jeśli chcesz wywietrzyć mieszkanie, najlepiej rób to wcześnie rano lub późnym wieczorem. Lepiej też na ten czas odpuść sobie spanie przy otwartym oknie.

Warto wiedzieć, że z wiekiem układ odpornościowy staje się bardziej podatny na alergie czy infekcje, więc kontakt z nowymi alergenami może spowodować ujawnienie się problemu. Pojawienie się dolegliwości alergicznych u dorosłego człowieka najczęściej jest powiązane ze wzrostem stężenia zanieczyszczeń w powietrzu. Może być to spowodowane przebywaniem w pomieszczeniu o słabej wentylacji bądź zmianą miejsca zamieszkania czy pracy. 

Monika Grzegorowska, zdrowie.pap.pl
Źródło:
https://www.nature.com/articles/s41467-022-28764-0
https://www.climatecentral.org/climate-matters/allergy-season-earlier-longer-and-worse-2023
Materiały prasowe kampanii „Tarcza dla oczu”.

Autorka

Monika Grzegorowska

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku