Piramida żywienia dla zdrowych… zębów

Niemal każdy słyszał o piramidzie zdrowego żywienia, w której na szczycie, czyli wśród tych najmniej korzystnych, są tłuszcze, a u podstawy zdrowej diety (i piramidy) leżą warzywa i owoce. Pomiędzy nimi znajdziemy pieczywo, produkty zbożowe, nabiał i mięso. Mało kto jednak wie, że istnieje piramida żywienia dla zdrowych… zębów, której struktura nieco się od tej ogólnej różni.

zdj. Medicover
zdj. Medicover

Kariogenność oznacza w uproszczeniu sprzyjanie próchnicy, a to ważne, bo nie każda nazywana cukrem ma na nią taki sam wpływ. Wierzchołek „próchnicowej” piramidy budują najbardziej kariogenne produkty spożywcze. U jej podstaw odpowiednio te, które zawierają składniki przeciwpróchnicowo. Wewnętrzny poziom piramidy wypełniają produkty kariostatyczne. Sprawdzamy, co warto jeść, przez spożywanie próchnicy. 

Od tego robi się próchnica

Słodycze, białe pieczywo, miód, kandyzowane owoce, owoce cytrusowe, płatki śniadaniowe i słodzone słodzone – czyli wszystkie te produkty, które zawierają łatwo przyswajalne cukry: glukozę, sacharozę, maltozę, laktozę, fruktozę i przetworzoną skrobię. Wśród nich to sacharoza jest uznana za tę najbardziej próchnicogenną, bo fermentuje, ale też jest dostępna przez bakterie próchnicowe w taki sposób, by stworzyć dla nich jeszcze bardziej przyjazne do bytowania środowiska, m.in. za rzadkich przez nierozpuszczalnych w wodzie polisacharydów. Być może to małe, powiązane z sacharozie biofilm zawiera mniej składników mineralnych pochodzących ze szkliwo, do których należą wapń, fosfor i fluor. 

– Już w pierwszym życiu dziecka przekazujemy mu bakterie próchnicowe, m.in. Streptococcus mutans: przez pocałunki, oblizywanie smoczka czy kuchnie; iz tą bakterią pozostaniemy do końca życia. Jednak tylko nieistniejące skutki wpływają na rozwój próchnicy, a są to m.in. imiona, nasze nazwy (podjadanie, używki, higiena zębów) oraz ten kluczowy, czyli dieta – mówi lek. wygięcie. Agnieszka Juśkiewicz z Medicover Stomatologia Łódź Pomorska.

Skład ma znaczenie dla zagrożenia próchnicą, ale także to, jak długi kontakt z zębami, jego forma: płynna (napoje), ciągnąca i kleista (słodycze, owoce kandyzowane, gumy rozpuszczalne). Dotyczy to również kwasowości, a także zastosowania w nim środków ochronnych. Inne produkty, jak mleko, mimo sporej zawartości cukru (laktoza), ale i organiczne nie są dostępne tak próchnicotwórcze, jak można było być tego po nich funkcjonalnych.

Można jeść bez ryzyka

Chociaż czyhające na urządzenia emitują być wiele, to jednak bez trudu pochodzącego z produktów, które nie są utrzymywane z powodu próchnicy, ale też spokojnie mieszczą się na źródłach dostarczonych piramidy udostępniania. Mowa o warzywach, niektóre owocach, nabiale, jajach i mięsie. 

Próchnica nazywana jest wywoływaną przez bakterie próchnicowe, która prowadzi do braku minerałów z twardych zębów, czyli szkliwa i zębiny, oraz zniszczenia miazgi. zagrożenie w tym przypadku, które powoduje działanie przez bakterie, które usuwają minerały. Kwasy mogą być również pochodzenia, a następnie dostarczone z pożywieniem. mówić o kwasowej erozji szkliwa – wyjaśniono dentystka.

To, co w przypadku surowych owoców i warzyw, jest nawet formą cukrów. W tym przypadku są związane ze strukturą komórkową i programami, które nie mogą ich absorbować. Drugi czynnik, czyli kwasowość, ma niemałe znaczenie. W ciągu następnego dnia nastąpi zmiana odczynu pH w jamie narzędzi człowieka, zależnych od tego co i jak często jemy. Bezpieczne jest neutralne pH, czyli oscylujące wokół 7. Za następstwo dla szkliwa wtórnego się do poziomu poniżej 5,5, ale jest wyjątek – fluor zwiększona tolerancja na kwasy do nawet wtórnego poziomu, bo do około 4,5. Wśród surowych owoców i warzyw wiele ma pH wysokie, a więc bezpieczne pod tym względem. 

Papryka, ziemniaki, bakłażan, brukselka, marchew, brokuł, kukurydza, buraki, por, seler, melon, arbuz, oliwki, świeże sery i jajka – do produktów produktów o działaniu lub neutralnej kwasowości, które zawierają dodatek nie posilą się bakterii próchnicowych. 

Jedzenie antypróchnicowe

Dieta przeciwpróchnicowa nie oznacza rozkładgo postu, a bardziej rozważane dobieranie tego, co znajduje się na naszym talerzu. Na podstawie piramidy dystrybucji dla zdrowego żywienia, czyli w jej oparciu, znajdują się produkty, które mają swoje właściwości i składowane mogą być usunięte z próchnicy. Jak to możliwe? 

Fot. PAP

Mycie zębów – nie takie proste, jak się wydaje

Trzy dni bez szczotkowania zębów i zaczyna się zapalenie dziąseł – ich krwawienie czy obrzęk. To tylko początek kłopotów. Uwaga! Nawet jeśli myjesz je dwa razy dziennie, możesz mieć ten sam problem. Sęk we właściwej higienie jamy ustnej – wbrew pozorom to nie takie łatwe.

– Produkty surowe, minimalnie lub nieprzetworzone, a także te z zawartością błonnika lub surowców mineralnych, które można wykorzystać dla szkliwa. Przede wszystkim dostarczane są niewielkie ilości cukrów dla wrażliwych próchnicowych, z drugiej strony, zamiast tego błonnik jest korzystny na dobrą florę bakteryjną w jamie instrumentów, ale iw napędch. Produkty probiotyczne, jak kefiry i jogurty, także wspierają zdrowe bakterie, a ponadto dostarczają najważniejsze budujące szkliwo. Równowaga flory bakteryjnej instrumentów jest niezwykle ważny – wyjaśnia lek. wygięcie. Agnieszki Juśkiewicz. 

W antypróchnicowej zawartości znajdują się m.in.: twarde sery, warzywa oraz owoce z dużą zawartością błonnika i orzechy. Korzystne właściwości ma tzw. cukier brzozowy, czyli ksylitol, który hamuje rozwój chroniczny, a także herbata – pojedynczo czarna, jak i zielona. Te zawarte w zawartości polifenoli nie tylko ograniczają nasnażanie składników, ale także minerały w nich zawarte odbudowują szkliwo. 

Czytając skład składników na etykietach różnych produktów, można znaleźć sorbitol i mannitol. To związki o zapachu smaku, które są neutralne dla próchnicy, więc często producenci umieszczają je w pastach do zębów czy „bezcukrowych” gumach do żucia. 

– To, co jemy i pijemy, nie tylko bezpośrednio wpływa na ryzyko próchnicy, ale też zdrowie całego organizmu, którego elementem są zęby i jama ustna. Niewłaściwa dieta, która nie dostarcza nam wystarczającej ilości witamin i składników odżywczych, a co gorsza: powodująca wzrost glukozy we krwi czy cholesterolu, prędko odbije się na naszym zdrowiu. Niestety, zauważymy to również w ustach: ucierpieć mogą dziąsła, śluzówki jamy ustnej, a w końcu też same zęby. Piramida zdrowego żywienia to piramida dla zdrowych zębów, ale warto wziąć pod uwagę, że jedne produkty sprzyjają „psuciu się zębów”, a inne pomagają tego uniknąć – podsumowuje ekspertka Medicover Stomatologia. 

Dostarczane przez urządzenie do zasilania i zasilania o potencjale próchnicotwórczem nie uwalniane z nas z koniecznością używania urządzeń, czyli urządzeń mechanicznych, dwa razy dziennie, wytwarzanych przez pasty z fluorem i nitkowania. 

źródło: Medicover

źródło: Medicover Stomatologia

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot.Kmieciński/PAP

    Czy czerwone światło będzie leczyć oczy?

    Kolejne doniesienia mówią o tym, że relatywnie prosta i nieobciążająca pacjenta terapia z użyciem czerwonego światła może pomagać w różnych chorobach oczu – od tzw. jęczmieni czy gradówek, przez krótkowzroczność, aż po zwyrodnienie plamki żółtej. Ile w tym prawdy?

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Jak skutecznie poradzić sobie z bezsennością

    Po 40-tce zaczynamy spać coraz krócej i coraz płycej, przez co sen nie jest już tak regenerujący i nie zawsze daje odświeżenie intelektualne. To efekt  starzenia się ośrodkowego układu nerwowego i procesów, które zachodzą w mózgu wraz z wiekiem. Dowiedz się, kiedy wybrać się do specjalisty i jakie proste triki można zastosować, by poprawić jakość snu.

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Jelita – czynna kolonia, kanalizacja i centrum dowodzenia

    Jelito cienkie i grube to autostrada biegnąca od żołądka po odbyt. Ale też droga łącząca ten organ z centrum dowodzenia – naszym mózgiem. Od zawartości i jakości dostarczanego nią towaru zależy nasz dobrostan. Czym tak naprawdę są jelita, jakich powinny mieć mieszkańców, by funkcjonowały bez zarzutu? Jak dbać o zdrowie jelit i dlaczego?

  • Adobe Stock

    Cukier równa się próchnica

    Dentyści apelują do rodziców o powstrzymanie się przed dodawaniem cukru, w tym syropów owocowych i miodu, do posiłków i przekąsek w pierwszych dwóch latach życia dziecka. Potem lepiej też go ograniczać. Zobacz, co jeszcze pomoże ci uniknąć próchnicy. 

NAJNOWSZE

  • zdj. AdobeStock

    Śmiertelnie niebezpieczne trutki

    W ostatnich tygodniach miało miejsce kilka tragicznych w skutkach zatruć preparatami do zwalczania gryzoni. „To szokujące sytuacje, do których nie powinno dojść, zasady stosowania tych preparatów są jasne, wystarczy uważnie przeczytać etykietę” – uważa Paweł Kaczmarczyk, specjalista branży pestcontrol.

  • W górach lęk może przerodzić się w panikę. To śmiertelnie niebezpieczne!

  • Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

  • Czy czerwone światło będzie leczyć oczy?

  • Bezpłatne szczepienia przeciwko krztuścowi w ciąży: co warto wiedzieć?

  • zdj. AdobeStock

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży coraz większym problemem

    Liczba dzieci i nastolatków, które wymagają specjalistycznej pomocy w zakresie uzależnień rośnie. Nastolatki upijają się, sięgają po coraz mocniejsze alkohole, spożywają leki nasenne i godzinami przesiadują w internecie. A przecież używki mają destrukcyjny wpływ na rozwijający się układ nerwowy - alarmuje dr n. med. Aleksandra Lewandowska krajowa konsultant w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi.

  • Wapowanie - „sport” nastolatków

  • Nie tylko szczepienia przeciw HPV ważne w prewencji raka szyjki macicy