Mycie zębów – nie takie proste, jak się wydaje

Trzy dni bez szczotkowania zębów i zaczyna się zapalenie dziąseł – ich krwawienie czy obrzęk. To tylko początek kłopotów. Uwaga! Nawet jeśli myjesz je dwa razy dziennie, możesz mieć ten sam problem. Sęk we właściwej higienie jamy ustnej – wbrew pozorom to nie takie łatwe.

Fot. PAP
Fot. PAP

W obowiązkach dentysty leży instruktaż higieny jamy ustnej i warto o taki poprosić. Brak prawidłowego mycia zębów to nie tylko kłopot z próchnicą, ale i chorobami przyzębia. To zaś powszechne schorzenia Polaków, które przekładają się nie tylko na braki w uzębieniu, ale i stan zdrowia całego organizmu.

Fot. PAP

Jak pielęgnować zęby u dzieci?

Guma do żucia to dobry sposób na to, by zapobiegać próchnicy? Fluor szkodzi dzieciom? Po szklance mleka przed snem nie trzeba myć zębów? Sprawdź, co wiesz o pielęgnacji zębów u dzieci.

Dorosły? Wpadnij do dentysty!

Jeśli masz co najmniej 35 lat i zapytasz dentystę, czy nie masz stanu zapalnego wokół zębów, raczej nie wyjdziesz z gabinetu zadowolony. Wysokie prawdopodobieństwo problemu wynika z badań pod kierunkiem specjalistki w periodontologii prof. Renaty Górskiej z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: z grupy 1138 mieszkańców sześciu miast wojewódzkich w wieku 35-44 lata przebadanej przez naukowców pod jej kierunkiem, tylko 1 proc. nie miał ich objawów chorób przyzębia, za to u 16 proc. stwierdzono zaawansowany stan zapalny.

- 19 proc. w tej grupie wymagało już leczenia specjalistycznego – mówiła prof. Renata Górska na konferencji prasowej towarzyszącej Konferencji Periodontologicznej w maju 2017 roku.

Jeszcze gorzej jest u starszych Polaków - praktycznie nie ma osoby bez chorób przyzębia.

Dlaczego ochrona przed chorobami przyzębia i ich leczenie są ważne nie tylko z powodów estetycznych? Nieleczone są czynnikiem zapalnym dla innych problemów zdrowotnych w całym organizmie człowieka – bakterie będące ich powodem wraz z krwią obwodową roznoszą się po całym organizmie i przyczyniają się do wielu stanów chorobowych, m.in. chorób układu krążenia czy cukrzycy.

Objawy chorób przyzębia

Możesz podejrzewać, że jest problem, jeśli zaobserwowałeś u siebie:

  • krwawienie z dziąseł;
  • obrzęk śluzówki wokół zębów;
  • rozpulchnienie dziąseł;
  • nieprzyjemny zapach z jamy ustnej;
  • chwiejność zębów.

Wystąpienie któregokolwiek z tych objawów wskazuje, że należy natychmiast udać się do dentysty. Jeśli problem jest zaawansowany, konieczne jest leczenie u specjalisty periodontologa.

Jak myć zęby?

Na wystąpienie chorób przyzębia mają wpływ czynniki, na które nie mamy wpływu – np. genetyczne. Nie palić i prawidłowo myć zęby może zaś nauczyć się każdy, a to już sukces w walce z tymi chorobami.

Czynnikiem inicjującym procesy zapalne przyzębia są bakterie, które – w odpowiednim środowisku – tworzą tzw. płytkę zębową. To dlatego tak trudno – wbrew pozorom – prawidłowo czyścić zęby. Chodzi o umiejętne usunięcie nie tylko resztek jedzenia, ale także bakterii, bez naruszania ciągłości tkanek dziąseł i bez wykonywania ruchów szczoteczką, które powodują odsłanianie szyjek zębowych.

- Szczotkowanie za lekko jest złe, zbyt mocny nacisk też jest zły i prowadzi do problemów zdrowotnych – ostrzega periodontolog prof. Tomasz Konopka z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Każdorazowo należy szczotkować zęby przez dwie minuty, starając się robić to ruchem „wymiatającym” - od dziąsła do korony zęba – nigdy w przeciwnym kierunku. Warto sprawdzić, czy dokładnie się zęby umyło – pomogą dostępne w aptece tabletki, które nieusunięty osad barwi na różowo.

Warto jednak przyjść ze swoją szczoteczką do dentysty i wyszczotkować zęby pod jego okiem. Może nas czekać niespodzianka, bo dentysta zaleci zmianę szczoteczki.

- Szczoteczka powinna być spersonalizowana – podkreśla prof. Konopka.

Chodzi o to, że przy różnych dolegliwościach, układzie zębów itp. mogą być stosowane różne kształty i rodzaje włosia.

Wieczorem należy usunąć resztki jedzenia nitką dentystyczną. Nitka jest niezbędna w codziennej higienie jamy ustnej – podkreślają specjaliści. Czy stosować nić częściej, powie dentysta na podstawie stanu zdrowia pacjenta.

Indywidualnie do potrzeb pacjenta powinna być też dobrana pasta do zębów.

Elektryczna czy tradycyjna

Ostatnie badania wskazują, że w profilaktyce chorób przyzębia najefektywniejsze w eliminacji stanu zapalnego dziąseł okazały się elektryczne szczoteczki oscylacyjno-pulsacyjno-rotacyjne. Nie znaczy to, jednak, że nie da się porządnie wyczyścić zębów szczoteczką tradycyjną.

W trosce o zdrowie jamy ustnej należy też regularnie chodzić do dentysty. Czynniki genetyczne, skład diety, skład śliny, mogą się przełożyć na to, że niektóre osoby mają większą skłonność do odkładania się płytki bakteryjnej. Dentysta usunie ją w gabinecie.

Justyna Wojteczek (www.zdrowie.pap.pl)

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku