Rakotwórcze chemikalia w miejscu pracy na indeksie

Spaliny z silników diesla, zużyty olej silnikowy, a także WWA – to przykłady substancji, które Komisja Europejska dopisze do „czarnej listy” kancerogenów obecnych w miejscach pracy.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Wbrew pozorom, to wcale nie wypadki, lecz choroby nowotworowe stanowią najczęstszy powód śmierci z przyczyn zawodowych w Unii Europejskiej. Różne rodzaje raka odpowiadają łącznie aż za 52 proc. wszystkich zgonów związanych z wykonywaną pracą, co czyni go największym "cichym zabójcą pracowników" w UE. Za taki stan rzeczy w dużej mierze odpowiadają liczne kancerogenne chemikalia obecne w środowisku pracy. 

W celu skuteczniejszej walki z tym problemem Komisja Europejska rozszerzy unijny wykaz niepożądanych substancji (rakotwórczych i mutagennych) występujących w miejscach pracy – o osiem nowych pozycji. Do „czarnej listy” dopisane zostaną m.in.: spaliny z silników diesla, zużyte oleje silnikowe, 4,4-metylenodianilina (MDA), trichloroetylen (TCE), a także wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA). 

Na przykład te ostatnie pojawiają się m.in. przy przetwarzaniu węgla, produkcji aluminium, impregnowaniu i konserwowaniu drewna, w branżach paliwowej i energetycznej, ale także przy czyszczeniu i konserwacji kominów. Ekspozycja na WWA nie tylko zwiększa ryzyko powstawania guzów nowotworowych, ale też może spowodować skórną reakcję alergiczną, defekty genetyczne, obniżenie płodności oraz uszkodzenie płodu.

Dodanie wspomnianych wyżej substancji do "czarnej listy" oznacza objęcie ich przepisami unijnej dyrektywy ws. czynników rakotwórczych i mutagennych (Carcinogens and Mutagens Directive). W praktyce oznacza to, że pracodawcy będą musieli stosować różnego rodzaju, określone w dyrektywie, działania ochronne wobec pracowników narażonych na kontakt z wymienionymi substancjami. 

Fot. PAP/J.Kaczmarek

Szkodliwe substancje w wielu miejscach pracy

W niemal połowie - 40 proc. przedsiębiorstw działających w Unii Europejskiej pracownicy są narażeni na stały kontakt z niebezpiecznymi związkami chemicznymi i pyłami.

- Te zmiany legislacyjne zapewnią lepszą ochronę dla ponad 20 mln pracowników w Europie, zwłaszcza tych zatrudnionych w branży chemicznej, metalowej, motoryzacyjnej, a także zawodowych kierowców, budowlańców i pracowników branży logistyczno-magazynowej – podkreśla Marianne Thyssen, unijny komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników. 

Zanim jednak zmiany te wejdą w życie musi jeszcze zatwierdzić je Rada UE oraz Parlament Europejski. 

Na koniec warto dodać, że już w niedalekiej przyszłości należy spodziewać się kolejnych aktualizacji wykazu rakotwórczych substancji występujących w miejscach pracy, co ma związek z rozwojem wiedzy naukowej na ten temat. Wiadomo już, że w projekcie kolejnej nowelizacji przepisów znajdzie się wprowadzenie limitów zawartości w powietrzu (wdychanym w miejscach pracy) dla takich substancji jak np. kadm, beryl, kwas arsenowy oraz ich związki nieorganiczne. 

Marianne Thyssen liczy na to, że dzięki zmianom w prawie, w ciągu kolejnych 50 lat uda się zapobiec w całej UE ponad 100 tys. śmierci z powodu „zawodowych” nowotworów. 

Wiktor Szczepaniak (zdrowie.pap.pl)

Źródła: 

Dokumenty i komunikaty ze strony internetowej Komisji Europejskiej

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/HTML/?uri=URISERV:c11137&from=EN

http://europa.eu/rapid/press-release_STATEMENT-18-6083_en.htm 

http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-17-4_en.htm

http://europa.eu/rapid/press-release_IP-18-2662_en.htm

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP - kadr z filmu

    Sanofi: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki ocaliły ponad 150 milionów ludzi

    Materiał promocyjny

    „Kluczowe jest przyjęcie proaktywnego podejścia w ramach systemu opieki zdrowotnej, koncentrując się na zapobieganiu chorobom, a nie czekaniu na leczenie po ich wystąpieniu. ” - powiedziała Goze Umurhan, General Manager Vaccines, Central & South Europe MCO, Sanofi.

  • zdj.AdobeStock

    Świat wspiera Afrykę w walce z małpią ospą

    Epidemia mpox w Afryce to stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym (PHEIC) – ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). To najwyższy poziom alarmu zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi (IHR). Aby wesprzeć kraje afrykańskie w walce z epidemią, Komisja Europejska koordynuje zakup i darowiznę 215 tys. dawek szczepionki.

  • zdj. pexels

    Co może oznaczać ból żeber przy dotyku?

    Materiał promocyjny

    Żebra to istotna część układu szkieletowego człowieka. Ich głównym zadaniem jest ochrona narządów klatki piersiowej, takich jak serce i płuca. Odgrywają też rolę w procesie oddychania – stanowią miejsce przyczepu mięśni odpowiedzialnych za ruchy oddechowe, a także umożliwiają zmiany objętości klatki piersiowej.

  • zdj.P.Werewka

    Techniki wspomaganego rozrodu nie wywołują raka u dzieci

    Wokół technik wspomaganego rozrodu (assisted reproductive technology, ART) narosło wiele mitów. Z jednym z nich, dotyczącym zwiększonej zapadalności na nowotwory dzieci urodzonych z ich pomocą, rozprawili się francuscy badacze. 

NAJNOWSZE

  • zdj. AdobeStock

    Śmiertelnie niebezpieczne trutki

    W ostatnich tygodniach miało miejsce kilka tragicznych w skutkach zatruć preparatami do zwalczania gryzoni. „To szokujące sytuacje, do których nie powinno dojść, zasady stosowania tych preparatów są jasne, wystarczy uważnie przeczytać etykietę” – uważa Paweł Kaczmarczyk, specjalista branży pestcontrol.

  • Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

  • Czy czerwone światło będzie leczyć oczy?

  • Bezpłatne szczepienia przeciwko krztuścowi w ciąży: co warto wiedzieć?

  • Fałszywie dodatnie wyniki zniechęcają do kolejnych badań

  • PAP/Klaudia Torchała

    W górach lęk może przerodzić się w panikę. To śmiertelnie niebezpieczne!

    W górach, szczególnie tych wysokich, nawet mały błąd czy drobna niedyspozycja mogą kosztować zdrowie lub życie. Dlatego nie należy lekceważyć żadnego sygnału ostrzegawczego płynącego z ciała. To może być niewielki lęk czy ból. Co zrobić jednak, gdy już dojdzie do kryzysu, np. dopadnie nas lub kogoś z naszego otoczenia panika? Przede wszystkim: nie czekać z wezwaniem pomocy – radzą eksperci medycyny i ratownictwa.

  • Wapowanie - „sport” nastolatków

  • Nie tylko szczepienia przeciw HPV ważne w prewencji raka szyjki macicy