Szkodliwe substancje w wielu miejscach pracy

W niemal połowie - 40 proc. przedsiębiorstw działających w Unii Europejskiej pracownicy są narażeni na stały kontakt z niebezpiecznymi związkami chemicznymi i pyłami.

Fot. PAP/J.Kaczmarek
Fot. PAP/J.Kaczmarek

Unijni eksperci oszacowali, że niebezpieczne substancje chemiczne obecne w przedsiębiorstwach, są w Unii Europejskiej przyczyną śmierci aż 75 tys. pracowników rocznie. Skutkiem ich działania są też częste zwolnienia chorobowe pracowników czy trwała niezdolność do pracy.

Z danych Instytutu Medycyny Pracy im. Prof. J. Nofera w Łodzi wynika, że w Polsce, w 2016 r. substancje chemiczne i pyły były przyczyną ponad 1400 chorób zawodowych, co stanowi około 70 proc. zarejestrowanych chorób tego typu. Specjaliści oceniają jednak, że to tylko czubek góry lodowej, gdyż dane te najprawdopodobniej są mocno niedoszacowane.

Zagrożenia dla zdrowia wynikające z pracy w środowisku zanieczyszczonym toksycznymi chemikaliami i pyłami są tak poważne, że Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) postanowiła szeroko nagłośnić ten problem - uruchamiając kampanię informacyjną „Substancje niebezpieczne pod kontrolą” („Healthy workplaces: manage dangerous substances”), skierowaną zarówno do pracodawców, jak i pracowników, we wszystkich krajach UE.

Kto jest zagrożony chemią w pracy?

Wbrew pozorom, problem ten dotyczy nie tylko pracowników tzw. przemysłu ciężkiego, czyli np. chemicznego, hutniczego, maszynowego czy wydobywczego.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Praca w nocy niebezpieczna dla zdrowia

Około 15-20 procent osób czynnych zawodowo Europejczyków pracuje na zmiany, w tym także w nocy. Badania wykazują, że taki tryb życia powoduje zaburzenie naturalnego rytmu, co z kolei może mieć wiele negatywnych skutków dla zdrowia.

- Coraz więcej pracowników w Polsce jest narażonych na działanie chemikaliów w miejscach pracy. Dotyczy to również zakładów, które nie kojarzą się z tego rodzaju zagrożeniem, jak np. firmy sprzątające, gabinety kosmetyczne i fryzjerskie, czy też służba zdrowia. Świadomość szkodliwego działania niebezpiecznych chemikaliów i wiedza na temat sposobów zapobiegania zagrożeniom z tym związanym są wciąż zbyt niskie – mówi prof. Danuta Koradecka, dyrektor Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego (CIOP-PIB), który jest organizatorem polskiej edycji kampanii „Substancje niebezpieczne pod kontrolą”.

Jakie choroby mogą wywoływać substancje chemiczne obecne w środowisku pracy? Ich lista jest niestety bardzo długa, tak samo jak lista groźnych chemikaliów. Ale najczęściej są nimi:

  • nowotwory,
  • choroby układu oddechowego,
  • choroby układu krążenia,
  • choroby układu nerwowego,
  • i choroby alergiczne.

- Pracodawca ma obowiązek informowania pracowników o czynnikach szkodliwych dla zdrowia występujących na ich stanowiskach pracy. Musi też prowadzić rejestry prac, których wykonywanie powoduje konieczność kontaktu z niebezpiecznymi chemikaliami, jak i narażonych na nie pracowników – informuje Katarzyna Konieczko z Instytutu Medycyny Pracy im. Prof. J. Nofera w Łodzi, odpowiedzialna za Centralny Rejestr Danych o Narażeniu na Substancje Chemiczne o Działaniu Rakotwórczym lub Mutagennym.

Czarna lista: na co trzeba najbardziej uważać?

Z rejestru można się dowiedzieć m.in., które substancje chemiczne i pyły stanowią obecnie największe zagrożenie dla pracowników w Polsce.

Okazuje się, że na szczycie „czarnej listy” substancji, zgłaszanych przez polskie przedsiębiorstwa, znajdują się m.in.: benzyna, pyły drewna twardego, formaldehyd, benzen, dichromian potasu, chromian potasu, tlenek chromu, fenoloftaleina, tlenek etylenu, azbest, benzo(a)piren, WWA (wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne), tlenek arsenu oraz kadm.

Fot. PAP

Ergonomia - ważny element stanowiska pracy

Wady postawy, bóle kręgosłupa, pleców, szyi oraz problemy ze wzrokiem – to tylko niektóre problemy zdrowotne, do których przyczynia się niewłaściwie urządzone stanowisko pracy. Jak uczynić nasze biura bardziej przyjaznymi dla zdrowia? Sprawdź co w tym temacie radzą eksperci.

Na przykład formaldehyd używany jest w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, meblowym, papierniczym, drzewnym, fotograficznym, garbarskim, gumowym, rafineryjnym, odlewniczym, w budownictwie, a także w medycynie i nauce. Służy m.in. do produkcji klejów, farb i lakierów, a także jako środek konserwujący i utrwalający. Fachowcy szacują, że na kontakt z tą substancją w czasie pracy narażonych jest co najmniej 180 tys. Polaków.

Ile jest niebezpiecznych dla zdrowia substancji chemicznych? Tego tak naprawdę nie wie nikt. Wiadomo, że ich lista cały czas się wydłuża, wraz z rozwojem wiedzy toksykologicznej. Według stanu wiedzy na 2017 r. – na podstawie unijnego rozporządzenia w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin (CLP) – wiemy, że do tej pory doliczono się aż 129 tys. różnego rodzaju niebezpiecznych dla zdrowia substancji. Sam tylko wykaz substancji chemicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym zawiera blisko tysiąc pozycji.

Nie powinno więc nikogo dziwić, że Komisja Europejska rozpoczęła proces aktualizacji dyrektywy dotyczącej ochrony pracowników przed zagrożeniami m.in. ze strony czynników rakotwórczych. Nowelizacja unijnych przepisów wprowadzi m.in. limity dopuszczalnych poziomów narażenia zawodowego dla wielu substancji chemicznych, które będą obowiązywały przedsiębiorców.

W polskim prawie konsekwencją zmiany dyrektywy będzie wprowadzenie lub weryfikacja wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń dla substancji rakotwórczych w stosownym rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Dodajmy, że w naszym kraju nad przestrzeganiem prawa regulującego stosowanie substancji niebezpiecznych w zakładach pracy czuwają dwie państwowe służby kontrolne: Państwowa Inspekcja Sanitarna oraz Państwowa Inspekcja Pracy.

Fot. PAP/ Wiktor Szczepaniak

Dieta ma duży wpływ na wyniki w pracy

Podpowiadamy, co należy jeść i pić, żeby poprawić swoje samopoczucie, zwiększyć efektywność i ograniczyć liczbę absencji chorobowych w pracy.

Więcej informacji na temat substancji niebezpiecznych występujących w środowisku pracy można znaleźć na stronach internetowych Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, stronach Instytutu Medycyny Pracy im. Prof. J. Nofera w Łodzi oraz na stronie kampanii „Substancje niebezpieczne pod kontrolą”.

Szczegółowy wykaz substancji zaklasyfikowanych jako substancje o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy można znaleźć tutaj.

Wiktor Szczepaniak (zdrowie.pap.pl)

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP - kadr z filmu

    Sanofi: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki ocaliły ponad 150 milionów ludzi

    Materiał promocyjny

    „Kluczowe jest przyjęcie proaktywnego podejścia w ramach systemu opieki zdrowotnej, koncentrując się na zapobieganiu chorobom, a nie czekaniu na leczenie po ich wystąpieniu. ” - powiedziała Goze Umurhan, General Manager Vaccines, Central & South Europe MCO, Sanofi.

  • zdj.AdobeStock

    Świat wspiera Afrykę w walce z małpią ospą

    Epidemia mpox w Afryce to stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym (PHEIC) – ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). To najwyższy poziom alarmu zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi (IHR). Aby wesprzeć kraje afrykańskie w walce z epidemią, Komisja Europejska koordynuje zakup i darowiznę 215 tys. dawek szczepionki.

  • zdj. pexels

    Co może oznaczać ból żeber przy dotyku?

    Materiał promocyjny

    Żebra to istotna część układu szkieletowego człowieka. Ich głównym zadaniem jest ochrona narządów klatki piersiowej, takich jak serce i płuca. Odgrywają też rolę w procesie oddychania – stanowią miejsce przyczepu mięśni odpowiedzialnych za ruchy oddechowe, a także umożliwiają zmiany objętości klatki piersiowej.

  • zdj.P.Werewka

    Techniki wspomaganego rozrodu nie wywołują raka u dzieci

    Wokół technik wspomaganego rozrodu (assisted reproductive technology, ART) narosło wiele mitów. Z jednym z nich, dotyczącym zwiększonej zapadalności na nowotwory dzieci urodzonych z ich pomocą, rozprawili się francuscy badacze. 

NAJNOWSZE

  • Konferencja o zdrowiu mózgu

    We wtorek, o godz. 10.00 zapraszamy na konferencję i debatę pt. „Zdrowie mózgu niezbędnym priorytetem polskiej polityki zdrowotnej”. Zapraszamy do Centrum Prasowego PAP lub transmisję w Serwisie Zdrowie.

  • Otyłość – przez żołądek do…mózgu

  • "Kamizelki" mocujące głowę do ciała dla dwóch chłopców

  • Kongo zmaga się z nową epidemią, ale służby uspokają

  • Sztuczna inteligencja pomaga w operacjach oczu

  • AdobeStock

    Sezon chorobowy w pełni

    To, że w okresie jesienno-zimowym odnotowujemy wzrost zachorowań na nieżyt górnych dróg oddechowych to żadna nowość. W tym roku zaskakujące są jednak liczby zachorowań – wielokrotnie większe niż analogicznie w ubiegłych sezonach. „Osoby wrażliwe, które idą w tłum, w kolejkę, w szaleństwo zakupów powinny uważać” – ostrzega prof. Joanna Zajkowska.

  • Zgryz ze zgryzem, czyli jak prostowano zęby

  • Enzybiotyki – następcy antybiotyków?