Nie dorzucaj sobie ciężarów!

Wielu pacjentów musi korzystać z pomocy ortopedy z powodu problemów powstałych na własne życzenie. Układ szkieletowo-mięśniowy jest zaprogramowany na znoszenie rozmaitych ciężarów. Niemniej jednak, jeśli jest to ciężar za duży, i co istotne – noszony latami - powoduje wiele dolegliwości. Wszystko zaczyna się zaś w szkole…

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego waga tornistra nie powinna przekraczać 10-15 proc. masy ciała dziecka. Rzeczywistość pokazuje jednak, że plecaki są nawet cztery razy cięższe.

Główny Inspektorat Sanitarny zważył prawie 500 ton tornistrów polskich uczniów. Oto (przerażające) wyniki:

  • przeciętny tornister waży ok. 4 kg;
  • rekordzista, uczeń 2. klasy szkoły podstawowej, dźwigał plecak o wadze 11 kg, co stanowiło aż 50 proc. masy jego ciała;
  • 58 proc. uczniów klas I-III nosi plecaki przekraczające 10 proc. masy ich ciała, 17 proc. z nich nosi plecaki przekraczające 15 proc. masy ich ciała;
  • w klasach pierwszych 65 proc. uczniów nosi plecaki przekraczające 10 proc. masy ich ciała, a 21 proc. uczniów przekraczające 15 proc. masy ich ciała;
  • 22 proc. uczniów gimnazjów nosiło tornistry, których waga przekraczała 10 proc. masy ich ciała.

Badanie przeprowadzone zostało w blisko 700 szkołach i objęło uczniów klas I-VI szkół podstawowych oraz I-III gimnazjów, w sumie prawie 115 tys. osób.

Efekty?

- Początkowo uczeń narzeka na nasilony ból pleców, który z czasem może przerodzić się w pogłębione schorzenie kręgosłupa, doprowadzające do zapadania się klatki piersiowej oraz nieprawidłowego funkcjonowania układu oddechowego i układu krążenia. Dźwigając na plecach zbyt duży ciężar, dziecko jest także narażone na dolegliwości w obrębie lędźwiowego odcinka kręgosłupa, problemy z kolanami oraz zniekształcenia w budowie stóp - mówi fizjoterapeutka Kamila Kuźniar-Kosowska.

- Nie rozumiem, dlaczego ciężkie plecaki i tornistry są wciąż problemem w naszych szkołach. Przecież w dzisiejszych czasach uczniowie nie powinni po prostu nosić takich ciężarów – mówi ortopeda dr Paweł Łęgosz ze szpitala klinicznego WUM przy ul. Lindleya.

A problem z czasem rośnie…

Dolegliwości bólowe wynikające z wad postawy to powszechny problem dorosłych. Zwolnienia lekarskie wystawiane z powodu zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa i bólu grzbietu znajdują się w pierwszej dziesiątce przyczyn wystawienia druku ZLA przez lekarza.

- Zespoły bólowe wynikające z wieloletniego noszenia ciężkich rzeczy, zwłaszcza na jednym ramieniu, przewlekłe zapalenie stożka rotatora, zespół bólowy odcinka lędźwiowego, dyskopatie, które wynikają ze zbyt dużego obciążenia trwającego latami, to chleb powszedni ortopedów. Co gorsza, na te problemy zdrowotne pracujemy sami latami – mówi dr Łęgosz.

Zaznacza, że czasami jedynym ratunkiem jest w takich sytuacjach operacja.

Dlatego lepiej nie doprowadzać się do tego stanu i rozsądnie postępować ze wszelkimi rzeczami, które trzeba nosić. Doktor radzi, by jak najrzadziej nosić ciężkie rzeczy. Jeśli już musimy przenieść np. siatkę zakupów, lepiej podzielić je na pół i nieść je w dwóch siatkach w dwóch rękach, tak by symetrycznie rozłożyć ciężar. Dobrym rozwiązaniem, ale gdy krótko coś przenosimy, jest plecak.

Trzeba uważać przy dźwiganiu z podłogi – nie schylać się po przedmiot, tylko podnosić go z pozycji kucznej.

Oczywiście abecadłem zdrowej postawy jest zadbanie o nią w najmłodszym wieku – a zatem należy sprawdzać plecaki i tornistry maluchów pod kątem ich wagi. Zwłaszcza, że jak pokazują badania GIS, jest tam duże pole do popisu w kwestii zachowania zdrowia.

Justyna Wojteczek

ZOBACZ PODOBNE

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Kiedy w domu jest za zimno… czyli zdrowie a niska temperatura

    Zbyt niska temperatura w domu na różne sposoby może sprzyjać kłopotom ze zdrowiem - przestrzegają eksperci. Dla niektórych już niewielka różnica utraty ciepła może mieć niebagatelne znaczenie. Nie warto też jednak przesadzać z ogrzewaniem. Dowiedz się więcej.

  • Werewka/PAP

    Historia. Brudne ręce chirurgów zamiast leczyć uśmiercały 

    Jeszcze na początku XIX w. chirurdzy kroili pacjentów brudnymi rękami. Nie myli ich nawet po sekcji zwłok, gdy udawali się tuż po tym przyjmować porody. Nosili czarne fartuchy, by łatwiej było na nich ukryć ślady krwi. Lekarz, który wpadł na prostą zależność – brudne ręce – zakażenie – popadł w obłęd, bo środowisko nie dało mu wiary. Dlaczego tyle wieków musiało minąć od stworzenia mydła do jego powszechnego stosowania, również w medycynie? I komu udało się w końcu odkazić sale operacyjne?

  • P. Werewka

    Aromaterapia na pewno przyjemna

    Inhalacje z olejków eterycznych znane są od wieków, a i we współczesnych czasach mają wielu zwolenników. Na temat aromaterapii prowadzi się badania naukowe, ale często są one bardzo słabej jakości metodologicznej, a zatem nie można z nich wyciągać kategorycznego wniosku, że „działa” lub „nie działa”. Pewne jest zaś to, że o ile nie mamy alergii na jakiś olejek, aromaterapia nam nie zaszkodzi, a mamy duże szanse, że poprawi nam samopoczucie. To już coś.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Poezja ma większą moc niż myślisz

    Platon nie widział miejsca dla poetów i poezji w idealnym państwie, ale jego postulat tylko przyczynia się do tym większego uznania jej siły oddziaływania na jednostki i społeczeństwo. We współczesności poezja wciąż jest czytana i tworzona, choć tomiki raczej nie są często kupowane w księgarniach - wiersze przeniosły się do internetu. Poezja może wpływać na zdrowie - koi samotność, może wspierać w trudnym leczeniu. Jej czytanie, zwłaszcza głośne, reguluje oddech i synchronizuje pracę serca. Jesienne ponure wieczory to doskonały moment na wiersze.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku