Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
14.04.2017 , 11:57 Aktualizacja: 02.01.2019, 14:30

Wiesz, ile przejedziesz, zanim wciśniesz hamulec?

1 sekunda to średni czas reakcji kierowcy - po 1 sekundzie wciska hamulec, reagując na przeszkodę. Jadąc z prędkością 75 km na godzinę, zanim wciśnie hamulec, jego auto przejedzie 21 metrów, a zatrzyma się dopiero po ponad 32 metrach – to długość około pięciu sedanów.

Policja informuje, że 75 km/h to prędkość często spotykana na drodze przebiegającej przez małą miejscowość.

Im wyższa prędkość, tym większą odległość pokonuje samochód w trakcie 1 sekundy potrzebnej kierowcy na reakcję: przy 50 km/h to 14 metrów, przy 80 km/h – już ponad 20 metrów.

Dopiero po przejechaniu tej odległości kierowca naciska hamulec i zaczyna się hamowanie. Przy prędkości 50 km/h na godzinę auto zatrzyma się ostatecznie po ok. 25 metrach, przy prędkości 80 km/h – po 36 metrach, przy prędkości 110 km/h – po około 80 metrach, 130 km/h – po prawie 125 metrach (dane policji przy założeniu, że nawierzchnia drogi jest sucha).

W Polsce w 2016 roku zdarzyło się ponad 33, 3 tysiące wypadków drogowych, w których zginęło 2993 osoby, a wiele zostało rannych. Czasem wskutek zderzenia z pojazdem lub przeszkodą, zanim ofiara zostanie zawieziona do szpitala, strażacy muszą wydostać ją z auta. 

Kolejny film Serwisu Zdrowie dotyczący zasad pierwszej pomocy pokazuje, jak strażacy ewakuują poszkodowanego zakleszczonego w samochodzie. Bezpieczna jazda – czyli z bezpieczną prędkością i zachowaniem odpowiednich odstępów przed pojazdem z przodu zwiększa szansę, że nie będziesz musiał być podmiotem takiej akcji.

Justyna Wojteczek

droga hamowania

 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 225

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.