Wiesz, ile przejedziesz, zanim wciśniesz hamulec?

1 sekunda to średni czas reakcji kierowcy - po 1 sekundzie wciska hamulec, reagując na przeszkodę. Jadąc z prędkością 75 km na godzinę, zanim wciśnie hamulec, jego auto przejedzie 21 metrów, a zatrzyma się dopiero po ponad 32 metrach – to długość około pięciu sedanów.

PAP
PAP

Policja informuje, że 75 km/h to prędkość często spotykana na drodze przebiegającej przez małą miejscowość.

Im wyższa prędkość, tym większą odległość pokonuje samochód w trakcie 1 sekundy potrzebnej kierowcy na reakcję: przy 50 km/h to 14 metrów, przy 80 km/h – już ponad 20 metrów.

Dopiero po przejechaniu tej odległości kierowca naciska hamulec i zaczyna się hamowanie. Przy prędkości 50 km/h na godzinę auto zatrzyma się ostatecznie po ok. 25 metrach, przy prędkości 80 km/h – po 36 metrach, przy prędkości 110 km/h – po około 80 metrach, 130 km/h – po prawie 125 metrach (dane policji przy założeniu, że nawierzchnia drogi jest sucha).

W Polsce w 2016 roku zdarzyło się ponad 33, 3 tysiące wypadków drogowych, w których zginęło 2993 osoby, a wiele zostało rannych. Czasem wskutek zderzenia z pojazdem lub przeszkodą, zanim ofiara zostanie zawieziona do szpitala, strażacy muszą wydostać ją z auta. 

Kolejny film Serwisu Zdrowie dotyczący zasad pierwszej pomocy pokazuje, jak strażacy ewakuują poszkodowanego zakleszczonego w samochodzie. Bezpieczna jazda – czyli z bezpieczną prędkością i zachowaniem odpowiednich odstępów przed pojazdem z przodu zwiększa szansę, że nie będziesz musiał być podmiotem takiej akcji.

Justyna Wojteczek

droga hamowania

 

ZOBACZ PODOBNE

  • PAP

    Zastrzyk z glukagonem może uratować życie. Kiedy i jak go użyć?

    Jeśli osoba z cukrzycą typu 1 straciła przytomność, możesz jej uratować życie. Tacy pacjenci mają przy sobie glukagon - hormon podawany przy silnym niedocukrzeniu, objawiającym się właśnie utratą przytomności, której mogą towarzyszyć drgawki. Sporządzony preparat podaje się domięśniowo lub podskórnie. Lek znajdziesz w pomarańczowym pudełku, który diabetyk powinien mieć przy sobie. Jak go podać, wyjaśnia Sylwia Dybkowska, pielęgniarka oddziałowa Oddziału Klinicznego Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM.

  • Fot.mirkograul/Adobe Stock

    Adrenalina zastrzyk ratujący życie. Noś przy sobie, nie lekceważ!

    Adrenalina nie zadziała, jeśli będzie trzymana w lodówce, a owad użądli nas w trakcie spaceru w lesie. Dlatego trzeba ją mieć zawsze przy sobie, jeśli w przeszłości przeżyliśmy wstrząs anafilaktyczny. Jeśli lek pozostaje poza lodówką, to należy go po prostu po sześciu miesiącach wyrzucić – wyjaśnia Serwisowi Zdrowie dr n. med. Piotr Łacwik, alergolog z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rafała w Czerwonej Górze.

  • Fot.PAP/M.Kmieciński

    Jak się chronić przed lawiną

    Lawina jest bardzo niebezpieczna. Ucieczka przed nią jest trudna, zaś wydobycie się o własnych siłach spod zwałów śniegu praktycznie niemożliwe. Zobacz, co robić w takiej sytuacji. 

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Szpital powinien również mieć otwarte oczy na krzywdę dziecka

    „W jaki sposób chcesz, by się do ciebie zwracać?”,  „To ukłucie może zaboleć” – tych zwrotów nie powinno zabraknąć w rozmowie z małym pacjentem. Zaczerpnięto je z zasad bezpiecznych relacji, które są częścią pewnych standardów. Powinny być one przyjęte wszędzie tam, gdzie przebywają dzieci, również w przychodniach i szpitalach. Wszystko po to, by mieć szanse wyłapać, że mogą być one ofiarami przemocy i natychmiast interweniować, by nie powtórzyła się tragedia taka, jak ta z Częstochowy.

NAJNOWSZE

  • Fot.P.Werewka/PAP

    Czy mamy dobrze wychowane fizycznie dzieci?

    Dziecko powinno ruszać się codziennie, a nie tylko podczas czterech lekcji wychowania fizycznego w ciągu tygodnia. Jak wybrać dziecku aktywność fizyczną i wykształcić w nim nawyk regularnego i prawidłowego ruchu – radzi dr hab. nauk o zdrowiu Anna Brzęk, SUM, Kierownik Katedry i Zakładu Fizjoterapii, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, fizjoterapeutka.

  • Leczenie SIBO jak łuk triumfalny

  • Ukryte skutki stresu – ruchliwość plemników

  • Ćwicz nie tylko po pracy, w pracy też

  • Błędne koło uzależnienia od alkoholu

  • anihta/Adobe Stock

    Zaburzenia odżywiania – pustka i życie w czerni

    Zaburzenia odżywiania zabierają wszystko. To pustka i życie w czerni, bez znajomych i pasji – tak mówią osoby, które dzielą się swoimi doświadczeniami w filmie edukacyjnym przygotowanym przez Fundację helpED. Psychoterapeutka Katarzyna Gaber-Kasprzyk wyjaśnia, kiedy w głowie powinna zapalić się lampka ostrzegawcza, że coś jest nie tak.

  • Niedotlenie okołoporodowe – hipotermia lecznicza na sygnale

  • Niewesołe skutki gazu rozweselającego – nadużywany może być niebezpieczny