Jaki sport jest bezpieczny dla ciężarnej?

Nordic walking, chód, pływanie i aqua aerobic, joga, pilates, body ball, stretching, zajęcia w szkołach rodzenia, fitness dla ciężarnych – to ćwiczenia bezpieczne dla kobiet w ciąży.

Fot. PAP/J.P.
Fot. PAP/J.P.

Prof. Agata Karowicz-Bilińska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi podkreśla, że kobieta w prawidłowo przebiegającej ciąży może i powinna uprawiać umiarkowaną aktywność fizyczną, najlepiej codziennie, przez co najmniej 30 minut.

Po co ruszać się w ciąży?

  • ciąża przesuwa środek ciężkości, zmienia krzywiznę kręgosłupa - ćwiczenia zniosą negatywne efekty tych zmian, jak np. ból w odcinku lędźwiowym;
  • niektóre zajęcia fizyczne odciążają odcinek lędźwiowy i wspierają stawy biodrowe – takie działanie ma np. nordic walking, pływanie, aqua aerobic, pilates.
  • ruch pozwala zachować prawidłową wagę – ma to znaczenie nie tylko dla samopoczucia i zadowolenia z ładnej sylwetki, ale i zdrowotne: najniższe ryzyko powikłań ciąży zaobserwowano u ciężarnych z BMI (wskaźnikiem masy ciała) poniżej 23, czyli szczupłych, a istotny wzrost ryzyka powikłań obserwuje się u pacjentek ze wskaźnikiem BMI powyżej 30;
  • dobra forma w trakcie ciąży to zminimalizowanie problemów z dojściem do prawidłowej wagi i sylwetki w połogu i po nim;
  • wykazano, że aktywność fizyczna dotlenia i sprawia, że wydziela się więcej endorfin – zatem ćwiczenia sprawiają lepsze samopoczucie;
  • ruch poprawia krążenie i metabolizm, zatem mniejsze jest ryzyko obrzęków.

Aktywność fizyczna, której nie należy podejmować w czasie ciąży

PAP

Ciąża i połóg – czas na ćwiczenia!

Umiarkowanie, łagodnie i z pewnymi zastrzeżeniami – takie są ogólne zasady aktywności fizycznej w okresie ciąży i połogu. Zobacz, jak zwiększyć szanse na prawidłowy poród i powrót do pełnej formy po urodzeniu dziecka.

Niewłaściwe ćwiczenia to dla ciężarnej ryzyko. Do rodzajów aktywności fizycznej, których najlepiej zaprzestać w czasie ciąży należy jazda konna, sporty siłowe, jazda na nartach. Niektórzy specjaliści kultury fizycznej radzą też przesiąść się na rower stacjonarny, z uwagi na to, że jazda na rowerze na zewnątrz wiąże się z ryzykiem upadku. 

Przed rozpoczęciem treningów, wskazana jest konsultacja z lekarzem prowadzącym ciążę. Przeciwwskazania do uprawiania sportu w czasie ciąży to: wcześniejsze poronienia, ciąża zagrożona przedwczesnym porodem, choroby serca, ciąża mnoga, duże problemy z nudnościami i częste wymioty. 

Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Adobe Stock

    Dziecko ze spektrum autyzmu ma inaczej, rodzice jego też

    Dziecko rozwijające się w spektrum autyzmu to wyzwanie dla rodzica. Życie z nim ma wiele odcieni. Zdarzają się wzloty i upadki, jak w życiu każdego, tylko trochę inaczej. Czym jest spektrum autyzmu w czterech ścianach, 24 godziny na dobę?  - Przyciągał uwagę jak magnes metal, pochłaniał mój czas – opisuje jedna z mam już prawie dorosłego syna z zespołem Aspergera.

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Nadmiar soli sprzyja nie tylko nadciśnieniu i chorobom nerek

    Oprócz problemów z układem krwionośnym i nerkami, nadmiar soli może sprzyjać różnym zaburzeniom ciała oraz umysłu. Naukowcy donoszą o zwiększonym ryzyku cukrzycy, alergii czy depresji.

  • Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Niebieskie Igrzyska przekraczają Atlantyk

  • Wstęp do diagnozy autyzmu w bilansie dwulatka

  • AdobeStock

    Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

    Niemal 30 proc. dzieci w wieku szkolnym choruje przewlekle, spora część z nich wiele czasu spędza w szpitalu. Częsta lub dłuższa hospitalizacja sprawia, że po powrocie do szkoły mają zaległości, które trudno im nadrobić. Aby tego uniknąć, mogą uczestniczyć w zajęciach szkoły przyszpitalnej. Ale edukacja to nie jedyna rola tych placówek.

  • Czego nie wiecie o wit. B

  • Szybki test diagnozujący endometriozę