Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
07.12.2016 , 17:04 Aktualizacja: 03.10.2017, 13:32

Sposoby na zmniejszenie bólu porodowego

Ośrodki położnicze mają prawny obowiązek łagodzenia bólu porodowego. Stosowane są różne metody. Przyszła matka może zapytać o stosowane w danym ośrodku metody jeszcze przed datą porodu.

Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne

Niektóre metody naturalne na ból porodowy:

  • wykorzystanie siły grawitacji – a zatem poród w pozycjach wertykalnych, np. kucznej;
  • poród w wodzie – ciepła woda nie tylko łagodzi ból, ale i szok porodowy dla dziecka;
  • poród na kole porodowym – czyli obręczy z zawieszonym na niej rodzajem hamaka. Ta konstrukcja umożliwia rodzącej ułożenie się w dowolnej pozycji, dzięki czemu pierwszy okres porodu jest dla niej mniej uciążliwy.

Położna Anna Piotrowicz z kilkunastoletnim stażem w swoim zawodzie zaleca aktywne rodzenie, czyli w pierwszej fazie porodu chodzenie, kucanie, kołysanie się na piłce, ćwiczenia przy drabinkach. Relaksacyjnie wpływa na rodzącą masaż i techniki oddechowe, które można doskonalić wcześniej – na zajęciach w szkołach rodzenia. Wszystkie te sposoby wpływają pozytywnie na akcję porodową i łagodzą dolegliwości bólowe.

Inne metody na ból porodowy

  • Znieczulenie wziewne za pomocą np. gazu rozweselającego – to mieszanina tlenu i podtlenku azotu, która nie eliminuje bólu porodowego, ale sprawia, że subiektywnie jest on mniej dotkliwy. Działanie tego środka jest natychmiastowe i łagodniejsze niż znieczulenie farmakologiczne;
  • Znieczulenie farmakologiczne – czyli analgezja regionalna – polega na podaniu leków znieczulających do przestrzeni kanału kręgowego w pobliże nerwów przewodzących ból. Ta procedura bezwzględnie wymaga obecności lekarza anestezjologa. Rodząca zachowuje pełen kontakt, możliwość ruchów i może świadomie przeżywać narodziny dziecka. Do wykonania tego rodzaju znieczulenia konieczna jest współpraca rodzącej z lekarzem.

Co ciekawe, z doświadczenia Anny Piotrowicz wynika, że kobiety - które przygotowując się do porodu, po raz pierwszy odwiedzają szpital lub szkołę rodzenia - w pierwszej kolejności pytają o możliwość znieczulenia zewnątrzoponowego. Jednak kiedy zapoznają się z alternatywnymi metodami łagodzenia bólu, dostępność znieczulenia nie jest już dla nich tak istotna.

jw

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 22

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.