Sposoby na zmniejszenie bólu porodowego

Ośrodki położnicze mają prawny obowiązek łagodzenia bólu porodowego. Stosowane są różne metody. Przyszła matka może zapytać o stosowane w danym ośrodku metody jeszcze przed datą porodu.

Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne
Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne

Niektóre metody naturalne na ból porodowy:

  • wykorzystanie siły grawitacji – a zatem poród w pozycjach wertykalnych, np. kucznej;
  • poród w wodzie – ciepła woda nie tylko łagodzi ból, ale i szok porodowy dla dziecka;
  • poród na kole porodowym – czyli obręczy z zawieszonym na niej rodzajem hamaka. Ta konstrukcja umożliwia rodzącej ułożenie się w dowolnej pozycji, dzięki czemu pierwszy okres porodu jest dla niej mniej uciążliwy.

Położna Anna Piotrowicz z kilkunastoletnim stażem w swoim zawodzie zaleca aktywne rodzenie, czyli w pierwszej fazie porodu chodzenie, kucanie, kołysanie się na piłce, ćwiczenia przy drabinkach. Relaksacyjnie wpływa na rodzącą masaż i techniki oddechowe, które można doskonalić wcześniej – na zajęciach w szkołach rodzenia. Wszystkie te sposoby wpływają pozytywnie na akcję porodową i łagodzą dolegliwości bólowe.

Inne metody na ból porodowy

  • Znieczulenie wziewne za pomocą np. gazu rozweselającego – to mieszanina tlenu i podtlenku azotu, która nie eliminuje bólu porodowego, ale sprawia, że subiektywnie jest on mniej dotkliwy. Działanie tego środka jest natychmiastowe i łagodniejsze niż znieczulenie farmakologiczne;
  • Znieczulenie farmakologiczne – czyli analgezja regionalna – polega na podaniu leków znieczulających do przestrzeni kanału kręgowego w pobliże nerwów przewodzących ból. Ta procedura bezwzględnie wymaga obecności lekarza anestezjologa. Rodząca zachowuje pełen kontakt, możliwość ruchów i może świadomie przeżywać narodziny dziecka. Do wykonania tego rodzaju znieczulenia konieczna jest współpraca rodzącej z lekarzem.

Co ciekawe, z doświadczenia Anny Piotrowicz wynika, że kobiety - które przygotowując się do porodu, po raz pierwszy odwiedzają szpital lub szkołę rodzenia - w pierwszej kolejności pytają o możliwość znieczulenia zewnątrzoponowego. Jednak kiedy zapoznają się z alternatywnymi metodami łagodzenia bólu, dostępność znieczulenia nie jest już dla nich tak istotna.

jw

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

  • Adobe Stock

    Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

    U dziecka z trudnościami w czytaniu i pisaniu, które nie otrzyma odpowiedniego wsparcia, nieuchronnie pojawiają się niepowodzenia szkolne, które z czasem mogą doprowadzić do rozwoju wtórnych zaburzeń emocjonalnych. Lepiej więc nie lekceważyć pierwszych objawów dysleksji rozwojowej u dzieci. Dobrze też pamiętać, że dysleksja nie uniemożliwia uzyskiwania wielkich nawet osiągnięć. W gronie dyslektyków znajdziemy I. Newtona, J.Ch. Andersena i Agatę Christie.

  • Rys. PAP/j. Turczyk

    Jak się lepiej uczyć? Jest kilka trików

    Ręka do góry - kto lubił, albo lubi chodzić do szkoły! Kto lubi spędzać całe godziny w ławkach, wkuwać nazwy rzek, daty bitew albo zapamiętywać, co ma płucotchawki, a co nibynóżki? Czy pojawi się las rąk, czy może niezręczna cisza? Można chyba postawić orzechy przeciwko kamykom, że przynajmniej wiele osób będzie trzymało ręce w dole. Tylko dlaczego?

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy