Szczepienia w dobie pandemii – medyczne fake newsy groźne niczym wirus?

Zachęcamy do obejrzenia konferencji prasowej na temat problematyki szerzenia się dezinformacji w czasie pandemii i związanych z nią zagrożeń, zorganizowanej w PAP przez Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. (materiał zlecony).

Fot. PAP
Fot. PAP

Zaproszeni goście:

  • prof. dr hab. n.med. Jarosław Pinkas - konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego; dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego;
  • prof. dr hab. Dariusz Jemielniak - Katedra Zarządzania w Społeczeństwie Sieciowym, Akademia Leona Koźmińskiego;
  • prof. dr hab. n.med. Teresa Jackowska - konsultant krajowa w dziedzinie pediatrii, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.

Podczas konferencji prof. Jarosław Pinkas, prof. Dariusz Jemielniak oraz prof. Teresa Jackowska debatowali, jak zachęcać do szczepień, szczególnie młodych ludzi.

- Obecnie jako społeczeństwo jesteśmy bombardowani informacjami. Coraz częściej z trudem wielu osobom przychodzi odróżnienie prawdy od kłamstw. Obecna z nami od wieków dezinformacja w dzisiejszych czasach za sprawą Internetu nabrała charakteru infodemii. 56 krotny wzrost ilości podróży turystycznych w latach 1950 – 2018 spowodował, iż świat stał się globalną wioską, w której ograniczenie szerzenia się wirusa to wyzwanie, z którym należy mierzyć się wspólnie. W 2020 roku dostarczano codziennie 250 nowych publikacji na temat COVID-19 i 160 publikacji dotyczących koronawirusa – to pokazuje jak mocno świat nauki zaangażował się w walkę z pandemia, ale również jak bardzo wiedza na temat wirusa ulegała zmianie – podkreślił prof. Jarosław Pinkas.  

O narastającej liczbie nonsensów, z którymi stykamy się na co dzień w sieci mówił prof. Dariusz Jemielniak, który na co dzień bada treści pojawiające się w social mediach. Podkreślał, iż dezinformacja ma swoje źródło zarówno w kraju jak i zagranicą, dla wielu stanowi po prostu źródło zarobku. 

Wszyscy prelegenci wspólnie uznali, że największym wyzwaniem dzisiejszego systemu szczepień jest przekonanie wahających się. Profesor Teresa Jackowska podkreśliła rolę, jaką w procesie szczepień pełnią lekarze wraz z całym personelem medycznym, wskazując że empatyczne podejście do każdego pacjenta pozwala na zwiększenie zaufania do szczepień. 

- Szczepimy się nie tylko by ochronić siebie, szczepimy się dla innych. Warto przekonywać do szczepień – podkreślił na koniec konferencji prof. Jarosław Pinkas. 

Konferencja odbyła się w ramach projektu „Budowanie zaufania do szczepień ochronnych z wykorzystaniem najnowszych narzędzi komunikacji i wpływu społecznego” finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu GOSPOSTRATEG II.

Żródło informacji: CMKP

Za materiał zlecony opublikowany w Serwisie Zdrowie odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Polio: to ta choroba okaleczyła Fridę Kahlo… Czy może wrócić?

    Wizerunek znanej malarki kojarzy się z długimi spódnicami. Pod nimi skrywała defekt ciała, który pojawił się po przebyciu w dzieciństwie zakaźnej choroby – poliomyelitis. Wywołuje ją podstępny wirus. W Europie praktycznie już nie występuje; jednak w listopadzie w próbce ścieków komunalnych pobranej w Warszawie wykryto zmutowanego wirusa. Główny Inspektor Sanitarny określił, że to "sytuacja alertowa", choć niegroźna dla osób zaszczepionych.

  • PAP/M. Kmieciński

    Ruszają szczepienia przeciw COVID-19

    Jesień to czas infekcji układu oddechowego. Szczepienia przeciw grypie już trwają, teraz ruszają przeciw COVID-19. Warto to zrobić w czasie jednej wizyty w punkcie szczepień - w przychodni lub aptece. Eksperci zapewniają, że to zupełnie bezpieczne.

  • AdobeStock

    Jesteś w ciąży? Zaszczep się przeciw krztuścowi

    Szczepienie przeciw krztuścowi chroni kobietę zarówno w ciąży, jak i po porodzie oraz noworodka przed zachorowaniem i hospitalizacją w pierwszych miesiącach życia. Od dziś (15 października 2024 r.) ciężarne mogą bezpłatnie zaszczepić się w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

  • Fot.Kmieciński/PAP

    Skuteczna broń w walce z pneumokokami

    Pneumokoki są odpowiedzialne za najwyższą śmiertelność w grupie zakażeń bakteryjnych, a co gorsza - stają się oporne na antybiotyki. To właśnie te drobnoustroje doprowadzają m.in. do zapalenia płuc. A można się zaszczepić i zyskać dobrą ochronę.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy