Tag:
  • Adobe

    Bezpłatne badania genetyczne

    W 2025 roku w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej pacjenci będą mieli dostęp do dwóch bezpłatnych badań genetycznych – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. To nowoczesna metoda diagnostyki prenatalnej oraz precyzyjna metoda wykrywania mutacji odpowiedzialnych za rozwój nowotworów.

    2 minuty czytania
  • zdj. P.Werewka

    Zanim zbadasz geny pod kątem onkologicznym, dowiedz się więcej

    – Walczę, by kobiety, które zdecydowały się na onkologiczne badanie genetyczne dostały rzetelną informację na temat swojego zdrowia. By nie musiały przechodzić niepotrzebnych zabiegów i przeżywać tak wielkiego zaskoczenia i rozczarowania jak ja – mówi Lidia Dyndor, autorka wspierającego kobiety z rakiem piersi kanału „OnkoFitka Lidka” na YouTube.

    6 minut czytania
  • Grafika: PAP – Kadr z filmu

    Diagnostyka genetyczna postawą skutecznych terapii onkologicznych

    Materiał promocyjny

    Eksperci z Polskiego Towarzystwa Onkologicznego i Polskiej Koalicji Medycyny Personalizowanej alarmują, że brak decyzji Ministerstwa Zdrowia w kwestii diagnostyki molekularnej (genetycznej) i medycyny personalizowanej sprawia, że pacjenci onkologiczni z rakiem płuca, jajnika czy piersi tracą szanse na skuteczne leczenie.

    3 minuty czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Badania genetyczne w onkologii: system do naprawy

    Choć coraz więcej terapii warunkowanych jest wcześniejszą diagnostyką genetyczną – bezpłatną dla pacjenta! - kłopoty nie znikają. Z jednej strony w Polsce nie wykorzystuje się potencjału tej diagnostyki, z drugiej – w wielu miejscach kuleje jej jakość. A rynek komercyjny, który często nie ma zahamowań, by oferować bezużyteczne badania za wysokie kwoty, kwitnie.

    7 minut czytania
  • PAP/Jacek Turczyk

    Męska depresja inna niż kobieca

    Kobiety chorują na depresję inaczej niż płeć brzydka. Dlaczego? Prawdopodobnie jedną z przyczyn są geny związane z tą chorobą: u kobiet działają w inny sposób niż u mężczyzn.

    3 minuty czytania
  • hipercholesterolemia rodzinna

    Szczupli też mogą mieć wysoki cholesterol

    Nie tylko osoby otyłe, odżywiające się niewłaściwie i mało aktywne fizycznie mogą mieć wysoki poziom cholesterolu. Takie wyniki badań mogą być również wynikiem choroby genetycznej.

    3 minuty czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Jakie badania robią Polacy?

    Zniechęca nas oczekiwanie na termin wizyty, brak skierowania, boimy się albo mamy nadzieję, że objawy same ustąpią – takie przyczyny podali ankietowani Polacy, tłumacząc dlaczego nie zgłosili się na badania diagnostyczne. To wyniki z raportu Głównego Urzędu Statystycznego dotyczącego ochrony zdrowia.

    6 minut czytania
  • Fot. PAP / Wiktor Szczepaniak

    Przyszłość medycyny wykuwa się w biobankach

    Dzięki spersonalizowanym, uszytym na miarę konkretnego pacjenta, interwencjom medycznym i terapiom, w przyszłości, leczenie będzie znacznie szybsze i skuteczniejsze, a wielu chorobom będzie można zapobiec – przekonuje dr Łukasz Kozera, krajowy koordynator ds. biobankowania.

    Dr Łukasz Kozera
    8 minut czytania

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Między cukrem trzcinowym i białym znak równości

    Cukier trzcinowy to wciąż sacharoza, czyli ta sama cząsteczka, która zawarta jest w cukrze białym. Na ich tle syrop glukozowo-fruktozowy nie jawi się wcale „zdrowszą” alternatywą – wyjaśnia dr Katarzyna Wolnicka, specjalistka w dziedzinie dietetyki i edukacji żywieniowej z Instytutu Zrównoważonego Żywienia.

  • Czy cukier jest zdrowszy od syropu glukozowo-fruktozowego?

  • Edukacja diabetologiczna 2D

  • Jak grillować zdrowiej

  • Zachowaj chłodną głowę

  • Adobe

    Salmonella – sprytna i śmiertelnie niebezpieczna

    Latem szczególnie łatwo o zatrucia pokarmowe wywołane przez bakterie z rodzaju Salmonella. Wysoka temperatura sprzyja namnażaniu tych drobnoustrojów w żywności, zwłaszcza gdy nie jest ona właściwie przechowywana. W efekcie salmonelloza – infekcja pokarmowa spowodowana przez pałeczki Salmonella – staje się w wakacje częstym problemem zdrowotnym. 

  • Nie przedawkuj fluoru w herbacie

  • W upały pij wodę, ilekroć czujesz pragnienie

Serwisy ogólnodostępne PAP