Tag:
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Wszystko, co lepiej wiedzieć o otyłości i jej leczeniu

    Czy jest moment krytyczny, w którym zaczyna się otyłość? Dlaczego jedni nie mogą przytyć, podczas gdy inni nie są w stanie schudnąć? Czy operacja bariatryczna wystarczy, by wyleczyć chorobę otyłościową? Jaka jest rola leków na otyłość, a jaka leczenia operacyjnego? Na pytania dotyczące choroby otyłościowej odpowiada chirurg bariatra, prof. Mariusz Wyleżoł, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości. Obejrzyj zapis rozmowy z profesorem, którą poprowadziła Beata Igielska z Serwisu Zdrowie.

    1 minuta czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Co dalej z pacjentami z otyłością olbrzymią?

    Dla 700 tys. Polaków chorujących na otyłość olbrzymią szansą był unikatowy na skalę światową pilotażowy program KOS-BAR oparty o opiekę skoordynowaną. Ma trwać dwa lata. Czy będzie kontynuowany? Jak po jego zakończeniu będzie wyglądać opieka nad pacjentem bariatrycznym?

    6 minut czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Operacja bariatryczna ratuje zdrowie

    Ministerstwo Zdrowia chce do końca roku 2024 wydłużyć program leczenia otyłości KOS-BAR, który przewiduje kompleksową terapię włącznie z operacją bariatryczną. Warto się tym programem zainteresować - przebywa dowodów naukowych, że interwencja chirurga-bariatry przynosi nie tylko zmniejszenie masy ciała. W pakiecie z takim leczeniem jest mniejsze ryzyko zawałów, cukrzycy czy nowotworów. Łatwiej nawet jest się ożenić albo wyjść za mąż!

    6 minut czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    KOS-BAR, czyli nie tylko skalpelem w otyłość

    Z otyłością olbrzymią pacjent raczej sam sobie nie pomoże – jej leczenie wymaga wsparcia wielu specjalistów, a często najlepszą opcją jest uwzględnienie także operacji chirurgicznej. W Polsce działa pilotażowy program KOS-BAR, który ma pomóc osobom z otyłością olbrzymią. Wciąż można z niego skorzystać.

    7 minut czytania
  • Fot. Chroma

    Otyłość u młodzieży wciąż poważnym problemem (inf. prasowa)

    Wyniki programu „PoZdro!” prowadzonego przez Fundację Medicover wskazują, że otyłość pozostaje poważnym problemem polskiej młodzieży we wczesnym okresie dojrzewania. Rezultaty badań obejmujących blisko 20 tysięcy nastolatków zostały właśnie opublikowane w międzynarodowym naukowym czasopiśmie o szerokim zasięgu „Nutrients”. 

    5 minut czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Otyłość bardzo trudno wyleczyć samą tylko dietą i ruchem

    Jeśli już rozwinie się zaawansowana choroba otyłościowa, samymi dietą i ruchem najczęściej za wiele nie zdziałamy, by się wyleczyć. Odpowiedni sposób żywienia i regularna aktywność fizyczna są nieodzowne, jednak najlepiej sprawdzają się o krok wcześniej, czyli w zapobieganiu otyłości. Co zatem może najbardziej pomóc, gdy BMI dawno przekroczyło już poziom alarmowy?

    6 minut czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Toruń: jeśli schudnąć, to nie indywidualnie…

    Nie jest łatwo zrzucić zbędne kilogramy w pojedynkę. Sensowny wybór to profesjonalne wskazówki kilku specjalistów oraz dodatkowo pomoc ze strony otoczenia – np. grupy wsparcia. Taki kompleksowy program oferuje swoim mieszkańcom Toruń.

    3 minuty czytania

NAJNOWSZE

  • Cukrzyca to maraton

    Cukrzyca to choroba, która wymaga utrzymywania glikemii pod kontrolą. To nie sprint, to maraton; wymaga pozytywnej motywacji — opowiada Regina Kijewska, pielęgniarka i dietetyczka, członkini Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej.

  • Triada w chorobach zakaźnych

  • Zwiastuny choroby nowotworowej – pewna złota zasada

  • Dziecięca otyłość szkodzi na całe życie

  • Polski lekarz wśród 100 najlepszych na świecie

  • AdobeStock

    Czasem in vitro to jedyna droga do dziecka

    Kobiety, które poddają się procedurze in vitro, są świadome trudności, z jakimi to się wiąże, ale też zmotywowane. Jeśli odstąpimy od leczenia, ciąży nie będzie; in vitro jest najskuteczniejszą metodą. Właściwie na pewnym etapie jedyną – mówi ginekolog Piotr Lachowski z Kliniki Leczenia Niepłodności Invimed.

  • Anafilaksja – gdy życie zależy od adrenaliny

  • Taniec jest dobry dla mózgu

Serwisy ogólnodostępne PAP