Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
19.07.2017 , 15:44 Aktualizacja: 19.07.2017, 15:52

Toruń: jeśli schudnąć, to nie indywidualnie…

Nie jest łatwo zrzucić zbędne kilogramy w pojedynkę. Sensowny wybór to profesjonalne wskazówki kilku specjalistów oraz dodatkowo pomoc ze strony otoczenia – np. grupy wsparcia. Taki kompleksowy program oferuje swoim mieszkańcom Toruń.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

W tym mieście ruszyła już druga edycja programu „Tworzenie grup wsparcia dla osób z otyłością”, współfinansowanego ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020. Jego cel to wykształcenie u uczestników zdrowych nawyków żywieniowych, odpowiedzialności za własne zdrowie oraz wskazanie, jak zdrowo zrzucić nadprogramowe kilogramy i nie dać się efektowi jo-jo, czyli utrzymać prawidłową wagę.

- Odchudzanie się na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem, dietetykiem, psychologiem i specjalistą od aktywności fizycznej najczęściej kończy się niepowodzeniem. Aby skutecznie się odchudzić, trzeba bowiem dobrać dietę i aktywność fizyczną do indywidualnych warunków i możliwości konkretnego pacjenta. Dietę i aktywność fizyczną dobiera się stosownie do wieku, płci, stanu zdrowia, wydolności, stylu życia, a nawet kondycji finansowej danej osoby – mówi Hanna Stolińska-Fiedorowicz, ekspert Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.

Podkreśla, że interdyscyplinarny zespół terapeutyczny gwarantuje optymalne i spersonalizowane podejście do odchudzania.

Dlaczego grupa wsparcia jest dodatkową pomocą?

- Udział w grupie wsparcia dla osób z otyłością i różne grupowe zajęcia są dla osób odchudzających się źródłem cennego wsparcia psychologicznego i motywacji do pokonywania związanych z tym trudności. Łatwiej jest się odchudzać dzieląc swoje wątpliwości i trudności z innymi – mówi ekspertka.

Dowiedz się więcej

Program w Toruniu zgodny jest z rekomendacjami wypracowanymi przez Instytut Żywności i Żywienia. W tym mieście do końca października dwie grupy chętnych, składające się z 15 osób każda (w wieku 26-39 lat) będą brać udział w szeregu zajęć:

  • Warsztatach dobrego jedzenia – z dietetykiem. W ich trakcie nie tylko będą uczyć się zasad prawidłowej diety, ale i odróżniania apetytu od głodu, czytania ze zrozumieniem etykiet produktów czy sposobów na eliminację cukru z diety;
  • Spotkaniach „Qchnia zdrowia” – czyli warsztatach szybkiego i taniego przyrządzania smacznych, a zdrowych w kontekście odchudzania się potraw;
  • Spotkaniach z psychologiem;
  • Zajęciach z trenerem fitness, przy czym program ćwiczeń będzie dostosowany indywidualnie do każdego uczestnika.

Zdrowy program odchudzania się nie może się obyć bez lekarza; dlatego każdy z uczestników odbył kwalifikację lekarską, a wejść do grupy mogły osoby z otyłością (wskaźnik BMI powyżej 30 kg na metr kwadratowy).

To działa!

W poprzedniej edycji utworzone zostały cztery grupy dla dzieci i młodzieży w wieku 5-15 lat oraz ich rodziców, a także dwie grupy dla osób w wieku 40-60 lat. Każdy z uczestników nie tylko korzystał z indywidualnych konsultacji u dietetyka, i psychologa, ale i uczestniczył w grupowych spotkaniach raz w tygodniu naprzemiennie z dietetykiem i psychologiem.

Rekordzista schudł 10 kg z 143 kg; są też tacy, u których waga ciała ubywała powoli, za to w obwodach widać było progres i można było zacząć myśleć o wymianie garderoby na mniejszą.

Podobne grupy wsparcia, z udziałem specjalistów, także w ramach programu współfinansowanego ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020, zostały utworzone w Kaliszu.

Dlaczego dobre samorządy walczą z otyłością?

Dowiedz się więcej

Otyłość to jeden z podstawowych problemów zdrowotnych współczesnego świata, a jej konsekwencje przekładają się na poczucie zadowolenia jednostek i wydajność ekonomiczną danej społeczności. Jest odpowiedzialna lub współodpowiedzialna za szereg chorób: cukrzycę, nadciśnienie, zespół metaboliczny, osteoporozę, choroby układu krążenia, nowotwory itd., które zbierają śmiertelne żniwo i obniżają jakość życia w każdym jego aspekcie. Co istotne, otyłość jest chorobą, której, nawet przy niekorzystnych predyspozycjach genetycznych, można uniknąć w 100 proc. Do jej uniknięcia potrzebny jest tylko (a dla niektórych aż) zdrowy styl życia.

Program toruński jest efektem wygranej w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Zdrowia. Koordynatorem tego programu jest Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta.

Przez cały czas trwania Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 Ministerstwo Zdrowia będzie ogłaszało konkursy na działania związane z poprawą zdrowia społeczeństwa. Samorządy mogą sięgać po te środki opracowując dobre programy. Celem NPZ jest wydłużenie średniej długości życia mężczyzn do 78 lat, kobiet – do 84 lat, a także zmniejszenie liczby zgonów z powodów zależnych od trybu życia.

Justyna Wojteczek (www.zdrowie.pap.pl)

Źródło: www.mz.gov.pl

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 375

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.