Toruń: jeśli schudnąć, to nie indywidualnie…

Nie jest łatwo zrzucić zbędne kilogramy w pojedynkę. Sensowny wybór to profesjonalne wskazówki kilku specjalistów oraz dodatkowo pomoc ze strony otoczenia – np. grupy wsparcia. Taki kompleksowy program oferuje swoim mieszkańcom Toruń.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

W tym mieście ruszyła już druga edycja programu „Tworzenie grup wsparcia dla osób z otyłością”, współfinansowanego ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020. Jego cel to wykształcenie u uczestników zdrowych nawyków żywieniowych, odpowiedzialności za własne zdrowie oraz wskazanie, jak zdrowo zrzucić nadprogramowe kilogramy i nie dać się efektowi jo-jo, czyli utrzymać prawidłową wagę.

- Odchudzanie się na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem, dietetykiem, psychologiem i specjalistą od aktywności fizycznej najczęściej kończy się niepowodzeniem. Aby skutecznie się odchudzić, trzeba bowiem dobrać dietę i aktywność fizyczną do indywidualnych warunków i możliwości konkretnego pacjenta. Dietę i aktywność fizyczną dobiera się stosownie do wieku, płci, stanu zdrowia, wydolności, stylu życia, a nawet kondycji finansowej danej osoby – mówi Hanna Stolińska-Fiedorowicz, ekspert Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.

Podkreśla, że interdyscyplinarny zespół terapeutyczny gwarantuje optymalne i spersonalizowane podejście do odchudzania.

Dlaczego grupa wsparcia jest dodatkową pomocą?

- Udział w grupie wsparcia dla osób z otyłością i różne grupowe zajęcia są dla osób odchudzających się źródłem cennego wsparcia psychologicznego i motywacji do pokonywania związanych z tym trudności. Łatwiej jest się odchudzać dzieląc swoje wątpliwości i trudności z innymi – mówi ekspertka.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Stygmatyzacja otyłości nie sprzyja odchudzaniu

Dziecko lub nastolatek z nadwagą czy otyłością nie dość, że ma problem natury zdrowotnej, to najczęściej spotyka się też z napiętnowaniem. To zaś nie tylko nie pomaga mu schudnąć, ale rodzi dalsze problemy.

Dowiedz się więcej

Program w Toruniu zgodny jest z rekomendacjami wypracowanymi przez Instytut Żywności i Żywienia. W tym mieście do końca października dwie grupy chętnych, składające się z 15 osób każda (w wieku 26-39 lat) będą brać udział w szeregu zajęć:

  • Warsztatach dobrego jedzenia – z dietetykiem. W ich trakcie nie tylko będą uczyć się zasad prawidłowej diety, ale i odróżniania apetytu od głodu, czytania ze zrozumieniem etykiet produktów czy sposobów na eliminację cukru z diety;
  • Spotkaniach „Qchnia zdrowia” – czyli warsztatach szybkiego i taniego przyrządzania smacznych, a zdrowych w kontekście odchudzania się potraw;
  • Spotkaniach z psychologiem;
  • Zajęciach z trenerem fitness, przy czym program ćwiczeń będzie dostosowany indywidualnie do każdego uczestnika.

Zdrowy program odchudzania się nie może się obyć bez lekarza; dlatego każdy z uczestników odbył kwalifikację lekarską, a wejść do grupy mogły osoby z otyłością (wskaźnik BMI powyżej 30 kg na metr kwadratowy).

To działa!

W poprzedniej edycji utworzone zostały cztery grupy dla dzieci i młodzieży w wieku 5-15 lat oraz ich rodziców, a także dwie grupy dla osób w wieku 40-60 lat. Każdy z uczestników nie tylko korzystał z indywidualnych konsultacji u dietetyka, i psychologa, ale i uczestniczył w grupowych spotkaniach raz w tygodniu naprzemiennie z dietetykiem i psychologiem.

Rekordzista schudł 10 kg z 143 kg; są też tacy, u których waga ciała ubywała powoli, za to w obwodach widać było progres i można było zacząć myśleć o wymianie garderoby na mniejszą.

Podobne grupy wsparcia, z udziałem specjalistów, także w ramach programu współfinansowanego ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020, zostały utworzone w Kaliszu.

Dlaczego dobre samorządy walczą z otyłością?

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Podatkami w nadwagę i otyłość?

Nikogo nie dziwi już akcyza na papierosy i alkohol. Niektóre państwa wprowadziły też podatki na inne niezdrowe produkty, na przykład zawierające cukier. Warto?

Dowiedz się więcej

Otyłość to jeden z podstawowych problemów zdrowotnych współczesnego świata, a jej konsekwencje przekładają się na poczucie zadowolenia jednostek i wydajność ekonomiczną danej społeczności. Jest odpowiedzialna lub współodpowiedzialna za szereg chorób: cukrzycę, nadciśnienie, zespół metaboliczny, osteoporozę, choroby układu krążenia, nowotwory itd., które zbierają śmiertelne żniwo i obniżają jakość życia w każdym jego aspekcie. Co istotne, otyłość jest chorobą, której, nawet przy niekorzystnych predyspozycjach genetycznych, można uniknąć w 100 proc. Do jej uniknięcia potrzebny jest tylko (a dla niektórych aż) zdrowy styl życia.

Program toruński jest efektem wygranej w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Zdrowia. Koordynatorem tego programu jest Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta.

Przez cały czas trwania Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 Ministerstwo Zdrowia będzie ogłaszało konkursy na działania związane z poprawą zdrowia społeczeństwa. Samorządy mogą sięgać po te środki opracowując dobre programy. Celem NPZ jest wydłużenie średniej długości życia mężczyzn do 78 lat, kobiet – do 84 lat, a także zmniejszenie liczby zgonów z powodów zależnych od trybu życia.

Justyna Wojteczek (www.zdrowie.pap.pl)

Źródło: www.mz.gov.pl

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku