Toruń: jeśli schudnąć, to nie indywidualnie…

Nie jest łatwo zrzucić zbędne kilogramy w pojedynkę. Sensowny wybór to profesjonalne wskazówki kilku specjalistów oraz dodatkowo pomoc ze strony otoczenia – np. grupy wsparcia. Taki kompleksowy program oferuje swoim mieszkańcom Toruń.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

W tym mieście ruszyła już druga edycja programu „Tworzenie grup wsparcia dla osób z otyłością”, współfinansowanego ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020. Jego cel to wykształcenie u uczestników zdrowych nawyków żywieniowych, odpowiedzialności za własne zdrowie oraz wskazanie, jak zdrowo zrzucić nadprogramowe kilogramy i nie dać się efektowi jo-jo, czyli utrzymać prawidłową wagę.

- Odchudzanie się na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem, dietetykiem, psychologiem i specjalistą od aktywności fizycznej najczęściej kończy się niepowodzeniem. Aby skutecznie się odchudzić, trzeba bowiem dobrać dietę i aktywność fizyczną do indywidualnych warunków i możliwości konkretnego pacjenta. Dietę i aktywność fizyczną dobiera się stosownie do wieku, płci, stanu zdrowia, wydolności, stylu życia, a nawet kondycji finansowej danej osoby – mówi Hanna Stolińska-Fiedorowicz, ekspert Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.

Podkreśla, że interdyscyplinarny zespół terapeutyczny gwarantuje optymalne i spersonalizowane podejście do odchudzania.

Dlaczego grupa wsparcia jest dodatkową pomocą?

- Udział w grupie wsparcia dla osób z otyłością i różne grupowe zajęcia są dla osób odchudzających się źródłem cennego wsparcia psychologicznego i motywacji do pokonywania związanych z tym trudności. Łatwiej jest się odchudzać dzieląc swoje wątpliwości i trudności z innymi – mówi ekspertka.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Stygmatyzacja otyłości nie sprzyja odchudzaniu

Dziecko lub nastolatek z nadwagą czy otyłością nie dość, że ma problem natury zdrowotnej, to najczęściej spotyka się też z napiętnowaniem. To zaś nie tylko nie pomaga mu schudnąć, ale rodzi dalsze problemy.

Dowiedz się więcej

Program w Toruniu zgodny jest z rekomendacjami wypracowanymi przez Instytut Żywności i Żywienia. W tym mieście do końca października dwie grupy chętnych, składające się z 15 osób każda (w wieku 26-39 lat) będą brać udział w szeregu zajęć:

  • Warsztatach dobrego jedzenia – z dietetykiem. W ich trakcie nie tylko będą uczyć się zasad prawidłowej diety, ale i odróżniania apetytu od głodu, czytania ze zrozumieniem etykiet produktów czy sposobów na eliminację cukru z diety;
  • Spotkaniach „Qchnia zdrowia” – czyli warsztatach szybkiego i taniego przyrządzania smacznych, a zdrowych w kontekście odchudzania się potraw;
  • Spotkaniach z psychologiem;
  • Zajęciach z trenerem fitness, przy czym program ćwiczeń będzie dostosowany indywidualnie do każdego uczestnika.

Zdrowy program odchudzania się nie może się obyć bez lekarza; dlatego każdy z uczestników odbył kwalifikację lekarską, a wejść do grupy mogły osoby z otyłością (wskaźnik BMI powyżej 30 kg na metr kwadratowy).

To działa!

W poprzedniej edycji utworzone zostały cztery grupy dla dzieci i młodzieży w wieku 5-15 lat oraz ich rodziców, a także dwie grupy dla osób w wieku 40-60 lat. Każdy z uczestników nie tylko korzystał z indywidualnych konsultacji u dietetyka, i psychologa, ale i uczestniczył w grupowych spotkaniach raz w tygodniu naprzemiennie z dietetykiem i psychologiem.

Rekordzista schudł 10 kg z 143 kg; są też tacy, u których waga ciała ubywała powoli, za to w obwodach widać było progres i można było zacząć myśleć o wymianie garderoby na mniejszą.

Podobne grupy wsparcia, z udziałem specjalistów, także w ramach programu współfinansowanego ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020, zostały utworzone w Kaliszu.

Dlaczego dobre samorządy walczą z otyłością?

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Podatkami w nadwagę i otyłość?

Nikogo nie dziwi już akcyza na papierosy i alkohol. Niektóre państwa wprowadziły też podatki na inne niezdrowe produkty, na przykład zawierające cukier. Warto?

Dowiedz się więcej

Otyłość to jeden z podstawowych problemów zdrowotnych współczesnego świata, a jej konsekwencje przekładają się na poczucie zadowolenia jednostek i wydajność ekonomiczną danej społeczności. Jest odpowiedzialna lub współodpowiedzialna za szereg chorób: cukrzycę, nadciśnienie, zespół metaboliczny, osteoporozę, choroby układu krążenia, nowotwory itd., które zbierają śmiertelne żniwo i obniżają jakość życia w każdym jego aspekcie. Co istotne, otyłość jest chorobą, której, nawet przy niekorzystnych predyspozycjach genetycznych, można uniknąć w 100 proc. Do jej uniknięcia potrzebny jest tylko (a dla niektórych aż) zdrowy styl życia.

Program toruński jest efektem wygranej w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Zdrowia. Koordynatorem tego programu jest Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta.

Przez cały czas trwania Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 Ministerstwo Zdrowia będzie ogłaszało konkursy na działania związane z poprawą zdrowia społeczeństwa. Samorządy mogą sięgać po te środki opracowując dobre programy. Celem NPZ jest wydłużenie średniej długości życia mężczyzn do 78 lat, kobiet – do 84 lat, a także zmniejszenie liczby zgonów z powodów zależnych od trybu życia.

Justyna Wojteczek (www.zdrowie.pap.pl)

Źródło: www.mz.gov.pl

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Czego nie wiecie o wit. B

    Dlaczego witamin B jest kilka, a A i C tylko jedna? I czy potrzebujemy ich wszystkich, czy niektóre są ważniejsze? Może najlepiej suplementować „B-kompleks”? – to tylko niektóre z pytań, jakie przewijają się w internetowych dyskusjach. Warto poszerzyć wiedzę o wit. B, bo bywają one… niebezpieczne.

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Niebieskie Igrzyska przekraczają Atlantyk

  • Wstęp do diagnozy autyzmu w bilansie dwulatka

  • Brak apetytu może być winą nowotworu

  • Adobe Stock

    Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

    Warto dziecku wyjaśniać od samego początku, czym jest śmierć, nazywając rzeczy wprost. Dziecko może nie zrozumieć, co znaczy „odeszła”, „jest w niebie” – mówi Serwisowi Zdrowie Milena Pacuda, psycholożka i psychoterapeutka zajmująca się m.in. traumą i żałobą.

  • Szybki test diagnozujący endometriozę

  • 8 powodów, by porządnie się wyspać