-
Leczenie arytmii z mapowaniem serca w 3D
Po raz pierwszy w Polsce z pomocą mapowania serca w 3D usunięto fragment jego tkanki, który odpowiada za arytmię. Ta nowoczesna technika pozwala leczyć pacjentów skuteczniej i ze zmniejszoną dawką promieniowania rentgenowskiego, niż do tej pory – wyjaśnia PAP dr Jakub Baran, kierownik Pracowni Elektrofizjologii w Szpitalu Dzieciątka Jezus UCK WUM.
3 minuty czytania -
Dlaczego postępuje zapaść chirurgii polskiej?
Pod koniec czerwca br. NFZ zmniejszył finansowanie istotnych procedur chirurgicznych związanych z nowotworami przewodu pokarmowego: przełyku, żołądka, jelita grubego oraz części zabiegów endoskopowych. Nic dziwnego, że z roku na rok liczba zabiegów operacyjnych maleje, a młodzi adepci zawodu lekarskiego nie interesują się chirurgią.
8 minut czytania -
Anestezjolog – pojawiający się punkt na mapie oddziału
Anestezjolog to specjalista, który pojawia się przy pacjencie w najważniejszym momencie – tuż przed operacją. Zadaje pytania, potem znieczula. Nie każdego pacjenta w ten sam sposób. Od czego to zależy? - opowiada Damian Patecki, anestezjolog, członek Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej. Wyjaśnia także, czym jest depresja oddechowa i śpiączka farmakologiczna.
7 minut czytania -
Jak przygotować się do planowego zabiegu?
W związku z epidemią COVID-19 wiele planowych zabiegów zostało odroczonych. Eksperci z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego radzą, jak tę sytuację wykorzystać na lepsze przygotowanie się do odroczonej operacji. Im lepszy stan ogólny pacjenta przed nią, tym mniejsze ryzyko powikłań i większe prawdopodobieństwo powrotu do zdrowia.
6 minut czytania -
Robisz tatuaż? Sprawdź, jak uniknąć wirusa HCV
Pamela Anderson prawdopodobnie zakaziła się wirusem HCV używając tej samej igły do tatuażu, co jej zakażony mąż. Tatuaż, piercing, zabieg medyczny – są bezpieczne pod warunkiem, że przestrzega się procedur dezynfekcji i sterylizacji. No i że używa się rzeczywiście jednorazowo jednorazowych igieł, strzykawek itp.
4 minuty czytania
NAJNOWSZE
-
Nie tylko kobiety mają latem problem z pęcherzem
Wakacje to okres, w którym znacząco rośnie liczba problemów urologicznych: odwodnienie, nadmierne pocenie się i zmiany nawyków higienicznych tworzą idealne warunki do rozwoju bakterii w układzie moczowym. I choć fizjologicznie kobiety częściej narażone są na zakażenia, latem problem ten często dotyczy także mężczyzn.
-
Ludzkie ciało z termostatem
-
WHO ostrzega przed upałami: zachowaj chłodną głowę
-
Dieta planetarna wydłuża życie
-
Proste zasady na upalne dni