-
Wirus RS nie odpuszcza
Materiał promocyjnyW styczniu i lutym 2025 roku odnotowano 52 412 zakażeń RSV. To o 20 000 więcej niż w tym samym okresie 2024 roku. Prawie połowa (18 500) dotyczyła dzieci do 2. roku życia [1]. To właśnie dla nich wirus RS jest szczególnie niebezpieczny. Czas na wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą zabezpieczyć najmłodszych przed wirusem RS, aby sezon 2025/26 był wolny od RSV.
4 minuty czytania -
Kto się załapie na profilaktykę RSV w tym sezonie?
Materiał promocyjnyOd 1 września rusza szerszy program bezpłatnej immunoprofilaktyki RSV dla dzieci z grup ryzyka. Mogą z niego skorzystać wcześniaki, dzieci z wrodzonymi wadami serca, które spełniają kryteria dostępu do programu lekowego, a także niemowlęta z mukowiscydozą i SMA. Niektórzy mali pacjenci, np. z wrodzonymi wadami serca i dysplazją oskrzelowo-płucną, mogą być zabezpieczani także w drugim sezonie zakażeń.
5 minut czytania -
Konieczne wdrożenie programu profilaktyki zakażeń wirusem RS u niemowląt
Specjaliści zabiegają o możliwość zabezpieczania przed wirusem RS wszystkich nowonarodzonych dzieci, nie tylko wcześniaków. Podczas konferencji prasowej w PAP eksperci przedstawili przygotowany przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne program Polityki Zdrowotnej RSV.
7 minut czytania -
Dlaczego i jak w szczególny sposób trzeba dbać o odporność wcześniaka
W przypadku niemowląt urodzonych o czasie mówimy o szkodliwości nadmiernej higieny, ale jeśli chodzi o wcześniaki reżim higieniczny jest wręcz konieczny - podkreśla dr Krystyna Bober – Olesińska, kierownik Oddziału Neonatologicznego Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Międzylesiu. Okres jesienno–zimowy to dla nich szczególnie niebezpieczny czas.
6 minut czytania -
Wcześniak: instrukcja obsługi
Na temat opieki nad wcześniakami krąży wiele mitów. Na przykład, że są zbyt słabe by zostać zaszczepione, albo, że nie powinno się z nimi wychodzić na spacery. Czy aby na pewno?
5 minut czytania -
Wcześniak: niemowlę specjalnej troski
Pojawienie się w domu wcześniaka stawia rodziców przed wieloma dylematami w codziennym życiu: nawet najprostsze rzeczy jak ubieranie czy wychodzenie na spacer nie jest bowiem oczywiste. Pewne jest, że wcześniak potrzebuje więcej troski.
3 minuty czytania -
Śpiewałam do dziecka w inkubatorze
O tym, że rodzice wcześniaka przeżywają emocjonalną huśtawkę: od radości po strach, na jakie wsparcie liczą ze strony bliskich oraz o tym, co daje matce i dziecku kangurowanie rozmawiamy z Martą Spyrczak, matką trojga wcześniaków.
Marta Spyrczak6 minut czytania -
Co lekarz sprawdzi u Twojego noworodka?
W pierwszych 12 godzinach życia noworodka dużo się dzieje. Dowiedz się, co i dlaczego specjaliści sprawdzają po narodzeniu dziecka.
9 minut czytania
NAJNOWSZE
-
Czego nie wiecie o wit. B
Dlaczego witamin B jest kilka, a A i C tylko jedna? I czy potrzebujemy ich wszystkich, czy niektóre są ważniejsze? Może najlepiej suplementować „B-kompleks”? – to tylko niektóre z pytań, jakie przewijają się w internetowych dyskusjach. Warto poszerzyć wiedzę o wit. B, bo bywają one… niebezpieczne.
-
Niebieskie Igrzyska przekraczają Atlantyk
-
Wstęp do diagnozy autyzmu w bilansie dwulatka
-
Brak apetytu może być winą nowotworu
-
Nieswoiste Choroby Zapalne Jelit spychają pacjentów na drugi tor