Tag:
  • Grupa PTWP

    Nowe horyzonty w opiece nad mamami, córkami, siostrami, przyjaciółkami - rusza Forum Zdrowia Kobiet

    Materiał promocyjny

    Już 9-10 czerwca 2025 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się pierwsza edycja Forum Zdrowia Kobiet. Nowe horyzonty, organizowana przez rynek zdrowia.pl (portal Grupy PTWP). Konferencja ma na celu zainicjowanie szerokiej dyskusji na temat skuteczniejszej, spersonalizowanej opieki zdrowotnej, która uwzględnia różnice biologiczne i społeczne między płciami. Wydarzenie zgromadzi lekarzy wielu specjalizacji, ekspertów ochrony zdrowia i przedstawicieli środowisk naukowych, by wspólnie wypracowywać nowe standardy diagnostyki, terapii i profilaktyki, dostosowane do potrzeb kobiet na różnych etapach życia.

    6 minut czytania
  • Adobe Stock

    Najczęściej zadawane pytania o rezonans magnetyczny

    Materiał promocyjny

    Rezonans magnetyczny jest specjalistycznym badaniem diagnostycznym wykonywanym dzięki zaawansowanej technologii. To bezpieczne i całkowicie bezinwazyjne badanie wspiera nie tylko procesy prowadzące do diagnozy, ale także do monitoringu stanu zdrowia i kontroli wcześniej prowadzonych działań leczniczych.Jak wygląda i ile trwa rezonans magnetyczny to jedne z najczęściej zadawanych pytań. Poznaj odpowiedzi.

    5 minut czytania
  • M.Pintal-Ślimak

    Laboratorium diagnostyczne to życie

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Szkolenie personelu laboratoryjnego w Republice Środkowoafrykańskiej to wyjątkowe doświadczenie. To była wzajemna wymiana. Zrobiliśmy pierwszą morfologię krwi u pacjenta w szpitalu, ale też mieliśmy okazję przyjrzeć się, jak wygląda diagnostyka zakażeń pasożytniczych. Mam nadzieję, że to początek współpracy – opowiada dr n. med. Monika Pintal-Ślimak, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

  • Fot. anitalvdb/Adobe Stock

    Kamery na podczerwień i AI mogą pomagać w wykrywaniu chorób

    Wystarczy zbadać twarz kamerą termowizyjną, aby dostrzec objawy choroby serca czy wątroby – wskazują najnowsze eksperymenty. Dzięki coraz doskonalszym czujnikom i sztucznej inteligencji (AI), wkrótce lekarze mogą dostać nowe nieinwazyjne narzędzia, które pozwolą na proste, szybkie i niedrogie wykrywanie, a także monitorowanie różnych groźnych schorzeń.

    5 minut czytania
  • Fot. PAP/P. Werewka

    Dziś boli noga, jutro głowa, pojutrze brzuch – życie z zespołem Ehlersa–Danlosa 

    Wrodzonej kruchości tkanek miękkich nie widać, ale ból jest trudny do zniesienia, nie można się go pozbyć. Diagnoza jest trudna, trwa w skrajnych przypadkach nawet pół wieku, bo niestety wielu lekarzy nie ma odpowiedniej wiedzy na temat zespołu. Po drodze chory dowiaduje się, że jest hipochondrykiem albo osobą niezrównoważoną emocjonalnie. Proszę iść do psychiatry – słyszy, zamiast otrzymać realną pomoc. Czasem jest już za późno na specjalistyczną rehabilitację. 

    9 minut czytania
  • Fot. S. Leszczyński/PAP

    Błędy laboratoryjne – kto jest bez winy?

    Błędy laboratoryjne zdarzyć się mogą na każdym etapie diagnostyki, ale z większym prawdopodobieństwem na jej początku. Również z winy pacjenta. Dlaczego? – w rozmowie z Serwisem Zdrowie wyjaśnia prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, Monika Pintal-Ślimak.

    Monika Pintal-Ślimak, prezes KRDL i Klaudia Torchała
    6 minut czytania
  • Rys.Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Nie wszystkie badania profilaktyczne mają sens?

    Które badania profilaktyczne mają sens, a które służą raczej wyciąganiu pieniędzy podatnika z NFZ czy prywatnej kieszeni? Jakie kryteria powinny przyświecać w doborze listy takich badań? Dowiedz się, jakie zdanie w tych kwestiach ma prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, rektor tej uczelni.

    Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong, lekarz, i Beata Igielska
    11 minut czytania
  • Fot. Freepik

    Zdrowie 50+. Jakie badania profilaktyczne powinniśmy wykonywać?

    Współcześnie wiele osób po pięćdziesiątce może pochwalić się doskonałą kondycją. Świadomie dbają o urozmaiconą dietę i uprawiają sporty. Bardzo ważną kwestią jest także regularne przeprowadzanie kontroli zdrowia. Zobacz, co powinno znaleźć się na Twojej liście badań profilaktycznych po 50. urodzinach.

    2 minuty czytania
  • Fot. PAP

    Jak ciało zdradza chorobę

    Ciało zdradza stan zdrowia na różne sposoby - początek niektórych schorzeń wypisany jest na twarzy, w głosie, w oczach. O toczącym się procesie chorobowym świadczyć może uścisk dłoni. W sukurs lekarzom w uchwyceniu tego rodzaju subtelności przyjść może sztuczna inteligencja, ale czasem wystarczą proste przyrządy i dokładne oględziny pacjenta.

    6 minut czytania
  • Fot.PAP/P.Werewka

    Jak zachęcić bliską osobę do zrobienia badań kontrolnych

    Pomimo dużej dostępności różnego rodzaju badań profilaktycznych i diagnostycznych, umożliwiających m.in. wykrycie wielu groźnych chorób na wczesnym etapie rozwoju, wielu Polaków unika ich jak ognia. Dlaczego tak jest i jak można temu zaradzić – podpowiada Mateusz Banaszkiewicz, psycholog zdrowia z Uniwersytetu SWPS.

    1 minuta czytania

NAJNOWSZE

  • AdobeStock

    Ludzkie ciało z termostatem

    Temperatura ludzkiego ciała w spoczynku jest stabilna nawet przy zmianach temperatury otoczenia. Termostat, który wewnętrznie ją reguluje, znajduje się w mózgu, w podwzgórzu. Nie jest jednak niezawodny – czasem dochodzi do przegrzania organizmu, czyli hipertermii, której najwyższym stopniem jest udar cieplny.

  • WHO ostrzega przed upałami: zachowaj chłodną głowę

  • Proste zasady na upalne dni

  • Czarny bez – superfood czy toksyczna pułapka?

  • Spektrum autyzmu – konkretne drogowskazy

  • AdobeStock

    Dieta planetarna wydłuża życie

    Coraz więcej badań potwierdza, że sposób, w jaki się żywimy, może znacząco wpływać na tempo starzenia się organizmu oraz na jakość życia w starszym wieku. W kontekście starzejącego się społeczeństwa naukowcy zwracają szczególną uwagę na tzw. zdrowe starzenie się, czyli takie, które pozwala jak najdłużej zachować sprawność fizyczną, psychiczną i poznawczą, przy jednoczesnym braku poważnych chorób przewlekłych - mówi dr Katarzyna Wolnicka, ekspertka think tanku Żywność dla Przyszłości Interdyscyplinarnego Centrum Analiz i Współpracy.

  • Nowy wariant koronawirusa w Europie

  • Dlaczego tak bardzo lubimy bób?

Serwisy ogólnodostępne PAP