Zdrowie 50+. Jakie badania profilaktyczne powinniśmy wykonywać?

Współcześnie wiele osób po pięćdziesiątce może pochwalić się doskonałą kondycją. Świadomie dbają o urozmaiconą dietę i uprawiają sporty. Bardzo ważną kwestią jest także regularne przeprowadzanie kontroli zdrowia. Zobacz, co powinno znaleźć się na Twojej liście badań profilaktycznych po 50. urodzinach.

Fot. Freepik
Fot. Freepik

Osoby po pięćdziesiątce mogą zachować świetną kondycję oraz zdrowie. Zdrowy styl życia to podstawa, którą warto uzupełnić o profilaktykę najczęstszych chorób wieku dojrzałego. Do niezbędnych badań należą typowe testy z krwi: morfologia krwi, oznaczenie stężenia glukozy na czczo i krzywej cukrowej.

Badanie polega na pobraniu trzech próbek krwi: na czczo, godzinę po wypiciu roztworu glukozy i po 2 godzinach od wypicia płynu. Równie ważne jest badanie ogólne moczu, które pomoże wykryć nieprawidłowości pracy pęcherza, nerek lub wątroby. Jest również przydatne w diagnostyce cukrzycy i nadciśnienia – pozwala wykryć zaburzenie równowagi organizmu i zapobiec rozwojowi niektórych chorób.

Po pięćdziesiątce warto także sprawdzać poziom elektrolitów oraz stężenie kreatyniny. Dobrze jest też zrobić próby wątrobowe i profil lipidowy. Raz na 5 lat zaleca się przeprowadzić kolonoskopię, która jest skutecznym badaniem diagnostycznym pomagającym wykluczyć niebezpieczne zmiany w jelicie grubym. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety muszą także zwrócić uwagę na hormony tarczycy.

Profilaktyka dla kobiet po 50. roku życia – mammografia i cytologia

Panie w wieku 50+ powinny szczególnie troszczyć się o swoje zdrowie. Oprócz zdrowego trybu życia i odpowiednio zbilansowanej diety zaleca się regularne wykonywanie badań przesiewowych. W tej grupie wiekowej warto nadal przeprowadzać samobadanie piersi raz w miesiącu, a co nie rzadziej niż raz na 2 lata skorzystać z mammografii. Dzięki niej możliwe jest szybkie zdiagnozowanie raka piersi, który często rozwija się w 5 dekadzie życia. Kobiety w tym wieku nadal powinny regularnie odwiedzać ginekologa i robić cytologię.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Choroby serca mają płeć

Myślisz, że zawał to męska rzecz? Błąd. Z jego powodu to kobiety częściej przedwcześnie tracą życie – 55 proc. pań wobec 43 proc. mężczyzn. Obie płcie inaczej chorują na serce, a co gorsza, naukowcy dopiero od niedawna dokładniej badają te różnice.

W okresie menopauzy występuje zwiększone ryzyko osteoporozy. Dlatego panie po pięćdziesiątce powinny pamiętać o badaniu gęstości mineralnej kości. W ten sposób można także oznaczyć stężenie wapnia całkowitego i fosforu we krwi. Pozwoli to wprowadzić niezbędną suplementację, aby zapobiec zwiększeniu podatności na złamania kości.

Badania dla mężczyzn 50+

Dla panów po pięćdziesiątce szczególnie ważna jest troska o serce. Dlatego warto regularnie wykonywać EKG serca, dzięki któremu możliwe jest wykrycie nieprawidłowości. Wśród poważnych chorób typowych dla mężczyzn jest też rak prostaty. Sprawdzanie poziomu PSA raz w roku pozwala szybko wychwycić zachodzące zmiany wymagające dalszej diagnostyki.

Dieta, ruch i odpoczynek oraz regularnie przeprowadzane badania kontrolne to sekrety długiego i satysfakcjonującego życia. Osoby po 50. urodzinach mogą nadal cieszyć się witalnością, jeśli tylko będą pamiętać o tym, by na bieżąco kontrolować stan swojego zdrowia.

Artykuł został przygotowany przy wsparciu merytorycznym https://www.allecco.pl/.

Więcej na: https://www.allecco.pl

Źródło informacji: Allecco
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Nadmiar soli sprzyja nie tylko nadciśnieniu i chorobom nerek

    Oprócz problemów z układem krwionośnym i nerkami, nadmiar soli może sprzyjać różnym zaburzeniom ciała oraz umysłu. Naukowcy donoszą o zwiększonym ryzyku cukrzycy, alergii czy depresji.

  • Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Niebieskie Igrzyska przekraczają Atlantyk

  • Wstęp do diagnozy autyzmu w bilansie dwulatka

  • AdobeStock

    Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

    Niemal 30 proc. dzieci w wieku szkolnym choruje przewlekle, spora część z nich wiele czasu spędza w szpitalu. Częsta lub dłuższa hospitalizacja sprawia, że po powrocie do szkoły mają zaległości, które trudno im nadrobić. Aby tego uniknąć, mogą uczestniczyć w zajęciach szkoły przyszpitalnej. Ale edukacja to nie jedyna rola tych placówek.

  • Czego nie wiecie o wit. B

  • Szybki test diagnozujący endometriozę