Zdrowie 50+. Jakie badania profilaktyczne powinniśmy wykonywać?

Współcześnie wiele osób po pięćdziesiątce może pochwalić się doskonałą kondycją. Świadomie dbają o urozmaiconą dietę i uprawiają sporty. Bardzo ważną kwestią jest także regularne przeprowadzanie kontroli zdrowia. Zobacz, co powinno znaleźć się na Twojej liście badań profilaktycznych po 50. urodzinach.

Fot. Freepik
Fot. Freepik

Osoby po pięćdziesiątce mogą zachować świetną kondycję oraz zdrowie. Zdrowy styl życia to podstawa, którą warto uzupełnić o profilaktykę najczęstszych chorób wieku dojrzałego. Do niezbędnych badań należą typowe testy z krwi: morfologia krwi, oznaczenie stężenia glukozy na czczo i krzywej cukrowej.

Badanie polega na pobraniu trzech próbek krwi: na czczo, godzinę po wypiciu roztworu glukozy i po 2 godzinach od wypicia płynu. Równie ważne jest badanie ogólne moczu, które pomoże wykryć nieprawidłowości pracy pęcherza, nerek lub wątroby. Jest również przydatne w diagnostyce cukrzycy i nadciśnienia – pozwala wykryć zaburzenie równowagi organizmu i zapobiec rozwojowi niektórych chorób.

Po pięćdziesiątce warto także sprawdzać poziom elektrolitów oraz stężenie kreatyniny. Dobrze jest też zrobić próby wątrobowe i profil lipidowy. Raz na 5 lat zaleca się przeprowadzić kolonoskopię, która jest skutecznym badaniem diagnostycznym pomagającym wykluczyć niebezpieczne zmiany w jelicie grubym. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety muszą także zwrócić uwagę na hormony tarczycy.

Profilaktyka dla kobiet po 50. roku życia – mammografia i cytologia

Panie w wieku 50+ powinny szczególnie troszczyć się o swoje zdrowie. Oprócz zdrowego trybu życia i odpowiednio zbilansowanej diety zaleca się regularne wykonywanie badań przesiewowych. W tej grupie wiekowej warto nadal przeprowadzać samobadanie piersi raz w miesiącu, a co nie rzadziej niż raz na 2 lata skorzystać z mammografii. Dzięki niej możliwe jest szybkie zdiagnozowanie raka piersi, który często rozwija się w 5 dekadzie życia. Kobiety w tym wieku nadal powinny regularnie odwiedzać ginekologa i robić cytologię.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Choroby serca mają płeć

Myślisz, że zawał to męska rzecz? Błąd. Z jego powodu to kobiety częściej przedwcześnie tracą życie – 55 proc. pań wobec 43 proc. mężczyzn. Obie płcie inaczej chorują na serce, a co gorsza, naukowcy dopiero od niedawna dokładniej badają te różnice.

W okresie menopauzy występuje zwiększone ryzyko osteoporozy. Dlatego panie po pięćdziesiątce powinny pamiętać o badaniu gęstości mineralnej kości. W ten sposób można także oznaczyć stężenie wapnia całkowitego i fosforu we krwi. Pozwoli to wprowadzić niezbędną suplementację, aby zapobiec zwiększeniu podatności na złamania kości.

Badania dla mężczyzn 50+

Dla panów po pięćdziesiątce szczególnie ważna jest troska o serce. Dlatego warto regularnie wykonywać EKG serca, dzięki któremu możliwe jest wykrycie nieprawidłowości. Wśród poważnych chorób typowych dla mężczyzn jest też rak prostaty. Sprawdzanie poziomu PSA raz w roku pozwala szybko wychwycić zachodzące zmiany wymagające dalszej diagnostyki.

Dieta, ruch i odpoczynek oraz regularnie przeprowadzane badania kontrolne to sekrety długiego i satysfakcjonującego życia. Osoby po 50. urodzinach mogą nadal cieszyć się witalnością, jeśli tylko będą pamiętać o tym, by na bieżąco kontrolować stan swojego zdrowia.

Artykuł został przygotowany przy wsparciu merytorycznym https://www.allecco.pl/.

Więcej na: https://www.allecco.pl

Źródło informacji: Allecco
 

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy