Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Zapisz się na newsletter
Do góry


08.12.2022 , 17:55 Aktualizacja: 08.12.2022, 17:59
Informacja prasowa

Zdrowie 50+. Jakie badania profilaktyczne powinniśmy wykonywać?

Współcześnie wiele osób po pięćdziesiątce może pochwalić się doskonałą kondycją. Świadomie dbają o urozmaiconą dietę i uprawiają sporty. Bardzo ważną kwestią jest także regularne przeprowadzanie kontroli zdrowia. Zobacz, co powinno znaleźć się na Twojej liście badań profilaktycznych po 50. urodzinach.

Fot. Freepik Fot. Freepik

Osoby po pięćdziesiątce mogą zachować świetną kondycję oraz zdrowie. Zdrowy styl życia to podstawa, którą warto uzupełnić o profilaktykę najczęstszych chorób wieku dojrzałego. Do niezbędnych badań należą typowe testy z krwi: morfologia krwi, oznaczenie stężenia glukozy na czczo i krzywej cukrowej.

Badanie polega na pobraniu trzech próbek krwi: na czczo, godzinę po wypiciu roztworu glukozy i po 2 godzinach od wypicia płynu. Równie ważne jest badanie ogólne moczu, które pomoże wykryć nieprawidłowości pracy pęcherza, nerek lub wątroby. Jest również przydatne w diagnostyce cukrzycy i nadciśnienia – pozwala wykryć zaburzenie równowagi organizmu i zapobiec rozwojowi niektórych chorób.

Po pięćdziesiątce warto także sprawdzać poziom elektrolitów oraz stężenie kreatyniny. Dobrze jest też zrobić próby wątrobowe i profil lipidowy. Raz na 5 lat zaleca się przeprowadzić kolonoskopię, która jest skutecznym badaniem diagnostycznym pomagającym wykluczyć niebezpieczne zmiany w jelicie grubym. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety muszą także zwrócić uwagę na hormony tarczycy.

Profilaktyka dla kobiet po 50. roku życia – mammografia i cytologia

Panie w wieku 50+ powinny szczególnie troszczyć się o swoje zdrowie. Oprócz zdrowego trybu życia i odpowiednio zbilansowanej diety zaleca się regularne wykonywanie badań przesiewowych. W tej grupie wiekowej warto nadal przeprowadzać samobadanie piersi raz w miesiącu, a co nie rzadziej niż raz na 2 lata skorzystać z mammografii. Dzięki niej możliwe jest szybkie zdiagnozowanie raka piersi, który często rozwija się w 5 dekadzie życia. Kobiety w tym wieku nadal powinny regularnie odwiedzać ginekologa i robić cytologię.

W okresie menopauzy występuje zwiększone ryzyko osteoporozy. Dlatego panie po pięćdziesiątce powinny pamiętać o badaniu gęstości mineralnej kości. W ten sposób można także oznaczyć stężenie wapnia całkowitego i fosforu we krwi. Pozwoli to wprowadzić niezbędną suplementację, aby zapobiec zwiększeniu podatności na złamania kości.

Badania dla mężczyzn 50+

Dla panów po pięćdziesiątce szczególnie ważna jest troska o serce. Dlatego warto regularnie wykonywać EKG serca, dzięki któremu możliwe jest wykrycie nieprawidłowości. Wśród poważnych chorób typowych dla mężczyzn jest też rak prostaty. Sprawdzanie poziomu PSA raz w roku pozwala szybko wychwycić zachodzące zmiany wymagające dalszej diagnostyki.

Dieta, ruch i odpoczynek oraz regularnie przeprowadzane badania kontrolne to sekrety długiego i satysfakcjonującego życia. Osoby po 50. urodzinach mogą nadal cieszyć się witalnością, jeśli tylko będą pamiętać o tym, by na bieżąco kontrolować stan swojego zdrowia.

Artykuł został przygotowany przy wsparciu merytorycznym https://www.allecco.pl/.

Więcej na: https://www.allecco.pl

Źródło informacji: Allecco
 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Za materiał opublikowany jako "informacja prasowa" w „Serwisie Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jej nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji prasowej”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. Zdjęcie załączone do informacji prasowej można bezpłatnie wykorzystać wyłącznie z treścią niniejszej informacji. Materiały oznaczone jako „materiał partnerski” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami, instytucjami lub organizacjami w ramach umów na obsługę medialną. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 2762

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.