Tag:
  • Fot. PAP

    Stwardnienie rozsiane - dobry dostęp do leków, ale… 

    Materiał partnerski

    W leczeniu stwardnienia rozsianego (SM) nastąpił istotny przełom - w programie lekowym B.29 pojawiły się skuteczne i bezpieczne terapie wysokoefektywne. Mimo wszystko wciąż pozostają niezaspokojone potrzeby refundacyjne. Potrzeba jest też zmian systemowych i większych nakładów. Dla lekarzy zaś istotne jest, aby pacjenci zachowali funkcje poznawcze – wynika z debaty „Stwardnienie rozsiane - możliwości terapeutyczne i wyzwania systemowe” zorganizowanej przez „Puls Medycyny”.

    6 minut czytania
  • Fot. PAP/ S. Leszczyński

    Debata „Pulsu Medycyny”

    Materiał promocyjny

    Polski program lekowy dla SM jest wzorem dla innych krajów - ocenił Mateusz Oczkowski, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia.

    1 minuta czytania
  • Źródło: PAP MediaRoom

    Leki biologiczne równoważne w leczeniu SM szansą na obniżenie kosztów leczenia 

    Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF) – Krajowych Producentów Leków uważa, że wprowadzenie do systemu ochrony zdrowia leków biologicznych równoważnych może wpłynąć pozytywnie na leczeni stwardnienia rozsianego. Przykładem jest leczenie chorób reumatoidalnych, gdzie ceny leków spadły o 60-80 proc.

    1 minuta czytania
  • źródło: PAP MediaRoom,

    Na wczesnym etapie SM powinno się rozpocząć terapię immunomodulującą

    Prof. Monika Adamczyk-Sowa, prezes Sekcji Stwardnienia Rozsianego i Neuroimmunologii Polskiego Towarzystwa Neurologicznego uważa, że na wczesnym etapie zachorowania na stwardnienie rozsiane pacjent powinien zostać poddany terapii immunomodulującej.

    1 minuta czytania
  • Podpis do zdjęcia: PAP/kadr z filmu

    Dwa modele leczenia SM: eskalacyjny i terapia o wysokiej skuteczności

    Prof. Monika Adamczyk-Sowa, prezes Sekcji Stwardnienia Rozsianego i Neuroimmunologii Polskiego Towarzystwa Neurologicznego podkreśla, że terapia dla chorego na stwardnienie rozsiane powinna być w pełni skuteczna i bezpieczna. „Oba modele leczenia: eskalacyjny i terapia o wysokiej skuteczności są bardzo potrzebne” - zaznacza profesor.

    1 minuta czytania
  • Źródło zdjęcia: PAP MediaRoom – kadr z filmu

    Nowy program lekowy SM to krok milowy dla pacjentów w dostępie do terapii refundowanej

    Prof. Monika Adamczyk-Sowa, prezes Sekcji Stwardnienia Rozsianego i Neuroimmunologii Polskiego Towarzystwa Neurologicznego podkreśla, że nowy program lekowy SM to „krok milowy” dla pacjentów w dostępie do terapii refundowanej.

    1 minuta czytania
  • źródło: MediaRoom

    Pacjentki chore na SM mogą rodzić zdrowe dzieci, żelazną zasadą – planowanie ciąży 

    Prof. Monika Adamczyk-Sowa, prezes Sekcji Stwardnienia Rozsianego i Neuroimmunologii Polskiego Towarzystwa Neurologicznego podkreśla, że obecnie kobiety chore na stwardnienie rozsiane częściej decydują się na rodzenie dzieci. „Żelazną zasadą jest planowanie ciąży. Jeżeli pacjentka będzie współpracować ze swoim lekarzem prowadzącym, decyzje będą podejmowane wspólnie, to taka ciąża będzie bezpieczna” – powiedziała profesor Monika Adamczyk-Sowa.

    1 minuta czytania
  • Źródło: PAP MediaRoom

    SM chorobą o „tysiącu twarzy” – pierwsze objawy są bardzo różne

    Prof. Monika Adamczyk-Sowa, prezes Sekcji Stwardnienia Rozsianego i Neuroimmunologii Polskiego Towarzystwa Neurologicznego podkreśla, że pierwsze i kolejne objawy zachorowania na stwardnienie rozsiane są bardzo różne. „Potrafimy sobie radzić z tymi objawami, ale lekarstwa, które pozwalają sobie z nimi radzić nie są jeszcze w Polsce refundowane . Będziemy zabiegać o refundację” – zapowiada profesor.

    1 minuta czytania
  • PAP/C.Piwowarski

    Stwardnienie rozsiane – choroba o tysiącu twarzy

    Spersonalizowanie leczenia i nowe terapie w walce ze stwardnieniem rozsianym (SM) z wykorzystaniem nowych środków – to najważniejsze zmiany, które w leczeniu tej choroby przyniosło przemodelowanie programu lekowego. 

    4 minuty czytania
  • Zródło zdjęcia: PAP mediaroom., w ramach OM

    Zaburzenia czucia, przewlekłe zmęczenie: pierwsze objawy SM mogą być dyskretne

    Na stwardnienie rozsiane (SM) choruje w Polsce blisko 50 tys. osób. Początek choroby przypada zwykle na okres między 20, a 40 rokiem życia, częściej chorują kobiety. 30 maja obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości SM.

    3 minuty czytania

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

    Są różne typy cukrzycy. Często jednak wrzuca się je wszystkie do jednego worka, a to ogromny błąd. Czym jest cukrzyca typu 1, która dotyka ok. 10 proc. pacjentów z cukrzycą? Co wiadomo o przyczynach i jakie są jej objawy? – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Grzegorz Dzida, diabetolog z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • Morfologia trwa krócej niż zapuszczanie wąsów

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy