-
Dekalog zdrowych piersi
By piersi mogły cieszyć się nie tylko koronkami, ale też zdrowiem, warto przestrzegać dekalogu zdrowych piersi. Zasady są proste i dotyczą nie tylko kobiet, ale też mężczyzn – zaznacza dr n. med. Anna Skrzypczyk-Ostaszewicz, onkolożka z Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM).
2 minuty czytania -
Morfologia trwa krócej niż zapuszczanie wąsów
Movember, po polsku Wąsopad, to akcja, która ma przypominać mężczyznom na całym świecie, że warto badać się regularnie. Niektórzy wciąż o profilaktyce zapominają lub jej nie doceniają. Świadczą o tym liczby. W Polsce nawet co dziesiąty mężczyzna nie wykonał nigdy podstawowej morfologii. Z samobadaniem jest jeszcze gorzej.
3 minuty czytania -
Limfocyty idą do szkoły, czyli o nowatorskiej metodzie leczenia czerniaka
W grupie chorych, która otrzymała leczenie przedoperacyjne o 25 proc. wzrosły tzw. przeżycia wolne od zdarzeń obejmujące wiele punktów, w tym długie nawroty choroby. Ponadto takie leczenie jest krótsze – mówi o nowym badaniu odwraacającym paradygmat leczenia czerniaka prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
4 minuty czytania -
Rzetelna wiedza daje poczucie bezpieczeństwa w chorobie
Kiedy człowiek dowiaduje się, że ma raka, świat wywraca mu się do góry nogami. Może czuć się zagubiony, a brak wiedzy o tym, co go czeka, powoduje olbrzymi strach. Centrum Kryzysowe stworzone przez Polskie Amazonki Ruch Społeczny (PARS) dostarcza wiedzę, która pomaga przez to przejść, bo daje świadomość i wsparcie – wyjaśnia Magdalena Knefel z PARS.
6 minut czytania -
Europa ma plan walki z rakiem. Nowe działania na rzecz lepszego dostępu do profilaktyki
W ramach unijnego planu walki z rakiem Komisja Europejska rozpoczęła realizację czterech nowych działań, aby wesprzeć państwa członkowskie w walce z nierównościami, poprawić badania przesiewowe i szczepienia przeciwko HPV oraz wesprzeć osoby, które chorowały lub chorują na nowotwory. Nowe działania mają poprawić dostęp do profilaktyki, wczesnego wykrywania i leczenia nowotworów oraz do opieki.
6 minut czytania -
Zapraszamy do oglądania transmisji z konferencji o postępach w profilaktyce raka
Eksperci z Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie opowiedzą zarówno o osiągnięciach, jak i wyzwaniach związanych z profilaktyką nowotworów. Oprócz podsumowania mijającego roku powiedzą też o nowych kierunkach badań, które będą w tej dziedzinie prowadzone w najbliższych latach. Aby obejrzeć transmisję na żywo wystarczy wejść w treść tej depeszy.
1 minuta czytania -
Bez krtani wciąż można nieźle żyć, choć inaczej
Dzięki krtani mówimy i oddychamy. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że bez niej trudno jest oczyścić nos z kataru, kaszleć, ale i… wypróżnić się. Krtań odgrywa niedocenianą rolę w wielu czynnościach fizjologicznych. A niektórzy muszą poddać się zabiegowi usunięcia krtani. Co wtedy?
9 minut czytania -
Nowotwory - siedem sygnałów ostrzegawczych
Dzięki współczesnej medycynie znaczną część chorób nowotworowych można wyleczyć - o ile tylko wykryje się je na wczesnym etapie rozwoju. Dlatego kluczową sprawą jest samoobserwacja i wiedza na temat wczesnych objawów raka. Sprawdź czy je znasz!
3 minuty czytania -
Jak dbamy o zdrowie: Polacy na bakier z profilaktyką
Wiedza na temat zasad zdrowego stylu życia oraz profilaktyki chorób przewlekłych jest już w naszym społeczeństwie całkiem duża. Ale z jej wdrażaniem jest wciąż bardzo kiepsko. Dlaczego Polacy nie chcą dmuchać na zimne i jak można to zmienić?
7 minut czytania -
Sześć zasad, jak nie dać się rakowi
Większość nowotworów wykrytych wcześnie daje się wyleczyć całkowicie. Kluczowa jest zatem wiedza, co może sygnalizować nowotwór oraz regularne badania kontrolne. Poznaj sześć zasad wczesnego wykrywania raka.
3 minuty czytania
NAJNOWSZE
-
Pod choinką zdrowie!
Zdrowie to najczęściej wymieniany prezent, który chcielibyśmy znaleźć pod choinką. Co zrobić, by tak było? Szukać rzetelnej wiedzy i dbać o siebie każdego dnia. Pozostańcie Państwo z nami również w nadchodzącym roku.
-
Zdrowie psychiczne bez granic wieku
Materiał partnerski -
Profilaktyka klucz do długiego życia zawodowego
Materiał partnerski -
Roślinożercy kontra wszystkożercy. Zdrowotne konsekwencje diet roślinnych u dzieci
-
Krzyczysz? Krzywdzisz!