Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
20.07.2023 , 14:18 Aktualizacja: 21.07.2023, 12:22

Są korzyści z rzucenia palenia nawet, gdy już jest diagnoza: rak płuca

Monika Grzegorowska

Czasami powtarzany jest szkodliwy mit, że w razie poważnej choroby zaprzestanie palenia nie jest dobrym pomysłem. Tymczasem są dowody naukowe, że jest wprost przeciwnie. Nawet w momencie diagnozy: „rak płuca” rozstanie się z tytoniem wyjdzie nam na dobre.

Fot. PAP/M. Kmieciński Fot. PAP/M. Kmieciński

Niedawno ukazała się w czasopiśmie Journal of Thoracic Oncology obszerna metaanaliza (analiza wielu badań na dany temat), która wskazuje, iż kontynuowanie palenia papierosów po rozpoznaniu raka płuca nie tylko zwiększa ryzyko rozwoju drugiego pierwotnego nowotworu (takiego, który nie jest przerzutem z pierwszego ogniska), ale i pogarsza tolerancję leczenia onkologicznego.

Zespół naukowców kierowany przez Saverio Caini poddał analizie 21 badań opublikowanych w latach 1980-2019, które łącznie obejmowały populację 15 tysięcy chorych, w tym 5315 chorych na raka niedrobnokomórkowego, 5311 na raka drobnokomórkowego i 4490 na raka płuca o nieokreślonym typie lub na dwa rodzaje raka płuca.

Zauważono, że w porównaniu do osób, które kontynuowały palenie papierosów po uzyskaniu diagnozy, zaprzestanie palenia po rozpoznaniu raka płuca zwiększało o 23 proc. całkowite przeżycia u chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca oraz o 25 proc. u chorych na drobnokomórkowego raka płuca.

Naukowcy wskazują:

 • Substancje w dymie tytoniowym sprzyjają wzrostowi, progresji i rozprzestrzenianiu się guza;
 • Wskutek palenia zmniejsza się skuteczność i tolerancja radioterapii i innych terapii;
 • Zwiększa się ryzyko powikłań pooperacyjnych;
 • Zwiększa się ryzyko wtórnych nowotworów pierwotnych.

„Mechanizmy leżące u podstaw tych zjawisk są w większości nieznane i dostępnych jest bardzo mało danych, ale ważną rolę mogą odgrywać zmiany epigenetyczne wywołane przez dym tytoniowy” – czytamy w pracy.

Naukowcy nie wykluczają, że w grę mogą wchodzić również różnice między osobami rzucającymi palenie a palącymi, które nie są w wystarczającym stopniu (lub w ogóle) uwzględniane w analizach.

„Na przykład osoby, które rzuciły nałóg, mogą różnić się od osób kontynuujących palenie pod względem danych demograficznych (np. wiek) lub cech nowotworu (np. stopień zaawansowania), które wpływają na przeżycie. Ponadto pacjenci z rakiem płuca, którym uda się rzucić palenie i pozostaną abstynentami po postawieniu diagnozy, mogą być bardziej podatni na resekcję z zamiarem wyleczenia i odwrotnie, można postawić hipotezę, że pacjenci z rakiem płuca w niższym stopniu zaawansowania mogą być bardziej zmotywowani do rzucenia palenia, aby zwiększyć prawdopodobieństwo ich wyzdrowienia – zastrzegają naukowcy.

Autorzy pracy podkreślają, że dalsze palenie tytoniu w trakcie leczenia onkologicznego zwiększa ryzyko chorób takich jak zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc, które nigdy nie należą do przyjemnych, a w trakcie leczenia onkologicznego mogą wyrządzić więcej szkód.

Podkreślają, że nie ulega wątpliwości, iż w świetle zgromadzonych danych byli palacze, niezależnie od rodzaju raka żyli dłużej niż obecni palacze, dlatego należy pacjentów przekonywać do tego, by podjęli próbę zaprzestania palenia jak najszybciej.

Przy czym, co oczywiste, lepiej zaprzestać palenia zanim zacznie wyrządzać nam realne szkody.

Chcesz rzucić palenie?

Zadzwoń do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym – 801 108 108 od poniedziałku do piątku w godzinach 11-19

Napisz e-mail: biuro@jakrzucicpalenie.pl, w tytule wpisz „Konsultacja”, a w treści dane do kontaktu: imię, numer telefonu oraz preferowany dzień i godzinę kontaktu.

Czego możesz się dowiedzieć

 • Jak rzucić palenie
 • Jakie są psychologiczne i biologiczne mechanizmy uzależnienia od tytoniu
 • Jak pracować nad motywacją
 • Jakie są indywidualne korzyści wynikające z rzucania palenia
 • Jak głębokie jest twoje uzależnienie
 • Jak zaplanować proces zaprzestania palenia
 • Jakie są metody zaprzestania palenia i która jest najlepsza dla ciebie
 • Jak przebiega proces zaprzestania palenia
 • Jak radzić sobie w trudnych chwilach
 • Gdzie w twojej okolicy znajdziesz poradnie dla osób rzucających palenie

Konsultanci Telefonicznej Poradni Pomocy Palących będą utrzymywać z tobą kontakt i wspierać cię w chwilach kryzysu po rzuceniu palenia.

Porozmawiaj z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej lub pulmonologiem, jak może cię wesprzeć farmakologicznie, jeśli inne metody nie działają.

Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl

Źródło: https://www.jto.org/article/S1556-0864(21)03404-3/fulltext https://www.gov.pl/web/zdrowie/rak-pluc-palenie-papierosow

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3279

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.