-
Diagnostyka raka płuca trwa nawet 6 miesięcy
W Polsce średni czas diagnostyki raka płuca wynosi od trzech do sześciu miesięcy. Pacjenci po tak długim oczekiwaniu nie zawsze się kwalifikują do leczenia systemowego. Bardzo potrzebna jest szybka ścieżka diagnostyczna.
1 minuta czytania -
Są korzyści z rzucenia palenia nawet, gdy już jest diagnoza: rak płuca
Czasami powtarzany jest szkodliwy mit, że w razie poważnej choroby zaprzestanie palenia nie jest dobrym pomysłem. Tymczasem są dowody naukowe, że jest wprost przeciwnie. Nawet w momencie diagnozy: „rak płuca” rozstanie się z tytoniem wyjdzie nam na dobre.
3 minuty czytania -
Depresja pogarsza leczenie chorych onkologicznie, ale jest jeszcze coś
Według amerykańskich badaczy depresja występująca przed rozpoznaniem raka płuca zmniejsza szanse na wyleczenie nowotworu. Dzieje się tak poprzez nasilanie układowej reakcji zapalnej. Przy czym warto wiedzieć, że spośród pacjentów chorujących na nowotwór, to ci z rakiem płuca najczęściej borykają się także z depresją.
4 minuty czytania -
Rak nie czeka, liczy się czas
Dostęp do badań diagnostycznych, zarówno w 2020 jak i 2021 roku był niewystarczający – twierdzi ok. 75% respondentów biorących udział w ankiecie, na podstawie której powstał raport „Opinie pacjentów nt. opieki i leczenia raka płuca w Polsce”. Dokument został przygotowany przez Sekcję Raka Płuca Fundacji TO SIĘ LECZY w partnerstwie Polskiej Grupy Raka.
3 minuty czytania -
Rak płuca: przełamać barierę starych przekonań
Pobieżne przeglądanie internetu w poszukiwaniu informacji o raku płuca może doprowadzić do wniosku, że taka diagnoza to wyrok śmierci. Fundacja TO SIĘ LECZY chce walczyć z takim przekazem, bo nie jest on prawdziwy.
5 minut czytania -
Rak płuca to już nie wyrok
Współczesna medycyna oferuje pacjentom wiele możliwości leczenia w razie zachorowania na raka płuca, choć wciąż wczesne wykrycie nowotworu to najsilniejszy czynnik poprawiający rokowanie. O tym, jak obecnie pomaga się pacjentom z rakiem płuca i barierach, jakie napotykają, opowiada prof. Tadeusz Orłowski z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc.
10 minut czytania -
Program wczesnego wykrywania raka płuca
Rak płuca to jeden z największych zabójców wśród nowotworów. To dlatego, że we wczesnym stadium nie daje objawów; wykrywany jest na późnym etapie. Właśnie jesteśmy świadkami odwracania się takiego trendu - w Polsce jest program, który pozwala na diagnozę w I stadium. Sprawdź, kto może się zgłosić na badanie niskodawkową tomografią komputerową. Są jeszcze miejsca!
3 minuty czytania -
Jest sposób na bardzo wczesne wykrycie raka płuca
Rak płuca daje objawy dopiero w zaawansowanym stadium. Jest jednak sposób, by wykryć go w pierwszym, kiedy zmian nie ujawni zdjęcie RTG - to niskodawkowa tomografia komputerowa. W Polsce działa program, który ją oferuje byłym i obecnym palaczom. Co mogą zyskać z takiego badania, opowiada prof. Ewa Sierko z Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Prof. Ewa Sierko, onkolog-radioterapeuta,8 minut czytania -
Diagnoza: rak płuca. O co warto zapytać lekarza
Stwierdzenie choroby nowotworowej to szok. Chory początkowo nie dowierza, może zaprzeczać diagnozie, zamykać się w sobie. Tymczasem niewiele jest czasu – trzeba szybko podjąć ważne decyzje. Doradzamy, o co pytać lekarza po takiej diagnozie i gdzie szukać pomocy.
6 minut czytania -
Kobietom trudniej jest rzucić palenie niż mężczyznom?
Wydawałoby się, że płeć nie ma znaczenia, jeśli chodzi o pozbycie się nałogu. Ale fakty są takie, że przeciętnie łatwiej zaprzestać palić panom niż paniom. Inny jest też mechanizm uzależnienia u obu płci. Sprawdź, na czym polegają te różnice.
4 minuty czytania
NAJNOWSZE
-
Czy mamy dobrze wychowane fizycznie dzieci?
Dziecko powinno ruszać się codziennie, a nie tylko podczas czterech lekcji wychowania fizycznego w ciągu tygodnia. Jak wybrać dziecku aktywność fizyczną i wykształcić w nim nawyk regularnego i prawidłowego ruchu – radzi dr hab. nauk o zdrowiu Anna Brzęk, SUM, Kierownik Katedry i Zakładu Fizjoterapii, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, fizjoterapeutka.
-
Leczenie SIBO jak łuk triumfalny
-
Ukryte skutki stresu – ruchliwość plemników
-
Błędne koło uzależnienia od alkoholu
-
Strefa wolna od ekranów - jak ją urządzić?