Immunoterapia przynosi postęp w leczeniu onkologicznym

Immunoterapia szybko wywalczyła swoje miejsce w onkologii. Obecnie ma już ponad 20 różnych wskazań – stosuje się ją m.in. w leczeniu czerniaka, raka nerki czy płuca. Jest mniej toksyczna i ma mniej działań niepożądanych od innych form terapii, wciąż jednak może być trudna dla organizmu – podkreśla onkolog, prof. Piotr Rutkowski.

AdobeStock
AdobeStock

Immunoterapia oddziałuje na układ odpornościowy pacjenta, nakierunkowując go do walki bezpośrednio z komórkami nowotworowymi. Daje w ten sposób szanse nie tylko na przedłużenie życia, ale nawet na całkowite wyleczenie. 

– Jej przewagą nad innymi formami terapii onkologicznych jest to, że nie wpływa ona na naturalne procesy powstawania zdrowych komórek i, co za tym idzie, wiąże się w wielu przypadkach z mniejszym odsetkiem działań niepożądanych. Jest to znacząca korzyść dla pacjenta pod kątem jakości życia w trakcie leczenia – mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, pełnomocnik dyrektora ds. narodowej strategii onkologicznej i badań klinicznych w Narodowym Instytucie Onkologicznym im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowym Instytucie Badawczym w Warszawie. 

Wskazania do zastosowania immunoterapii można znaleźć niemal w każdym nowotworze – m.in. czerniaku złośliwym, raku nerki, niedrobnokomórkowym raku płuca, nowotworach hematologicznych (chłoniakach ziarniczych i nieziarniczych, niektórych rodzajach białaczek) czy wybranych nowotworach nabłonkowych (ginekologicznych, pęcherza moczowego, jelita grubego, przełyku i żołądka, niektórych podtypów raka piersi).

Fot. PAP

Leczenie czerniaka: w Polsce stosuje się już immunoterapię

Immunoterapia to przełom w leczeniu czerniaka. Przekonała się o tym pani Agata, która trafiła do szpitala z bardzo zaawansowaną chorobą, a dziś wszystko wskazuje na to, że pozbyła się choroby na dobre. Jeszcze nie tak dawno temu rokowanie dla niej byłoby bardzo pesymistyczne.

– Czerniak był pierwszym nowotworem, w którym dzięki immunoterapii wyeliminowaliśmy chemioterapię. Ponadto w badaniach klinicznych pięcioletnie przeżycia notujemy u ponad 50 proc. chorych na zaawansowanego czerniaka. Widać też „skok” przeżycia u polskich pacjentów z tym nowotworem. W ciągu ośmiu lat pięcioletnie przeżycia zwiększyły się średnio o ponad 20 proc. Obecnie 80 proc. chorych przeżywa – mówi prof. Rutkowski.

Co nowego w immunoterapii

Warto powiedzieć, że od początku 2024 r. każdy nowy wykaz leków refundowanych rozbudowywany był o co najmniej jedną terapię wykorzystującą cząsteczki immunokompetentne. 

Jakie nowości pojawiły się na przestrzeni ostatnich miesięcy w zakresie dostępu do immunoterapii? 

•    Chorzy na zaawansowanego czerniaka skóry i błon śluzowych otrzymali skojarzoną immunoterapię niwolumabu z relatlimabem. Dodatkowo październikowa lista refundacyjna przyniosła chorym na czerniaka w stadium IIB i IIC dostęp do immunoterapii w leczeniu uzupełniającym. Zdaniem specjalistów program lekowy w leczeniu chorych na czerniaki jest jednym z najlepszych, jakie obecnie mamy w Polsce. Wciąż jednak są rozwiązania, które pozwoliłyby przenieść leczenie na jeszcze wyższy poziom. 

– Mam tutaj na myśli dostęp do leczenia neoadjuwantowego niwolumabem i ipilimumabem. Badania pokazały, że zastosowanie tej terapii przed operacją pozwoliło uzyskać całkowitą odpowiedź patologiczną aż u 60 proc. chorych, co jest w tej grupie jednoznaczne z zakończeniem leczenia i możliwością rezygnacji z leczenia adjuwantowego (pooperacyjnego) – podkreśla prof. Rutkowski.

•    Chore na raka szyjki macicy otrzymały dostęp do leczenia immunoterapią w pierwszej linii w skojarzeniu z chemioterapią leczenia raka przetrwałego, nawrotowego lub z przerzutami. 

•    Pacjenci z rakiem płuca i międzybłoniakiem opłucnej mają od lipca tego roku możliwość leczenia neoadjuwantowego niwolumabem w skojarzeniu z chemioterapią opartą o związki platyny. Jak potwierdzają dane z czteroletniej obserwacji przedstawione w tym roku podczas kongresu ASCO, zastosowanie immunoterapii w skojarzeniu z chemioterapią przed operacją pacjenta pozwala uzyskać kilkukrotnie lepsze odpowiedzi na leczenia niż klasyczna chemioterapia.

– To szansa dla wielu naszych pacjentów, na którą czekaliśmy z niecierpliwością – mówi prof. dr hab. n. med. Dariusz Kowalski, kierownik Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – PIB.

•    Chorzy na raka wątrobowokomórkowego i dróg żółciowych od października 2024 r. mogą być leczeni immunoterapią w pierwszej linii w skojarzeniu z chemioterapią. 

•    Na tej samej liście refundacyjnej znalazła się immunoterapia w monoterapii dla chorych na nawrotowego lub zaawansowanego raka endometrium.

Szczepionki mRNA i leki immunokompetentne w onkologii  

Wielkie nadzieje pokładane są w szczepionkach mRNA – rozwiązaniu, które wykorzystano z powodzeniem do walki z Covid-19. Jest ono już testowane w Europie i USA u pierwszych pacjentów z rakiem jelita grubego i czerniakiem. Zadaniem preparatu jest zwiększenie reakcji systemu immunologicznego przeciwko wciąż krążącym w organizmie komórkom nowotworowym, które przetrwały mimo zastosowania chemioterapii i mogą wywołać przerzuty i nawrót choroby. 

Fot. PAP

Immunoterapia w walce z rakiem nerki

Leczenie nowotworów nerkowokomórkowych z zastosowaniem immunoterapii znalazło się na liście refundacyjnej NFZ w maju 2022 roku. - Dostęp do nowoczesnych terapii znacznie poprawił skuteczność leczenia pacjentów z rakiem nerki - przyznał dr hab. n. med. Jakub Żołnierek, prezes Polskiej Grupy Raka Nerki.

Preparat w technologii mRNA zawiera instrukcję dla produkcji białka (przeciwciała), które jest wytwarzane po wprowadzeniu do organizmu i nakierowane na konkretne antygeny, czyli krążące komórki rakowe u danego pacjenta. Terapia ta jest personalizowana, czyli dostosowana do komórek nowotworowych znajdujących się u danego pacjenta.

Szczepionka przeciwnowotworowa w technologii mRNA jest na razie stosowana tylko w badaniach klinicznych, by wykazać jej skuteczność w zapobieganiu nawrotowi raka jelita grubego. W przypadku tego nowotworu badania potrwają do 2027 r. Dopiero po tym okresie preparat może zostać zarejestrowany do użycia w placówkach onkologicznych.

Podobne badania kliniczne z wykorzystaniem szczepionek mRNA prowadzone są w leczeniu innych chorób nowotworowych. Na trzecim etapie testów klinicznych, czyli już przedrejestracyjnych, jest tego typu preparat w terapii czerniaka. Szczepionka testowana jest w skojarzeniu z lekiem immunokompetentnym.

Tego rodzaju terapia skojarzona ma podwójny mechanizm działania. Lek immunokompetentny ma odblokować system immunologiczny, by lepiej potrafił on rozpoznać komórki nowotworowe i je neutralizował. Szczepionka mRNA ma z kolei zlikwidować te, które mimo zastosowanego leczenia pozostają w krwiobiegu chorego. 

– Wstępne wyniki badania drugiej fazy wykazały, że u 90 proc. chorych nie doszło do przerzutów. Jeśli te wyniki zostaną potwierdzone, będziemy mieli do czynienia z przełomem w personalizowanej immunoterapii zaawansowanego czerniaka i pewnie też w innych nowotworach – uważa prof. Piotr Rutkowski.

Fot. Kadr z materiału wideo

Dostęp do immunoterapii wyrówna szanse Polek w walce z rakiem endometrium

Rak endometrium, najpowszechniejszy spośród wszystkich nowotworów ginekologicznych, zbiera w Polsce śmiertelne żniwo — różnica wskaźnika 5-letnich przeżyć pomiędzy naszym krajem a państwami Europy Zachodniej sięga nawet 20 procent. Sytuację polskich pacjentek zdecydowanie mógłby poprawić dostęp do refundowanej immunoterapii.

Kolejny przełom to połączenie immuno- i chemioterapii w leczeniu przedoperacyjnym.

– Po samej chemioterapii odsetek całkowitych odpowiedzi patologicznych wyniósł 2 proc., a po chemioimmunoterapii – 22 proc. – mówi prof. Dariusz Kowalski.

Zresztą takie leczenie nie tylko w raku płuca daje świetne efekty. W przypadku przerzutów do węzłów chłonnych dotychczas najpierw stosowano chirurgię, a potem leczenie uzupełniające. 

– Tymczasem badanie kliniczne wykazało, że podawanie dwóch cykli immunoterapii przed operacją powoduje, że u 60 proc. chorych w ogóle znikają oznaki czerniaka w węzłach chłonnych i ci chorzy po chirurgii nie wymagają leczenia uzupełniającego – przytacza badania prof. Rutkowski. 

To oznacza, że u ponad połowy chory leczenie skraca się z 12 miesięcy do sześciu tygodni! Polskie Towarzystwo Onkologiczne wystąpiło już do NFZ o modyfikację programu lekowego.

Immunoterapia – bezpieczna, ale wciąż niewolna od ryzyka

Specjaliści ostrzegają przy tym, aby nie umniejszać przesadnie obciążenia, jakim jest dla chorego organizmu immunoterapia. Również ta forma leczenia wiąże się z pewnym ryzykiem powikłań – podkreślają.

– Nie trywializowałbym immunoterapii. Owszem, jest superskuteczna, jest bezpieczna, ale wymaga doświadczenia i także przy tej terapii czasem zdarzają się nieprzewidywalne powikłania, np. nadmierna aktywacja komórek, które mają zwalczać nowotwory, a występują przeciwko swojemu organizmowi – tłumaczy specjalista. 

Na takie sytuacje grono ekspertów przygotowało aplikację OWPK „Bezpieczeństwo immunoterapii”, która podpowiada, jak rozpoznawać toksyczności immunoterapii i jak w danej sytuacji postąpić.

Fot. PAP

Rak płuca to już nie wyrok

– Z naszych ankiet wynika, że aplikacja przyczynia się do skrócenia czasu pobytu chorego w szpitalu z powodu powikłań i czasu rozpoznania toksyczności. Dzięki temu rozwiązaniu z częścią toksyczności onkolodzy mogą sami sobie poradzić, nie muszą czekać na włączenie leczenia do czasu konsultacji z innym specjalistą, ale oczywiście to nie oznacza, że z takich konsultacji nie korzystamy – zapewniła dr hab. n. med., prof. PWr Bożena Cybulska-Stopa, kierowniczka Oddziału Onkologii/Chemioterapii, lekarz naczelna ds. onkologii klinicznej Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu oraz kierowniczka Katedry Onkologii i Hematologii Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej.

Onkolodzy przestrzegają przed przekazem, że dzięki immunoterapii leczenie raka jest teraz „proste i przyjemne”. 

– Nie, to wciąż jest bardzo poważna choroba i jej leczenie też jest bardzo poważne. Dlatego właśnie leczenie chorych na czerniaki jest ograniczone do 30-kilku ośrodków, które mają zaplecze do tego leczenia.
 

Autorka

Monika Grzegorowska

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

Źródła

  • Spotkanie inaugurujące III odsłonę kampanii "Immunoterapia ratuje życie", 28.11.2024r.
  • PAP
     

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Pacjent, lekarz i nauka – razem czy obok siebie?

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Nauka i technologia w medycynie dynamicznie się rozwijają, stawiając przed lekarzami nowe wyzwania. Jak przełożyć wiedzę teoretyczną na praktykę i dotrzeć z rzetelnymi informacjami na temat zdrowia do odbiorców wystawionych na powszechną dezinformację? Centralnymi zagadnieniami VI Kongresu „Zdrowie Polaków” byli pacjent, lekarz i nauka.

  • AdobeStock, Seventyfour

    Wysokie dawki witaminy D3 nie poprawiają wyników leczenia raka jelita grubego

    Od wielu lat toczą się dyskusje nad wpływem witaminy D3 na wyniki leczenia raka jelita grubego. Ostatnie ustalenia naukowe gaszą entuzjazm wywołany wcześniejszymi doniesieniami. Wyniki badania SOLARIS wskazują, że dużej dawki witaminy D3 nie można zalecać jako leczenia pacjentów z nieleczonym przerzutowym rakiem jelita grubego.

  • Teva Pharmaceuticals

    5 organizacji non-profit nagrodzonych w konkursie „Leczmy z troską!”

    Materiał promocyjny

    „Leczmy z troską!” – to tytuł konkursu, który docenia inicjatywy organizacji non-profit przywracające medycynie ludzki wymiar. W czwartek, 21 listopada 2024 r. poznaliśmy jego laureatów, którzy otrzymają od organizatora projektu - Teva Pharmaceuticals Polska granty w łącznej kwocie 100 tys. zł. W gronie 5 nagrodzonych znalazły się: Fundacja „Na Ratunek Dzieciom Z Chorobą Nowotworową”, Fundacja Rodzina Kangura, Stowarzyszenie Młodzieży i Osób z Problemami Psychicznymi, Ich Rodzin i Przyjaciół „Pomost” - Centerko, Fundacja „Gdy Liczy się Czas” oraz Fundacja Rak'n'Roll. Wygraj Życie!

  • PTK

    Podsumowanie roku w kardiologii

    Konferencja prasowa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego była okazją do podsumowania kluczowych osiągnięć w kardiologii, przedstawionych z perspektywy ekspertów, Ministerstwa Zdrowia oraz pacjentów. Spotkanie stworzyło również możliwość wskazania najważniejszych wyzwań i priorytetowych działań na nadchodzący rok.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Szkorbut – czy na pewno choroba przeszłości? Pamiętajmy o witaminach

    Szkorbut wywoływał dawniej potworne cierpienia, a wystarczyłby choćby sok z cytryn, aby się przed nim uchronić. Dzięki postępowi nauki i większej dostępności świeżych warzyw i owoców dzisiaj choroba jest już bardzo rzadka, chociaż nadal zdarzają się jej przypadki. Szczególnie wyczuleni na to ryzyko powinni być pacjenci dializowani oraz po operacji bariatrycznej.

  • Podsumowanie roku w kardiologii

  • Robot Rosa pomógł naprawić kolano 75-latka

  • Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

  • Apiterapia: pszczoły i leczenie nowotworów

    Patronat Serwisu Zdrowie
  • Adobe Stock

    Pacjent, lekarz i nauka – razem czy obok siebie?

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Nauka i technologia w medycynie dynamicznie się rozwijają, stawiając przed lekarzami nowe wyzwania. Jak przełożyć wiedzę teoretyczną na praktykę i dotrzeć z rzetelnymi informacjami na temat zdrowia do odbiorców wystawionych na powszechną dezinformację? Centralnymi zagadnieniami VI Kongresu „Zdrowie Polaków” byli pacjent, lekarz i nauka.

  • Wysokie dawki witaminy D3 nie poprawiają wyników leczenia raka jelita grubego