Immunoterapia w walce z rakiem nerki

Leczenie nowotworów nerkowokomórkowych z zastosowaniem immunoterapii znalazło się na liście refundacyjnej NFZ w maju 2022 roku. - Dostęp do nowoczesnych terapii znacznie poprawił skuteczność leczenia pacjentów z rakiem nerki - przyznał dr hab. n. med. Jakub Żołnierek, prezes Polskiej Grupy Raka Nerki.

Fot. PAP
Fot. PAP

Diagnozę raka nerki każdego roku słyszy w Polsce ponad 5 tysięcy osób. Niestety, jest on przyczyną śmierci aż 2,5 tysiąca pacjentów. Jak podaje Polska Grupa Raka Nerki, w ostatnich latach zauważa się wzrost zachorowalności na ten typ nowotworu. Ma to związek ze starzeniem się społeczeństwa i zwiększaniem się długości życia, ale także z zastosowaniem lepszych i dokładniejszych badań diagnostycznych.

Jak skutecznie walczyć z tym rodzajem nowotworu rozmawiali uczestniczy konferencji pt. „Rak nerkowokomórkowy - epidemiologia i leczenie. Zmiany i rekomendacje w opiece nad pacjentem”, którą zorganizowano w Centrum Prasowym PAP.

Rak nerki da się leczyć

- Problem z rakiem nerki jest taki, że nie daje on objawów. Choroba przebiega skrycie. Wykrywana jest najczęściej przypadkiem, przy okazji badania USG np. jamy brzusznej. Aby zmniejszyć ryzyko zaskoczenia diagnozą, sugerowałbym taką kontrolę USG raz na rok, dwa. Rak nerki wykryty we wczesnym stadium jest całkowicie wyleczalny – powiedział prof. dr hab. n. med. Piotr Radziszewski, ordynator Kliniki Urologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Rak nerki to nie wyrok. Dziś nawet zaawansowane stadium choroby można skutecznie leczyć, dzięki odpowiednio dobranej terapii, zaangażowaniu i przede wszystkim współpracy między lekarzem a pacjentem. Nie bójmy się zadawać pytań, nie obawiajmy się dyskusji ze specjalistą i pamiętajmy, że pacjent, który jest wyedukowany, to partner w decydowaniu o swoim leczeniu – przekonywał Maciej Urban, pacjent onkologiczny, który z rakiem nerki żyje już siedem lat.

Uczestnicy konferencji zgodnie podkreślali, że obok pełnego dostępu do nowoczesnych leków i metod chirurgii stosowanych w leczeniu raka nerki, bardzo ważną rolę w procesie terapeutycznym odgrywa współpraca na linii lekarz – pacjent. Bez zaangażowania i czujności chorego osiągnięcie sukcesu może być utrudnione.

Jak skutecznie leczyć raka nerki?

Polska Grupa Raka Nerki opublikowała raport, zbierający najważniejsze informacje i wskazówki dotyczące rekomendowanych - w ramach polskich i zagranicznych wytycznych - klinicznych sposobów leczenia raka nerki.

- Dokument jest dedykowany lekarzom i mamy nadzieję, że będzie on służył jako pomoc i wskazówka – oświadczył dr hab. n. med. Jakub Żołnierek, onkolog kliniczny z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie, prezes Polskiej Grupy Raka Nerki.

Fot. Jacek Turczyk/PAP

To nerki oczyszczają, a nie kuracje

Skuteczną, ale bardzo kosztowną metodą jest immunoterapia. Od maja ub. roku - w ramach programu B.10 - nowoczesne leczenie w tzw. 3 liniach refundowane jest w ramach NFZ.

- To specyficzna forma leczenia, która po podaniu odpowiednich medykamentów zmusza organizm do niszczenia komórek rakowych. Leki przełamują "obojętność" systemu immunologicznego, zmuszając go do walki z nowotworem” – mówił dr Żołnierek.

Jak wyjaśnił dr hab. n. med. Jakub Kucharz, onkolog kliniczny z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego, Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowy Instytut Badawczy, w Polsce „mamy już możliwość zastosowania nowoczesnego leczenia immunoterapią, zarówno w monoterapii, jak i skojarzenia dwóch cząstek. Możemy też skutecznie leczyć pacjentów przy wykorzystaniu terapii celowanych”. Dr Kucharz dodał jeszcze, że polscy lekarze „muszą mieć dostęp do nowoczesnych terapii, ale także pacjenci - możliwości skorzystania z nich”.

- Aby poprawić jakość i skuteczność leczenia przydałoby się móc stosować immunoterapię uzupełniającą, aby zapobiec nawrotom choroby. Jak na razie opcji refundowanej nie mamy, a dobrze byłoby ją dołożyć. Marzy mi się powstanie w Polsce, na wzór istniejących placówek np. Centrum Zdrowia Dziecka, również Centrum Zdrowia Mężczyzn, gdzie leczono by nie tylko raka nerkowokomórkowego. Pamiętajmy, że większość nowotworów wcześnie wykrytych jest albo wyleczalnych, albo mogących przejść do kategorii chorób przewlekłych – przyznał prof. Radziszewski.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku