Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Zapisz się na newsletter Pobierz powiadomienia
Do góry

Serwis zdrowie.pap.pl

28.02.2017 , 12:44 Aktualizacja: 30.12.2018, 16:41

Udar – jak go uniknąć?

W 90 proc. za wystąpienie udaru odpowiadają czynniki, na które mamy wpływ – zależne od stylu życia. Dajesz sobie dużą szansę na długie życie bez niepełnosprawności, jeśli rzucisz używki, zdrowo się odżywiasz i słuchasz lekarza.

Co 8 minut w Polsce ktoś pada ofiarą udaru niedokrwiennego mózgu. 70 proc. tych, którzy przeżyli, będzie się borykać z jakąś formą niepełnosprawności. To właśnie udary są w Polsce najczęstszą przyczyną kalectwa u osób dorosłych – niedowładów, kłopotów z mową, koordynacją ruchową.

- Udar występuje znacznie częściej u osób, które palą papierosy, które nie przestrzegają odpowiedniej diety: jedzą tłusto - tłuszcze zwierzęce w dużych ilościach. W ten sposób „zamulają” tętnice. Dochodzi do miażdżycy, która może spowodować zawał serca czy zawał mózgu – tłumaczy prof. Wojciech Maksymowicz, neurochirurg i prorektor Uniwersytetu Mazursko-Warmińskiego.

Dodatkowe czynniki ryzyka, poza alkoholem, tytoniem oraz niezdrową dietą to:

  • otyłość
  • nadciśnienie tętnicze i inne choroby układu krążenia
  • miażdżyca
  • zaburzenia rytmu serca
  • cukrzyca.

Jeśli cierpisz na którekolwiek z tych schorzeń, w dobrze pojętym swoim interesie lecz je w ścisłej współpracy z lekarzem, postępując zgodnie z jego zaleceniami co do przyjmowania leków i stylu życia.

jw

Id materiału: 153

Najnowsze

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.