Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
28.04.2023 , 15:20 Aktualizacja: 28.04.2023, 15:48
Informacja prasowa

EKG 2023: choroby cywilizacyjne odpowiadają za 90 proc. przedwczesnych zgonów

„Jednym z podejść do leczenia ostrych zespołów wieńcowych i rehabilitacji kardiologicznej w Europie jest program KOS-zawał. Program ten obniża śmiertelność o 30 proc. w pierwszym roku po przebytym zawale serca. W opiece nad pacjentem po zawale ogromną wagę ma rehabilitacja, stąd inicjatywa rozszerzenia bazy rehabilitacyjnej w Uzdrowisku Ustroń, AHP” - mówił Paweł Kaźmierczak, dyrektor ds. medycznych, American Heart of Poland podczas panelu nt. „Choroby cywilizacyjne”, który odbył się podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

 

Choroby cywilizacyjne stają się coraz powszechniejsze. Eksperci zaliczają do tej grupy m.in. nieinfekcyjne i niezakaźne choroby układów oddechowego, sercowo-naczyniowego, krwionośnego i nerwowego.

„Choroby cywilizacyjne to coraz większy problem w Polsce. Ponad 90 proc. przedwczesnych zgonów następuje w wyniku choroby cywilizacyjnej lub przewlekłej” - wskazywał prof. Andrzej Fal z Narodowego Instytutu Medycznego.

Jako najgroźniejsze schorzenia ekspert wymienił choroby kardiologiczne, udary i choroby układu oddechowego. 

Paweł Kaźmierczak, członek Zarządu, dyrektor ds. medycznych American Heart of Poland (AHP), także przekonywał, że choroby serca to jeden z głównych „zabójców”. Reprezentowana przez niego Grupa w ponad 20 ośrodkach w całej Polsce prowadzi skoordynowane, specjalistyczne diagnozowanie, leczenie oraz rehabilitację pacjentów cierpiących na choroby cywilizacyjne. W szczególności zajmuje się pacjentami z różnymi postaciami ostrego zespołu wieńcowego, w tym z ostrym zawałem serca, realizując program KOS-zawał, ramach NFZ, w 17 placówkach American Heart of Poland.

„Niestety są pacjenci kardiologiczni, którzy po opuszczeniu placówki nie kontynuują leczenia, nie kontrolują swojego stanu zdrowia. Pacjent na wielu płaszczyznach potrzebuje wsparcia medycznego. KOS-zawał to skoordynowana, kompleksowa, wielokierunkowa opieka, od momentu zdiagnozowania zawału i hospitalizacji przez rehabilitację kardiologiczną i monitorowania stanu zdrowia, do wizyt w poradni specjalistycznej i zakończenia leczenia” - informował Paweł Kaźmierczak.

„Problem chorób cywilizacyjnych nie maleje na świecie, powoduje osłabienie gospodarcze, bo chorujący wypadają z rynku pracy. Problem jest tak poważny, że pojawiło się określenie >>medycyna stylu życia<<, ponieważ to od nas wiele zależy, to my jako obywatele odpowiadamy za własne zdrowie” - przypominał Waldemar Kraska, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Wtórował mu prof. Andrzej Fal informując, że straty ekonomiczne w skali świata idą w setki miliardów dolarów. Według niego zainwestowanie 1 dolara w programy edukacyjne związane z chorobami cywilizacyjnymi w ciągu dekady przyniesie 7 dolarów zysku. Programy edukacyjne powinny być rozpoczynane jak najwcześniej, nawet w przedszkolu, gdyż ich wyniki pojawią się za kilkanaście lat. Człowiek mający odpowiednia wiedzę na temat zagrożeń powodujących choroby cywilizacyjne, przyjmuje odpowiedzialność za swoje zdrowie.

„Wychodzimy do pacjentów z działaniami edukacyjnymi. Podczas spotkań w ramach >>Klubów Pacjenta<<, które organizujemy, pokazujemy jak żyć, żeby nie chorować na serce; jak zmienić nawyki, żeby nie pojawiło się zagrożenie życia. Podczas spotkań uczestnicy mogą skorzystać z bezpłatnych badań oraz konsultacji.” - zapewniał Paweł Kaźmierczak.

Celem Fundacji „Z sercem do Pacjenta”, AHP jest organizacja „Klubów Pacjenta” we wszystkich lokalizacjach placówek medycznych zarządzanych przez Grupę American Heart of Poland.

„Zgłaszają się do nas miasta, gdzie nie prowadzimy placówek z prośbą o organizację >>Klubów Pacjenta<< - inicjatywy, która gromadzi setki uczestników” - uzupełnił Paweł Kaźmierczak.

Według eksperta warto starać się utrzymać olbrzymi potencjał, który jest w systemie ochrony zdrowia, w obszarze chorób kardiologicznych.

„Profilaktyka i edukacja są klamrą spinającą wysiłek lekarzy, a regularny kontakt z pacjentem jest kluczowy. Mam na myśli m.in. dietetyków, edukatorów, psychologów” - podsumował Paweł Kaźmierczak.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Za materiał opublikowany jako "informacja prasowa" w „Serwisie Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jej nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji prasowej”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. Zdjęcie załączone do informacji prasowej można bezpłatnie wykorzystać wyłącznie z treścią niniejszej informacji. Materiały oznaczone jako „materiał partnerski” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami, instytucjami lub organizacjami w ramach umów na obsługę medialną. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3086

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.