Jak modernizować publiczne szpitale przy wsparciu UE

Zamiast narzekać na niedofinansowanie systemu ochrony zdrowia w Polsce niektóre województwa wzięły sprawy w swoje ręce i przy wsparciu funduszy unijnych realizują ogromne inwestycje w publiczne placówki medyczne działające na swoim terenie. Wzorem do naśladowania w tym zakresie jest m.in. województwo kujawsko-pomorskie.

© European Union, 2021/Briefing z V. Andriukaitisem z KE i P. Całbeckim na miejscu budowy szpitala w Toruniu
© European Union, 2021/Briefing z V. Andriukaitisem z KE i P. Całbeckim na miejscu budowy szpitala w Toruniu

- Jeśli chodzi o inwestycje w ochronę zdrowia, to przede wszystkim jesteśmy obecnie w trakcie realizacji dużego programu inwestycyjnego, który określamy jako „medyczny pakiet stulecia”. Nigdy wcześniej w naszym województwie nie działo się w tym obszarze tyle co teraz. W ramach tych działań budujemy dwa supernowoczesne kompleksy szpitalne, w Toruniu i Włocławku, oraz modernizujemy i wyposażamy w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną wszystkie lecznice wojewódzkie. Efektem jest coraz wyższy standard diagnostyki, leczenia i opieki oraz optymalne warunki pracy zespołów medycznych – podkreśla Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. 

Na tym jednak nie koniec. 

- Dbamy też, by środki na modernizację i doposażenie trafiały do pozostałych szpitali w naszym regionie, w tym szpitali powiatowych. Nie może być bowiem tak w XXI wieku, że ciężko chorzy ludzie leżą w siedmioosobowych salach bez sanitariatów – dodaje Piotr Całbecki. 

Tego rodzaju inwestycje, jak łatwo się domyślić, są bardzo kosztowne i z pewnością nie udałoby się ich zrealizować w tak szerokim zakresie w Kujawsko-Pomorskiem bez wsparcia finansowego UE. 

Grafika: PAP

O co chodzi w Europejskiej Unii Zdrowotnej?

Pierwsze spotkanie z cyklu „Środy o Zdrowiu z Komisją Europejską”, który realizują dziennikarze Serwisu Zdrowie PAP we współpracy z Przedstawicielstwem KE w Polsce, już za nami. Zapraszamy do obejrzenia pełnego zapisu wideo z tego wydarzenia. Można się z niego dowiedzieć m.in. w jakim celu został niedawno powołany Europejski Urząd ds. Gotowości i Reagowania na wypadek Stanu Zagrożenia Zdrowia (HERA), a także jak będzie wyglądać jego współpraca z Europejską Agencją Leków (EMA) i Europejskim Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

- Wydaliśmy już na wspomniane inwestycje łącznie ponad 1,5 mld zł, a do 2030 r. planujemy wydać kolejne 1,2 mld zł. Głównym źródłem finansowania są fundusze unijne, zarówno te bezzwrotne, dostępne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego (czyli środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego), jak i zwrotne, konkretnie te pochodzące z tzw. Planu Junckera. Aby skorzystać z tych ostatnich powołaliśmy spółkę celową Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne. Ryzyko finansowe jest w tym wypadku po stronie Europejskiego Banku Inwestycyjnego. My spłacamy kredyt ze środków bieżących – informuje Piotr Całbecki. 

Co już się zmieniło albo wkrótce się zmieni w kujawsko-pomorskich szpitalach dzięki wspomnianym inwestycjom? Warto podać kilka konkretnych przykładów. 

- Stale modernizowany jest nasz szpital onkologiczny w Bydgoszczy, jedna z najnowocześniejszych tego typu placówek w kraju, stale utrzymująca się w czołówce najlepszych polskich lecznic. Nasze Centrum Onkologii współpracuje z ośrodkami naukowymi w całym świecie. Mamy w nim m.in. bardzo nowoczesne laboratorium zajmujące się diagnostyką genetyczną chorób nowotworowych w celu opracowywania spersonalizowanego leczenia. Wielką metamorfozę przechodzi też szpital psychiatryczny w Świeciu, który jest najstarszą lecznicą tego typu w Polsce. Po modernizacji kompleks ten stanie się funkcjonalny, dopasowany do współczesnych standardów opieki psychiatrycznej – mówi Piotr Całbecki. 

Marszałek jednocześnie podkreśla, że poprawa jakości opieki medycznej m.in. skraca czas leczenia, a ponadto jest też argumentem w kwestii wyboru miejsca pracy dla lekarzy i przedstawicieli pozostałych zawodów medycznych. 

- To ostatnie jest istotne, bo mamy obecnie w Polsce do czynienia z kryzysem kadrowym w służbie zdrowia – podsumowuje Piotr Całbecki.

Na koniec w tym kontekście przypomnijmy jeszcze, gdzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat różnych dostępnych funduszy europejskich na dofinansowanie inwestycji w ochronę zdrowia: 

Wiktor Szczepaniak, zdrowie.pap.pl 

Autor

Wiktor Szczepaniak

Wiktor Szczepaniak - Doświadczony dziennikarz, redaktor i specjalista ds. komunikacji społecznej. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował m.in. w Polskiej Agencji Prasowej, Pulsie Biznesu, Instytucie Żywności i Żywienia, Instytucie Psychiatrii i Neurologii oraz w Głównym Inspektoracie Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Specjalizuje się w tematach związanych z żywnością i żywieniem, zdrowiem publicznym, profilaktyką zdrowotną, medycyną stylu życia, psychologią, neuroróżnorodnością, nauką i edukacją.

ZOBACZ TEKSTY AUTORA

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP - kadr z filmu

    Sanofi: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki ocaliły ponad 150 milionów ludzi

    Materiał promocyjny

    „Kluczowe jest przyjęcie proaktywnego podejścia w ramach systemu opieki zdrowotnej, koncentrując się na zapobieganiu chorobom, a nie czekaniu na leczenie po ich wystąpieniu. ” - powiedziała Goze Umurhan, General Manager Vaccines, Central & South Europe MCO, Sanofi.

  • zdj.AdobeStock

    Świat wspiera Afrykę w walce z małpią ospą

    Epidemia mpox w Afryce to stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym (PHEIC) – ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). To najwyższy poziom alarmu zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi (IHR). Aby wesprzeć kraje afrykańskie w walce z epidemią, Komisja Europejska koordynuje zakup i darowiznę 215 tys. dawek szczepionki.

  • zdj. pexels

    Co może oznaczać ból żeber przy dotyku?

    Materiał promocyjny

    Żebra to istotna część układu szkieletowego człowieka. Ich głównym zadaniem jest ochrona narządów klatki piersiowej, takich jak serce i płuca. Odgrywają też rolę w procesie oddychania – stanowią miejsce przyczepu mięśni odpowiedzialnych za ruchy oddechowe, a także umożliwiają zmiany objętości klatki piersiowej.

  • zdj.P.Werewka

    Techniki wspomaganego rozrodu nie wywołują raka u dzieci

    Wokół technik wspomaganego rozrodu (assisted reproductive technology, ART) narosło wiele mitów. Z jednym z nich, dotyczącym zwiększonej zapadalności na nowotwory dzieci urodzonych z ich pomocą, rozprawili się francuscy badacze. 

NAJNOWSZE

  • AdobeStock

    Dyniowy zawrót głowy - na zdrowie!

    Dynia, w dzieciństwie kojarzona z karocą Kopciuszka, a dziś częściej z tradycyjną dekoracją na Halloween, jest przede wszystkim zdrowym warzywem bogatym w witaminy i minerały m.in. w magnez, selen, potas i cynk, a także kwas foliowy i niacyny oraz witaminy antyoksydacyjne: A, C i E. Warto jesienią po nią sięgać nie tylko dla ozdoby ogródka. Jest pełna przeciwutleniaczy, które są świetne dla naszej skóry i pomagają zwalczać efekty starzenia.

  • Sprawdź, czy twoja krew krzepnie prawidłowo – zmierz poziom vWF

  • Nigdy nie będziemy gotowi na śmierć. Jak o niej rozmawiać?

  • Mikroplastik można znaleźć nawet w mózgu czy sercu – wskazują wstępne badania

  • Nie do kosza ani do WC, czyli jak utylizować leki 

  • AdobeStock

    Dbamy o życia, które pozostają

    Zawsze zakładamy, że nasz bliski wróci - z misji, z pracy, z akcji, z dyżuru. Inaczej to nie miałoby sensu. Jednak niektórzy nie wracają. O tym jak rozmawiać z dziećmi o śmierci rodzica i jak pocieszać kogoś, kto stracił ukochaną osobę rozmawiamy z Karoliną Suską, doradcą edukacyjnym z Fundacji Dorastaj z Nami.

  • Od śmierci do życia, czyli o transplantacji narządów

  • Rany trudno gojące się pod kontrolą