Jak po zdalnej konsultacji otrzymać receptę on-line?

W ostatnich latach popularność zyskały konsultacje z lekarzami przez internet, podczas których pacjent może uzyskać receptę czy zwolnienie lekarskie. W wielu przypadkach recepta online jest wygodnym rozwiązaniem, ale jak konkretnie można ją otrzymać przez internet i o czym należy wówczas pamiętać? Sprawdź.

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Wraz z pojawieniem się e-recept, czyli recept w postaci cyfrowej, zaczęły pojawiać się kolejne udogodnienia, w tym np. możliwość przepisywania leków na odległość. Obecnie funkcjonuje wiele placówek medycznych, które umożliwiają konsultacje online z lekarzem. Ich zaletą jest możliwość szybkiego kontaktu z lekarzem, bez wcześniejszej rezerwacji wizyty, w dogodnym dla pacjenta czasie i miejscu, bez oczekiwania w kolejkach itd. W ramach konsultacji z lekarzem pacjent może również uzyskać receptę online, dzięki czemu może szybko wykupić potrzebne aktualnie leki w aptece.

Konsultacje zdalne z możliwością wystawienia recepty online - legalność

Konsultacje zdalne z możliwością wystawienia e-recepty online są opcją legalną, o ile postawi się na podmiot medyczny działający zgodnie z prawem. Telemedycyna szczególną popularność zyskała przy nasileniu pandemii, gdzie wiele konsultacji z lekarzami odbywało się właśnie telefonicznie lub przez internet. Aby jednak mieć pewność, że pacjent korzysta z profesjonalnej placówki medycznej, warto wcześniej zweryfikować dane podane na jej stronie, w tym numer podmiotu leczniczego. Dobrze również zapoznać się z opiniami danej placówki w sieci.

Obecnie wiele placówek umożliwia konsultacje z lekarzem i zamawianie recepty online - tak działa między innymi naszarecepta.pl (https://naszarecepta.pl/). „Zamawianie” to jednak słowo użyte nad na wyrost, ponieważ w legalnie działających placówkach zawsze to lekarz po wywiadzie medycznym decyduje, czy pacjentowi może być bezpiecznie wystawiona e-recepta. Ile kosztuje wystawienie e-recepty w takich placówkach? Recepta online jest zawsze bezpłatna, natomiast konsultacja prywatna z lekarzem przez internet jest zazwyczaj tańsza od wizyty stacjonarnej. Pacjent nie musi się też martwić, jak zrealizować e-receptę przez internet, ponieważ wszystko odbywa się standardowo, jak w przypadku e-recept otrzymywanych stacjonarnie.

Wywiad medyczny online nieco różni się od tego przeprowadzanego stacjonarnie. Inna jest jego forma, a mianowicie przy konsultacjach zdalnych ma on postać formularza medycznego, który uzupełniany jest przez pacjenta, a następnie analizowany przez lekarza. Informacje zebrane w formularzu medycznym zazwyczaj są wystarczające, aby lekarz mógł podjąć decyzję o wystawieniu pacjentowi e-recepty. W niektórych przypadkach jednak konieczne może być dosłanie dodatkowych wyników badań czy innej dokumentacji medycznej.

Jak zrealizować e-receptę przez internet?

Jeśli lekarz stwierdzi po konsultacjach zdalnych, że recepta online może być wystawiona, pacjent niezwłocznie otrzyma SMS z kodem czterocyfrowym. W tym momencie można już udać się do apteki, choć oczywiście nie jest to konieczne od razu, gdyż każda e-recepta posiada swój termin ważności. W aptece natomiast e-receptę wystawioną przez internet można zrealizować, korzystając z jednego z dwóch sposobów:

- Można podać farmaceucie czterocyfrowy kod otrzymany SMS-em, a następnie podyktować dodatkowo dla uwierzytelnienia swój numer PESEL.

- Można też okazać kod kreskowy e-recepty, który dostępny jest na jej wydruku informacyjnym (wiadomość e-mail lub IKP).

Więcej informacji na: https://naszarecepta.pl/

Źródło informacji: naszarecepta.pl
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP - kadr z filmu

    Sanofi: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki ocaliły ponad 150 milionów ludzi

    Materiał promocyjny

    „Kluczowe jest przyjęcie proaktywnego podejścia w ramach systemu opieki zdrowotnej, koncentrując się na zapobieganiu chorobom, a nie czekaniu na leczenie po ich wystąpieniu. ” - powiedziała Goze Umurhan, General Manager Vaccines, Central & South Europe MCO, Sanofi.

  • zdj.AdobeStock

    Świat wspiera Afrykę w walce z małpią ospą

    Epidemia mpox w Afryce to stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym (PHEIC) – ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). To najwyższy poziom alarmu zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi (IHR). Aby wesprzeć kraje afrykańskie w walce z epidemią, Komisja Europejska koordynuje zakup i darowiznę 215 tys. dawek szczepionki.

  • zdj. pexels

    Co może oznaczać ból żeber przy dotyku?

    Materiał promocyjny

    Żebra to istotna część układu szkieletowego człowieka. Ich głównym zadaniem jest ochrona narządów klatki piersiowej, takich jak serce i płuca. Odgrywają też rolę w procesie oddychania – stanowią miejsce przyczepu mięśni odpowiedzialnych za ruchy oddechowe, a także umożliwiają zmiany objętości klatki piersiowej.

  • zdj.P.Werewka

    Techniki wspomaganego rozrodu nie wywołują raka u dzieci

    Wokół technik wspomaganego rozrodu (assisted reproductive technology, ART) narosło wiele mitów. Z jednym z nich, dotyczącym zwiększonej zapadalności na nowotwory dzieci urodzonych z ich pomocą, rozprawili się francuscy badacze. 

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Karta EKUZ – zdrowotny paszport

    Wybierając się za granicę np. na stoki narciarskie, warto mieć przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Zapewnia ona pomoc medyczną w nagłych sytuacjach. Bez EKUZ za leczenie trzeba zapłacić z własnej kieszeni, a cena transportu karetką czy leczenia w szpitalu mogą iść w tysiące euro – przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia.

  • Dziecko ze spektrum autyzmu ma inaczej, rodzice jego też

  • Hazard jak kokaina

  • Badanie wzroku wpisane w bilans

  • Bliznowce – bunt kolagenu i fibroblastów

  • Indeks sytości i gęstość odżywcza – klucze do zdrowego i smacznego odżywiania

    Jeśli kolejne podejście do zmiany modelu odżywiania na zdrowszy i mniej kaloryczny zakończyło się niepowodzeniem, może nie uwzględniliśmy dwóch ważnych czynników: indeksu sytości i gęstości odżywczej produktów. 

  • Somnifobia – lęk przed snem 

  • Uważaj na zimno