Jakie wyzwania stoją przed medycyną w Polsce w 2023 r.? 

Z jakimi wyzwaniami przyjdzie się mierzyć lekarzom i polskim pacjentom w 2023 roku? Jakie są propozycje systemowych rozwiązań na zmniejszenie tzw. długu pandemicznego w wybranych obszarach medycyny? Na te pytania odpowiedzieli eksperci, którzy wzięli udział w debacie “Pulsu Medycyny“ pt. “Wyzwania na rok 2023 w polskiej medycynie”.

Fot. Marek Wiśniewski
Fot. Marek Wiśniewski

10 stycznia odbyła się debata pt. “Wyzwania na rok 2023 w polskiej medycynie”, podczas której eksperci z takich dziedzin, jak kardiologia, onkologia, diabetologia, neurologia i podstawowa opieka zdrowotna, wskazali kierunki rozwoju, w których powinna zmierzać polska medycyna.

POZ podstawą piramidy opieki zdrowotnej    

System opieki zdrowotnej często obrazowany jest formie piramidy. Jej podstawę stanowi opieka podstawowa (POZ), a w tej dziedzinie rok 2023 r. będzie kontynuacją zmian zapoczątkowanych w 2022 r., kiedy wprowadzono model opieki koordynowanej - zapewnia dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. UM we Wrocławiu, kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
– 2023 r. upłynie w medycynie rodzinnej pod znakiem wdrożenia opieki koordynowanej. W tej chwili umowy podpisało ok. 10 proc. świadczeniodawców. To największa zmiana systemowa od momentu powstania POZ. Dla jej powodzenia ważna jest też zmiana mentalności - zaznaczyła ekspertka.

Z kolei dr n. ekon. Małgorzata Gałązka Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, zwróciła uwagę, że należy pracować nad kompetencjami zdrowotnymi pacjentów, by zrozumieli oni i w pełni wykorzystali możliwości, jakie stwarza im zmiana w podstawowej opiece zdrowotnej.

– Pacjent w AOS powinien zostać skonsultowany, a następnie przekazany z powrotem do gabinetu lekarza rodzinnego - wskazała.

Natomiast prof. dr hab. n. med. Małgorzata Myśliwiec, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, przypomniała, że w Polsce tylko na jedną z chorób cywilizacyjnych - cukrzycę - choruje ok. 3 mln osób i żaden system AOS nie byłby w stanie objąć opieką tak licznej populacji pacjentów.
– Potrzebujemy wsparcia lekarzy rodzinnych. Tym bardziej, że na naszych oczach w diabetologii dokonuje się prawdziwa rewolucja - powiedziała specjalistka.

Priorytety refundacyjne

W opiece nad pacjentami z chorobami populacyjnymi ważna jest nie tylko dobra organizacja systemu ochrony zdrowia, ale także dostęp do nowoczesnych terapii, o których mówił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

– Priorytetem refundacyjnym w minionym roku były m.in. potrzeby zdrowotne pacjentów z chorobami populacyjnymi, stąd zmiany w kardiologii i diabetologii. W 2023 r. naszym celem będzie dalsza poprawa standardów leczenia w tych obszarach - zapewnił wiceszef MZ.

Do postępów w refundacji odniosła się prof. dr hab. n. med. Monika Adamczyk-Sowa, prezes Sekcji Stwardnienia Rozsianego i Neuroimmunologii Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, która stwierdziła, że rok 2022 r. był przełomowy, jeśli chodzi o dostęp do nowoczesnych technologii terapeutycznych w ramach programów lekowych.

– Pojawiły się nowe opcje leczenia m.in. w terapii migreny zgodnie z rekomendacjami międzynarodowymi - przypomniała.

Fokus na profilaktykę    

Ważnym wątkiem wskazanym przez ekspertów była profilaktyka zdrowotna. W ich ocenie w tej kwestii jest wiele do nadrobienia, m.in. w dziedzinie kardiologii.

Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne

Migrena - co to jest i jak sobie z nią radzić

To z pewnością nie jest zwykły ból głowy, a często trudne do zniesienia cierpienie - bywa, że trwające nawet kilka dni. Na szczęście nawet z diagnozą migreny można cieszyć się życiem w dobrej kondycji. Coraz więcej też wiadomo, co może sprowokować ataki i jak zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia. Sprawdź!

– W obszarze kardiologii zaniedbano prewencję i profilaktykę. Polska nadal jest krajem wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego. W dalszym ciągu w Polsce choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów. Mamy więc wiele do zrobienia - podkreślił prof. dr hab. n. med. Tomasz Hryniewiecki, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii.

Ekspert jest także pełnomocnikiem ministra zdrowia ds. Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032 i jego ocenie program ten jest odpowiedzią na wyzwania w profilaktyce i leczeniu chorób układu krążenia.

Z kolei w onkologii odpowiedzią na wyzwania w opiece nad pacjentami z chorobami nowotworowymi jest m.in. Krajowa Sieć Onkologiczna. Projekt ustawy o KSO został przyjęty przez Radę Ministrów. Zgodnie z zapowiedziami, ma ona wejść w życie na początku drugiego kwartału 2023 r.

– Krajowa Sieć Onkologiczna to element porządkowania. Już ponad 10 lat temu na świecie zrozumiano potrzebę koordynacji. Idziemy drogą, która została wytyczona kilkanaście lat temu i jej zasadność jest potwierdzona - podkreślił prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski, kierownik Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie w Warszawie, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej.

– Koordynacja opieki onkologicznej to przyszłość. Wyzwaniem w tym zakresie jest stworzenie w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej centrów kompetencji dla poszczególnych nowotworów - dodał ekspert.

Prof. Maciej Krzakowski zwrócił również uwagę na lekarzy POZ, którzy odgrywają dużą rolę w profilaktyce przeciwnowotworowej.

Źródło materiału partnerskiego: Puls Medycyny

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP - kadr z filmu

    Sanofi: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki ocaliły ponad 150 milionów ludzi

    Materiał promocyjny

    „Kluczowe jest przyjęcie proaktywnego podejścia w ramach systemu opieki zdrowotnej, koncentrując się na zapobieganiu chorobom, a nie czekaniu na leczenie po ich wystąpieniu. ” - powiedziała Goze Umurhan, General Manager Vaccines, Central & South Europe MCO, Sanofi.

  • zdj.AdobeStock

    Świat wspiera Afrykę w walce z małpią ospą

    Epidemia mpox w Afryce to stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym (PHEIC) – ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). To najwyższy poziom alarmu zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi (IHR). Aby wesprzeć kraje afrykańskie w walce z epidemią, Komisja Europejska koordynuje zakup i darowiznę 215 tys. dawek szczepionki.

  • zdj. pexels

    Co może oznaczać ból żeber przy dotyku?

    Materiał promocyjny

    Żebra to istotna część układu szkieletowego człowieka. Ich głównym zadaniem jest ochrona narządów klatki piersiowej, takich jak serce i płuca. Odgrywają też rolę w procesie oddychania – stanowią miejsce przyczepu mięśni odpowiedzialnych za ruchy oddechowe, a także umożliwiają zmiany objętości klatki piersiowej.

  • zdj.P.Werewka

    Techniki wspomaganego rozrodu nie wywołują raka u dzieci

    Wokół technik wspomaganego rozrodu (assisted reproductive technology, ART) narosło wiele mitów. Z jednym z nich, dotyczącym zwiększonej zapadalności na nowotwory dzieci urodzonych z ich pomocą, rozprawili się francuscy badacze. 

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

    Są różne typy cukrzycy. Często jednak wrzuca się je wszystkie do jednego worka, a to ogromny błąd. Czym jest cukrzyca typu 1, która dotyka ok. 10 proc. pacjentów z cukrzycą? Co wiadomo o przyczynach i jakie są jej objawy? – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Grzegorz Dzida, diabetolog z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy