Refundacja na radarze

Każdy, kto chce śledzić zmiany w refundacji leków w Polsce, może to zrobić za pomocą nowego, interaktywnego narzędzia dostępnego na stronie Polskiego Radaru Refundacyjnego. Tam znajdzie najbardziej aktualne dane, które będą zmieniać się co dwa miesiące wraz z nowo pojawiającymi się obwieszczeniami refundacyjnymi Ministerstwa Zdrowia.

Fot. PAP/M. Kmieciński
Fot. PAP/M. Kmieciński

- W ciągu 14 dni od nowego obwieszczenia refundacyjnego strona będzie aktualizowana i będzie zawierać informacje na temat wszystkich wchodzących do refundacji cząsteczek wraz z podziałem. Strona jest interaktywna, żyjąca wraz z ministerstwem – podkreśla dr Magdalena Władysiuk, wiceprezes zarządu HTA Consulting prezentując funkcjonalność tego narzędzia. 

Dodała też, że w tym momencie radar obejmuje 642 technologie lekowe, które udało się przeanalizować.
Polski Radar Refundacyjny dostępny jest pod adresem: https://gapv4.eu/polskiradar/. Zawiera dane od 2015 roku – zarówno nowe refundowane cząsteczki, jak i nowe wskazania. Dane dostępne są one na platformie lub jako dynamicznie zmieniający się raport. PRR obrazuje jak zmienia się w czasie sytuacja w refundacji leków i dostępności do nich we wszystkich obszarach terapeutycznych. 

- Na przykład w kardiologii pojawia się relatywnie mniej innowacji. Kardiologia nie jest tym obszarem, który ministerstwo zaopatruje szybko, w odróżnieniu do onkologii – zwróciła uwagę dr Władysiuk.

Fot. PAP/P. Werewka

Innowacyjne terapie bliżej polskich pacjentów? Są pewne „ale”

Czy polscy pacjenci mają dostęp do nowoczesnych terapii? Listy leków refundowanych zmieniają się w ostatnich latach często, nowelizowane są też programy lekowe. Jednocześnie często organizacje pacjenckie i towarzystwa lekarzy narzekają na ograniczony dostęp do najnowszych leków. Sytuacja w odniesieniu do kilkunastu chorób badana jest w ramach projektu Access GAP.

Na głównym, okrągłym radarze pokazany jest odsetek (od 2019 roku) technologii lekowych (TL) refundowanych w Polsce w stosunku do zarejestrowanych przez Europejską Agencję Leków (EMA) w wybranych czterech obszarach terapeutycznych: chorobach onkologicznych, zakaźnych, przewlekłych i rzadkich.  Jak zaznaczono w dynamicznym raporcie, który można pobrać ze strony przez technologię lekową, inaczej cząsteczko-wskazanie, rozumie się zastosowanie leku w poszczególnych wskazaniach np. raku piersi, płuca. Natomiast leki, które stosuje się w różnych stadiach choroby lub liniach leczenia lub skojarzonego leczenia są traktowane jako jedna technologia lekowa.

Można sięgnąć też głębiej. Zobaczyć, ile aktualnie technologii lekowych w Polsce jest w poszczególnych obszarach terapeutycznych refundowanych, a ile nierefundowanych. Jakie nowości pojawiły się na liście. Dotrzeć łatwo do konkretnych obwieszczeń MZ. Porównać poszczególne obszary terapeutyczne, wychwycić trendy. Przeanalizować też łączną liczbę dni od rejestracji technologii lekowych do refundacji, a w przypadku, gdy jej nie ma – do daty aktualnie obowiązującego wykazu leków refundowanych. 

Klaudia Torchała, zdrowie.pap.pl

Autorka

Klaudia Torchała

Klaudia Torchała - Z Polską Agencją Prasową związana od końca swoich studiów w Szkole Głównej Handlowej, czyli od ponad 20 lat. To miał być tylko kilkumiesięczny staż w redakcji biznesowej, została prawie 15 lat. W Serwisie Zdrowie od 2022 roku. Uważa, że dziennikarstwo to nie zawód, ale charakter. Przepływa kilkanaście basenów, tańczy w rytmie, snuje się po szlakach, praktykuje jogę. Woli małe kina z niewygodnymi fotelami, rowery retro. Zaczyna dzień od małej czarnej i spaceru z najwierniejszym psem - Szógerem.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP - kadr z filmu

    Sanofi: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki ocaliły ponad 150 milionów ludzi

    Materiał promocyjny

    „Kluczowe jest przyjęcie proaktywnego podejścia w ramach systemu opieki zdrowotnej, koncentrując się na zapobieganiu chorobom, a nie czekaniu na leczenie po ich wystąpieniu. ” - powiedziała Goze Umurhan, General Manager Vaccines, Central & South Europe MCO, Sanofi.

  • zdj.AdobeStock

    Świat wspiera Afrykę w walce z małpią ospą

    Epidemia mpox w Afryce to stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym (PHEIC) – ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). To najwyższy poziom alarmu zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi (IHR). Aby wesprzeć kraje afrykańskie w walce z epidemią, Komisja Europejska koordynuje zakup i darowiznę 215 tys. dawek szczepionki.

  • zdj. pexels

    Co może oznaczać ból żeber przy dotyku?

    Materiał promocyjny

    Żebra to istotna część układu szkieletowego człowieka. Ich głównym zadaniem jest ochrona narządów klatki piersiowej, takich jak serce i płuca. Odgrywają też rolę w procesie oddychania – stanowią miejsce przyczepu mięśni odpowiedzialnych za ruchy oddechowe, a także umożliwiają zmiany objętości klatki piersiowej.

  • zdj.P.Werewka

    Techniki wspomaganego rozrodu nie wywołują raka u dzieci

    Wokół technik wspomaganego rozrodu (assisted reproductive technology, ART) narosło wiele mitów. Z jednym z nich, dotyczącym zwiększonej zapadalności na nowotwory dzieci urodzonych z ich pomocą, rozprawili się francuscy badacze. 

NAJNOWSZE

  • Czy ludzkość pokona próchnicę?

    Próchnica zębów – choroba, która towarzyszy nam od zarania dziejów – wciąż pozostaje najbardziej rozpowszechnionym niezakaźnym schorzeniem na świecie. Czy możliwy jest świat, w którym dziury w zębach należą do przeszłości? Naukowcy nie przestają szukać uniwersalnego „lekarstwa na próchnice”.

  • Kwasy omega pomagają zadbać o kondycję naszego organizmu

  • Otyłość – zła matka wielu chorób

    Patronat Serwisu Zdrowie
  • Ciężka błonica u niezaszczepionego dziecka

  • Lekarze rodzinni i testy HIV

  • Adobe Stock/ARAMYAN

    Plan finansowy NFZ pisany na serwetce

    Wydatki NFZ z roku na rok mają coraz mniejsze pokrycie w składce zdrowotnej, a plan finansowy zmieniany jest kilka razy w roku. Dziurę zasypywano do tej pory z funduszu zapasowego, ale w tym roku to się nie uda. Zdrowie będzie musiało konkurować o pieniądze z edukacją, kulturą czy obronnością, tym bardziej, że od 2027 roku* taryfy ulgowej nie będzie, bo NFZ został objęty wiążącą częścią reguły wydatkowej – ostrzega dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Instytutu Finansów Publicznych.

  • Opryszczka może być groźna dla mózgu

  • Dlaczego ludzie tracą wzrok?