Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
02.06.2023 , 16:51 Aktualizacja: 02.06.2023, 16:53

Refundacja na radarze

Klaudia Torchała

Każdy, kto chce śledzić zmiany w refundacji leków w Polsce, może to zrobić za pomocą nowego, interaktywnego narzędzia dostępnego na stronie Polskiego Radaru Refundacyjnego. Tam znajdzie najbardziej aktualne dane, które będą zmieniać się co dwa miesiące wraz z nowo pojawiającymi się obwieszczeniami refundacyjnymi Ministerstwa Zdrowia.

Fot. PAP/M. Kmieciński Fot. PAP/M. Kmieciński

- W ciągu 14 dni od nowego obwieszczenia refundacyjnego strona będzie aktualizowana i będzie zawierać informacje na temat wszystkich wchodzących do refundacji cząsteczek wraz z podziałem. Strona jest interaktywna, żyjąca wraz z ministerstwem – podkreśla dr Magdalena Władysiuk, wiceprezes zarządu HTA Consulting prezentując funkcjonalność tego narzędzia. 

Dodała też, że w tym momencie radar obejmuje 642 technologie lekowe, które udało się przeanalizować.
Polski Radar Refundacyjny dostępny jest pod adresem: https://gapv4.eu/polskiradar/. Zawiera dane od 2015 roku – zarówno nowe refundowane cząsteczki, jak i nowe wskazania. Dane dostępne są one na platformie lub jako dynamicznie zmieniający się raport. PRR obrazuje jak zmienia się w czasie sytuacja w refundacji leków i dostępności do nich we wszystkich obszarach terapeutycznych. 

- Na przykład w kardiologii pojawia się relatywnie mniej innowacji. Kardiologia nie jest tym obszarem, który ministerstwo zaopatruje szybko, w odróżnieniu do onkologii – zwróciła uwagę dr Władysiuk.

Na głównym, okrągłym radarze pokazany jest odsetek (od 2019 roku) technologii lekowych (TL) refundowanych w Polsce w stosunku do zarejestrowanych przez Europejską Agencję Leków (EMA) w wybranych czterech obszarach terapeutycznych: chorobach onkologicznych, zakaźnych, przewlekłych i rzadkich.  Jak zaznaczono w dynamicznym raporcie, który można pobrać ze strony przez technologię lekową, inaczej cząsteczko-wskazanie, rozumie się zastosowanie leku w poszczególnych wskazaniach np. raku piersi, płuca. Natomiast leki, które stosuje się w różnych stadiach choroby lub liniach leczenia lub skojarzonego leczenia są traktowane jako jedna technologia lekowa.

Można sięgnąć też głębiej. Zobaczyć, ile aktualnie technologii lekowych w Polsce jest w poszczególnych obszarach terapeutycznych refundowanych, a ile nierefundowanych. Jakie nowości pojawiły się na liście. Dotrzeć łatwo do konkretnych obwieszczeń MZ. Porównać poszczególne obszary terapeutyczne, wychwycić trendy. Przeanalizować też łączną liczbę dni od rejestracji technologii lekowych do refundacji, a w przypadku, gdy jej nie ma – do daty aktualnie obowiązującego wykazu leków refundowanych. 

Klaudia Torchała, zdrowie.pap.pl

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3174

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.