Amazonki: wspólna rehabilitacja pomysłem na utrzymanie dobrej formy

Amazonki, czyli kobiety po amputacji piersi, muszą wykonywać specjalne ćwiczenia do końca życia, aby utrzymać dobrą formę fizyczną, jak i zachować odzyskane zdrowie.

Fot. PAP/Jacek Turczyk
Fot. PAP/Jacek Turczyk

Wspólne zajęcia Amazonek na sali gimnastycznej i na pływalni to jest także forma terapii, bo niektóre z nas czują skrępowanie z powodu okaleczenia ciała - mówi PAP Adela Kowalska, szefowa Amazonek w Iławie.

- Gdy ćwiczymy w swoim gronie, nie wstydzimy się przebierać na pływalni czy w sali. Szatnię mamy dla siebie na wyłączność. Nikt nas nie podgląda. Dla niektórych kobiet przełamanie skrępowania po mastektomii stanowi duży problem, przynajmniej na początku wychodzenia z choroby – podkreśla Kowalska.

Szefowej stowarzyszenia iławskich Amazonek, które właśnie obchodzi swoje 20-lecie, zależy na tym, aby dołączały do tej społeczności również młode kobiety. - Młode panie umieją korzystać z portali społecznościowych, mają nowe pomysły. Wszystkie byśmy na tym skorzystały – dodaje Adela Kowalska. Według niej, dobrze jest się też spotkać w gronie osób, które znają swoje problemy i mogłyby sobie wzajemnie pomóc.

- Rehabilitacja – zarówno pod opieką specjalisty, jak i samodzielna według otrzymanych od niego wskazówek – jest koniecznością – tłumaczy Adela Kowalska.

Podkreśla, że w tym przypadku chodzi o obrzęki spowodowane gromadzeniem się chłonki, które występują po wycięciu węzłów chłonnych. Chłonka to płyn śródtkankowy powstały na skutek przesączania się osocza krwi z naczyń włosowatych do przestrzeni międzykomórkowych. Pełni istotną rolę w obronie organizmu przed zakażeniami. Nie można dopuścić do obrzęków, sposobem na ich uniknięcie jest rehabilitacja – właśnie na sali gimnastycznej, jak i na pływalni.

Po operacji nie mogę dźwigać, nosić zakupów, czasem także wykonywać zwykłych prac domowych. Gdy poprasuję dłużej, mam opuchniętą rękę  – mówi szefowa Amazonek.

Ćwiczenia dla pacjentek po mastektomii są także pomocne w tym, by odciążyć kręgosłup. Jednostronne odjęcie piersi może powodować skrzywienie i ból pleców – opowiada o tym wiele  Amazonek. Chodzi o te kobiety, u których nie wykonano rekonstrukcji piersi.  

Ćwiczymy raz w tygodniu przez godzinę na sali i na basenie. To są niezbędne ćwiczenia, aby utrzymać sprawność. Oprócz rehabilitacji odgrywają ważną rolę dla utrzymania dobrego samopoczucia. Wiemy, że jesteśmy razem i wpieramy się wzajemnie – mówi Kowalska.

Oczywiście, Amazonki nie ograniczają się tylko do ćwiczeń w grupie, muszą ćwiczyć także w domu. Niektóre kobiety spacerują też często z kijkami nordic walking.

Agnieszka Libudzka, PAP

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Czego nie wiecie o wit. B

    Dlaczego witamin B jest kilka, a A i C tylko jedna? I czy potrzebujemy ich wszystkich, czy niektóre są ważniejsze? Może najlepiej suplementować „B-kompleks”? – to tylko niektóre z pytań, jakie przewijają się w internetowych dyskusjach. Warto poszerzyć wiedzę o wit. B, bo bywają one… niebezpieczne.

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Niebieskie Igrzyska przekraczają Atlantyk

  • Wstęp do diagnozy autyzmu w bilansie dwulatka

  • Brak apetytu może być winą nowotworu

  • Adobe Stock

    Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

    Warto dziecku wyjaśniać od samego początku, czym jest śmierć, nazywając rzeczy wprost. Dziecko może nie zrozumieć, co znaczy „odeszła”, „jest w niebie” – mówi Serwisowi Zdrowie Milena Pacuda, psycholożka i psychoterapeutka zajmująca się m.in. traumą i żałobą.

  • Szybki test diagnozujący endometriozę

  • 8 powodów, by porządnie się wyspać