Amazonki: wspólna rehabilitacja pomysłem na utrzymanie dobrej formy

Amazonki, czyli kobiety po amputacji piersi, muszą wykonywać specjalne ćwiczenia do końca życia, aby utrzymać dobrą formę fizyczną, jak i zachować odzyskane zdrowie.

Fot. PAP/Jacek Turczyk
Fot. PAP/Jacek Turczyk

Wspólne zajęcia Amazonek na sali gimnastycznej i na pływalni to jest także forma terapii, bo niektóre z nas czują skrępowanie z powodu okaleczenia ciała - mówi PAP Adela Kowalska, szefowa Amazonek w Iławie.

- Gdy ćwiczymy w swoim gronie, nie wstydzimy się przebierać na pływalni czy w sali. Szatnię mamy dla siebie na wyłączność. Nikt nas nie podgląda. Dla niektórych kobiet przełamanie skrępowania po mastektomii stanowi duży problem, przynajmniej na początku wychodzenia z choroby – podkreśla Kowalska.

Szefowej stowarzyszenia iławskich Amazonek, które właśnie obchodzi swoje 20-lecie, zależy na tym, aby dołączały do tej społeczności również młode kobiety. - Młode panie umieją korzystać z portali społecznościowych, mają nowe pomysły. Wszystkie byśmy na tym skorzystały – dodaje Adela Kowalska. Według niej, dobrze jest się też spotkać w gronie osób, które znają swoje problemy i mogłyby sobie wzajemnie pomóc.

- Rehabilitacja – zarówno pod opieką specjalisty, jak i samodzielna według otrzymanych od niego wskazówek – jest koniecznością – tłumaczy Adela Kowalska.

Podkreśla, że w tym przypadku chodzi o obrzęki spowodowane gromadzeniem się chłonki, które występują po wycięciu węzłów chłonnych. Chłonka to płyn śródtkankowy powstały na skutek przesączania się osocza krwi z naczyń włosowatych do przestrzeni międzykomórkowych. Pełni istotną rolę w obronie organizmu przed zakażeniami. Nie można dopuścić do obrzęków, sposobem na ich uniknięcie jest rehabilitacja – właśnie na sali gimnastycznej, jak i na pływalni.

Po operacji nie mogę dźwigać, nosić zakupów, czasem także wykonywać zwykłych prac domowych. Gdy poprasuję dłużej, mam opuchniętą rękę  – mówi szefowa Amazonek.

Ćwiczenia dla pacjentek po mastektomii są także pomocne w tym, by odciążyć kręgosłup. Jednostronne odjęcie piersi może powodować skrzywienie i ból pleców – opowiada o tym wiele  Amazonek. Chodzi o te kobiety, u których nie wykonano rekonstrukcji piersi.  

Ćwiczymy raz w tygodniu przez godzinę na sali i na basenie. To są niezbędne ćwiczenia, aby utrzymać sprawność. Oprócz rehabilitacji odgrywają ważną rolę dla utrzymania dobrego samopoczucia. Wiemy, że jesteśmy razem i wpieramy się wzajemnie – mówi Kowalska.

Oczywiście, Amazonki nie ograniczają się tylko do ćwiczeń w grupie, muszą ćwiczyć także w domu. Niektóre kobiety spacerują też często z kijkami nordic walking.

Agnieszka Libudzka, PAP

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Czy dieta wpływa na ADHD?

    Choć nadal brakuje jednoznacznych naukowych dowodów łączących zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) ze sposobem odżywiania, coraz więcej przesłanek skłania badaczy do uważniejszego przyglądania się temu zagadnieniu.

  • Polskie dzieci z szansą na refundację ultranowoczesnego leczenia białaczki

  • Zanim kupisz przeczytaj skład

  • Proste sposoby na upały

  • Kiedy rozpocząć ćwiczenia po porodzie?

  • Adobe Stock

    Jak rzucić palenie

    Wychodzenie z nałogu nikotynowego bywa długotrwałe, ponieważ nikotyna silnie uzależnia – pobudza mózgowy układ nagrody, wyzwalając dopaminę, czyli tzw. hormon szczęścia. To sprawia, że organizm zaczyna kojarzyć palenie z przyjemnością i ulgą, a zerwanie z tym mechanizmem wymaga czasu i zmiany nawyków. Trzeba nauczyć się zajmować i mózg, i ręce czymś innym oraz radzić sobie w sytuacjach, które uruchamiają odruch sięgania po nikotynę. O sposobach wychodzenia z nikotynizmu opowiada dr n. med. Magdalena Cedzyńska z Narodowego Instytutu Onkologii – PIB.

  • Afazja – odbiera język, zostawia rozum

  • Lato z komarami, swędzące lato

Serwisy ogólnodostępne PAP