Amazonki: wspólna rehabilitacja pomysłem na utrzymanie dobrej formy

Amazonki, czyli kobiety po amputacji piersi, muszą wykonywać specjalne ćwiczenia do końca życia, aby utrzymać dobrą formę fizyczną, jak i zachować odzyskane zdrowie.

Fot. PAP/Jacek Turczyk
Fot. PAP/Jacek Turczyk

Wspólne zajęcia Amazonek na sali gimnastycznej i na pływalni to jest także forma terapii, bo niektóre z nas czują skrępowanie z powodu okaleczenia ciała - mówi PAP Adela Kowalska, szefowa Amazonek w Iławie.

- Gdy ćwiczymy w swoim gronie, nie wstydzimy się przebierać na pływalni czy w sali. Szatnię mamy dla siebie na wyłączność. Nikt nas nie podgląda. Dla niektórych kobiet przełamanie skrępowania po mastektomii stanowi duży problem, przynajmniej na początku wychodzenia z choroby – podkreśla Kowalska.

Szefowej stowarzyszenia iławskich Amazonek, które właśnie obchodzi swoje 20-lecie, zależy na tym, aby dołączały do tej społeczności również młode kobiety. - Młode panie umieją korzystać z portali społecznościowych, mają nowe pomysły. Wszystkie byśmy na tym skorzystały – dodaje Adela Kowalska. Według niej, dobrze jest się też spotkać w gronie osób, które znają swoje problemy i mogłyby sobie wzajemnie pomóc.

- Rehabilitacja – zarówno pod opieką specjalisty, jak i samodzielna według otrzymanych od niego wskazówek – jest koniecznością – tłumaczy Adela Kowalska.

Podkreśla, że w tym przypadku chodzi o obrzęki spowodowane gromadzeniem się chłonki, które występują po wycięciu węzłów chłonnych. Chłonka to płyn śródtkankowy powstały na skutek przesączania się osocza krwi z naczyń włosowatych do przestrzeni międzykomórkowych. Pełni istotną rolę w obronie organizmu przed zakażeniami. Nie można dopuścić do obrzęków, sposobem na ich uniknięcie jest rehabilitacja – właśnie na sali gimnastycznej, jak i na pływalni.

Po operacji nie mogę dźwigać, nosić zakupów, czasem także wykonywać zwykłych prac domowych. Gdy poprasuję dłużej, mam opuchniętą rękę  – mówi szefowa Amazonek.

Ćwiczenia dla pacjentek po mastektomii są także pomocne w tym, by odciążyć kręgosłup. Jednostronne odjęcie piersi może powodować skrzywienie i ból pleców – opowiada o tym wiele  Amazonek. Chodzi o te kobiety, u których nie wykonano rekonstrukcji piersi.  

Ćwiczymy raz w tygodniu przez godzinę na sali i na basenie. To są niezbędne ćwiczenia, aby utrzymać sprawność. Oprócz rehabilitacji odgrywają ważną rolę dla utrzymania dobrego samopoczucia. Wiemy, że jesteśmy razem i wpieramy się wzajemnie – mówi Kowalska.

Oczywiście, Amazonki nie ograniczają się tylko do ćwiczeń w grupie, muszą ćwiczyć także w domu. Niektóre kobiety spacerują też często z kijkami nordic walking.

Agnieszka Libudzka, PAP

ZOBACZ PODOBNE

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

NAJNOWSZE

  • zdj. AdobeStock/GordonGrand

    Sztuczna inteligencja pomaga w operacjach oczu

    31-letnia pacjentka niekwalifikująca się wcześniej do zabiegu odzyskała doskonały wzrok dzięki wspartej przez sztuczną inteligencję operacji LASIK. Jednak technologia SI ma dużo większy potencjał we wspieraniu diagnostyki i chirurgii oka.

  • Jak mówić o uzależnieniach?

  • Mięśnie, ścięgna i więzadła w sporcie

    Patronat Serwisu Zdrowie
  • Farmakoterapia pomoże osobom ze spektrum autyzmu?

  • Szykują się zmiany w szczepieniach dla dorosłych

  • PAP

    Enzybiotyki – następcy antybiotyków?

    Enzybiotyki to alternatywa dla coraz mniej skutecznych antybiotyków. Te białka pochodzące od bakteriofagów niszczą ściany komórkowe chorobotwórczych bakterii, co w efekcie prowadzi do ich rozpadu. Działają przy tym wyłącznie na patogeny, nie niszcząc korzystnej mikroflory organizmu.

  • Kongo zmaga się z nową epidemią, ale służby uspokają

  • Malaria – wcale nie tak odległa choroba