Badaj regularnie swoje jądra

Nowotwór jąder, najbardziej powszechny typ nowotworu męskiego przed czterdziestką, jest w większości przypadków wyleczalny, ale musi być wykryty na wczesnym etapie. Niepokojące zmiany można zauważyć samemu, a diagnostyka w dużej mierze jest dosłownie w męskich rękach. Wystarczy samokontrola jąder. To nic skomplikowanego, ale 41 proc. panów nie robi tego wcale. Wstydzą się, czy o tym nie myślą? Raczej to drugie – wynika z najnowszego badania Instytutu Badań Pollster.

Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Instytutu Badań Pollster przeprowadził 26-27 października br. badanie na reprezentatywnej grupie 546 pełnoletnich mężczyzn. Okazało się, że tylko 3 proc. respondentów jest skrępowanych takim badaniem, a 4 proc. mężczyzn boi się, że może wyczuć jakieś niepokojące zmiany. Dowodzi to jedynie, że wstyd czy strach nie decydują o tym, że mężczyźni nie kontrolują swoich jąder. Głównymi powodami, dla których nie wykonują samobadania jest to, że o tym nie myślą (38 proc. badanych); nie widzą takiej potrzeby (37 proc.) lub nie wiedzą, jak to robić (31 proc.). 

Wczesne wykrycie to sukces

Samobadanie nie jest skomplikowane. Właściwie wykonane nie zajmie dłużej niż 5 minut, a wczesne wykrycie zmian nowotworowych może uratować życie. Co roku z powodu nowotworu jądra umiera w Polsce około 100 mężczyzn. Chorują na niego głównie młodzi mężczyźni - w wieku od 20 do 39 lat (70 proc. zachorowań). 

Na jakie objawy powinno zwrócić się uwagę?

•    bezbolesne powiększenie jądra
•    zgrubienie, guz lub zmiana na skórze moszny
•    dyskomfort w mosznie lub pobolewanie jądra
•    nawracający ból w podbrzuszu lub okolicy lędźwiowej

Jeśli którąkolwiek zmianę dostrzegamy, odczuwamy lub wyczuwamy, należy jak najszybciej udać się do  specjalisty (urologa) i pogłębić diagnostykę.

Badanie na własną rękę

A jak skontrolować czy wszystko jest w porządku? Wystarczy raz w miesiącu zbadać jądra palpacyjnie, ale najpierw szybko przypomnieć sobie anatomię własnego ciała. 

„Prawidłowe jądra podczas dotykania są podobnej wielkości, o gładkiej powierzchni i nie są bolesne. Jądra przeważnie nie są na tym samym poziomie, jedno z nich jest niżej ułożone od drugiego, co najlepiej można zauważyć w pozycji stojącej. Oba jądra wiszą dość swobodnie w mosznie, co sprzyja utrzymaniu ich w niższej temperaturze. Skóra moszny jest pomarszczona i łatwo ulega rozciągnięciu, jest pokryta włosami, z widocznymi naczyniami krwionośnymi” – opisuje w poradniku „Odważni wygrywają” Fundacja „Gdyński Most Nadziei”.

A teraz – zgodnie z instrukcją przygotowaną przez fundację - czas na samobadanie. To cztery proste kroki:

•    Złap jedno jądro przy pomocy obu dłoni. Najlepiej po gorącej kąpieli lub prysznicu, gdy mięśnie moszny są rozluźnione. 

•    Sprawdź każde jądro osobno obracając je pomiędzy kciukami a pozostałymi palcami. Powinno ono być gładkie. Podczas sprawdzania swoich jąder nie powinieneś odczuwać żadnego bólu.

•    Zapoznaj się z budową swoich jąder. W szczególności z powrózkiem nasiennym i najądrzem.

•    Szukaj zgrubień, zmian w wyglądzie lub w kolorze skóry. To normalne, że jedno jądro jest nieco mniejsze od drugiego.

Eksperci dodają, by nie wpadać w panikę, gdy w pierwszym badaniu wyczuwa się pewne zgrubienia. To najprawdopodobniej naturalne struktury w jądrach i dookoła nich. Warto też pamiętać, że nie każda zmiana to rak, choć z każdą powinno się zgłosić do lekarza.

Autorka

Klaudia Torchała

Klaudia Torchała - Z Polską Agencją Prasową związana od końca swoich studiów w Szkole Głównej Handlowej, czyli od ponad 20 lat. To miał być tylko kilkumiesięczny staż w redakcji biznesowej, została prawie 15 lat. W Serwisie Zdrowie od 2022 roku. Uważa, że dziennikarstwo to nie zawód, ale charakter. Przepływa kilkanaście basenów, tańczy w rytmie, snuje się po szlakach, praktykuje jogę. Woli małe kina z niewygodnymi fotelami, rowery retro. Zaczyna dzień od małej czarnej i spaceru z najwierniejszym psem - Szógerem.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Czy dieta wpływa na ADHD?

    Choć nadal brakuje jednoznacznych naukowych dowodów łączących zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) ze sposobem odżywiania, coraz więcej przesłanek skłania badaczy do uważniejszego przyglądania się temu zagadnieniu.

  • Polskie dzieci z szansą na refundację ultranowoczesnego leczenia białaczki

  • Zanim kupisz przeczytaj skład

  • Proste sposoby na upały

  • Kiedy rozpocząć ćwiczenia po porodzie?

  • Adobe Stock

    Jak rzucić palenie

    Wychodzenie z nałogu nikotynowego bywa długotrwałe, ponieważ nikotyna silnie uzależnia – pobudza mózgowy układ nagrody, wyzwalając dopaminę, czyli tzw. hormon szczęścia. To sprawia, że organizm zaczyna kojarzyć palenie z przyjemnością i ulgą, a zerwanie z tym mechanizmem wymaga czasu i zmiany nawyków. Trzeba nauczyć się zajmować i mózg, i ręce czymś innym oraz radzić sobie w sytuacjach, które uruchamiają odruch sięgania po nikotynę. O sposobach wychodzenia z nikotynizmu opowiada dr n. med. Magdalena Cedzyńska z Narodowego Instytutu Onkologii – PIB.

  • Afazja – odbiera język, zostawia rozum

  • Lato z komarami, swędzące lato

Serwisy ogólnodostępne PAP