Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
08.11.2023 , 09:25 Aktualizacja: 09.11.2023, 15:48

Badaj regularnie swoje jądra

Klaudia Torchała

Nowotwór jąder, najbardziej powszechny typ nowotworu męskiego przed czterdziestką, jest w większości przypadków wyleczalny, ale musi być wykryty na wczesnym etapie. Niepokojące zmiany można zauważyć samemu, a diagnostyka w dużej mierze jest dosłownie w męskich rękach. Wystarczy samokontrolować regularnie jądra. To nic skomplikowanego, ale 41 proc. panów nie robi tego wcale. Wstydzą się, czy o tym nie myślą? Raczej to drugie – wynika z najnowszego badania Instytutu Badań Pollster.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Instytutu Badań Pollster przeprowadził 26-27 października br. badanie na reprezentatywnej grupie 546 pełnoletnich mężczyzn. Okazało się, że tylko 3 proc. respondentów jest skrępowanych takim badaniem, a 4 proc. mężczyzn boi się, że może wyczuć jakieś niepokojące zmiany. Dowodzi to jedynie, że wstyd czy strach nie decydują o tym, że mężczyźni nie kontrolują swoich jąder. Głównymi powodami, dla których nie wykonują samobadania jest to, że o tym nie myślą (38 proc. badanych); nie widzą takiej potrzeby (37 proc.) lub nie wiedzą, jak to robić (31 proc.). 

Wczesne wykrycie to sukces

Samobadanie nie jest skomplikowane. Właściwie wykonane nie zajmie dłużej niż 5 minut, a wczesne wykrycie zmian nowotworowych może uratować życie. Co roku z powodu nowotworu jądra umiera w Polsce około 100 mężczyzn. Chorują na niego głównie młodzi mężczyźni - w wieku od 20 do 39 lat (70 proc. zachorowań). 

Na jakie objawy powinno zwrócić się uwagę?

•    bezbolesne powiększenie jądra
•    zgrubienie, guz lub zmiana na skórze moszny
•    dyskomfort w mosznie lub pobolewanie jądra
•    nawracający ból w podbrzuszu lub okolicy lędźwiowej

Jeśli którąkolwiek zmianę dostrzegamy, odczuwamy lub wyczuwamy, należy jak najszybciej udać się do  specjalisty (urologa) i pogłębić diagnostykę.

Badanie na własną rękę

A jak skontrolować czy wszystko jest w porządku? Wystarczy raz w miesiącu zbadać jądra palpacyjnie, ale najpierw szybko przypomnieć sobie anatomię własnego ciała. 

„Prawidłowe jądra podczas dotykania są podobnej wielkości, o gładkiej powierzchni i nie są bolesne. Jądra przeważnie nie są na tym samym poziomie, jedno z nich jest niżej ułożone od drugiego, co najlepiej można zauważyć w pozycji stojącej. Oba jądra wiszą dość swobodnie w mosznie, co sprzyja utrzymaniu ich w niższej temperaturze. Skóra moszny jest pomarszczona i łatwo ulega rozciągnięciu, jest pokryta włosami, z widocznymi naczyniami krwionośnymi” – opisuje w poradniku „Odważni wygrywają” Fundacja „Gdyński Most Nadziei”.

A teraz – zgodnie z instrukcją przygotowaną przez fundację - czas na samobadanie. To cztery proste kroki:

•    Złap jedno jądro przy pomocy obu dłoni. Najlepiej po gorącej kąpieli lub prysznicu, gdy mięśnie moszny są rozluźnione. 

•    Sprawdź każde jądro osobno obracając je pomiędzy kciukami a pozostałymi palcami. Powinno ono być gładkie. Podczas sprawdzania swoich jąder nie powinieneś odczuwać żadnego bólu.

•    Zapoznaj się z budową swoich jąder. W szczególności z powrózkiem nasiennym i najądrzem.

•    Szukaj zgrubień, zmian w wyglądzie lub w kolorze skóry. To normalne, że jedno jądro jest nieco mniejsze od drugiego.

Eksperci dodają, by nie wpadać w panikę, gdy w pierwszym badaniu wyczuwa się pewne zgrubienia. To najprawdopodobniej naturalne struktury w jądrach i dookoła nich. Warto też pamiętać, że nie każda zmiana to rak, choć z każdą powinno się zgłosić do lekarza.

Źródło:

https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/poradnik-pacjenta-zdrowie-mezczyzny-jak-o-nie-dbac,8418.html

https://www.mp.pl/pacjent/onkologia/chorobynowotworowe/99055,rak-jadra
https://odwazni.com/samobadanie/

 


 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3490

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.