Choć w zawodach medycznych dominują kobiety, nadal mężczyźni rządzą

Medycyna jest kobietą, bo aż 65 proc. kadry medycznej stanowią właśnie one. Natomiast to głównie mężczyźni zarządzają systemem ochrony zdrowia. Chcemy to zmienić. Chcemy, by nasz głos też był słyszany, bo jesteśmy pracowite, empatyczne, zależy nam na jakości – mówi lekarka, rezydentka psychiatrii Julia Pankiewicz, która była jedną z prelegentek VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

Fot.PAP/P.Werewka
Fot.PAP/P.Werewka

- Sam tytuł zawodowy to „lekarz” i nawet jeśli to kobieta, to mówimy „lekarz”, więc w naszym umyśle pojawia się automatycznie mężczyzna – wyjaśnia lekarka pełniąca również funkcję koordynatorki ds. Praw Kobiet i Walki z Dyskryminacją w Ogólnopolskim Związku Zawodowym Lekarzy na Mazowszu.

Zauważa, że pomimo pewnych stereotypów obecnie coraz więcej kobiet związanych z zawodami medycznymi zabiera publiczne głos. I to dobrze, bo kobiety mają wiele do zaoferowania.

- Ile można żyć w cieniu? My też chcemy mieć osiągnięcia. Chcemy, aby o nas mówiono, bo jesteśmy bardzo pracowite. Zależy nam na jakości. Ponadto jesteśmy bardzo empatyczne, co też jest istotne w tym zawodzie, chociaż do tej pory niedoceniane - podkreśla.

Jej zdaniem zawodowe wycofanie kobiet często wynika z wychowania.

- Z domu często wynosimy takie przekonanie, że powinnyśmy siedzieć cicho, wykonywać tylko czyjeś polecenia, zadania. Powinnyśmy się dostosować. Nie możemy się buntować, a jednak, żeby osiągać, trzeba trochę to robić. Stawiać mocno granice. Łamać czasem konwenanse – stwierdziła lekarka.

- Nie jesteśmy pchane do tego, by wychodzić przed szereg. Pokazywać się. Jest raczej tendencja, by dziewczynki onieśmielać. Potem takie wchodzimy w życie zawodowe – dodała.

VIII Kongres Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach odbył się w marcu. Zgromadził setki menadżerów ochrony zdrowia, naukowców, przedstawicieli biznesu, samorządowców, naukowców i polityków. Serwis Zdrowie był jednym z partnerów medialnych kongresu.

Klaudia Torchała, zdrowie.pap.pl

Autorka

Klaudia Torchała

Klaudia Torchała - Z Polską Agencją Prasową związana od końca swoich studiów w Szkole Głównej Handlowej, czyli od ponad 20 lat. To miał być tylko kilkumiesięczny staż w redakcji biznesowej, została prawie 15 lat. W Serwisie Zdrowie od 2022 roku. Uważa, że dziennikarstwo to nie zawód, ale charakter. Przepływa kilkanaście basenów, tańczy w rytmie, snuje się po szlakach, praktykuje jogę. Woli małe kina z niewygodnymi fotelami, rowery retro. Zaczyna dzień od małej czarnej i spaceru z najwierniejszym psem - Szógerem.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP - kadr z filmu

    Sanofi: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki ocaliły ponad 150 milionów ludzi

    Materiał promocyjny

    „Kluczowe jest przyjęcie proaktywnego podejścia w ramach systemu opieki zdrowotnej, koncentrując się na zapobieganiu chorobom, a nie czekaniu na leczenie po ich wystąpieniu. ” - powiedziała Goze Umurhan, General Manager Vaccines, Central & South Europe MCO, Sanofi.

  • zdj.AdobeStock

    Świat wspiera Afrykę w walce z małpią ospą

    Epidemia mpox w Afryce to stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym (PHEIC) – ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). To najwyższy poziom alarmu zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi (IHR). Aby wesprzeć kraje afrykańskie w walce z epidemią, Komisja Europejska koordynuje zakup i darowiznę 215 tys. dawek szczepionki.

  • zdj. pexels

    Co może oznaczać ból żeber przy dotyku?

    Materiał promocyjny

    Żebra to istotna część układu szkieletowego człowieka. Ich głównym zadaniem jest ochrona narządów klatki piersiowej, takich jak serce i płuca. Odgrywają też rolę w procesie oddychania – stanowią miejsce przyczepu mięśni odpowiedzialnych za ruchy oddechowe, a także umożliwiają zmiany objętości klatki piersiowej.

  • zdj.P.Werewka

    Techniki wspomaganego rozrodu nie wywołują raka u dzieci

    Wokół technik wspomaganego rozrodu (assisted reproductive technology, ART) narosło wiele mitów. Z jednym z nich, dotyczącym zwiększonej zapadalności na nowotwory dzieci urodzonych z ich pomocą, rozprawili się francuscy badacze. 

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Cukrzyca ciążowa i leczenie

    Cukrzyca ciążowa to zaburzenia gospodarki węglowodanowej, które pojawiają się najczęściej w drugiej połowie ciąży. Jak się ją leczy? – wyjaśnia dr hab. n. med. Katarzyna Cyganek, diabetolog z Oddziału Klinicznego Diabetologii, Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

  • Sprzątaj po swoim psie. I po sobie

  • Zespół Münchhausena – chorzy na pokaz

  • Wczesne spożycie cukru ma długofalowe skutki

  • Geny to nie wyrok

  • AdobeStock

    Wzrost kompetencji cyfrowych to większa odporność seniorów na oszustwa

    Współcześni przestępcy prześcigają się w pomysłach jak oszukiwać seniorów i wykorzystywać ich, najczęściej słabą umiejętność poruszania się w wirtualnym świecie. Dlatego warto zajrzeć do poradnika przygotowanego przez NASK na Światowy Dzień Seniora (14 października) i poznać najnowsze sztuczki internetowych złodziei i sposoby na odpierania ich ataków.

  • Czatboty i sztuczna inteligencja na razie nie zastąpią lekarza

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży coraz większym problemem