Chrapiesz – nie jedź?

Chrapanie to często objaw obturacyjnego bezdechu sennego, który pogarsza funkcjonowanie w ciągu dnia. Jeśli dotyczy kierowcy – problem staje się poważniejszy: aż 40 proc. sprawców kolizji drogowych może cierpieć na bezdech.

Fot. PAP
Fot. PAP

To dane niemieckiej organizacji ADAC. Z kolei w Wielkiej Brytanii aż 20 proc. wypadków drogowych związanych jest ze zmęczeniem kierowcy. Takie dane przedstawiono na konferencji prasowej w kwietniu, podczas której zainaugurowano kampanię edukacyjną "Zdrowie za kierownicą".

Michał Michalik z Centrum Medycznego MML mówił wtedy, że z kolei w USA szacuje się, że aż 56 tysięcy wypadków drogowych rocznie powodowanych jest przez chrapiących kierowców.

W Polsce jest około 20 mln osób z prawem jazdy. Problem chrapania dotyczy natomiast około 10 mln Polaków. Choć mamy wysoką liczbę wypadków drogowych, to jednak nie prowadzono w Polsce dotąd badań dotyczących odsetka wypadków, w których jednym z czynników było zaburzenie koncentracji lub wręcz zaśnięcie za kierownicą wskutek bezdechu sennego. Tymczasem, zaledwie 7 proc. kierowców deklaruje, że nigdy nie dekoncentruje się podczas prowadzenia samochodu.

Jak bezdech senny wpływa na funkcjonowanie w dzień?

Bezdech senny można podzielić na trzy kategorie, ale najczęściej mamy do czynienia z obturacyjnym bezdechem sennym, który występuje w 94 -96 proc. przypadków tego schorzenia.

Bezdech jest wynikiem zwężenia lub zamknięcia światła dróg oddechowych na poziomie gardła. W trakcie snu u osoby z tym problemem pojawia się od 30 do 300 bezdechów (przerw w oddychaniu) trwających co najmniej 10 sekund każdy.

Infografika PAP/Serwis Zdrowie

W efekcie chrapania sen jest marnej jakości. Co więcej, upośledzone jest dostarczanie tlenu do krwi, a zatem i do mózgu. Nic dziwnego, że osoby, które cierpią z powodu bezdechu sennego i chrapania, mają w ciągu dnia zaburzenia koncentracji.

Szacuje się, że osoby cierpiące na bezdech senny mają dziesięciokrotnie wyższe ryzyko spowodowania wypadku komunikacyjnego .

Bezdech senny należy leczyć, ponieważ prowadzi do groźnych powikłań, m.in. chorób układu krążenia i otyłości.

Szczególne wskazówki dla chrapiących kierowców

Jeśli w nocy chrapiesz, przed prowadzeniem pojazdu:

  • Śpij co najmniej sześć godzin
  • Nie pij alkoholu dzień przed podróżą i generalnie unikaj nawet najmniejszych dawek alkoholu
  • Tak rozplanuj podróż, by nie być za kierownicą w godz. 14.00 – 16.00, kiedy w naturalny, fizjologiczny sposób spada u człowieka koncentracja
  • Nie kieruj samochodem dłużej niż 1,5 h – potem konieczna jest przerwa
  • Jeśli masz dłuższy dystans do pokonania, zaplanuj po drodze noclegi; podróż np. do Chorwacji „jednym ciągiem” jest bardzo ryzykownym pomysłem
  • Jeśli czujesz zmęczenie – zatrzymaj się! Zjedz kawałek gorzkiej czekolady, wykonaj parę ćwiczeń, zdrzemnij się. Lepiej dojechać później, niż wcale.

Jak rozpoznać obturacyjny bezdech senny?

Rozpoznanie bezdechu sennego wymaga przeprowadzenia badania snu. Najdokładniejszym badaniem snu jest polisomnografia. Dopuszcza się też mniej dokładne metody, np. tzw. poligrafię. W leczeniu bezdechu pomocne jest ograniczenie lub eliminacja alkoholu z diety i schudnięcie, jeśli pacjent ma problem z nadwagą lub otyłością. 

Justyna Wojteczek (zdrowie.pap.pl)

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock/ Paweł Kacperek

    Nieswoiste Choroby Zapalne Jelit spychają pacjentów na drugi tor

    Nieswoiste Choroby Zapalne Jelit to choroby, które często uniemożliwiają prowadzenie normalnego życia zawodowego, ale też utrudniają nawiązywanie bliskich relacji. By ułatwić diagnozę, skutecznie leczyć, wystarczy powiązać kilka osobno funkcjonujących elementów pod szyldem opieki kompleksowej. Na czym miałaby ona polegać, wyjaśnia prof. Grażyna Rydzewska, wiceprezeska Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii.

  • Operacja bariatryczna to nie koniec choroby otyłościowej

  • Polscy naukowcy na tropie nowych leków w SM i chorobie Crohna

  • Wizyta adaptacyjna u stomatologa

  • Deepfake medyczny to poważne zagrożenie dla zdrowia

  • Adobe

    Tężec – zagrożenie powraca wiosną

    Tężcem możemy zarazić się przez cały rok, jednak to w sezonie wiosenno-wakacyjnym odnotowuje się najwięcej przypadków. Szczególnie narażeni jesteśmy podczas prac w ogrodzie i aktywności na świeżym powietrzu – o ile nie zostaliśmy zaszczepieni.

  • Problem z węchem może oznaczać chorobę

  • 8 powodów, by porządnie się wyspać