Co najbardziej przyczynia się do poprawy stanu zdrowia?

Takie pytanie zadał Polakom CBOS w swoim najnowszym badaniu opinii. Wyniki sondażu są dość zaskakujące. Pokazują, że świadomość oraz postawy zdrowotne Polaków bardzo się zmieniły na przestrzeni ostatnich 30 lat.

Fot.PAP/P.Werewka
Fot.PAP/P.Werewka

Zacznijmy od tego, że w rankingu działań, które zdaniem Polaków w największym stopniu przyczyniają się do poprawy stanu zdrowia doszło do dużych przetasowań. W najnowszej edycji sondażu na ten temat, przeprowadzonej w lipcu 2019 roku, na pierwsze miejsce awansowało niespodziewanie regularne uprawianie sportu, na które wskazało aż 48 proc. respondentów (to dwa razy lepszy wynik niż zanotowany w 2016 r. i trzy razy lepszy niż w 1993 r.). 

Do tej pory, sięgając wstecz przynajmniej do początku lat 90., na pierwszym miejscu tego zestawienia zawsze królowało zdrowe żywienie. Ale choć teraz straciło palmę pierwszeństwa, to jednak wciąż cieszy się dużym uznaniem Polaków: aktualny wynik zdrowego żywienia to 47 proc. wskazań (dla porównania w 1993 r. było aż 56 proc.). 

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Styl życia w około 50 proc. wpływa na stan naszego zdrowia - podkreślają eksperci z Sekcji Medycyny Stylu Życia Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Uprawianie sportu/Fot. PAP/M. Kmieciński

21 udowodnionych korzyści z ruchu

Każdy z nas słyszał hasła w stylu: ruch to zdrowie albo w zdrowym ciele zdrowy duch. Tylko co to konkretnie znaczy? Przedstawiamy 21 najważniejszych, potwierdzonych naukowo korzyści z regularnej aktywności fizycznej.

„W ciągu ostatnich trzech lat dwukrotnie wzrósł odsetek wskazań, że kluczowe dla poprawy zdrowia jest regularne uprawianie ćwiczeń fizycznych. Obecnie sport jest na pierwszym miejscu w hierarchii, a do 2016 roku był na miejscu trzecim lub czwartym. Tuż za regularnym ćwiczeniem znajduje się zdrowe odżywianie. Odsetek wskazań na tę odpowiedź nie ulega większym zmianom na przestrzeni lat. Od 2012 roku około połowa Polaków uważa, że zdrowa dieta w największym stopniu odpowiada za poprawę zdrowia” – czytamy w komunikacie CBOS dotyczącym badania. 

Dowiedz się, co nas zbyt wcześnie zabija

Na tym jednak wcale nie koniec zaskoczeń, jakie przynosi wspomniany sondaż. Pokazał on też pewien niepokojący trend. 

Zmalało przeświadczenie o kluczowej roli regularnych wizyt u lekarza – wcześniej były wskazywane przez około 30 proc. osób, a w ciągu ostatnich trzech lat udział ten zmniejszył się o 11 punktów procentowych” – podkreślają autorzy badania.

Dodajmy, że regularne wizyty u lekarza, jako sposób na poprawę zdrowia, zanotowały najniższy wynik od początku lat 90.  

Fot.PAP/J.Turczyk/Zdjęcie ilustracyjne

Pięć zdrowych nawyków, które wydłużą ci życie

Zdrowe żywienie, regularna aktywność fizyczna, utrzymywanie prawidłowej masy ciała, niepalenie papierosów i niskie spożycie alkoholu – tych pięć nawyków, według naukowców z Uniwersytetu Harvarda, może wydłużyć ludzkie życie o ponad 10 lat.

Warto wspomnieć co jeszcze znalazło się w omawianym rankingu: 

  • Unikanie sytuacji stresowych, nerwowych (26 proc. wskazań)
  • Spędzanie wolnego czasu na aktywnym wypoczynku (23 proc.)
  • Niepalenie papierosów (20 proc.)
  • Niepicie alkoholu (12 proc.)

Na koniec dodajmy, że w ramach wspomnianego badania respondenci mogli wybrać z przedstawionej im listy różnych sposobów na zdrowie po dwie odpowiedzi. 

Infografika Serwisu Zdrowie PAP/ A.Zajkowska

Sprawdź, dlaczego tak trudno jest zmienić niezdrowe nawyki

Wiktor Szczepaniak, zdrowie.pap.pl 

Źródło: 

Komunikat z badań CBOS zawarty w newsletterze CBOS NEWS 24/2019 (dane pochodzą z badań „Aktualne problemy i wydarzenia”, które były realizowane w latach 1993–2019).  

Autor

Wiktor Szczepaniak

Wiktor Szczepaniak - Doświadczony dziennikarz, redaktor i specjalista ds. komunikacji społecznej. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował m.in. w Polskiej Agencji Prasowej, Pulsie Biznesu, Instytucie Żywności i Żywienia, Instytucie Psychiatrii i Neurologii oraz w Głównym Inspektoracie Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Specjalizuje się w tematach związanych z żywnością i żywieniem, zdrowiem publicznym, profilaktyką zdrowotną, medycyną stylu życia, psychologią, neuroróżnorodnością, nauką i edukacją.

ZOBACZ TEKSTY AUTORA

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku