Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
28.08.2019 , 16:03 Aktualizacja: 29.08.2019, 14:28

Co najbardziej przyczynia się do poprawy stanu zdrowia?

Wiktor Szczepaniak

Takie pytanie zadał Polakom CBOS w swoim najnowszym badaniu opinii. Wyniki sondażu są dość zaskakujące. Pokazują, że świadomość oraz postawy zdrowotne Polaków bardzo się zmieniły na przestrzeni ostatnich 30 lat.

Fot.PAP/P.Werewka Fot.PAP/P.Werewka

Zacznijmy od tego, że w rankingu działań, które zdaniem Polaków w największym stopniu przyczyniają się do poprawy stanu zdrowia doszło do dużych przetasowań. W najnowszej edycji sondażu na ten temat, przeprowadzonej w lipcu 2019 roku, na pierwsze miejsce awansowało niespodziewanie regularne uprawianie sportu, na które wskazało aż 48 proc. respondentów (to dwa razy lepszy wynik niż zanotowany w 2016 r. i trzy razy lepszy niż w 1993 r.). 

Do tej pory, sięgając wstecz przynajmniej do początku lat 90., na pierwszym miejscu tego zestawienia zawsze królowało zdrowe żywienie. Ale choć teraz straciło palmę pierwszeństwa, to jednak wciąż cieszy się dużym uznaniem Polaków: aktualny wynik zdrowego żywienia to 47 proc. wskazań (dla porównania w 1993 r. było aż 56 proc.). 

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Styl życia w około 50 proc. wpływa na stan naszego zdrowia - podkreślają eksperci z Sekcji Medycyny Stylu Życia Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

„W ciągu ostatnich trzech lat dwukrotnie wzrósł odsetek wskazań, że kluczowe dla poprawy zdrowia jest regularne uprawianie ćwiczeń fizycznych. Obecnie sport jest na pierwszym miejscu w hierarchii, a do 2016 roku był na miejscu trzecim lub czwartym. Tuż za regularnym ćwiczeniem znajduje się zdrowe odżywianie. Odsetek wskazań na tę odpowiedź nie ulega większym zmianom na przestrzeni lat. Od 2012 roku około połowa Polaków uważa, że zdrowa dieta w największym stopniu odpowiada za poprawę zdrowia” – czytamy w komunikacie CBOS dotyczącym badania. 

Dowiedz się, co nas zbyt wcześnie zabija

Na tym jednak wcale nie koniec zaskoczeń, jakie przynosi wspomniany sondaż. Pokazał on też pewien niepokojący trend. 

Zmalało przeświadczenie o kluczowej roli regularnych wizyt u lekarza – wcześniej były wskazywane przez około 30 proc. osób, a w ciągu ostatnich trzech lat udział ten zmniejszył się o 11 punktów procentowych” – podkreślają autorzy badania.

Dodajmy, że regularne wizyty u lekarza, jako sposób na poprawę zdrowia, zanotowały najniższy wynik od początku lat 90.  

Warto wspomnieć co jeszcze znalazło się w omawianym rankingu: 

  • Unikanie sytuacji stresowych, nerwowych (26 proc. wskazań)
  • Spędzanie wolnego czasu na aktywnym wypoczynku (23 proc.)
  • Niepalenie papierosów (20 proc.)
  • Niepicie alkoholu (12 proc.)

Na koniec dodajmy, że w ramach wspomnianego badania respondenci mogli wybrać z przedstawionej im listy różnych sposobów na zdrowie po dwie odpowiedzi. 

Infografika Serwisu Zdrowie PAP/ A.Zajkowska

Sprawdź, dlaczego tak trudno jest zmienić niezdrowe nawyki

Wiktor Szczepaniak, zdrowie.pap.pl 

Źródło: 

Komunikat z badań CBOS zawarty w newsletterze CBOS NEWS 24/2019 (dane pochodzą z badań „Aktualne problemy i wydarzenia”, które były realizowane w latach 1993–2019).  

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 1349

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.